ελληνική μουσική
    604 online   ·  210.868 μέλη

    Μουσικη για τσελο ;

    zach
    24.09.2003, 21:08
    Ξέρει κανείς να μου προτέινει κάποια cd's με τσέλο ;
    ocean_soul
    25.09.2003, 01:31
    ama sou aresei h metal mousiki, akouse apocalyptica...einai ena finlandiko sygkrotima pou paizei metal orxistrika kommatia, xrisimopoiwntas 4 cello...egw toulaxisto mono autous xerw...elpizw na voithisa, an kai kati mou leei oti den einai auto akrivws pou itheles!!
    yiannisyiannis
    25.09.2003, 09:07
    Τι μουσική θα σε ενδιέφερε zach; Γιατί αν π.χ. μιλάμε για κλασσική ή μπαρόκ υπάρχουν πάρα πολλές παραγωγές.
    zach
    26.09.2003, 00:48
    Γενικά ψάχνω ...ακόμα και μουσική από ταινές αρκει να είναι με τσέλο.
    Και κλασσική. Αυτό με τους apocalyptica πολύ ενδιαφέρον μου ακούγεται αν και δεν ακούω μεταλ...!

    Σας ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον που δείξατε !
    Giorgos
    26.09.2003, 15:20
    Οι Apocalyptica είναι ό,τι καλύτερο για μια εισαγωγή στη μουσική για τσελο, μιας και πρόκειται για πολύ γνωστές μελωδίες σε εκπληκτικές εκτελέσεις και ενορχηστρώσεις (π.χ. "Nothing else matters"...σπουδαία ερμηνεία).

    Όσον αφορά το χώρο της λεγόμενης κλασικής μουσικής, ένα CD που σου συστείνω ανεπιφύλακτα είναι το Κοντσέρτο για τσέλο και ορχήστρα του Elgar, στη συγκλονιστικότερη εκτέλεσή του από την αξέχαστη και αδικοχαμένη Jacqueline du Pre, συνοδευόμενη από τη Φιλαρμονική του Λονδίνου και τον Sir John Barbirolli στο pontium. Προτίμησε αυτή την εκτέλεση από οποιαδήποτε άλλη (η du Pre το είχε ηχογραφήσει και αργότερα με τον σύζυγό της Daniel Barenboim στο pontium αλλά τότε τα σημάδια της σκλήρυνσης κατά πλάκας που την είχε πλήξει ήταν εμφανή στο παίξιμό της). Μάλιστα πριν λίγα χρόνια το έργο κυκλοφόρησε σε ένα CD-compilation που περιέχει επίσης ένα άλλο κοντσέρτο για τσέλο, αυτό του Dvorak. Οπότε, 2 σε 1 Το CD κυκλοφορεί από την ΕΜΙ Classics.

    Mεγάλο ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζουν οι Σουίτες για τσέλο του J.S. Bach, θα έλεγα ότι είναι ένα έργο όπου ο ήχος από ένα τσέλο σόλο (χωρίς άλλα όργανα) αναδεικνύεται καλύτερα από κάθε άλλο έργο. Θεωρώ καλύτερη εκτέλεση εκείνη με τον μεγάλο Mstislav Rostropovich, πάλι από την ΕΜΙ Classics.

    Kι αν σου αρέσει η υστερο-ρομαντική περίοδος, πιστεύω ότι η σονάτα για τσέλο και πιάνο του Sergei Rachmaninov είναι ό,τι πρέπει. Δεξιοτεχνία και γλυκύτητα μαζί από ένα συνθέτη που ήξερε άριστα τι θα πουν αυτοί οι 2 όροι. Προτείνω το δίδυμο Arto Noras (cello) - Eero Heinonen (piano) από την Finlandia Records (θυγατρική πλέον της Warner) ή το δίδυμο Lynn Harrell - Vladimir Ashkenazy από την DECCA (εξαιρετικό CD που περιέχει κι άλλα έργα του Rachmaninov για τσέλο).

    Αυτά για αρχή. Καλό ψάξιμο!
    zach
    27.09.2003, 01:41
    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ !

    yiannisyiannis
    29.09.2003, 12:23
    Ήδη ο Γιώργος πρότεινε αρκετές και καλές παραγωγές. Αυτό που θα ήθελα να σου πω εγώ (αναφορικά με την κλασσική και τη μουσική μπαρόκ), είναι πως κορυφαίος βιρτουόζος του τσέλου θεωρείται σήμερα κάποιος Γάλλος Κορεατικής καταγωγής, ονόματι Yo-Yo Ma. Τα CD του κικλοφορούν από τη Sony Music. Καλό θα ήταν λοιπόν, να αναζητήσεις και κάποιες δικές του εκτελέσεις.

    Εκτός από τις σουϊτες για τσέλο του Μπαχ που πρότεινε ο Γιώργος και που ίσως είναι ότι καλύτερο έχει γραφτεί μέχρι σήμερα γι' αυτό το όργανο, προτείνω σε πιο ελαφρό κλίμα και τις σονάτες για τσέλλο του Μπραμς.

    Επίσης κυκλοφόρησε μια ενδιαφέρουσα παραγωγή, η οποία είναι φετινή και δεν την έχω ακούσει ακόμη, άπό τη Sony music και τον Κορεάτη Yo-Yo Ma, με τίτλο "Obrigado Brazil". Σ' αυτό το CD ο Yo-Yo Ma πειραματίζεται με τη Βραζιλιάνικη παραδοσιακή μουσική και νομίζω ότι πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέρον.
    zach
    30.09.2003, 00:19
    Ήδη κατέβασα κάποια κομματια και απο Apocalyptica και από Μπαχ έτσι για να πάρω μια ιδέα. Μου άρεσαν εξίσου και οι δύο ! Αν και διαφορετικοί !
    Σκοπέυω πάντως να αγοράσω οπωσδήποτε και cd's !

    Σας ευχαριστώ και πάλι όλους !
    hgfhgf
    24.02.2007, 16:31
    ευχαριστω παρα πολυ!!!! καιρο εψαχνα κομματια με κυριο οργανο το cello....κ ειδικα αυτο το nothing else matters!!! solo to cello κανει θαυματα!!εχει εξαιρετικη ακουστικη!!!