ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Έρευνα - Μπουζούκι ή Κιθάρα;

    KAKOFONIKS
    17.03.2006, 18:28
    ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΚΙΘΑΡΑ! ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ ΕΝΩ ΤΑ ΔΥΟ ΟΡΓΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΣΕ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΔΕΝΟΥΝ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠ' ΤΟ ΑΛΛΟ. ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΧΕΙ ΣΟΛΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ Η ΚΙΘΑΡΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ. ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ . . .
    ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΙΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΟΜΟΙΑ
    ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΡΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΟΥ. ΤΕΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ StevieRayVaughn ΠΟΥ ΛΕΕΙ "τώρα τελευΤαία (με την ευρεία έννοια του χρόνου) ξεφύτρωσαν πολλοί κιθαρίστες που β α ρ ά ν ε συγχορδίες και νομίζουν ότι παίζουν [Γ Κοζανίτη!!!!]. Για πιάσε το μπυζούκι να σε δω αν θα βγάλεις άκρη.
    ένας λόγος παραπάνω που έμαθα να παίζω και το προτιμώ: ενάντια στο κατεστημένο της "γκόμενας" που γουστάρει τον κιθαρίστα απέναντι και ασ μην ξέρει που πάν τα τέσσερα)"

    Bruto
    18.03.2006, 06:20
    Δεν ξερω γιατι ρε παιδια..αλλά όποτε ακούω μπουζούκι να παίζει μου ανοίγει η όρεξη να φάω.
    babisdr
    18.03.2006, 06:37
    Quote:

    Το μέλος Bruto στις 18-03-2006 στις 06:20 έγραψε:

    Δεν ξερω γιατι ρε παιδια..αλλά όποτε ακούω μπουζούκι να παίζει μου ανοίγει η όρεξη να φάω.





    Ε, τότε το μπουζούκι πέτυχε το στόχο του..
    StevieRayVaughn
    27.03.2006, 16:14
    Quote:


    1) Όσοι ανέφερες μάλλον έχουν πλεόνασμα τεχνικής. Προσκυνώ!

    2) Στο θέμα του δασκάλου ήμουν κωλόφαρδος. Μπορεί να έκανα μαθήματα μόνο 4 - 5 μήνες και να μην πρόλαβα να μάθω πολλά πάνω στο μπουζούκι, γιατί έφυγα για να σπουδάσω, αλλά σε αυτό το διάστημα με έκανε να διευρύνω την αντίληψή μου για τη μουσική γενικά, και να αγαπήσω ακόμη περισσότερο το όργανο.

    3) Δημήτρης (χάρηκα)

    4) Έχεις δίκιο. Απλά εγώ μιλούσα λίγο πιο γενικά και...

    5) ...ούτε εμένα μου αρέσει ο όρος και γιαυτό τον έβαλα εντός εισαγωγικών.

    6) Για το κατεστημένο της "γκόμενας" τι να πει κανείς; Δεν πα' να 'σαι ο Καρνέζης και ο Παπαδόπουλος 2 σε 1; Προτιμάει αυτόν με την κιθάρα κι ας ξέρει να βαράει 1,5 ακόρντο. Είναι αυτή που προτιμάει να της αφιερώσεις κάποιο "συνουσιακό" (μήπως θυμάσαι ποιος τα χαρακτήρισε έτσι;) τραγούδι του Τσαλίκη, από ένα ερωτικό του Τσιτσάνη. Γιατί άραγε;

    Υ.Γ. Γρηγόρη το τοξαρόπον σου
    θαρρείς εν' μαγεμένον...














    Καλησπέρα Δημήτρη! Δυστυχώς ακόμα δεν έβαλα ΝΕΤ στο σπίτι οπότε καθυστερώ να μπω και να διαβάσω τα topic.
    "Συνουσικο" τραγούδι του Τσαλίκη νομίζω ότι το χαρακτήρισε και ο Μουρατίδης αν και δεν είμαι σίγουροςαπό που το άκουσα. Όποιος και να το είπε , τα υπερεκτίμησε τα "άσματα" αυτά....
    Άβυσσος το...μυαλό της γκόμενας....
    Έχει τύχη να παίξω μια βραδιά κιθάρα σε μια παρέα, τραγουδάκια απο τον αγαπημένο μου Παπάζογλου μέχρι Άσιμο,Μάλαμα ή μερικά από τα φοβερά τραγούδια του Νικολόπουλου (έχει γράψει και έντεχνα) [αν και τα παιδιά γουστάρανε]
    και πήρε και ένας χλεχλές την κιθάρα και "έπεξε" (ειλικρινά δεν ήξερε που πατούσε) Μπουγά (?) , το άπαπα της Βανδή και ένα ΠΥΞ ΛΑΞ(ξεκάρφωτος τελείως) και είχα δυό γκόμενες να με ζαλίζουν τι ωραία που έπεξε και τι κέφι έκανε.....

    Επίσης , Δημήτρη , τον τελευταίο καιρό συνεχίζω την λύρα.
    Εσύ παίζεις λύρα ή μόνο μπυζούκι?

    Σωστός ο KAKOFONIKS!!

    Ποιός μυστήριος πιστεύει ότι ο ρόλος του μπουζουκιού είναι να σου ανοίγει την όρεξη ή η ταβέρνα?.....

    μάσκα δεν έχω να γυρνώ,
    στο καρναβάλι ετούτο....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 27-03-2006 17:10 ]
    dijo
    28.03.2006, 15:44
    Τελικά θυμήθηκα: Ο Καζαντζίδης είχε χαρακτηρίσει συνουσιακά τα τραγούδια αυτά.

    Θα πρέπει όμως να συμφωνήσω με τα κορίτσια. Μα καλά, πήγες να παίξεις Παπάζογλου και Άσιμο;;; Χάθηκαν τα ποιοτικά κομμάτια. Ευτυχώς δηλαδή που είχατε μαζί σας και τον Santana και έφτιαξε τη βραδιά σας

    Όσο για κεμεντζέ, δυστυχώς δεν παίζω.

    Υ.Γ. Αλήθεια ο στόχος του μπουζουκιού είναι να σου ανοίξει την όρεξη;
    Από πότε;
    KAKOFONIKS
    28.03.2006, 19:29
    ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΦΑΝΕ !#!#

    WELL , ΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΑΒΕΡΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΣ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΛΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ !!!
    Bruto
    29.03.2006, 03:46
    Συνήθως στις ταβέρνες έχει μπουζούκια..(?)Περίμενε..Ταβερνες?..μπουζούκια?..Έτσι εξηγείται!
    dijo
    29.03.2006, 04:00
    Δεν αμφισβήτησα το ότι σου ανοίγει η όρεξη για φαΐ όταν ακούς μπουζούκι, αλλά το ότι ο στόχος του μπουζουκιού είναι να σου ανοίξει την όρεξη.
    ravage
    17.04.2006, 15:39
    κιθαρα. Χωρις σχολια
    dimitris1983
    12.05.2006, 13:36
    Quote:

    Το μέλος Rifle στις 11-02-2006 στις 18:19 έγραψε:

    μπουζουκι η κιθαρα. δικαιολογιστε


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rifle στις 11-02-2006 18:20 ]
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-02-2006 18:33 ]





    Δεν θα σου πω τι να αγωράσεις (αν κι εμενα μου αρέσει το μπουζουκι πιο πολύ).
    προφανώς το όργανο το θες για λαϊκό τραγούδι.
    Ότι όμως και να πάρεις το πρώτο πράγμα που πρέπει να μάθεις αφού πάρεις την μέθοδο (βιβλείο για το όργανο) είναι οι λαϊκοί δρόμοι (υπάρχουν πολλά βιβλεία γι΄αυτο). Να προσέξεις αν πάρεις κιθάρα περα από το ακόρντο να μπορείς να πέξεις μπάσο γραμμή αλλά και σολιστικά. Σε παραπέμπο σε εκτελέσεις Α.Κωστή και Γιώργο Κατσαρό που πέζανε κιθάρα
    dimko
    12.05.2006, 15:16
    Quote:

    Το μέλος Bruto στις 18-03-2006 στις 06:20 έγραψε:

    Δεν ξερω γιατι ρε παιδια..αλλά όποτε ακούω μπουζούκι να παίζει μου ανοίγει η όρεξη να φάω.





    Ορμονικό είναι. Να το κοιτάξεις, μην το αφήσεις...
    ravage
    13.05.2006, 19:30
    Quote:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 17-03-2006 στις 18:28 έγραψε:

    ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΚΙΘΑΡΑ! ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ ΕΝΩ ΤΑ ΔΥΟ ΟΡΓΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΣΕ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΔΕΝΟΥΝ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠ' ΤΟ ΑΛΛΟ. ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΧΕΙ ΣΟΛΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ Η ΚΙΘΑΡΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ. ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ . . .
    ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΙΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΟΜΟΙΑ
    ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΡΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΟΥ. ΤΕΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ StevieRayVaughn ΠΟΥ ΛΕΕΙ "τώρα τελευΤαία (με την ευρεία έννοια του χρόνου) ξεφύτρωσαν πολλοί κιθαρίστες που β α ρ ά ν ε συγχορδίες και νομίζουν ότι παίζουν [Γ Κοζανίτη!!!!]. Για πιάσε το μπυζούκι να σε δω αν θα βγάλεις άκρη.
    ένας λόγος παραπάνω που έμαθα να παίζω και το προτιμώ: ενάντια στο κατεστημένο της "γκόμενας" που γουστάρει τον κιθαρίστα απέναντι και ασ μην ξέρει που πάν τα τέσσερα)"





    Φιλε μου προφανος οταν πηρες στα χερια σου κιθαρα δεν ασχολιθηκες και πολυ.
    Λοιπον σου λεω πως ενας μπουζουξης αρκειται στους λιγους ελληνες μπουζουξιδες ενω ενας σοβαρος κιθαριστας δεν αρκιται μονο στους ελληνες καλιτεχνες.
    Ακομα σε προκαλω. Με την κιθαρα μπορεις να παιξεις τελεια λαικο κλασσικο ροκ κτλ. Για δωκιμασε να κανεις κατι τετοιο με το μπουζουκι
    ravage
    13.05.2006, 19:42
    Quote:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 17-03-2006 στις 18:28 έγραψε:

    ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΚΙΘΑΡΑ! ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ ΕΝΩ ΤΑ ΔΥΟ ΟΡΓΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΣΕ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΔΕΝΟΥΝ, ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠ' ΤΟ ΑΛΛΟ. ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΧΕΙ ΣΟΛΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ Η ΚΙΘΑΡΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ. ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ . . .
    ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΙΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΟΜΟΙΑ
    ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΡΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΟΥ. ΤΕΛΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ StevieRayVaughn ΠΟΥ ΛΕΕΙ "τώρα τελευΤαία (με την ευρεία έννοια του χρόνου) ξεφύτρωσαν πολλοί κιθαρίστες που β α ρ ά ν ε συγχορδίες και νομίζουν ότι παίζουν [Γ Κοζανίτη!!!!]. Για πιάσε το μπυζούκι να σε δω αν θα βγάλεις άκρη.
    ένας λόγος παραπάνω που έμαθα να παίζω και το προτιμώ: ενάντια στο κατεστημένο της "γκόμενας" που γουστάρει τον κιθαρίστα απέναντι και ασ μην ξέρει που πάν τα τέσσερα)"





    Φιλε μου θα σου πω απλα. Οι κιθαριστες δεν αρκουνται στους λιγους ελληνες καλιτεχνες οπως εσυ και οι αλλοι μπουζουξιδες.Οι κιθαριστες ακουγονται σε ολο τον κοσμο και δεν τους ακουνε μονο οι γκομενες.
    Επισεις να σε ρωτησω κατι. Οταν επαιζες κιθαρα τι ειδος μουσικης προσπαθησες να παιξεις λαικο,σκωτοθηκες. Για δοκιμασε να σολαρεις η να παιξεις κλασσικο,δεν θα ξερεις που παν τα τεσσερα σου
    tolaruba
    28.05.2006, 15:49
    θα πω την κιθαρα!παιζεις σχεδον τα παντα..ιδιαιτερα ο ηχος της κλασσικης και της ακουστικης ειναι ολα τα λεφτα..αντιθετα με την ηλεκτρικη μπορεις να νιωσεις την ενταση και το ρυθμο..ε, ναι λοιπον τα συνδυαζει ολα
    georgianoua
    28.05.2006, 16:09
    Επειδή από μικρή έχω μεγαλώσει με Καζαντζίδη, Τσιτσανη, Μπιθηκώτση και όλους τους άλλους αυτής της εποχής

    Έχω μάθει στον ήχο του μπουζουκιού. Και αν ποτέ μου δινόταν η ευκαιρία θα 'θελα να μάθω μπουζούκι


    assasinos
    28.05.2006, 16:50
    egw pali exw edw kai kairo parei ena mpaglamadaki alla den exw aksiw8ei na ma8w k polla...ksekourdisto ka8etai se mia gwnitsa!
    KRITIKOS
    01.10.2006, 17:09
    μπουζουκι γιατι με αυτο μεγαλωσα
    P-A-B-L-O
    19.06.2008, 11:02

    MΠΟΥΖΟΥΚΙ


    StevenGrig
    20.06.2008, 10:50

    ΚΙΘΑΡΑ

    το μόνο οργανο που μου φτιαχνει την διάθεση......

    Και φυσικά είναι 100 φορές ποιο δυσκολο απο κάθε αλλο όργανο....(γιαυτό αι δεν το διαλέγουν πολοί , και πέρνουν μπουζούκι)


    VoodooChild
    20.06.2008, 11:01

    Παράθεση:

    Το μέλος StevenGrig στις 20-06-2008 στις 10:50 έγραψε...

    ΚΙΘΑΡΑ

    το μόνο οργανο που μου φτιαχνει την διάθεση......

    Και φυσικά είναι 100 φορές ποιο δυσκολο απο κάθε αλλο όργανο....(γιαυτό αι δεν το διαλέγουν πολοί , και πέρνουν μπουζούκι)



    Ένσταση {#emotions_dlg.biggrin}

    Κι εγώ κιθάρα παίζω, αλλά τώρα - μεταξύ μας - όπως και να το κάνεις η κιθάρα δεν είναι το πιο δύσκολο όργανο.

    Δοκίμασε να παίξεις κάποιο άταστο όργανο και πες μου.

    Cheers {#emotions_dlg.beer}