ελληνική μουσική
    655 online   ·  210.861 μέλη

    ...Αν είχατε μία μόνο μέρα για να ζήσετε...

    marilenoula
    30.01.2006, 20:10
    ....Αν είχατε μία μόνο μέρα για να ζήσετε... τι θα κάνατε? Με ποιους και πώς θα την περνούσατε?
    nefos
    30.01.2006, 22:14

    @ Απορίες :

    Αν είχα μια μόνο μέρα και το ήξερα ;

    Αν το ήξερα τότε θα έπρεπε να ξέρω αν είμαι άρρωστη ή όχι ;

    Αν την είχα αυτή τη μέρα στο παρόν ; Αυτή τη δεδομένη στιγμή;

    Αν είχα μια μόνο μέρα και δεν το ήξερα ;

    Αν δεν το ήξερα θα έπρεπε να ήμουν άρρωστη ή υγιής ;

    Αν δεν το ήξερα πως έχω μία μόνο μέρα τότε πώς θα ήξερα τι να κάνω μαζί της ;

    Αν και αν τότε θα ήξερα αν θα . . .


    * Σημείωση : Αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν τρόλευ .







    επισυναπτόμενα: trolley.jpg 
    DavidDT
    03.03.2006, 22:11
    Με τα αγαπημένα μου πρόσωπα υποθέτω...
    lianameladaki
    03.03.2006, 22:21
    απλως,θα περναγα καλα...!
    thanasena
    04.03.2006, 00:07
    Δεν θα κοιμόμουν καθόλου,θα έκανα ένα μεγάλο πάρτυ και θα διασκέδαζα όσο μπορούσα με συγγενεις και φίλους!!!Γιατί ακόμα και μια μέρα τις ζωής μας θέλει καλοπέραση!!
    MichPah
    04.03.2006, 04:38
    Αν είχα μόνο μια μέρα; Το μόνο που θα κανα θα ήταν να αποχαιρετήσω τους φίλους μου....!!!!
    uNick
    04.03.2006, 09:59
    Αν είχα μόνο μια μέρα, θα τα έκανα ΟΛΑ ΤΟΥΜΠΑ ! ! !

    ΑΝΑΤΡΟΠΗ ! ! !

    Ή, όπως λέει και ό γνωστός παρακμιακός ραδιοφωνικός παραγωγός BlackMan, ΠΥΡΗΝΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣ ! ! !
    theotita
    04.03.2006, 10:38
    Προφανώς να κάνω όσα νομίζω ότι έχω χρόνο να κάνω, όσα φοβάμαι να κάνω και όσα δε μου επιτρέπουν τα πρέπει και τα καθώς πρέπει (κανονικά έτσι θα έπρεπε να ζούμε την κάθε μέρα, σα να ήταν η τελευταία μας, αλλά αλλιώς έχουμε μάθει).

    Εις Υγείαν..!

    uNick
    04.03.2006, 11:00
    Quote:

    Το μέλος theotita στις 04-03-2006 στις 10:38 έγραψε:

    ...κανονικά έτσι θα έπρεπε να ζούμε την κάθε μέρα, σα να ήταν η τελευταία μας...




    Γειά σου ρε Αθηνά...
    nikostheater
    04.03.2006, 17:14
    Εγω θα ηθελα να ζουσα τον Ερωτα της Ζωης μου και στις τελευταιες στιγμες μου να εχω διπλα μου οσους ανθρωπους αγαπησα στην ζωη μου...
    tetraktis
    04.03.2006, 18:21
    Μα κάθε μέρα, μία μέρα μόνον έχουμε!

    Ποιός εγγυάται για την επομένη;


    Heavenly
    04.03.2006, 23:04
    Το μέλος theotita στις 04-03-2006 στις 10:38 έγραψε:

    ...κανονικά έτσι θα έπρεπε να ζούμε την κάθε μέρα, σα να ήταν η τελευταία μας...


    Έχεις πολύ δίκιο και είναι καλό να σκεφτόμαστε συχνά αυτή τη φράση.
    Αν τελικά είχα μόνο μια μέρα για να ζήσω (και το ήξερα) θα έλεγα στα αγαπημένα μου πρόσωπα πόσο τα αγαπάω και θα την περνούσα αν μπορούσα με αυτά τα άτομα.
    creativeburst
    04.03.2006, 23:09
    Κάθε μέρα είναι μια καινούργια αρχή και κάθε αρχή είναι μια καινούργια μέρα πρός το άγνωστο, το οποίο αξίζει να προσμένουμε και να ζήσουμε.
    Είναι καλύτερα να γευόμαστε και να ζούμε κάθε λεπτό της μέρας σαν να είναι η τελευταία. Έτσι δεν θα πούμε ποτέ ότι δεν ζήσαμε.
    monkeyface
    12.03.2006, 19:13
    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 04-03-2006 στις 18:21 έγραψε:

    Μα κάθε μέρα, μία μέρα μόνον έχουμε!

    Ποιός εγγυάται για την επομένη;








    Σωστά... άρα πρέπει να ζούμε κάθε μέρα μας σαν να είναι η τελευταία μας!!! Αλλά να μην το σκεφτόμαστε κιόλας!!!Μη μας πάρει και από κάτω....
    Πάνω απ' όλα ψυχραιμία!!!
    tzoy
    04.05.2006, 11:44
    "Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος. Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι' αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν' το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία τους επιθυμία. Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις "συγνώμη", "συγχώρεσέ με", "σε παρακαλώ", "ευχαριστώ" κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις. .."

    rory166
    04.05.2006, 14:57
    καθε μερα ειναι απλα το αυριο του χθες και το χθες του αυριο....
    δεν ειμαι της αποψης οτι ειναι καινουρια αρχη και τετοια..
    απλα πρεπει να προσπαθουμε να την περναμε οσο πιο καλα γινεται
    atrixospi8ikos
    05.05.2006, 21:06
    8a pigena na perasw tin teleytea m mera se mia erimiki paralia monos xwris na jeri kanenas tipota gia emena.......
    tzouv
    05.05.2006, 21:17
    Quote:

    Το μέλος tzoy στις 04-05-2006 στις 11:44 έγραψε:

    "Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος. Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι' αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν' το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία τους επιθυμία. Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις "συγνώμη", "συγχώρεσέ με", "σε παρακαλώ", "ευχαριστώ" κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις. .."






    Συμφωνω απολυτα.Ειναι ολα οσα πρεπει (αν εχεις βεβαια χρονο) να κανεις την τελευταια σου μερα...Αλλα και το να χαθεις απο τον κοσμο ειναι πολυ καλη σκεψη για να μην στεναχωρησεις τους γυρω σου(αν βεβαια εχεις ατομα γυρω σου)
    EffieKakaflika
    11.05.2006, 14:25
    Θα έπαιρνα την αγάπη μου, μια κιθάρα sleeping bag και θα πήγαινα στο αγαπημένο μου βραχάκι στην Βραυρώνα. Θα κολυμπούσα (άσχετο αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι, πιστεύω ότι η φύση θα μου έκανε τη χάρη να έχει ήλιο), θα παίζαμε μουσική και θα τραγουδούσα στον αέρα και στη θάλασσα. Μετά αγκαλιές όλη μέρα και όλη νύχτα με φωτίτσα κάτω από τ'αστέρια...
    Εύχομαι πάντως να μη συμβεί σε κανέναν να πρέπει να συμπυκνώσει τις επιθυμίες του και να επιλέξει τρόπους να στριμώξει τους αγαπημένους του σε ένα 24ωρο. Το θεωρώ τραγικό.

    Ζωή, μου χρωστάς και σου χρωστώ...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EffieKakaflika στις 11-05-2006 14:27 ]
    thanasena
    11.05.2006, 23:26
    Αν είχα μια μέρα μόνο να ζήσω θα ήθελα να κάνω κάτι πολύ σημαντικό ώστε να με θυμούνται οι μετέπειτα γενιές αλλά παράλληλα και πολυ χρήσιμο ώστε να έβαζα το λιθαράκι μου κι εγώ όπως λένε σ'αυτον τον κόσμο!
    Θα ήθελα να ζήσω βοηθώντας τους ανθρώπους ώστε η δική τους ευχαρίστηση να γεμίζει κι εμένα χαρά και ηρεμία.Κι αυτό το έχω διαπιστώσει συγκρίνοντας κάποιες μέρες που έχω περάσει και έτσι και αλλιώς,και βλέποντας ότι το τελικό αποτέλεσμα που ικανοποιεί κι εμένα είναι η ευτυχία των γύρων μου τελικα!