ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.873 μέλη

    Η γιορτή της μήτερας...

    ageloudaki
    14.05.2006, 13:42
    Σήμερα έχουν γενέθλια όλες οι μανούλες του κόσμου.
    Γι αυτό κάντε μια ευχή για όλες αυτές τις γυναικές.
    Χρόνια πολλά...
    yokor
    14.05.2006, 13:59
    Στη μαμά μου
    την καλή
    "χρόνια πολλά"
    κι ένα φιλί!


    Μανούλα, μανούλα
    του κόσμου χαρά
    σου στέλνω φιλάκια
    και χρόνια πολλά!


    Χρόνια πολλά μανούλα,
    να ζεις ευτυχισμένη,
    μέσα στην καρδούλα μου
    βαθειά σ΄έχω κλεισμένη!

    Μην ξεχάσετε να πείτε χρόνια πολλά στις μαμάδες σας, περιμένουν...
    nefos
    14.05.2006, 14:04
    Quote:

    Το μέλος ageloudaki στις 14-05-2006 στις 13:42 έγραψε:

    Σήμερα έχουν γενέθλια όλες οι μανούλες του κόσμου.






    @ Σόρu κιόλας που στη χαλάω, αλλά η δική μου η μαμά, τα γενέθλιά της τα έχει στις 19 Αυγούστου.

    Εκτός αν εννοείς, αυτές τις καρτούλες που μας έβαζε η δασκάλα να φτιάχνουμε στο δημοτικό -το πάλαι ποτέ- για να πούμε «ευχαριστώ που είσαι υπέροχη μαμά».

    Θεωρώ και αυτή τη γιορτή σαν του στυλ Αγίου Βαλεντίνου. Λες και πρέπει σήμερα να πάρω λέλουδα και φούμαρα για να αποδείξω στη μάνα μου πως εκτιμώ τον ρόλο της. σε όλο το κόνσεπτ.

    Αντε γιατί jazz-έψαμε μου φαίνεται…
    altamira
    14.05.2006, 14:17
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 14-05-2006 στις 14:04 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος ageloudaki στις 14-05-2006 στις 13:42 έγραψε:
    [i]
    Σήμερα έχουν γενέθλια όλες οι μανούλες του κόσμου.






    @ Σόρu κιόλας που στη χαλάω, αλλά η δική μου η μαμά, τα γενέθλιά της τα έχει στις 19 Αυγούστου.

    Εκτός αν εννοείς, αυτές τις καρτούλες που μας έβαζε η δασκάλα να φτιάχνουμε στο δημοτικό -το πάλαι ποτέ- για να πούμε «ευχαριστώ που είσαι υπέροχη μαμά».

    Θεωρώ και αυτή τη γιορτή σαν του στυλ Αγίου Βαλεντίνου. Λες και πρέπει σήμερα να πάρω λέλουδα και φούμαρα για να αποδείξω στη μάνα μου πως εκτιμώ τον ρόλο της. σε όλο το κόνσεπτ.

    Αντε γιατί jazz-έψαμε μου φαίνεται…

    [/I]

    συμφωνώ απόλυτα....αυτά τα χαζά δεν τα μπορώ καθόλου..
    η μέρα της μαμάς ..του μπαμπά...των ερωτευμένων.....των πάντων.
    κατά τ' αλλα φροντίζουν να μας εχουν στα μαύρα σκοτάδια...
    tolaruba
    14.05.2006, 15:00
    ελπιζω να αναγνωριζεται η αξια τους καθε μερα και οχι μια φορα το χρονο..τους χρωσταμε τεραστια ευγνωμοσυνη για ολα αυτα που εχουν θυσιασει...σιγουρα με τα υλικα αγαθα δεν μπορεις να πεις σαγαπω η ευχαριστω αλλα ελπιζω, τουλαχιστον αυτη τη μερα καποιοι να ευαισθητοποιηθουν και να δειξουν την αγαπη τους εστω με ενα γλυκο και τρυφερο χαδι η βλεμμα...Η γιορτη αυτη θεωρω πως υπαρχει μονο για να πουλανε τα ανθοπωλεια κτλ.η σχεση παιδιου και γονιου ειναι ομως σταθερη αξια και δεν ξεπουλιεται...τελοςπαντων ευχομαι χρονια πολλα σε ολες τις γυναικες του κοσμου που εχουν πασχισει για τα παιδια τους..τους αξιζει ενα μεγαλο ευχαριστω
    pastella
    14.05.2006, 15:07
    Συμφωνω κι εγω οτι τετοιες γιορτες ειναι τονωσεις στα ταμεια των ανθοπωλειων, κλπ και δεν εκδηλωνουμε αγαπη μονο σημερα.

    Παντως εγω θα της παρω ενα ανθος, η καλυτερα μπορει να κοψω κανενα απο κανενα κηπο, θα της αρεσει καλυτερα...Θυμαμαι μικρα που μαδουσαμε τον παντα πλουσιο κηπο της γιαγιας καθε τρεις και λιγο για να της παμε λουλουδια

    Μου αρεσε παντως η απαντηση της μαμας μου παντως οταν της ευχηθηκα τηλεφωνικα "χρονια πολλα"- "Ναι, να με χαιρεστε για να με ταλαιπωρειτε!"

    Ολες οι αγκαλιες του συμπαντος δεν φτανουν για τους πουμε ποσο σημαντικες ειναι στη ζωη μας, ακομη κι αν γκρινιαζουν ακαταπαυστα
    KILLER2
    14.05.2006, 16:43
    elpizw stin mama mou apo ekei panw xronia polla!
    tzoy
    14.05.2006, 16:44
    "Πόσοι δε μίλησαν για την
    ατίμητη, γλυκύτατη μάνα!
    Πόσα δεν είπαν! Κι όμως,
    αυτή είναι θησαυρός ανεξάντλητος.
    Πηγή που δε στερεύει. Η μάνα
    και μάλιστα η Ελληνίδα ηρωίδα μάνα!
    Αυτή η πιστή, η ταπεινή, η αδάμαστη
    κι υπομονετική μάνα ως τα γηρατειά της
    άγγελος αγρυπνεί, κοντά στ'άξια
    όσο κι ατίθασα παιδιά της
    και κάθε στιγμή με κάθε τρόπο,
    τους δείχνει πως όσο ζει
    -μήπως και μετά το θάνατό της;-
    τους είναι αναγκαία και χρησιμότατη.
    Ποτέ άχρηστο πράμα, όπως κάποιος
    τόλμησε μια φορά να τη βλαστημήσει..."

    Εισαγωγικό του βιβλίου
    Η ΜΑΝΑ (ή τ'άχρηστο πράμα)
    του Ευστάθιου Χ.Μπάστα.

    uNick
    14.05.2006, 22:36
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 14-05-2006 στις 14:04 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος ageloudaki στις 14-05-2006 στις 13:42 έγραψε:
    [i]
    Σήμερα έχουν γενέθλια όλες οι μανούλες του κόσμου.






    @ Σόρu κιόλας που στη χαλάω, αλλά η δική μου η μαμά, τα γενέθλιά της τα έχει στις 19 Αυγούστου.

    Εκτός αν εννοείς, αυτές τις καρτούλες που μας έβαζε η δασκάλα να φτιάχνουμε στο δημοτικό -το πάλαι ποτέ- για να πούμε «ευχαριστώ που είσαι υπέροχη μαμά».

    Θεωρώ και αυτή τη γιορτή σαν του στυλ Αγίου Βαλεντίνου. Λες και πρέπει σήμερα να πάρω λέλουδα και φούμαρα για να αποδείξω στη μάνα μου πως εκτιμώ τον ρόλο της. σε όλο το κόνσεπτ.

    Αντε γιατί jazz-έψαμε μου φαίνεται…

    [/I]


    Για μια ακόμη φορά συμφωνώ μαζί σου Νεφέλη...
    Άλλωστε, οι μαμάδες γιορτάζουν κάθε μέρα, και τα δώρα τους είναι η αγάπη και ο σεβασμός...
    Kotsiraki
    15.05.2006, 01:40
    Eίπα Χρόνια Πολλά στη μαμά μου, αλλά για δεύτερη φορά!

    Είχα την εντύπωση πως η γιορτή ήταν την προηγούμενη Κυριακή και όχι σήμερα (αυτό τουλάχιστον θυμάμαι από το σχολείο αλλά και από το νηπιαγωγείο που δούλεψα πέρυσι. Τις ζωγραφιές και τις καρτούλες για τις μαμάδες τις είχαμε ετοιμάσει για την πρώτη Κυραική του Μαίου).

    Εντάξει, δεν έχει και τόση σημασία τελικά. Το θέμα δεν είναι ποια Κυριακή γιορτάζεται η γιορτή για να δείξουμε στη μαμά μας οτι την αγαπάμε. Το θέμα είναι να της το δείχνουμε και να το νιώθουμε κάθε μέρα!
    sindy-windy
    13.06.2006, 14:42
    Bασικά και εγώ μπέρδεψα λίγο τις γιορτές και της έδωσα το δώρο μου μια εβδομάδα πριν..αλλά σημασια έχει η χειρονομία..και συμφωνώ με όσους λένε πως δεν περιμένεις πότε θα έρθει η γιορτή της μητέρας για να της δείξεις πόσο την αγάπας και την εκτίμας..καθημερίνα με τη συμπεριφορά σου και το χαρακτήρα σου της το δείχνεις!!!ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΗΤΕΡΕΣ!!!