ελληνική μουσική
    547 online   ·  210.881 μέλη

    O ιός της γρίπης των πτηνών στην Ελλάδα

    GL
    11.02.2006, 15:03
    Απο in.gr

    Τα αποτελέσματα από το ειδικό εργαστήριο του Λονδίνου για τα δείγματα των τριών κύκνων που είχαν εντοπιστεί νεκροί σε Θεσσαλονίκη και Κατερίνη επιβεβαίωσαν ότι τα κρούσματα αφορούν το θανατηφόρο στέλεχος της νόσου των πτηνών Η5Ν1. Νέο κρούσμα εντοπίστηκε στη Σκύρο. Νεκρά πουλιά βρέθηκαν στους Νέους Επιβάτες Θεσσαλονίκης.

    Όπως μετέδωσε το Mega, η ελληνική κυβέρνηση έλαβε το μεσημέρι του Σαββάτου τα αποτελέσματα από το Λονδίνο, όπου είχαν σταλεί τα δείγματα από νεκρούς κύκνους που είχαν εντοπιστεί νεκροί σε Σταυρό Θεσσαλονίκης, Νέους Επιβάτες Θεσσαλονίκης και Παραλία Κατερίνης.

    Σύμφωνα με αυτά, επιβεβαιώνεται ότι οι κύκνοι έπασχαν από τη νόσο των πτηνών και μάλιστα από το θανατηφόρο στέλεχος H5N1.

    Νέο κρούσμα της γρίπης των πτηνών εντοπίστηκε στη Σκύρο, το Σάββατο. Πρόκειται για το τέταρτο επιβεβαιωμένο κρούσμα στην Ελλάδα.

    Αφορά μια άγρια χήνα, δείγματα της οποίας εστάλησαν στο Εθνικό Κτηνιατρικό εργαστήριο Αναφοράς για τη γρίπη των πτηνών, στη Θεσσαλονίκη. Μετά από βιολογικές εξετάσεις διαπιστώθηκε ότι το δείγμα ήταν θετικό για τη γρίπη των πουλερικών.

    Έτσι, δείγμα εστάλη και στο εξειδικευμένο εργαστήριο του Λονδίνου για τον εντοπισμό του θανατηφόρου στέλεχους Η5Ν1. Τα αποτελέσματα θα είναι έτοιμα σε 2 έως 8 ημέρες.

    Ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων Eυ.Μπασιάκος επιβεβαίωσε ότι το Εθνικό Κτηνιατρικό Εργαστήριο Αναφοράς της Θεσσαλονίκης για την γρίπη των πουλερικών απομόνωσε μετά από ιολογικές εξετάσεις τον ιό της γρίπης των πτηνών -υπότυπος Η5- στην άγρια χήνα της Σκύρου.

    Ακόμη δύο αποδημητικά πτηνά εντοπίστηκαν νεκρά στους Νέους Επιβάτες Θεσσαλονίκης. Τα πτηνά εντόπισαν κάτοικοι της περιοχής και τα παρέδωσαν στις Αρχές.

    Εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν ακόμη σε δείγματα από τρεις κύκνους που εντοπίστηκαν νεκροί την Παρασκευή σε Χαλκιδική και Λαμία.

    Σε επιφυλακή βρίσκονται οι Αρχές, ενώ από τους ειδικούς συνιστάται ψυχραιμία.

    Όπως μετέδωσε ο ΑΝΤ1, με οδηγίες της Κομισιόν δημιουργούνται δύο ζώνες γύρω από τις περιοχές που βρέθηκαν οι νεκροί κύκνοι. Στην πρώτη ζώνη, ακτίνας τριών χιλιομέτρων, θα ληφθούν αυστηρά μέτρα, όπως ο υποχρεωτικός εγκλεισμός όλων των πουλερικών των ορνιθοτροφείων, καθώς και μέτρα απολύμανσης, ενώ θα απαγορεύεται και η μετακίνηση πουλερικών.

    Στη δεύτερη ζώνη, ακτίνας 10 χιλιομέτρων, θα επιβληθούν περιορισμοί στη διακίνηση των πουλερικών, ενώ θα απαγορευθούν οι υπαίθριες αγορές πουλερικών και το κυνήγι.

    Την ίδια ώρα, εκστρατεία ενημέρωσης των μαθητών για την γρίπη των πτηνών έχει ξεκινήσει το υπουργείο Παιδείας.





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 11-02-2006 15:35 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 11-02-2006 15:46 ]
    madiam
    11.02.2006, 15:24
    Με ολα αυτα που ακουω τον τελευταιο καιρο για κοτες,παπιες,χηνες,αγελαδες,κτλ,εχω μια απορια...
    Τους λαχανοντολμαδες που εφτιαξε η μαμα μου ΜΠΟΡΩ να τους φαω??

    pastella
    11.02.2006, 15:36
    O ιος της γριππης των πτυνων στην Ελλαδα

    Ανορθόγραφοι!!!

    Ενα έχω να πω... ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ!!!
    KIT_KAT
    11.02.2006, 15:42
    Quote:

    Το μέλος madiam στις 11-02-2006 στις 15:24 έγραψε:

    Τους λαχανοντολμαδες που εφτιαξε η μαμα μου ΜΠΟΡΩ να τους φαω??






    Εγώ πάντως πάω να φάω το κοτοπουλάκι μου

    GL
    11.02.2006, 15:48
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 11-02-2006 στις 15:36 έγραψε:

    O ιος της γριππης των πτυνων στην Ελλαδα

    Ανορθόγραφοι!!!






    Ευχαριστημενη Στελλιτσα???
    madiam
    11.02.2006, 15:48
    Quote:
    Εγώ πάντως πάω να φάω το κοτοπουλάκι μου


    Κοιτα αν παθεις τιποτα μην με ξαναπλησιασεις!!
    pastella
    11.02.2006, 16:06
    Quote:

    Το μέλος GL στις 11-02-2006 στις 15:48 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Christine στις 11-02-2006 στις 15:36 έγραψε:
    [i]
    O ιος της γριππης των πτυνων στην Ελλαδα

    Ανορθόγραφοι!!!






    Ευχαριστημενη Στελλιτσα???

    [/I]



    ΝΑΙ!Ενταξει τώρα!!!

    Αλλά θύμιζε ...φτύσιμο ρε συ αυτό το "υ"

    Quote:
    Εγώ πάντως πάω να φάω το κοτοπουλάκι μου



    Κατερίνα κομμένες οι εκπομπές!!!
    asimov_gr
    11.02.2006, 16:14
    Εγω μολις εφαγα το κοτοπουλακι μου μια χαρα νοστιμοτατω

    ageloudaki
    11.02.2006, 16:47
    Εγώ πάντος παιδιά που έφαγα κοτοπουλάκι με στην βδομάδα δεν έχω πάθει τίποτα. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής....
    KIT_KAT
    11.02.2006, 16:49
    Μαμάαααα.... δε με παίζουν τα άλλα παιδάκια επειδή τρώω κοτόπουλο...

    Δλδ ρε παιδιά το άλλο Σάββατο στη συνάντηση τί νομίζετε θα τρώμε;
    madiam
    11.02.2006, 18:40
    Αν παιξει κοτοπουλο (παρολο που ειναι απο τα αγαπημενα φαγητα) δεν ερχομαι..!!Να με διαγραψεται απο τη λιστα!!
    Ντροπη μου...ακομη δεν εγινα μελος και αρχισα τις απειλες!