ελληνική μουσική
    437 online   ·  210.873 μέλη
    gate
    14.02.2003, 03:04
    Βρεθήκατε ποτέ εκτός ορίων; Έχετε κάνει κάποια "υπέρβαση"; κάτι παραβατικό;

    κι αν ναι
    τότε είναι πράγματι "γλυκό το πιοτό της αμαρτίας;"
    Anonymous
    14.02.2003, 15:11
    Δεν θα σου αναλύσω τι έχω κάνει...

    ... ...

    ...αλλά θα σου πω ότι είχε φοβερή φάση...

    ... ...

    ...όπως πάντα, λένε, όταν παρανομείς.

    Μην κάνεις έτσι, δεν ήταν ληστεία ή τίποτε σχετικό. Ποτέ δεν έχω κλέψει.
    gate
    14.02.2003, 17:28
    Quote:

    On 2003-02-14 15:11, Anonymous wrote:
    Δεν θα σου αναλύσω τι έχω κάνει...

    ... ...

    ...αλλά θα σου πω ότι είχε φοβερή φάση...

    ... ...




    Πάντως θα με ενδιέφερε να μάθω τι περίπου ήταν αυτό που είχε φοβερή φάση για σένα, όπως επίσης θα με ενδιέφερε να μάθω αν το επιθυμούσες όταν το έκανες, αν ήταν δική σου ιδέα ή αν ήταν ιδέα κάποιου άλλου και, χωρίς να το θες, το έκανες για το χατήρι του.

    Πολύ περίεργη είμαι ε;

    Alinda
    17.02.2003, 15:25
    Den mporwwwwwwwwwwww...
    8elw alla den katafernw na kanw kati giati den mporw na krupsw tipota apo to agori mou... ouf!
    gate
    17.02.2003, 23:59
    Μην ανησυχείς Alinda μου.. Σε κατανοώ απόλυτα ...

    "χωρίς μουσική η ζωή θα ήταν ένα σφάλμα" Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 18-02-2003 00:00 ]
    Anonymous
    18.02.2003, 20:00
    Περίεργη, ξε-περίεργη, εγώ θα πω ό,τι μπορώ.

    Κάποιου άλλου... εννοείς αν 'ενώθηκα' με κάποιο αγόρι για να τον ευχαριστήσω;

    Μπα...

    Ήταν μια κοινή απόφαση μεταξύ φιλενάδων. Μια ...ζαβολιά.

    Αλλά δεν μπορώ να πω τι ήταν.........
    Astron
    05.03.2003, 19:03
    Προσωπικά είμαι αντίθετος στην έννοια της αμαρτίας.
    Ποιος κανονίζει τί είναι σωστό και τί λάθος;
    Ποιος ορίζει την ηθική μας;
    Αν μιλάμε για ηθική όπως ορίζεται απ' την θρησκεία τότε δεν με αφορά
    eva
    05.03.2003, 19:28
    as poume oti i amartia einai kati pera apo ta epitrepomena...auto prosdiorizetai...ta epitrepomena omws ti einai??? that is the question!!! Mallon den iparxei mia statheri apantisi s'auto gia ton aploustato logo oti oso e3elissetai o anthrwpos toso eyrinontai oi dinatotites tou kai allo toso anakalipteioti mporei na kanei xiliades nea pragmata ta opoia den iparxei kanenas pou na mporei na tou ta xwrisei se epitrepomena kai mi.Tha pei kaneis: kai i ekklisia?.....twra swthikes....ama arxisoume na leme kai gi' autin oute o iordanis potamos den tin 3eplenei. Fisika na min pare3igoume tin asidosia me tin amartia...giati ean kle4eis p.x. paei na pei oti stereis kati apo kapoion pou exei ta idia dikaiwmata kai eleu8eries me sena kai to 8ema pauei na afora mono esena ws amartwlo alla kai to 8ima ws adikimeno. A, ola ki ola..... dimokratis ki as einai kai...."amartwli"!
    justme
    06.03.2003, 10:03
    apo tin stigmi pou den paraviazeis tin eleftheria kapoiou allou anthrwpou oti & an prakseis gia mena einai themito.exei na kanei me tin proswpiki eleftheria tou kathena.den iparxoun oria.iparxoun mono enoxes gia to an egine swsta i tha mporouse na ginei kalitera........
    gate
    06.03.2003, 23:52
    Quote:

    On 2003-03-06 10:03, justme wrote:
    apo tin stigmi pou den paraviazeis tin eleftheria kapoiou allou anthrwpou oti & an prakseis gia mena einai themito.exei na kanei me tin proswpiki eleftheria tou kathena.den iparxoun oria.iparxoun mono enoxes gia to an egine swsta i tha mporouse na ginei kalitera........



    Ίσως από τις ψυχραιμότερες απαντήσεις που έχω ακούσει... Thanks justme, χρειαζόμουν μια τέτοια απάντηση αυτήν την περίοδο
    Witchking
    12.03.2003, 20:35
    "Αμαρτία" είναι η ανυπακοή στα μέτρα που έχει επιβάλει η ηθική μέσα μας.
    ZOI
    12.03.2003, 22:40
    amartano sta arhaia ellinika simainei epakrivos sfallo,kano lathos.epitrepste mou na pisteuo oti polles apo tis simerines ennoies ton lexeon einai ....aharaktiristes!!!
    justme
    13.03.2003, 14:24
    DEN KSERW GATE AN DIAKRINEI TIN APANTISI AFTI PSIXRAIMIA,XAIROMAI OMWS POU EVALA ENA LITHARAKI GIA TIN PSIXIKI SOU GALINI & IREMIA PANTA KALA NA EISAI & PANTA METOSO ENDIAFERONTA THAMATA PROS SIZITISIN
    gate
    13.03.2003, 14:37
    Quote:

    On 2003-03-13 14:24, justme wrote:
    DEN KSERW GATE AN DIAKRINEI TIN APANTISI AFTI PSIXRAIMIA,XAIROMAI OMWS POU EVALA ENA LITHARAKI GIA TIN PSIXIKI SOU GALINI & IREMIA PANTA KALA NA EISAI & PANTA METOSO ENDIAFERONTA THAMATA PROS SIZITISIN



    Ευχαριστώ...!
    tetraktis
    01.04.2005, 01:53
    Έχουν περάσει αρκετές ημέρες που τέθηκε το θέμα, καθ' ότι όμως το ζήτημα είναι διαχρονικό νιώθω την ανάγκη να εκφράσω μια άποψη.

    Θεωρώ πως εάν ήμασταν παράγωγα ενός συγκεκριμένου εργοστασίου και εάν στιγμές δεν ανταποκρινόμασταν σε συγκεκριμένες προδιαγραφές με τις οποίες είχαμε προκαθοριστεί να λειτουργούμε, τότε και μόνον τότε θα ήταν δυνατόν να κατηγορηθούμε ως αμαρτωλοί, (κυρίως ως σφάλοντες όπως προαναφέρθηκε).
    Καθότι όμως βρεθήκαμε μόνοι σε έναν άγνωστο για τα εσωτερικά μας εφόδια κόσμο και αδύναμοι όχι να αντιμετωπίσουμε αλλά και να κατανοήσουμε ακόμη τις καταστάσεις που αποτελούν τις προκλήσεις μας, επομένως είμαστε και ελεύθεροι να πράξουμε τα σφάλματα μας άκριτα και εάν μάθουμε, έχει καλώς εάν όχι το τίμημα δικό μας.

    Οι απανταχού διδάσκαλοι μας ας παρατηρήσουν πρώτα το σακί με τα δικά τους σφάλματα. Αυτό που κουβαλούν στην δική τους πλάτη και γι' αυτό ακριβώς και δεν το βλέπουν. Βλέπουν μόνον των άλλων.

    Δεν υπάρχουν επομένως ούτε μομφές, ούτε έπαινοι. Μόνον πάλη.


    vaninoui
    01.04.2005, 02:32
    Popo
    Ego eimai o megaliteros amartolos apo olous ... genika simbadizo extos ton orion tou kosmou alla entos ton dikon mou orion
    Simfono apolita me ton Just me ,kai exo na pros8eso kai ego ena mikro li8araki pou makari na einai Sosto .H diki mou apopsi einai oti i zoi einai para polli mikri kai prepei oxi na tin geutoume alla na tin roufiksoume giauto kai ego apolambano tin zoi mou opos 8elo kai den me apasxolei i gnomi ton allon eksalou EGO eimai o monadikos kritis tou euatou mou.An8ropoi pou zoun se 3 kosmikes xores (sini8os mousoulmanikes) den exoun idea gia to ti einai zoi ,den kanoun to ena giati einai amartia den kanoun to allo dioti einai amartia ,mia tetoia zoi einai kolasi ,tin exo dei auti tin zoi kai pragmatika autoi oi an8ropoi dexontai sinexos piesi .
    So my point is Enjoy Life


    edelweiss
    14.05.2007, 12:31
    Εξαρτάται από το πως έχει μεγαλώσει ο κάθε άνθρωπος...

    Δεν νομίζω να μην υπάρχει άνθρωπος που με βάση την Θρησκεία μας να μην έχει κάνει έστω και μια αμαρτία... Γιατί η Αμαρτία έχει να κάνει με την ιδεολογία της θρησκείας, με το τι θεωρεί σωστό ή όχι. Οπότε εξάρτάται σε ποια θρησκεία βρίσκεται ο άλλος.
    Liza32
    04.06.2007, 14:22
    Το θέμα δεν είναι, αν κάποιος αμάρτησε, αλλά γιατί αμάρτησε!