ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.907 μέλη

    Εθελοντική αιμοδοσία απο τα μέλη του Musicheaven

    vouliakis
    24.05.2007, 01:12
    Παράθεση:

    Το μέλος QueLastima στις 23-05-2007 στις 23:16 έγραψε...

    Από όσο γνωρίζω το κατώτατο όριο για να δώσεις αίμα είναι περίπου 38 με 40



    Με ποιά ακριβώς ιδιότητα μιλάς, Quelastima? Είσαι γιατρός? Είσαι σε κάποιον αναγνωρισμένο σύλλογο αιμοδοτών? Στο προφίλ σου, ας πουμε, δεν υπάρχει ούτε το μικρό σου όνομα.
    Μήπως είναι "επικίνδυνη" τελικά αυτή η συζήτηση?
    Και, στο κάτω-κάτω: δεν υπάρχει συμμετοχή (προς το παρόν) από τα μέλη του MusicHeaven...
    Ή, απλά γουστάρουν να το κάνουν (ιδιωτική πρωτοβουλία) και δεν θέλουν να το διαλαλούν... Δεν είναι ανάγκη να το ζορίζουμε το πράγμα...
    Let it roll


    vouliakis
    24.05.2007, 01:31
    Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ... Να σοβαρευτούμε και να μην πιέζουμε καταστάσεις...

    nefos
    24.05.2007, 01:34
    Παράθεση:

    Το μέλος QueLastima στις 24-05-2007 στις 01:27 έγραψε...

    Νεφος ακόμα αναρωτιέμαι για την προσέγγιση φταιέι ο τίτλος δηλαδή που χρησιμοποιήθηκε έπρεπε να πούμε υπάρχει ανάγκη!!!!!!!!!! ή να αναφέρουμε συγκεκριμενα στοιχεια?????????Δεν καταλαβαίνω!!!!!!!!!



    @ Λέω πως το ειδικό (βλέπε τα topics που ανέφερα) μοιάζουν να λειτουργούν καλύτερα από κάτι γενικό (βλέπε την ομαδική εθελοντική αιμοδοσία).



    Steppenwolf
    24.05.2007, 01:55
    Παιδιά ας ηρεμήσουμε λίγο..
    Και συγγνώμη αν αναστάτωσα το topic με την ερώτησή μου.
    Απλά πληροφοριακά ρώτησα.. εννοείται την απάντηση όταν έρθει η ώρα θα την τσεκάρω με τους αρμόδιους.


    Tren
    24.05.2007, 01:59


    Manblaz
    Tren
    Eliza21









    MyNameIsDo
    24.05.2007, 02:13
    Σχετικά άσχετο...
    Θα πάω να δώσω αίμα όταν επιστρέψω στη Θεσσαλονίκη.
    Καλή συνέχεια παιδιά.
    Kerato
    24.05.2007, 16:56
    Πολύ χαλάστηκα με την τροπή της κουβέντας εδώ. Οι καλές προθέσεις πήγανε στράφι...
    Όπως γίνεται συνήθως δηλαδή.
    Nefos, σε είχα σε εκτίμηση ως τώρα, αλλά απ' ό,τι φαίνεται, έκανα λάθος. Ο καθένας τη σήμερον ημέραν κοκορεύεται για χίλια δυο πράγματα που δεν αξίζει ούτε στο ελάχιστο να είναι κανείς περήφανος γι' αυτά. Γιατί ένας εθελοντής αιμοδότης να μη νιώθει περήφανος για τον εαυτό του; Δεν είναι μια οποιαδήποτε μορφή εθελοντισμού, ούτε για τους Ολυμπιακούς Αθήνα 2004 μιλάμε, ούτε για τον καθαρισμό των ακτών. Μιλάμε για ανθρώπους που χωρίς αίμα είναι καταδικασμένοι να πεθάνουν. Κι οι εθελοντές αιμοδότες σώζουν ζωές.

    Δεν καταλαβαίνω λοιπόν πού είναι το πρόβλημά σας να διαλλαλείται αυτή η προσπάθεια. Το ότι υπήρχε ανταπόκριση σε συγκεκριμένες περιπτώσεις καταδεικνύει αυτό ακριβώς που θέλει να αντιστρέψει αυτή η κίνηση του manblaz. Όχι περιστασιακά, όχι για τον ξάδερφο του φίλου μας από το ΜΗ, όχι όταν "μας χτυπήσει την πόρτα". Εφόσον είμαστε κατάλληλοι ας γίνουμε εθελοντές. Αυτό είναι το μήνυμα αυτού του τόπικ, κατά την άποψή μου.

    Και ποιό το κακό να πεί κανείς ότι σου σφίγγουν το χέρι με το λάστιχο, ή ότι η ποσότητα που σου παίρνουν είναι 450ml, ότι ο οργανισμός το αναπαράγει σε 2 ημέρες μετά την αιμοδοσία ή ότι το φυσιολογικό επίπεδο αιματοκρίτη είναι 38-40;;;

    Ώρες - ώρες δε σας καταλαβαίνω...
    manblaz
    24.05.2007, 19:12
    1.Νεφελη μου ξερεις πως σε αγαπαω αλλα μερικες φορες δεν εχεις δικιο....

    Που ξερεις οτι το "ειδικο" ειχε αποτελεσματα????? (κατα την ταπεινη μου αποψη δεν πιστευω να πηγε κανενας, μακαρι να κανω λαθος)

    Γιατι να φτασει το "ειδικο" ωστε να δειξουμε ποσο καλοι ανθρωποι ειμαστε??? Οταν συμβει δεν ειναι καλυτερο να μην μαθει κανενας τιποτα πολυ απλα γιατι υπηρχε διαθεσιμο αιμα...?

    2. Αγαπητε vouliaki ποιος ζοριζει τα πραγματα???? δεν ειδα κανεναν ουτε να παρακαλει ουτε να εξαναγκαζει καποιον να δωσει αιμα...

    αληθεια οι manblaz, tren, eliza21 δεν ειναι μελη του Μ/Η????


    εγω απλα ηθελα να συνδυασουμε εναν καφε με την αιμοδοσια....δεν πετυχε και δεν τρεχει τιποτα στο κατω κατω , εμεις να ειμαστε καλα


    Υ.Γ ΜΑΚΑΡΙ Παναγιωτη μου να μην δηλωσει κανενα μελος και να παει απο μονο του να δωσει αιμα ΜΑΚΑΡΙ



    nefos
    24.05.2007, 23:30
    @ Kerato, αν με εκτιμάς ή όχι είναι κάτι που εσύ το αποφασίζεις, λυπάμαι που με κρίνεις για μία μου στάση σε ένα topic, αλλά δεν θα μπω στην διαδικασία να σε πείσω για το αντίθετο.

    Όσο αφορά την εθελοντική ομαδική αιμοδοσία, εκεί ήτανε η ένστασή μου από την αρχή, την οποία και εξέφρασα στον ίδιο τον manblaz. Τα επί τούτου topics που έχουν ανοιχτεί (και που ανέφερα σε άλλο μου post) δεν είναι μόνο για άτομα που κάποιος από εμάς γνώριζε απαραίτητα.

    Κανένα κακό δεν υπάρχει στην κίνηση η οποία γίνεται, με ενόχλησε και με ενοχλεί η στάση του ότι ξαφνικά γινόμαστε ειδικοί ενώ απλά τυχαίνει να μην είμαστε επαγγελματίες στον χώρο αυτό της αιμοδοσίας (αν είσαι και δεν το θυμάμαι, συγγνώμη προκαταβολικώς).

    @ Μanblaz, έχω άδικο στο ότι συχνά πάω να εκφράσω την μια κάποια γνώμη μου και να υπάρχει επίθεση επί προσωπικού (φαντάζομαι είδες όλους αυτούς τους χαρακτηρισμούς με τους οποίους με τιτλοφόρησαν τα μέλη σε παραπάνω posts, όταν εγώ με τη σειρά μου δεν μπήκα καν σ΄αυτή τη διαδικάσία).

    Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς αν τα "ειδικά" topics είχανε αποτελέσματα, απλά μπορώ να κάνω μια κάποια καταμετρηση από τις απαντήσεις που είχανε από μέλη, ενώ το topic αυτό δεν είχε.

    Μα η ουσία είναι να μην αποδείξεις τίποτα και σε κανέναν.

    Και για να μην το ζαλίζω άλλο, λυπάμαι ξανά που απλά αυτό που προσπάθησα να πω ήτανε πως εντάξει τέθηκε ένα topic για κατί τόσο ευαισθητοποιημένο και που μετά υπήρξε και ενός είδους κριτική για το αν υπάρχει ή όχι συμμετοχή σε αυτό.

    Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορώ να πιάσω από το χεράκι κανέναν για να αποφασίσει κάτι τέτοιο για τον εαυτό του.

    Καλά να πάει το Σάββατο και κάθε επόμενη φορά λοιπόν.
    Kerato
    25.05.2007, 09:35
    Παράθεση:

    Το μέλος nefos στις 24-05-2007 στις 00:13 έγραψε...


    @ Παρακολουθώ το συγκεκριμένο topic τις τελευταίες μέρες που ο αγαπητός manblaz ξεκίνησε αυτή την κίνηση.

    Θα ήθελα να τονίσω μερικά πραγματάκια που πραγματικά με ξαφνιάζουν:

    1. Εντάξει, έστω μια ομαδική εθελοντική κίνηση ίσως να βοηθήσει στο να "ξεβολευτούν" από τα καθίσματά τους κάποιοι και να το πάρουν απόφαση να κάνουν τη θεωρία πράξη.

    2. Αν κάποιος νοιώθει την ανάγκη να αυτοδικαιολογηθεί στο γιατί δεν μπορεί να δώσει αίμα ή να παινέψει αυτούς που από εσάς συμμετέχετε στην συγκεκριμμένη κίνηση, προφανώς και να το κάνει, από off-topic σχόλια έχουμε πήξει γενικώς, ένα ακόμα (και μάλιστα για έναν τέτοιο λόγο) νομίζω μπορεί να γίνει αποδεκτό.

    3. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να "φοβερίζουμε" τους άλλους και να μιλάμε ως ειδικοί απλά και μόνο γιατί τυχαίνει οι ίδιοι να είμαστε αιματοδότες ή τέλος πάντων να έχουμε κάποιες γενικές γνώσεις επί του θέματος. Νομίζω η καλύτερη προφύλαξη είναι να πάει το κάθε μέλος που το ενδιαφέρει μια πιθανή αιμοδοσία κι εκεί μέσα σε πέντε λεπτάκια θα τον/την ενημερώσουν άμεσα και ξεκάθαρα.

    Κοινώς, πολύ ζήτημα για το τίποτα, επομένως καλά να πάτε όσοι πάτε, αλλά μέχρι εκεί.

    Ο εθελοντισμός (συνήθως) δεν διαλαλείται, αλλά γίνεται....



    Πάνω σ' αυτό σου το ποστ διαφώνησα και είπα ότι μάλλον κακώς σ' εκτιμούσα.
    Δε "φοβερίσαμε" κανέναν. Παραθέσαμε τις γνώσεις που αποκτήσαμε από προσωπική εμπειρία. Νομίζω ότι μετά από 6 χρόνια εθελοντικής αιμοδοσίας δεν είναι ανάγκη να είσαι ειδικός, ούτε μέλος ενός αναγνωρισμένου συλλόγου αιμοδοτών για να ξέρεις κάποια πράγματα σχετικά.

    Κι όπως προανέφερα τέτοιου είδους εθελοντισμός είναι καλό να διαλαλλείται. Όχι με την έννοια του ότι όποιος δε μπορεί να δώσει ή δεν είναι τακτικός αιμοδότης είναι κατώτερος από μας ηθικά, αλλά με την έννοια του ότι όποιος μπορεί, δεν έχει λόγο να φοβάται ή να βαριέται να το κάνει.

    Επίσης να πω ότι δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου καμία προσπάθεια καταναγκασμού, μέσω αυτού του τόπικ. Το σχόλιο σχετικά με το ότι όποιος δεν μπορεί να συμμετάσχει στη συγκεκριμένη κίνηση δε χρειάζεται ν' απολογείται, το πήρα θετικά. Από την άλλη, αν κάποια σχόλια φάνηκαν άσχημα μπορεί να οφείλεται στην προσδοκία των υποστηρικτών της κίνησης αυτής για μεγαλύτερη συμμετοχή. Μια παρατηρησούλα επ' αυτού και λίγη κατανόηση θα έληγε το ζήτημα.

    Όσο για τα τόπικς που παρέθεσες, τα έλεγξα ένα-ένα και δεν είδα ιδιαίτερα μεγάλη συμμετοχή σ' αυτά. Εν πάσει περιπτώσι, όπως λέει κι ο manblaz στο ρητό του "μη σταματάς την προσπάθεια..."

    Και κάτι να ξέρετε για την πάρτη μου από δω και πέρα, που, φυσικά, εφόσον δε με γνωρίζετε προσωπικά, δεν είστε και υποχρεωμένοι να το ξέρετε. Δε λέω ποτέ κάτι με μορφή πληροφορίας, αν δεν το ξέρω καλά. Αν για κάτι έχω αμφιβολίες ή το ξεκαθαρίζω εξ αρχής ή παραδέχομαι ότι δεν το ξέρω. Δε θ' ακούσετε λοιπόν από το στόμα μου (μέσω του Η/Υ, έστω) αναληθείς πληροφορίες.

    Καλημέρα και καλή τύχη σ' ό,τι κι αν κάνετε!

    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 25-05-2007 09:39 ]


    Tren
    31.05.2007, 23:01
    Μην ξεχνιομαστε εμεις ε?
    Eliza21
    01.06.2007, 11:49
    Παράθεση:

    Το μέλος QueLastima στις 01-06-2007 στις 09:25 έγραψε...

    Και φυσικά δεν ξεχνιόμαστε Tren
    Το ραντεβού μας ισχύει για άυριο στις 10 το Πρωί στο νοσοκομείο ΓΕΝΙΚΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΓΕΝΗΜΑΤΑ Λ. Μεσογείων 154, ραντεβού μπορούμε να δώσουμε ραντεβού στο Μετρό (Στάση Εθνική Άμυνα έξοδος "Υπουργέιο Συγκοινωνιών" το νοσοκομείο απέχει περίπου 100 μέτρα με φορά προς Αθήνα) ή στην κεντιρκή έισοδο του νοσοκομείου. Ότι σας βολευει καλύτερα παιδία απλά να οργανωθούμε για να μην χαθούμε.
    Αν όλα έιναι οκ να σας στείλω και με πμ όνομα και τηλέφωνο σε περίπτωση που δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα.
    Ελπίζω ότι έστω και τελευταία στιγμή η λίστα μας θα ενισχυθεί.






    αύριο 10 η ώρα θα είμαι στο μετρο Εθνική Αμυνα.........

    Kerato
    03.08.2007, 15:57
    τελικά, πήγατε;
    Εντυπώσεις γι' αυτους που πήγαν για 1η φορά..υπάρχουν;
    Θα ξαναπάτε σε 4, 5 ή 6 μήνες;
    (από περιέργεια ρωτάω...)
    nightwhisper
    03.08.2007, 20:05
    ηταν και μεγαλη η λιστα μηπως μπλεχτηκαν φοβαμαι και δεν καταφεραν να πανε
    Tren
    03.08.2007, 20:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 03-08-2007 στις 15:57 έγραψε...

    τελικά, πήγατε;
    Εντυπώσεις γι' αυτους που πήγαν για 1η φορά..υπάρχουν;
    Θα ξαναπάτε σε 4, 5 ή 6 μήνες;
    (από περιέργεια ρωτάω...)




    Αμεεεεεεε αμεεεε πηγαμε πηγαμε οπως ακριβως ειχε κανονιστει kerato !Τις εντυπωσεις χαχαχα και τα αποτελεσματα θα στα στειλλω με ΠΜ.
    Εστω και ελαχιστοι στη λιστα ,απαντες παροντες!!!!!!!!!!!!!!!!
    Kerato
    04.08.2007, 23:59
    Αναμένω, Tren!
    ..και να λειπουν τα ειρωνικά σχόλια (αυτό αναφέρεται στο προηγούμενο από της τρεν σχόλιο)

    panosbousalis
    23.07.2008, 00:17

    Διάβασα το εξής επειγον μήνυμα και το μεταφέρω σε εσας.

    ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ Α- (Α ΑΡΝΗΤΙΚΟ) ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ

    Ελπίζω να βρεθεί αιμα σύντομα και να γλιτώσει το παιδί.


    music-fan
    23.07.2008, 17:30

    παιδια εγω θελω παρα πολυ να βοηθαω με το να δινω αιμα.αν+οταν ξαναπατε γραψε το για να ξερω να ρθω κ γω..δυστυχως ομως για το παιδι εχω ομαδα αιματος ΑΒ...{#emotions_dlg.sad}