ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.876 μέλη
    delldal
    12.04.2006, 12:12
    ..ta teleutaia 10 xronia den akougontai tipote allo ektos apo ballandes kai glykanalata tragoudia ypsilis texnis ....gemise h ellada apo ola ta organa ektos apo buzukia.
    katelixa na akouw taso mpouga..mono kai mono gia tis penies kai eisagwges pou rixnoun oi buzuktzides tou.
    alla kai me ti kinitra pleon na graftoun laika gnisia tragoudia..?to synthima einai kala pername.. savopoulakiam,koultourakiam...eseis trwte ki pinete ki mena mexoun zwsei ta mayra fidia...
    exoume polla ..alla telika ta theloume olla.....
    oxi mikrofwna den tha pianane sta xeria tous to 70%twn simerinwn tragoudiarwn tragoudistwn ..alla tha tous petagane katw ap ta pallka.
    POU tis exoun krymenes tin kaity GRAY-tin polyPANOU as poume?
    KITHAROVIOS OSLO


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-04-2006 12:23 ]
    KAKOFONIKS
    12.04.2006, 13:32
    ΦΙΛΕ DELLDAL ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ! ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ . . .
    ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ ΛΑΙΚΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΜΕΓΑΛΩΣΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ Η ΚΑΙΤΗ ΓΚΡΕΥ Η ΠΟΛΥ ΠΑΝΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΜΕΝΟΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΝΤΟΥΛΑΠΑ Ή ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΥΠΟ ΜΟΡΦΗ ΒΙΝΙΛΙΟΥ . . . ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ





    geordan
    12.04.2006, 14:10
    Συγγνώμη, αλλά εγώ διαφωνώ πλήρως μαζί σας.
    Προφανώς, η σαβούρα μας έχει πνίξει, ποιος μπορεί να το αρνηθεί αυτό;
    Μπορούμε όμως κάλλιστα να αδιαφορήσουμε και να ψάξουμε να βρούμε τους άξιους.

    Όσον αφορά τα λαϊκά τραγούδια, συγγνώμη, αλλά υπάρχουν, ζουν και βασιλέυουν. Λίγη βοήθεια για αρχή;
    Από το 1988 μέχρι σήμερα ο Βαγγέλης Κορακάκης έχει βγάλει 10 κλασικούς λαϊκούς δίσκους, με πρωταγωνιστή το μπουζούκι, που κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι διαμάντια και θα μπορούσαν άνετα να σταθούν δίπλα σε αυτούς του Τσιτσάνη, του Μητσάκη ή του Πάνου το '60 και το ΄70. Αλλά δεν είναι μόνον αυτός. Καλώς ή κακών σήμερα λαϊκά τραγούδια δεν γράφουν μόνο μπουζουξήδες, όπως πάντοτε άλλωστε. Αν κάποτε έγραφε ο Θεοδωράκης π.χ., σήμερα γράφει ο Μάλαμας, ο Μαμαγκάκης, ο Πορτοκάλογλου, ο Ζήκας και πάει λέγοντας.

    Όσο για την άποψη ότι η Ελλάδα γέμισε με τα όργανα όλου του κόσμου, συγγνώμη, αλλά αυτό λέγεται πρόοδος και καλό είναι να τα εκμεταλευτούμε, με την καλή έννοια, αντί να τα αποκυρήσουμε.

    Συμπέρασμα, για να κλείσω και να μη γίνομαι κουραστικός:
    Όχι άλλη κλάψα και μουρμούρα. Ας μη γινόμαστε μηδενιστές. Δεν φταίνε πάντα οι άλλοι αν εμείς έχουμε κλειστά τα αυτιά.

    Αυτά εν συντομεία, αν θέλετε η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί.

    KAKOFONIKS
    12.04.2006, 14:30
    ΦΙΛΕ GEORDAN ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ

    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΚΟΥΩ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ "ΝΕΟ ΚΥΜΑ".
    Η ΠΡΟΟΔΟΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ .

    ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΥΤΕΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΡΑΚΑΚΗ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΟΤΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ ΑΠΛΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ 'ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ'
    ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ 60-70 ΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ ΚΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ 'ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ' ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
    didi56
    19.12.2007, 20:03
    psaxno ena tragoudi pou leei "einai kairos na teleiono pia me sena toses kardoules ipoferoune gia mena..."
    tha skaso ama den to vro
    sitzoune81
    20.12.2007, 16:32
    BOUZOUKI ......Yeah!!!!!!!!! Ol' time classix!!!!!!!!!!!!! Ta resta mou!!!!!!!!!!!! Goustarw Smyrneika/Grammofono