ελληνική μουσική
    291 online   ·  210.899 μέλη

    Rocking around.....γενικώς!

    Kali
    17.01.2006, 14:21
    Το να νιωθω παρισακτη ας πουμε το περναμε στο ντουκου ε?Σημερα πλακωθηκα με μια κοτα στο σχολειο γιατι με ειπε απλητη,βρομιαρα,αχτενιστη,κουρελιαρα......ανοιξε το κνοδαλο το στομα του κι ελεγε ελεγε!Κι εγω πολυ φυσιολογικα τη ρωτησα αν η αθυροστομια περιλαμβανεται στα συμπτοματα της νοσου των πουλερικων!Κι αυτη η ελεεινη τρεισαθλια πηγε κ φωναξε το μαντρχαλο της να μου τα ψαλει ενα χερακι!Ελα ομως που κι ο δικος ηταν μια απ'τα ιδια με μενα!Ασε που της ειπε να μην ανακατευεται εκει που δεν τη σπερνουν!Και γιατι ολο αυτο το χαος?Γιατι το προηγουμενο βραδυ εγω κι ο δικος της καναμε βολτα στο χωριο κ συζητουσαμε παρειτσα!Ειναι φυσιολογικο τωρα αυτο?
    houlina
    17.01.2006, 16:31
    "αφορμή βοήθα με" που λέμε ... άστους να λένε ... από τη στιγμή που ξέρεις ποιά είσαι δέν δίνεις λόγο σε κανένα...

    Kali
    17.01.2006, 17:34
    Λες ρε houlina????Αλλα θελω να σου πω οτι....αλλα λεγαμε εμεις κι αλλα της ειπαν αυτηνης!Το προωλιμα ειναι οτι σου βγαζουν ονομα απο αυθερετα συμπερασματα χωρις να ξερουν τιποτα!Τα παιρνω κι εγω κ γινομαι πιο Rock απ'οτι ειμαι κι αντε μετα να με συμμαζεψεις!Αφου απ'τα νευρα μου οταν γυρισα σπιτι επιασα το ξυραφακι κι εσκιζα τζιν!Τρια!Τωρα χαλαρωνω με τους θεικους Metallica!Saint Anger round my neck...
    Brokenchord
    17.01.2006, 22:16
    Νατάσα μια απο τα ίδια εδώ στο ίδιο μου το σπίτι δεν μπορώ να ακούσω τα τραγούδια απου μ΄αρέσουν (Sepultur,Battery) τι να πεί κανείς θα πάθουν τιποτα τα αυτιά μου απο τα ακουστικά Πάντος τίπους οι τύπισες του τύπου <<Είσαι σατανήστρια>> που δεν σέβονται τα παρακάτω μην κάθεσε και ασχολίσε

    Quote:

    Το μέλος Brokenchord στις 15-01-2006 στις 22:50 έγραψε:

    Γιατί δεν γουστάρω τους ανθρώπους που τους αρέσει να τραγουδάνε ενώ η άλλοι απο κάτω τρώνε και πίνουν.
    Δεν γουστάρω τους ανθρώπους που τους αρέσει να τους πετάνε λουλούδια και να σπάνε πιάτα.
    Δεν γουστάρω τους ανθρώπους που κάθε βράδι λένε τα ίδια και τα ίδια, λές και κάθε βράδι νιώθουν τα ίδια.
    Δεν γουστάρω τους ανθρώπους που βάζουν τα λευτά πάνω απο την καλητεχνική έκφραση.







    Η ζωή είναι ενα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδισε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατι λιγα πράγματα χριάζετε κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλόκουρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 17-01-2006 22:17 ]
    Kali
    17.01.2006, 22:42
    Εμένα θα μου πείς.......Άσε!Μεγάλο χάλι!!!!Εγώ απ'την άλλη ακούω μουσική όσο δυνατά θέλω!!!!!Ερημιά βλέπεις.......Πάντως....Ότι κ να λένε αυτοί οι χλεχλέδες...Το Rock είναι γαμάτο κ δε συγκρίνεται με τίποτα!!!!!Κανένα άλλο είδος μουσικής δεν εκφράζει κ δεν μπορεί να εκφράσει τόσο έντονα συναισθήματα!!!!!!!
    Exartate
    17.01.2006, 22:45
    Που εχει μεινει μερος ερημικο βρε παιδια να ερθω ????
    Kali
    17.01.2006, 22:50
    Στη Νέα Μηχανιώνα!Ένα ψαροχώρι...άντε μη πω 30 χιλιόμετρα έξω απ'τη Σαλονίκη!!!!!Ελεινά,τρισάθλεια!!!!
    Brokenchord
    17.01.2006, 23:09
    Γιατί βλέπεις η Θεσσαλονίκη πάει πήσω
    Kali
    17.01.2006, 23:14
    Πάει δε πάει δε ξέρω!Εμένα πάντως μου τη βαράει η κλειστή κοινωνία!!!!!Μου τη δίνει ρε παιδί μου!!!!Πώς το λένε!!!!!
    Exartate
    17.01.2006, 23:21
    Εγω παντως οταν ερθω Ελλαδα το καλοκαιρι θα ερθω να το δω το ψαροχωρι το "τρισαθλιο"
    trooper_206
    18.01.2006, 00:24
    Guys.. Rock hard, ride free. Ειναι way of life...



    επισυναπτόμενα: Ironmaiden.jpg 
    Kali
    18.01.2006, 16:16
    Αυτός ο τρόπος ζωής μ'αρέσει κι εμένα αλλά.......
    Δεν μπορείς πάντα να ζείς έτσι όπως θέλεις......
    Αλλά κι αυτό way of life είναι....
    Brokenchord
    19.01.2006, 09:30
    Και εγώ αυτό ακριβώς ενοώ !
    Δε πα' να είσαι αλήτης στο δρόμο και να μην έχεις λευτά να αγοράσεις ένα κομμάτι ψωμί
    άμα έχεις την κιθάρα σου μια χαρά είσαι !!! Αυτή δεν θα σε προδώσει ποτέ εκτός και αν πρώτος την προδόσεις εσύ.Τα υπόλιπα τα λέει η υπογραφή μου !!
    Kerato
    19.01.2006, 12:19
    Πωπω!!!!!!!!!!!!!!!!
    Τί να πρωτοπώ....
    Kali, καλή μου...ΧΑΛΑΡΩΣΕ!!!!!
    Είσαι σε πολύ δύσκολη θέση και από άποψη ηλικίας και από άποψη κοινωνικού περιβάλλοντος και σε καταλαβαίνω, αλλά...
    Ηρέμησε!
    Άκου τα θέλω σου και οργάνωσε τον τρόπο για να τα πετύχεις. Δυστυχώς και να φύγεις από το "ψαροχώρι" σου δε θα αποκτήσεις περισσότερους από 2-3 καλούς φίλους, ακόμα κι αν βρεις άτομα που ροκάρουν όσο κι εσύ. Μπορεί να είναι στάση ζωής το ροκ, αλλά θα δεις στην πορεία ότι nothing is as sure as change είναι πέρα για πέρα αληθινό κι ότι ελάχιστοι άνθρωποι μένουν πιστοί στις ιδέες με τις οποίες ξεκίνησαν.
    Ξέρω ότι μιλάω σα να είμαι 100 χρονών και δεν είμαι τόσο ούτε στην ψυχή ούτε στις εμπειρίες.
    Αυτό που θέλω να σου πω στην ουσία είναι να καλλιεργήσεις την ικανότητά σου στην επικοινωνία για μπορέσεις τόσο να καταλάβεις όσο και να σε καταλάβουν.
    Και κάτι ακόμα...ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ!!!

    Καλό κουράγιο!
    Kali
    19.01.2006, 22:46
    Τώρα άμα πω εγώ ότι συμφωνώ...Ψέμματα θα πω και δε θέλω!Είναι μερικά πράγματα που δεν τα καταλαβαίνω όντος αλλά...μάλλον κι εσύ δεν καταλαβαίνεις εμένα!Λέγοντας ότι θέλω να φύγω εννοώ τη δυνατότητα!Στη φάση που είμαι το να πάω π.χ. μέχρι το ΙΚΕΑ είναι σα να σχεδιαζω να πάω μεχρι τη Λάρισα!Τόση προετοιμασία θέλει!Δεν θέλω ντε και καλά να σηκωθώ να φύγω κ να ρίξω μαύρη πέτρα!Θέλω να'χω τη δυνατότητα να φύγω όποτε θέλω ΕΓΩ!!!!!Να συναναστρέφομαι μ'αυτούς που θέλω ΕΓΩ!!!!Να μπορώ να πω μια μέρα ότι τους βαρέθηκα όλους και φεύγω και να γυρίσω πίσω σε μια ώρα!!!!Έχω τάσεις φυγής!Τι να κάνω!Θέλω να μπορώ να ξεφεύγω με την έννοια της τρέλας όποτε θέλω εγώ χωρίς να με νοιάζει αν αύριο το μισό χωριό θα θέλει να με δέσει σε γαιδούρι ανάποδα και να με "εξορίσει"!!!!!!!
    pastella
    20.01.2006, 12:34
    Συμφωνώ με το μέλος Kerato. Πρέπει να μαθεις πάνω απ'όλα στη ζωή σου να κατανοείς ότι το δίκιο σε αρκετές περιπτώσεις είναι υποκειμενική άποψη.Αν μάθεις πρώτα εσύ να δέχεσαι τους άλλους χωρίς έντονες αντιδράσεις και συμπεριφορές τυπου μαύρο άσπρο, τότε θα σε σέβονται και να δεις τι καλα θα ηρεμησει το κεφαλάκι σου κ θα γαληνεψει η ψυχη σου..! ένα προσωπικό ρητό που έχει δουλέψει αρκετά καλά στην προκειμένη είναι το εξής: "Δεν θα θυμώσω, δεν θα συγχυστώ, από Δευτέρα!" και το λειτουργείς όπως το "Δίαιτα απο Δευτέρα!"

    Έχω υπάρξει κι εγώ λίγο απότομη και πεισματάρα στις απόψεις μου, μέχρι τα 18. Πλέον όμως έχω μαθει να κατανοώ συμπεριφορές που δεν είχα ή δεν πρόκειται ναυιοθετήσω γιατί πολύ απλά το περιβάλλον στο οποίο έχω μεγαλώσει είναι διαφορετικό από του άλλου και δεν κρίνω συμπεριφορές, απλά συζητώ, διαφωνώ και αποδέχομαι τον άλλον γιαυτό που είναι χωρίς να κατακρίνω και χωρίς να υιοθετώ κάτι που δεν μου αρέσει.

    Το μόνο που χρειάζεται είναι να δώσεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να ζήσει εμπειρίες και να γνωρίσει πολλούς κ διαφορετικούς ανθρώπους, και αυτό θα γίνει όταν τελειώσει το σχολείο. Το "ψαροχώρι" είναι ο τόπος που μεγάλωσες, μπορεί να μην ζήσεις εκεί, αλλά α'υριο μεθαύριο θα το εκτιμήσεις και αν έχεις να πας πολύ καιρό θα σου λέιψει.

    Δεν ξερω αν ενδιαφέρεσαι να περάσεις σε κάποια σχολή στην γ'βαθμια εκπάιδευση, αλλά να ξέρεις ότι το μεγαλύτερο καλό εκει είναι ότι θα γνωρίσεις τον κόσμο και πάρα πολλούς ανθρώπους, ομάδες και συνθήκες που θα σου αλλάξουν τη ζωή. Εκει θα νιώσεις καλυτερα και θα παψεις να νοιάζεσαι αν αυτός που είναι στην παρέα σου ακούει Μπεζεντακου η Ozzy.

    Κοιτα να χαρεις το λύκειο και είσια τυχερή που έχεις και καποιον-οιυς που κανεις παρεα, ρωτα κι εμας που αν γινοταν θα επιθυμουσαμε να διαγραψουμε αυτα τα 3 χρονια απο τη ζωή μας σαν να μην συνεβησαν ποτέ, με ελάχιστες εξαιρεσεις. ΚΑι το λέω τώρα, 4 χρόνια μετά!

    Και όπως σου εγραψαν και παραπάνω, προσπάθησε να χαλαρώσεις, μόνο καλό θα σου κάνει, πίστεψε με, πέρασα και εγώ τάσεις φυγής (δεν έσκισα όμως τζιν με ξυραφάκια, αρκέστηκα σε φωτογραφίες!!)

    Φιλικά πάντα!
    Brokenchord
    20.01.2006, 12:47
    Αυτό ακριβώς έπαθα εγώ μια μέρα στο σχολείο!!!
    Είχαμε τελευταία ώρα Αρχαία (Ι ΗΑΤΕ ΤΗΕΜ)
    Έ πολύ θέλει μου την βάρεσε κατακέφαλα.
    Σηκώνομαι μία πάνω απότομα, σπρώχνω το θρανίο το οποίο σε τελική φάση έπεσε με μπόλικη φασαρία στο πάτωμα.
    Αρπάζω την τσάντα μου βγαίνω έξω και βροντάω την σιδερένια πόρτα πίσω μου. Κατέβηκα τα σκαλιά του σχολίου και πήγα σπίτι μου όπου. Κλείστηκα στο δωμάτιο μου μαζί με την κιθάρα μου και εκτονώθηκα στα 19 της τάστα.
    Ε μετά την άλλη μέρα δεν πήγα σχολείο. Οπότε μετά ο φίλος μου με πήρε τηλέφωνο για να μάθει τι επιτελούς συμβαίνει . Απλός του είπα ότι δεν μπορώ να βλέπω τις ίδιες φάτσες κάθε μέρα και τους ίδιους μαλάκες να λένε τις ίδιες μαλακίες !!!!
    Καλά οι γονείς μου πάθαν ντουβρουτζά τι έπαθες παιδί μου και έγινε κάτι στο σχολείο και …………..τέλος πάντων δεν τους κατηγορώ ανησύχησαν οι άνθρωποι.
    Εγώ παντός πιστεύω ότι είναι καλό να κάνεις την απόδραση σου που και που άλλα αφού πρώτα πεις στους άλλους ότι δεν είσαι καλά και θες να κάνεις μια βόλτα και ότι αν αργήσω να γυρίσω θα έχω το κινητό μαζί μου.....
    Kerato
    20.01.2006, 17:21
    Ευχαριστώ τους δύο προηγούμενους γράφοντες για τη στήριξη σε όσα είπα στη φίλη μας, που μάλλον δεν κατάλαβε ακριβώς τί εννοούσα...
    Ένα ακόμα θα σου πω Κάλι...
    Να έχεις συνεχώς στο νου σου ότι , έστω και μέσω διαδικτύου, θα υπάρχουν πάντα άνθρωποι δίπλα σου να σου προσφέρουν αυτά που χρειάζεσαι για να είσαι καλύτερα.
    Όπως είπα παλιότερα σε μια άλλη φίλη του ΜΗ, έχεις ένα καράβι φίλους εδώ μέσα!

    Kali
    20.01.2006, 23:06
    Καράβι καραβάκι μου που πας γιαλό γιαλό!!!!!!Στην τελική όλοι μου λένε ακριβώς όσα δε θέλω ν'ακουσω στη φάση που είμαι!Πολύ φοβάμαι ότι κάποια μέρα θα τα λέω κι εγώ αυτά και........ε δεν θέλω!!!!!Δε τουσ κατηγορώ όμως,όπως είπαι και κάποιος πιο πάνω!Πως θα μπορούσα άλλωστε!!!!!Όλοι λένε ότι πιστεύουν ότι κολάει στην περίπτωση και είμαι τελείως ok with that!Αλλά απ'την άλλη...καλό θα ήταν να ακούω που κ που αυτά που θέλω ν'ακουσω ε??????Α όλα κι όλα!Γι'αυτό υπάρχει κι ο μικρούλης Brokenchord που ομολογουμένος....μου λέει αυτά που θέλω ν'ακουσω!Τελικά μου φαίνεται ότι όσο μεγαλόνουμε κι αλλάζουμε αξίες και ιδανικά....χάνουμε κάτι που πάντα θεωρούσαμε πολίτιμο κ λόγο συγκυριών πάυουμε να έχουμε!Αυθορμιτισμό και τρέλα!!!!Μπορεί ν'ακουστεί περίεργο αλλά....έχω μάθει ότι σ'αυτή τη χώρα τα βγάζεις πέρα αν κουβαλάς τρέλα!!!Σε οποιοδήποτε βαθμό!!!!Κι εγώ την έχω σε πολύ!!!Δε θέλω ν'αλλάξω!Θέλω να'χω μόνο το χώρο και το χρόνο για να την εκδηλώσω σε ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ!!!!!!
    houlina
    21.01.2006, 13:18
    καλι μου να κάνεις πάντα αυτό που νιώθεις και να μη λογαριάζεις τους άλλους...Άλλωστε αυτή είσαι, εκείνοι που σ'αγαπάνε θα σε δεχτούνε έτσι ακριβώς...