ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.908 μέλη
    maraki24
    10.11.2006, 18:54
    Η Τάνια με τους δύο δημιουργούς είχαν συμφωνήσει να κάνουν ένα δίσκο. Τότε ακριβώς έτυχε να χάσει η Τάνια τη μαμά της...και τους είπε ότι δεν θέλει, δεν μπορεί, να την αφήσουν ήσυχη...εκτός κι αν μπορούν να της γράψουν ένα τραγούδι που να αποτυπώνει όλα εκείνα που δεν είπε ποτέ στη μάνα της όσο ζούσε...Το τραγούδι ξεκίνησε η Λίνα να το γράφει Χριστούγεννα, ένα βράδυ που δεν μπορούσε να κοιμηθεί και την έβγαλε στο μπαλκόνι με το κρύο...Σιγά -σιγά έγιναν και τα άλλα τραγούδια του δίσκου...ο Κραουνάκης έχει πει ότι αυτή ήταν απ' τις πιό δύσκολες "γέννες" του, η μελοποίηση της γυναικείας ψυχής. Την ημέρα της ηχογράφησης, έκλαψαν όλοι...η Τάνια, ο Σταμ, οι μουσικοί, οι ηοχλήπτες...όλοι εκτός απ' τη Λίνα που κρατούσε ανάποδα μία εφημερίδα και έκανε ότι διαβάζει...στο δίσκο ακούγεται δύο φορές, την κανονική και μία δεύτερη που την Τάνια την πήραν τα κλάματα και είπε "παιδιά ας σταματήσουμε για λίγο"...

    τί άλλο? Υπάρχει και στο δίσκο απ' την παράσταση Κλασσική συνταγή της ομάδας Σπείρα-σπείρα..απ' την έξοχη νεαρή τραγουδίστρια Ηρώ Σαία, και όλη την ομάδα από πίσω της σε φωνητικά...Στις πρόβες λέει, είχαν κλάψει όλοι, και τα αγόρια της ομάδας...Και κάθε βράδυ έκλαιγε σχεδόν ολόκληρο το κοινό...τουλάχιστον όλες οι γυναίκες...
    Φανταστείτε τώρα ότι μία απ' τις φορές που είδα την παράσταση είχα πάει μαζί με τη μάνα μου...κλαίγαμε μαζί...
    Εμένα, δύο σημεία του τραγουδιού με σκοτώνουν: "Εγώ να σου μιλάω καταφέρνω"...θεωρώ ότι είναι δύσκολο για πολλές κόρες να μιλάνε στις μητέρες τους, για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία...για μένα τουλάχιστον ξέρω ότι είναι έτσι...
    Και "του κόσμου το κριτήριο, πώς μοιάζουμε λέει, σαν δυό σταγόνες"....

    Και, αν μου επιτρέπετε να βγώ απ' το θέμα, πιστεύω ότι ένα άλλο τραγούδι που αποτυπώνει υπέροχα σχέση παιδιού με το γονιό του, συγκεκριμένα γιού με πατέρα, είναι το τραγούδι Φώτης του Φοίβου Δεληβοριά...υπέροχο τραγούδι...

    semplice
    10.11.2006, 21:23
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 10-11-2006 στις 18:54 έγραψε...

    Η Τάνια με τους δύο δημιουργούς είχαν συμφωνήσει να κάνουν ένα δίσκο. Τότε ακριβώς έτυχε να χάσει η Τάνια τη μαμά της...και τους είπε ότι δεν θέλει, δεν μπορεί, να την αφήσουν ήσυχη...εκτός κι αν μπορούν να της γράψουν ένα τραγούδι που να αποτυπώνει όλα εκείνα που δεν είπε ποτέ στη μάνα της όσο ζούσε...Το τραγούδι ξεκίνησε η Λίνα να το γράφει Χριστούγεννα, ένα βράδυ που δεν μπορούσε να κοιμηθεί και την έβγαλε στο μπαλκόνι με το κρύο...Σιγά -σιγά έγιναν και τα άλλα τραγούδια του δίσκου...ο Κραουνάκης έχει πει ότι αυτή ήταν απ' τις πιό δύσκολες "γέννες" του, η μελοποίηση της γυναικείας ψυχής. Την ημέρα της ηχογράφησης, έκλαψαν όλοι...η Τάνια, ο Σταμ, οι μουσικοί, οι ηοχλήπτες...όλοι εκτός απ' τη Λίνα που κρατούσε ανάποδα μία εφημερίδα και έκανε ότι διαβάζει...στο δίσκο ακούγεται δύο φορές, την κανονική και μία δεύτερη που την Τάνια την πήραν τα κλάματα και είπε "παιδιά ας σταματήσουμε για λίγο"...

    τί άλλο? Υπάρχει και στο δίσκο απ' την παράσταση Κλασσική συνταγή της ομάδας Σπείρα-σπείρα..απ' την έξοχη νεαρή τραγουδίστρια Ηρώ Σαία, και όλη την ομάδα από πίσω της σε φωνητικά...Στις πρόβες λέει, είχαν κλάψει όλοι, και τα αγόρια της ομάδας...Και κάθε βράδυ έκλαιγε σχεδόν ολόκληρο το κοινό...τουλάχιστον όλες οι γυναίκες...
    Φανταστείτε τώρα ότι μία απ' τις φορές που είδα την παράσταση είχα πάει μαζί με τη μάνα μου...κλαίγαμε μαζί...
    Εμένα, δύο σημεία του τραγουδιού με σκοτώνουν: "Εγώ να σου μιλάω καταφέρνω"...θεωρώ ότι είναι δύσκολο για πολλές κόρες να μιλάνε στις μητέρες τους, για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία...για μένα τουλάχιστον ξέρω ότι είναι έτσι...
    Και "του κόσμου το κριτήριο, πώς μοιάζουμε λέει, σαν δυό σταγόνες"....

    Και, αν μου επιτρέπετε να βγώ απ' το θέμα, πιστεύω ότι ένα άλλο τραγούδι που αποτυπώνει υπέροχα σχέση παιδιού με το γονιό του, συγκεκριμένα γιού με πατέρα, είναι το τραγούδι Φώτης του Φοίβου Δεληβοριά...υπέροχο τραγούδι...





    "Φαντάσου τώρα πάλι,
    να πιάναμε στεριά.
    Να βρίσκαμε ανθρώπους
    με ζωντανή καρδιά.

    Και να μην έχουν στόμα,
    μα ούτε και μυαλό.
    Να λέει πάντα εκείνη
    ποιο είναι το καλό."

    Θα ήθελα αυτους τους στίχους να τους αφιερώσω σε εσένα και σε αυτό που έγραψες παραπάνω γιατί πιστεύω πως δεν τα έγραψε το χέρι σου όλα αυτά
    αλλά η καρδιά σου.Ετσι όπως και η Τάνια τραγουδάει και ο Κραουνάκης γράφει
    αλλά και η Λίνα.
    Είναι δυο στροφές από τη δημοσίευση του φίλου μου του Σταύρου(tetraktis)
    που παρουσιάστηκε χθες στην πρώτη σελίδα του ΜΗ.Ούτε εδώ βλέπω μυαλό.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 10-11-2006 21:51 ]


    movflower
    11.11.2006, 09:50
    maraki24 μου, ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μας έδωσες.
    πραγματικά, τώρα εξηγείται η ατόφια δυσκολία της Τάνιας να τελειώσει το τραγούδι αναπόσπαστη από τα όσα την πνίγουν.

    φιλιά!


    nalpha
    12.11.2006, 01:03
    Ας θυμηθούμε λίγο τους στίχους βρε παιδιά, έτσι για να μαθαίνουν οι νεώτεροι:



    Τα ρούχα που δεν έμαθα να πλένω
    τα βάζω στη σακούλα και στα φέρνω...
    Ρωτάς για την καριέρα μου τη νύχτα και τη μέρα μου
    κι εγώ να σου μιλάω καταφέρνω...

    Και σκέφτομαι που πίνω κόκα κόλα
    για να ‘ναι πάντα ίδια αλλάζουν όλα
    κι ανοίγω το ψυγείο σου, το έλα και τ’ αντίο σου
    ζητούσα στη ζωή μου, πάνω απ’ όλα


    Μαμά, πεινάω, μαμά, φοβάμαι, μαμά, γερνάω
    και τρέμω να ‘μαι αυτό που χρόνια ανησυχείς
    ωραία, νέα κι ατυχής..

    Τα χρόνια που μεγάλωνες για μένα
    να ξέρεις πως σου τα ‘χω φυλαγμένα
    και τέλειωσα με άριστα, αλλά δεν έχω ευχάριστα
    μαμά, όλα στον κόσμο είναι γραμμένα...

    Τριάντα καλοκαίρια και χειμώνες
    τις άγριες σου φέρνω ανεμώνες
    και κοίτα ένα μυστήριο του κόσμου το κριτήριο
    πως μοιάζουμε μου λέει σα δυο σταγόνες...

    Μαμά, πεινάω, μαμά...


    YΠΕΡΟΧΟ !

    Melissanthi
    14.11.2006, 01:08
    (Βγαίνω λίγο εκτός topic). Παρακινούμενη από την ερμηνεία της Τσανακλίδου στο "Μαμά γερνάω" (ό,τι και να πω είναι λίγο) μου ήρθε στο μυαλό ένα άλλο μαγικό (αυτοβιογραφικό) τραγούδι για τον πόνο αλλά και την αγάπη ενός παιδιού προς τη μητέρα του:

    Είναι το "Η Μπαλάντα Της Ιφιγένειας" της υπέροχης Χαρούλας. Το έγραψε για τη μάνα της αμέσως μετά τον θάνατό της το 1984. Και είναι συνάμα και ένα ευφυές τραγούδι.



    "Με πήρες κάποτε απ΄το χέρι και δε σε ρώτησα πού πάμε
    σου είπα με σένα δε φοβάμαι μάνα καλή μάνα μου έρμη
    εσύ τον άντρα σου είχες χάσει κι εγώ είχα χάσει το γονιό μου
    και τότε μάνα καλέ μάνα τότε σε βάφτισα αρχηγό μου

    Κλείδωσες δυό φορές το σπίτι μας πήρες κι ήρθαμε στην πόλη
    σαν τα κοράκια πέσαν όλοι έτσι όπως σε είδαν φοβισμένη
    κι ακόνιζα παιδάκι πράμα τα νύχια μου και το μυαλό μου
    με μιά τρεμούλα μ΄ένα φόβο μη γκρεμιστεί ο αρχηγός μου

    Κι άρχισαν να κυλούν τα χρόνια όπως το χρώμα στη βατίστα
    στην οικοκυρική μοδίστρα κι ο αδερφός μου στα καράβια
    η Ελλάδα πήγαινε κι ερχόταν κι έγινε ο τρόμος καθεστώς σου
    φοβήθηκα μη σε τσακίσουν και τότε έγινα αρχηγός σου

    Και πάνω που άρχιζα να ορίζω ήρθε η αγάπη να με ορίσει
    και μπλέχτηκα στο αλισβερίσι οι αγάπες μ΄έβαλαν στη μέση
    εσύ νοιαζόσουν μη πονέσω μα αυτές δε΄βλέπαν τον καημό σου
    κι όλες στο μάτι είχαν βάλει να ρίξουνε τον αρχηγό σου

    Κι όταν με πήρε το τραγούδι ήμουν το στόμα των απόρων
    έγινα στόχος των εμπόρων και θύμα της πολυγνωσίας
    πήγαν να τρίξουν τα θεμέλια δεν ήταν τ΄αύριο πια δικό μου
    τότε ξανάπλωσες το χέρι και σε ξανάκανα αρχηγό μου

    Τώρα χαμένη εγώ στους ήχους και λυτρωμένη εσύ χορεύεις
    η μόνη εσύ που με πιστεύεις σαν σου μιλώ μεσ΄στα τραγούδια
    τώρα αγαπώ μα δεν ορίζω τώρα δεν ψάχνω να΄βρω δίκια
    τώρα το δρόμο μου τον βρήκα γκρεμίστηκαν τ΄αρχηγηλίκια"


    Amelie
    14.11.2006, 16:13
    Πολύ συγκινητικά όλα αυτά! Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω το ''Μαμά γερνάω''.
    TwoIslands
    14.11.2006, 16:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Amelie στις 14-11-2006 στις 16:13 έγραψε...

    Πολύ συγκινητικά όλα αυτά! Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω το ''Μαμά γερνάω''.

    Amelie.....γερνάω!!