ελληνική μουσική
    599 online   ·  210.873 μέλη
    andreas_f330
    30.01.2006, 12:31
    μου φερανε δωρο ενα χρυσοψαρο σε μια μικρη γυαλα..και δε ξερω τι πρεπει να κανω για να το φροντισω...
    καμια συμβουλη ρε παιδια;;;;

    ολα τα σχεδια χρυσοψαρα στη γυαλα...............


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 30-01-2006 16:38 ]
    alexia-vicky
    30.01.2006, 14:07
    κατ'αρχην καλο θα ηταν να μην το πολυκουνας γιατι κινδυνευει η υγεια του. να πας σε ενα pet shop και να του παρεις τροφη που θα του ριχνεις μια φορα την ημερα (νομιζω..), να του αλαζεις το νερο του και να του καθαριζεις τη γυαλα του καθημερινα...αυτα ειναι τα βασικα! για περισσοτερες λεπτομερειες ρωτα και εκει που θα παρεις τη τροφη!

    α! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΑς!!!τα ζωα ,το διαισθανονται!
    lianameladaki
    30.01.2006, 15:20
    και πανω απ'ολα........ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗ ΓΥΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
    KIT_KAT
    30.01.2006, 15:36
    Ρίχνε και λίγο χλώριο στη γυάλα. Και πρόσεξε μην του δώσεις παραπάνω φαϊ από αυτό που θα σου πουν ότι χρειάζεται. Το χρυσόψαρο έχει μνήμη... χρυσόψαρου (lol) και δε θυμάται πως μόλις έφαγε οπότε συνεχίζει να τρώει μέχρι να σκάσει από το φαϊ
    Sofia
    30.01.2006, 15:44
    Το βασικότερο είναι να μην το ταίζεις πολύ! Μια φορά μόνο την ημέρα ένα-δυο τριμμένα φυλλαράκια απο την τροφή που σου έχουν φέρει ή που θα πάρεις είναι αρκετά. Όσο του ρίχνεις τροφή αυτό θα τρώει..μέχρι που θα σκάσει στο τέλος.. (έχουνε..΄μνήμη χρυσόψαρου' που διαρκεί μολις μερικά δευτερόλεπτα και ξεχνούν πως έχουν φαει, οποτε συνεχίζουν και τρώνε... )

    Επίσης, όταν αλλάζεις το νερό της γυαλας, είναι καλό να γεμίζεις απο το βραδυ ένα πλαστικό τάπερ με νερο και να το αφήνεις όλη νύχτα ώστε να εξατμίζεται το χλώριο που τους κάνει κακό, και να αποκτά και τη θερμοκρασία δωματίου.

    Το πόσο συχνά θα αλλάζεις το νερό εξαρτάται και από το μέγεθος της γυάλας. Όσο μικρότερη είναι, τοσο πιο συχνά. Όσο πιο συχνά βεβαια μπορείς να το αλλάζεις τόσο το καλύτερο.

    Και φυσικά, όπως είπε και η Αλεξία.. Να το αγαπάς!!
    Sofia
    30.01.2006, 15:48
    Quote:

    Το μέλος lianameladaki στις 30-01-2006 στις 15:20 έγραψε:

    και πανω απ'ολα........ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗ ΓΥΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ





    Εκτός κι αν έχεις όρεξη για ψαρόσουπα..!!
    KIT_KAT
    30.01.2006, 15:55
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 30-01-2006 στις 15:36 έγραψε:

    Ρίχνε και λίγο χλώριο στη γυάλα. Και πρόσεξε μην του δώσεις παραπάνω φαϊ από αυτό που θα σου πουν ότι χρειάζεται. Το χρυσόψαρο έχει μνήμη... χρυσόψαρου (lol) και δε θυμάται πως μόλις έφαγε οπότε συνεχίζει να τρώει μέχρι να σκάσει από το φαϊ





    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 30-01-2006 στις 15:44 έγραψε:

    Όσο του ρίχνεις τροφή αυτό θα τρώει..μέχρι που θα σκάσει στο τέλος.. (έχουνε..΄μνήμη χρυσόψαρου' που διαρκεί μολις μερικά δευτερόλεπτα και ξεχνούν πως έχουν φαει, οποτε συνεχίζουν και τρώνε... )







    andreas_f330
    30.01.2006, 16:22
    σας ευχαριστω...κ οχι τον ψαρη μου δε θα τον κανω ψαροσουπα εκτος αν η κατασταση μου γινει απελπιστικη...



    επισυναπτόμενα: images.jpeg 
    vouliakis
    30.01.2006, 16:38
    Ένα χρυσόψαρο ζει πολλά χρόνια αν το φροντίσεις σωστά. Πρώτα απ' όλα, πέτα τη γυάλα και αγόρασε ένα ενυδρείο (που "ανακυκλώνει" και καθαρίζει το νερό). Διαφορετικά, δεν θα αντέξει παραπάνω από 10 - 15 μέρες...

    (Περισσότερα: www.goldfish.gr)




    revekka
    14.06.2006, 23:51
    Δηλαδή η γυάλα φταίει που τα ψαράκια μου απειλούνται με αφανισμό? Πάντως υο τελευταίο άντεξε 3 μήνες στη γυάλα...τα καθάριζα και τα τάιζα λίγο. Αυτό με το χλώριο δεν το ήξερα, σοβαρά μιλάμε? Δεν πεθαίνουν αν ρίξω χλώριο στη γυάλα?
    Όπως το βλέπω το ψαράκι μου δεν συνέρχεται, πάει κι αυτό....και μάλλον δε θα πάρω άλλα γιατί απ ότι λέτε πρέπει να τα βάλω σε ενυδρείο και δεν μπορώ τώρα. Καλά, αυτοί στα pet shop γιατί δε μας τα λένε αυτά?

    Με πειράζει κι όλη μέρα ο αδερφός μου που αρρώστησε το ψαράκι μου και στεναχωρέθηκα. Τι να κάνουμε διαγωνισμό ψαρέματος μου είπε, τί να φάμε σούσι το μεσημέρι..... έχε αδερφό να δείς καλό
    vouliakis
    14.06.2006, 23:59
    Όχι χλώριο (μάλλον κατά λάθος το έγραψε η ΚitKat...)- το αντίθετο: water conditioner χρειάζονται...
    Κάποιο υγρό δηλαδή που εξουδετερώνει το χλώριο και τα βαρέα μέταλλα που υπάρχουν στο νερό της βρύσης.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 15-06-2006 00:01 ]
    revekka
    15.06.2006, 00:11
    Είπα κι εγώ χλώριο!

    Μάλλον το νερό της βρύσης μας φταίει, δεν είναι και πολύ σόι.....πάει το έρμο, δηλητηριάστηκε
    atrixospi8ikos
    15.06.2006, 00:11
    Emeis pou eixame ena ebraze i mitera mou nero gia to kafe sto gazaki kai ayto pou to eixame dipla pidise mesa alla otan to proseje i mana mou eixe ginei yarosoupa...!
    prochatz
    15.06.2006, 00:13
    Το μέλος KIT_KAT στις 30-01-2006 στις 15:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ρίχνε και λίγο χλώριο στη γυάλα. Και πρόσεξε μην του δώσεις παραπάνω φαϊ από αυτό που θα σου πουν ότι χρειάζεται. Το χρυσόψαρο έχει μνήμη... χρυσόψαρου (lol) και δε θυμάται πως μόλις έφαγε οπότε συνεχίζει να τρώει μέχρι να σκάσει από το φαϊ




    revekka
    15.06.2006, 00:13
    Ωχ! Αυτό είχε πιο βάναυσο τέλος! (αυτό πάει για το ψαράκι που αυτο-έπεσε στο μπρίκι του καφέ)

    Σαν πουλί πως ζητάει η ψυχή / να πετάξει ως εκεί που ο ορίζοντας σβήνει / και καμιά φυλακή δε μπορεί να την κλείσει / δε χωράει η ψυχή σε καμιά φυλακή


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : revekka στις 15-06-2006 00:16 ]
    aggeliki
    15.06.2006, 00:32
    Άκου,έπεσε μέσα στο μπρίκι!Έμένα μια φορά πήδησε στα σκουπίδια!
    Και ένα άλλο που είχα άρχιζε να χάνει το χρώμα του!Όταν έγινε τελείως άσπρο ψώφισε

    Πάντως όσα είπανε τα παιδιά είναι σωστά...
    Vasx
    15.06.2006, 01:38

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vasx στις 01-04-2012 08:01 ]


    andreas_f330
    15.06.2006, 04:22



    ολα τα σχεδια χρυσοψαρα στη γυαλα
    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : andreas_f330 στις 22-01-2011 12:59 ]


    picachu8
    15.06.2006, 04:29
    Τι καλά να μου κακαν και μένα δώρο και άλλο λιονταράκι αφού το προηγούμενο το πάτησε ο ελέφαντας μου αφού πέρασε το φλαμίγκο μου για ποντίκι με βόα για λαιμό και τρόμαξε.........ΑΑΑΑΑααααχ
    Feggarenia261
    24.06.2006, 09:57
    Exω και εγω χρυσοψαράκι! πάνω που πίστευα οτι θα μου ζήσει καμμια βδομαδα και μετα τεζα τελικα έχει βγαλε τρια χρόνια και συνεχιζει ακαθεκτο.. αλλα ουτε χλωρια του βαζω, ουτε αυτα τα (πως τα παμε) xrysopsaraki i love you!!!