ελληνική μουσική
    538 online   ·  210.908 μέλη

    Εχετε βρει το αλλο σας μισό ή οχι ακομα;

    uNick
    05.03.2006, 12:05
    Το άλλο μισό... Χμμμ... Μου θυμίζει τη θεωρία του μισού πορτοκαλιού (ή μήλου κατά άλλους)...

    Το άλλο μισό... Μια περίεργη προσέγγιση, μια αλλόκοτη έκφραση που συχνά χρησιμοποιούμε αναφερόμενοι στην "αδελφή ψυχή", στον άνθρωπο που μας γεμίζει κάποια κενά, στον άνθρωπο για τον οποίο κάνουμε ακόμα και υποχωρήσεις ή συμβιβασμούς για να είμαστε μαζί...

    Προσωπικά έχω πάψει προ πολλού να πιστεύω σε "μισά"... Νομίζω πως καταλαβαίνετε τον λόγο...
    angela_77
    08.03.2006, 01:19
    δεν πιστευω σε αλλα μισα. τι παει να πει αλλο μισο? καποιος αλλος εχει διαλεξει πριν απο μενα για μενα τον συντροφο μου? και τον εριξε καπου στην γη και αυτος υπαρχει καπου και περιμενει να τον βρω? η με ψαχνει και αυτος? και πες οτι ειναι ετσι...και πες οτι βρισκομαστε...μετα τι? η τελεια σχεση? χωρις καβγαδες? χωρις ζηλιες? χωρις το αλατοπιπερο? απαπα

    πιστευω οτι δυο ανθρωποι συναντιουνται, ερωτευονται, προσπαθουν παρα πολυ για να αναπτυχθει, και να αντεξει η σχεση τους, περνουν απο πολλες δοκιμασιες, κανουν υποχωρησεις, κλαινε, γελανε, εξελισονται, ονειρευονται και μαθαινουν τον εαυτο τους και τις αντοχες τους μεσα απο την σχεση τους. και ετσι πρεπει να'ναι. για να εκτιμησεις κατι πρεπει να το εχεις κερδισει να εχεις μοχθισει να εχεις ιδρωσει γιαυτο. να ξερεις οτι αντεξε παρολες τις αντιξοες συνθηκες, οτι εισαι ενας απο τους δυο λογους που υπαρχει αυτη η συνυπαρξη και οχι οτι "εεε...οτι και να γινοτανε ειναι το αλλο μου μισο καπως θα τα καταφερναμε". γιαυτο λοιπον δεν πιστευω σε αλλα μισα και κουραφεξαλα.
    Jimy
    08.03.2006, 08:36
    Quote:

    Το μέλος angela_77 στις 08-03-2006 στις 01:19 έγραψε:

    δεν πιστευω σε αλλα μισα. τι παει να πει αλλο μισο? καποιος αλλος εχει διαλεξει πριν απο μενα για μενα τον συντροφο μου? και τον εριξε καπου στην γη και αυτος υπαρχει καπου και περιμενει να τον βρω? η με ψαχνει και αυτος? και πες οτι ειναι ετσι...και πες οτι βρισκομαστε...μετα τι? η τελεια σχεση? χωρις καβγαδες? χωρις ζηλιες? χωρις το αλατοπιπερο? απαπα

    πιστευω οτι δυο ανθρωποι συναντιουνται, ερωτευονται, προσπαθουν παρα πολυ για να αναπτυχθει, και να αντεξει η σχεση τους, περνουν απο πολλες δοκιμασιες, κανουν υποχωρησεις, κλαινε, γελανε, εξελισονται, ονειρευονται και μαθαινουν τον εαυτο τους και τις αντοχες τους μεσα απο την σχεση τους. και ετσι πρεπει να'ναι. για να εκτιμησεις κατι πρεπει να το εχεις κερδισει να εχεις μοχθισει να εχεις ιδρωσει γιαυτο. να ξερεις οτι αντεξε παρολες τις αντιξοες συνθηκες, οτι εισαι ενας απο τους δυο λογους που υπαρχει αυτη η συνυπαρξη και οχι οτι "εεε...οτι και να γινοτανε ειναι το αλλο μου μισο καπως θα τα καταφερναμε". γιαυτο λοιπον δεν πιστευω σε αλλα μισα και κουραφεξαλα.





    Νομίζω με έχει βρεί και δεν το ξέρω..το άλλο μου μισό


    neerie
    08.03.2006, 09:13
    Εγώ σίγουρα είμαι πολύ καλά κρυμμένη... Θα βαρέθηκε να ψάχνει το μισό μου και βρήκε άλλο μισό. Ίσως πάλι με βρήμε και τρόμαξε και πάλι έψαξε για άλλο μισό.

    Άσε που άρχισα να μεγαλώνω και πάω να γίνω τρία-τέταρτα... Και ενώ θα έπρεπε να ψάχνω για το ένα τέταρτο πλέον, όλως παραδόξως με βρίσκω να ψάχνω για άλλα τρία-τέταρτα (τουλάχιστον)...

    Και κάπου εδώ σταματώ να ψάχνω, αν είναι να κολλήσω με κανένα τέταρτο ή μισό θα φανεί στην πορεία, το μόνο σίγουρο είναι ότι το δικό μου μισό ή τρία-τέταρτα (εγώ δηλαδή) θέλει πολλήήήή δουλειά ακόμα για να γίνει καλό και συμβατό με άλλα μισά...
    Hastaroth
    08.03.2006, 09:29
    Quote:

    Το μέλος angela_77 στις 08-03-2006 στις 01:19 έγραψε:

    δεν πιστευω σε αλλα μισα. τι παει να πει αλλο μισο? καποιος αλλος εχει διαλεξει πριν απο μενα για μενα τον συντροφο μου? και τον εριξε καπου στην γη και αυτος υπαρχει καπου και περιμενει να τον βρω? η με ψαχνει και αυτος? και πες οτι ειναι ετσι...και πες οτι βρισκομαστε...μετα τι? η τελεια σχεση? χωρις καβγαδες? χωρις ζηλιες? χωρις το αλατοπιπερο? απαπα

    πιστευω οτι δυο ανθρωποι συναντιουνται, ερωτευονται, προσπαθουν παρα πολυ για να αναπτυχθει, και να αντεξει η σχεση τους, περνουν απο πολλες δοκιμασιες, κανουν υποχωρησεις, κλαινε, γελανε, εξελισονται, ονειρευονται και μαθαινουν τον εαυτο τους και τις αντοχες τους μεσα απο την σχεση τους. και ετσι πρεπει να'ναι. για να εκτιμησεις κατι πρεπει να το εχεις κερδισει να εχεις μοχθισει να εχεις ιδρωσει γιαυτο. να ξερεις οτι αντεξε παρολες τις αντιξοες συνθηκες, οτι εισαι ενας απο τους δυο λογους που υπαρχει αυτη η συνυπαρξη και οχι οτι "εεε...οτι και να γινοτανε ειναι το αλλο μου μισο καπως θα τα καταφερναμε". γιαυτο λοιπον δεν πιστευω σε αλλα μισα και κουραφεξαλα.





    Ητοι,εν ολίγοις:τά (άλλα) μισά κόποις κτώνται...
    mauro_provato
    08.03.2006, 14:40
    Σε μια σχέση πάντως να ξέρετε ότι πάντα ένας θα νιώθει άβολα και ο άλλος θα είναι από πάνω.

    Σκεφτείται από τις γύρω σχέσεις και πείτε μου. Να γνωριεται οτί δεν πρέπει να ψάχνετε να αγαπήσετε το τέλειο. Διαλέξτε το ατελές και καντε το τέλειο με την αγάπη σας.
    titinaki_69
    08.03.2006, 14:41
    Οτι αξιζει ποναει και ειναι δυσκολο........ Ναι και οπως το βρηκα ετσι και το εχασα μεσα σε ενα τρομαχτικο απογευμα.....στα θελω και τα πρεπει.....
    Heavenly
    08.03.2006, 15:56
    Quote:

    Το μέλος NazeLee στις 22-01-2006 στις 22:55 έγραψε:

    Xεχ! Να με βρεί εκείνο!!! (Καλά λέω )




    Συμφωνώ....ε τι...σαμπως και να ψάξεις νομίζεις θα το βρείς?Άσε αμα θές να ψάχνει αυτό! Και τι σόι μισό θα είναι άμα χρειάζεται να φας όλο το κόσμο για να το βρείς...άμα είναι το μισό σου θα σου έρθει από εκεί που δε το περιμένεις...

    rory166
    08.03.2006, 16:21
    θεωρω πολυ δυσκολο καποιος να βρει το αλλο του μισο...γι'αυτο
    ας ειναι ευχαριστημενος-η και με αυτο που εχει...αν και ειμαι σχετικα μικρος για
    να παρω θεση σε τετοιο θεμα..
    (καθολου ρομαντικο αυτο που λεω αλλα προσπαθω να ειμαι ρεαλιστης!)
    fantasma
    08.03.2006, 18:28
    πάντως εμένα δε μου έχει απαντήσει κανείς μέχρι τώρα στην ερώτηση που έχω κάνει.....

    θέλω να πιστεύω πως μάλλον δε ξέρετε, και όχι οτι με έχετε γραμμένο.....


    Emaki
    08.03.2006, 18:58
    Εγώ νόμιζα ότι το είχα βρει αλλά τελικά έκανα λάθος...

    Μετά απο αυτό υπάρχε μια περίπτωση να το βρήκα αλλά για διάφορους λόγους να το έδιωξα...
    Στην τελική δεν ξέρω, μπορεί να μη το έχω συναντήσει ακόμα και το χειρότερο να μη συναντηθούμε ποτέ!

    Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν θα το καταλάβω όταν και εφόσον έρθει, ότι είναι το άλλο μου μισό...

    Άσε Μπερδεμένη κατάσταση!


    GSac
    08.03.2006, 19:25
    egw ekana kapoio lathos kai vrika to en tetarto!
    manblaz
    08.03.2006, 19:59
    γιατι νομιζω οτι ποτε κανενας και καμια δεν θα βρουν πραγματικα το αλλο τους μισο???

    ακομα και να το εχουν θα ψαχνουν για να βρουν το αλλο τους μισο.....
    SAMIK
    08.03.2006, 20:09
    ρε παιδιά τώρα που με κοιτάω......προσεκτικά...αρτιμελής είμαι!!!!!!!!!
    δεν μου λείπει κανένα άλλο μισό.....
    αμάν βρε σάμικ παιδι μου με τις κρυαδες σου συνέχεια.....μας πάγωσες.....
    τεσπα.....επιστέφω στο θέμα μας.....αν είναι να ρθει θε να ρθει....έτσι έχω καταλάβει!!
    neerie
    08.03.2006, 20:30
    Quote:

    Το μέλος fantasma στις 08-03-2006 στις 18:28 έγραψε:

    πάντως εμένα δε μου έχει απαντήσει κανείς μέχρι τώρα στην ερώτηση που έχω κάνει.....

    θέλω να πιστεύω πως μάλλον δε ξέρετε, και όχι οτι με έχετε γραμμένο.....







    Για να μην παραπονιέσαι, συνοψίζω το προηγούμενο μου ποστ σε "τσου"
    rozaki
    08.03.2006, 21:06
    Quote:

    Το μέλος SAMIK στις 08-03-2006 στις 20:09 έγραψε:

    ρε παιδιά τώρα που με κοιτάω......προσεκτικά...αρτιμελής είμαι!!!!!!!!!
    δεν μου λείπει κανένα άλλο μισό.....
    αμάν βρε σάμικ παιδι μου με τις κρυαδες σου συνέχεια.....μας πάγωσες.....
    τεσπα.....επιστέφω στο θέμα μας.....αν είναι να ρθει θε να ρθει....έτσι έχω καταλάβει!!





    Είσαι τ΄άλλο μου χωρίς εσένα δεν μπορώ να ζήσω......Αχ..!!!!

    Κάτι βρήκαμε νομίζω...τι να πω δεν ξέρω...
    Αν είναι να ρθει, που λεέι και το φιλαράκι μου,θα ρθει...αλλιως θα προσπεράσει...!!!
    asimov_gr
    08.03.2006, 22:32
    Και εγω ειμαι απο αυτους που πιστεψαν οτι βρηκαν καμια στιγμη το αλλο μισω,αλλα τελικα εκανα λαθος!
    Η αντρες και οι γυναικες ειναι σαν τα λεωφορια,αν χασεις το ενα θα περαση το επομενο!
    Για αυτο λες αντε καρδια μου και ασπρο πατω καιρος να παμε παρα κατω!

    Hastaroth
    08.03.2006, 23:48
    Quote:

    Το μέλος asimov_gr στις 08-03-2006 στις 22:32 έγραψε:

    Η αντρες και οι γυναικες ειναι σαν τα λεωφορια,αν χασεις το ενα θα περαση το επομενο!
    Για αυτο λες αντε καρδια μου και ασπρο πατω καιρος να παμε παρα κατω!






    Οποιος το εμπνεύστηκε αυτό προφανώς ζεί σε χώρα όπου οι αστικές συγκοινωνίες δουλεύουν "ρολόϊ"....
    nefos
    09.03.2006, 06:43
    Quote:

    Το μέλος fantasma στις 22-01-2006 στις 12:23 έγραψε:

    ερώτηση: αν είσαι 280 κιλά, πόσο πρέπει να είναι το άλλο μισό? 140 η 280?





    @ Στα 280 είστε επικίνδυνα.
    Στα 140 πάτε στα gilly diet παρέα (faltsoo δώσε πληροφορίες) .
    Τώρα ρωτώ εγώ . . . το δικό σου το μισό φάντασμα οφείλει να είναι και τα ίδια κιλά, την ίδια ηλικία, το ίδιο νούμερο παπούτσι, τους ίδιους βαθμούς μυωπίας, κλπ;




    nefos
    09.03.2006, 06:46


    @ Εντωμεταξύ όποτε ακούω αυτή την έκφραση ¨το άλλο μου μισό" συνειρμικά μου έρχεται στο νου ένα λαλά που λέει η Τσαλιγοπούλου μοναδικά...

    Πάει κάπως έτσι " σε μισώ σε μισώ , είσαι το άλλο μου μισό".

    Παίζουμε με τις λέξεις και τις έννοιες, ενώ η ουσία είναι έχεις ρε κάποιον δίπλα σου τώρα;

    Τότε κάνε τα πάντα μην τον χάσεις κι ας είναι ο χειρότερος του κόσμου για τους άλλους.

    Για σένα είναι ο αγαπημένος σου, ο μισός σου, ο ολόκληρος, ο κανένας, κλπ.

    Άιντε ξυπνήστε, ξημέρωσε (ε ας παίξω κι εγώ με τις λέξεις...)