ελληνική μουσική
    536 online   ·  210.874 μέλη

    Το κορυφαίο σόλο κιθάρας!!!!

    ageras
    18.01.2006, 12:54
    Το καλύτερο κιθαριστικό σόλο ανήκει στον Τζίμι Πέιτζ, για το τραγούδι των Led Zeppelin “Stairway To Heaven”, σύμφωνα με το αποτέλεσμα ψηφοφορίας που οργάνωσε η ιστοσελίδα AboutGuitars.com. Ακολούθησαν Εντι Βαν Αλεν (“Eruption”) και Αλεν Κόλινς και Γκάρι Ρόσινγκτον (“Freebird”).

    Τα 10 κορυφαία κιθαριστικά σόλο όπως ψηφίστηκαν από τους επισκέπτες του AboutGuitars είναι τα εξής:

    1. "Stairway to Heaven" – Τζίμι Πέιτζ (Led Zeppelin)
    2. "Eruption" – Εντι Βαν Αλεν (Van Halen)
    3. "Freebird" – Αλεν Κόλινς και Γκάρι Ρόσινγκτον (Lynyrd Skynyrd)
    4. "Comfortably Numb" – Ντέιβιντ Γκίλμορ (Pink Floyd)
    5. "All Along the Watchtower" – Τζίμι Χέντριξ
    6. "November Rain" - Slash (Guns N' Roses)
    7. "One" – Κιρκ Χάμετ (Metallica)
    8. "Hotel California" – Ντον Φέλντερ και Τζόε Γουόλς (The Eagles)
    9. "Crazy Train" – Ράντι Ρόουντς (Ozzy Osbourne)
    10. "Crossroads" – Ερικ Κλάπτον (Cream)

    Αυτά είναι!!!!!!

    Πηγή:rockroll.gr



    επισυναπτόμενα: jimmypage.jpg 
    antonLOrd
    19.01.2006, 14:06
    Δαφωνώ με μερικά από τα ονόματα... Που είναι o Blackmore, o Gallagher, o Vay.....???
    ageras
    19.01.2006, 14:09
    Μέσα σε τόσους εξείρετους κιθαρίστες που έχει η γη είναι πολύ δύσκολο να επιλέξεις τα 10 καλύτερα.Προσωπικά θα ήθελα να δω και τον Satriani,τον Morse Κ.α
    kalouka
    19.01.2006, 14:14
    και εγώ θα ήθελα τους mike bloomfield και τον stevie ray vaughan
    αλλά εντάξει αυτή που ψήφισαν είναι του συγκεκριμένου site
    GL
    19.01.2006, 14:19
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 19-01-2006 στις 14:06 έγραψε:

    Δαφωνώ με μερικά από τα ονόματα... Που είναι o Blackmore, o Gallagher, o Vay.....???




    Φιλε μου καλα κανεις και διαφωνεις και εγω μαζι σου!!!

    Η απαντηση βρισκεται καπου εξωμουσικα.....Κατα την γνωμη μου οταν καποια μεγαλα μουσικα site του εξωτερικου συνεργαζονται και ενιοτε χρηματοδοτουνται απο συγκεκριμενες μεγαλες δισκογραφικες κολοσσους τοτε μοιραια καποιοι Κολοσσοι μουσικοι θα μεινουν εξω απο τετοια δημοψηφισματα.Παραδειγματα παμπολα,διαμαρτυριες επεισης πολλες....

    Αυτα ολα τα δημοψηφισματα ειναι κατα την γνωμη μου μονο για καταναλωση!Αυτοι που ειναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ δεν χρειαζονται κανενος ειδους δημοψηφισμα για να το επιβεβαιωσουν!Η αξια τους και μονο το δειχνει!!


    ageras
    19.01.2006, 14:20
    Quote:

    Το μέλος GL στις 19-01-2006 στις 14:19 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 19-01-2006 στις 14:06 έγραψε:
    [i]
    Δαφωνώ με μερικά από τα ονόματα... Που είναι o Blackmore, o Gallagher, o Vay.....???




    Φιλε μου καλα κανεις και διαφωνεις και εγω μαζι σου!!!

    Η απαντηση βρισκεται καπου εξωμουσικα.....Κατα την γνωμη μου οταν καποια μεγαλα μουσικα site του εξωτερικου συνεργαζονται και ενιοτε χρηματοδοτουνται απο συγκεκριμενες μεγαλες δισκογραφικες κολοσσους τοτε μοιραια καποιοι Κολοσσοι μουσικοι θα μεινουν εξω απο τετοια δημοψηφισματα.Παραδειγματα παμπολα,διαμαρτυριες επεισης πολλες....

    Αυτα ολα τα δημοψηφισματα ειναι κατα την γνωμη μου μονο για καταναλωση!Αυτοι που ειναι οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ δεν χρειαζονται κανενος ειδους δημοψηφισμα για να το επιβεβαιωσουν!Η αξια τους και μονο το δειχνει!!



    [/I]


    Έτσι,έτσι....

    antonLOrd
    19.01.2006, 23:19
    Να λοιπόν που συμφωνούμε...
    Και στο κάτω-κάτω, υπάρχει άνθρωπος που δεν θεωρεί κορυφαία τα σόλο του Χέντριξ..?? ΗΜΑΡΤΟΝ.!!!!!
    earthpain
    08.05.2006, 13:46

    Δεν εχει νοημα να αναφερθουν κιθαριστες shredders οπως λεγονται αυτοι που κανουν σολο κιθαριστικα αλμπουμς, οπως oι Satriani, Vai κτλ...Συμφωνω με τα περισσοτερα απ'τα προαναφερθεντα που ειναι υπεροχα. Καποια αλλα:

    1. Rainbow - Stargazer
    2. Pearl Jam - Alive
    3. Metallica - Bleeding Me
    4. Jimi Hendrix - Little Wing
    5. Porcupine Tree - shesmovedon
    6. Pink Floyd - Comfortably Numb
    7. G n R - Sweet Child O' Mine

    και πολλα αλλα που δε μου 'ρχονται τωρα..
    nightwalker
    08.05.2006, 15:30
    το November rain επρεπε να ηταν πιο ψηλα..ειδικα το τελευταιο solo(γυρω στο 7) ειναι απιστευτο!!
    rory166
    08.05.2006, 18:05
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 19-01-2006 στις 14:06 έγραψε:

    Δαφωνώ με μερικά από τα ονόματα... Που είναι o Blackmore, o Gallagher, o Vay.....???





    οεο..?
    ravage
    22.05.2006, 20:40
    λειπει ο blackmore εγκλιμα
    Orfeus
    22.05.2006, 20:43
    Υπάρχει Εδώ αυτό!!!