ελληνική μουσική
    408 online   ·  210.866 μέλη

    Παρτιτούρες για κρουστά ( παραδοσιακά )

    psarokroustos
    12.12.2005, 14:47
    Γεια χαρά σε όλους.Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί το θέμα.Υπάρχει περίπτωση να βρω παρτιτούρες για ελληνικά παραδοσιακά κρουστά,και περισσότερο για ποντιακά τραγούδια,εκτός απο το βιβλίο του Κούρτη;
    antreas_dr
    12.12.2005, 15:32
    Δεν έχω δει κάτι που να μπορε να σε βοηθήσει.
    Συνήθως για τουσ κρουστούς οι "μαέστροι" δεν δίνουν παρα μονο έναν οδηγό παρτιτούρα που γράφει μόνο το βασικό ρυθμ'ο (αν το γράφει και αυτό)

    Καλό ψάξιμο.
    ΑΝ ΒΡΕΊΣ ΚΑΤΙ ΠΕς ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΈΝΑ.
    Floyd
    12.12.2005, 15:37
    Για τι κρουστά μιλάς? Τα περισσότερα μπορουν να παίξουν κομμάτια από τη μελωδία του πιάνου (αν μιλάμε για κάτι όπως ξυλόφωνο) όχι όλη μόνο κάποια κομμάτια
    ronaldhinio
    18.12.2005, 12:40
    Θα κυκλοφορήσουν σε κάποιο χρονικό διάστημα δύο βιβλία δύο Θεσσαλονικιών παραδοσιακών κρουστών!
    Ο ένας είναι ο Τάκης Μπάρμπας και η άλλη είναι η Κατερίνα Παπαδοπούλου. Ξέρω σίγουρα για τη δεύτερη ότι είναι υπό έκδοση.
    Εσύ παίζεις καιρό κρουστά?Κάνεις μάθημα με κάποιον?
    Αν έχεις κάποια απορία γενικά ή θέλεις βοήθεια μπορώ να το κάνω εγώ.
    Φιλικά,
    Ronaldhinio!
    psarokroustos
    19.12.2005, 13:21
    Παιδιά,ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    antreas_dr έχεις δίκιο.Η κατάσταση ειναι τραγική με τους κρουστούς ( παραδοσιακούς έτσι ).Όλες οι χώρες της Αραβίας έχουν φοβερές σχολές και φυσικά παίζουν παπάδες.Μόνο εμείς είμαστε στα χαμένα,απαράδεκτο για χώρα με τόσααααα πολλά μουσικά χρώματα.
    Floyd κατάλαβες οτι μιλάω για παραδοσιακά ( νταούλια,τουμπελέκια,ντέφια,κτλ ,κτλ ).
    ronaldhinio η Κατερίνα δεν τραγουδάει?Αν όντως βγει θα είναι πολυ καλό γιατι έχει και καλούς συνεργάτες και φίλους.Παίζω εδώ και ένα χρόνο.Είμαι τελείως ψάρι. ( ψαροκρουστός ).Κάνω κάποια μαθήματα.
    Όπως και να έχει σε ευχαριστω για το χρόνο σου.