ελληνική μουσική
    757 online   ·  210.861 μέλη

    Tι σημαίνει ελευθερία για εσάς?

    COSTACOSTA
    01.11.2003, 00:31
    Tι σημαίνει ελευθερία για εσάς?

    Για ν’ αναπτυχθούν οι τέχνες πρέπει να θηλάσουν το γάλα της ελευθερίας. Σίλλερ

    Η ελευθερία δεν αξίζει τίποτα, αν δεν συμπεριλαμβάνει την ελευθερία να κάνεις λάθη.
    Μ. Γκάντι
    yiannisyiannis
    03.11.2003, 15:03
    Ελευθερία ονομάζεται το μικρό καταπιεσμένο δίδυμο αδερφάκι της Ασυδοσίας.
    rapsodos
    04.11.2003, 15:43
    Εκτός απο την Αρβανιτάκη??????

    Ελευθερία είναι αυτό που όλοι κατα βάθος νιώθουμε οτι δεν έχουμε, όλοι προσπαθούμε να το αποκτήσουμε και όταν και αν τελικά το καταφέρουμε το αφήνουμε ξεχασμένο σε ένα σκονισμένο συρτάρι.
    Vagabond
    16.11.2003, 02:47
    Η ελευθερία για εμένα είναι αυτοσκοπός.... τίποτα δεν έχει αξία χωρίς αυτήν. Και τελικά κανένας δεν μπορεί να μας την προσφέρει παρά ο ίδιος μας ο εαυτός. Στο πιο βαθύ μπουντρούμι να με κλείσουν, θα είμαι ελεύθερη... επειδή έτσι το θέλω εγώ. Επειδή το πνεύμα μου δεν το δένει τίποτα. Επειδή όταν αυτό καρφωθεί στη γη, θα πεθάνω, και το σώμα που θα μείνει πίσω δεν θα είμαι εγώ. Γιατί ο αέρας που αναπνέω δεν έχει καμιά αξία αν δεν μυρίζει ελευθερία.
    Augerinos
    31.01.2004, 20:53
    "Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα.
    Είμαι ελεύθερος."
    politis__
    24.11.2006, 19:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Augerinos στις 31-01-2004 στις 20:53 έγραψε...

    "Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα.
    Είμαι ελεύθερος."

    ελίζω πολλά, φοβάμαι πολλά και δεν ειμαι καθόλου ελεύθερος (δυστυχώς)

    vero
    25.11.2006, 00:57
    na kratas thn motocicleta!!!!
    clapton21
    25.11.2006, 01:00
    1ο παράδειγμα
    Μπορείς αν θέλεις να καθήσεις σε μια καρέκλα που είναι ακριβώς δίπλα σου ή να μείνεις όρθιος.
    Αυτό σημαίνει ότι ως προς το ζήτημα του να μείνεις όρθιος ή να καθίσεις έχεις μια ελευθερία, αφού υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις κάτι από τα δύο.
    2ο παράδειγμα
    Σου φέρνουν μία τούρτα σοκολάτα και μία βανίλια. Αν θέλεις τρως από τη τούρτα σοκολάτα, αν θες από την τούρτα βανίλια. Αυτό σημαίνει ότι ως προς το συγκεκριμένο ζήτημα έχεις πάλι μια ελευθερία αφού μπορείς να επιλέξεις μία από τις υπαρκτές δυνατότητες που έχεις.
    Στα δύο παραπάνω παραδείγματα υπάρχει τουλάχιστον φαινομενικά ένα είδος ελευθερίας, ωστόσο δεν υπάρχει η απόλυτη ελευθερία διότι επιλέγοντας μία από τις δύο δυνατότητες που έχεις, εκείνη ακριβώς τη στιγμή χάνεις ό,τι θα σου προσέφερε η άλλη. Δηλαδή επιλέγοντας τη σοκολάτα χάνεις τη βανίλια και επιλέγοντας να μείνεις όρθιος χάνεις την αίσθηση του να είσαι καθιστός.

    Τι θέλω να πω με αυτά.. Ότι απόλυτη ελευθερία τουλάχιστον στις συνθήκες της ζωής που ζούμε (που είναι καταδικασμένη να ''απολογείται'' στο χρόνο και το χώρο) δεν μπορεί να υπάρξει, διότι είμαστε υποχρεωμένοι πάντοτε να επιλέγουμε το - ή το + και ποτέ το μηδέν, το μαύρο ή το άσπρο και ποτέ το γκρι. Θα μπορούσε τώρα κάποιος να μου πει, καλά ρε μεγάλε τρώω ταυτόχρονα τη σοκολάτα και τη βανίλια και έτσι έχω και τα δύο. Θα του απαντούσα πως τώρα έχεις χάσει την επιλογή να μην φας καμμία από τις δύο!! Συνεπώς για κάθε ''τι'' σε αυτή τη ζωή υπάρχει και ένα ''μη τι'' και εφόσον δεν μπορούμε ταυτόχρονα να απολαμβάνουμε και τα δύο ή κανένα από τα δύο, πάει να πει ότι είμαστε εκ της φύσεως της ζωής που κληθήκαμε να ζήσουμε κάθε στιγμή, ανελεύθεροι.

    >Συνεπώς αν έδινα έναν ορισμό της ελευθερίας θα έλεγα ότι είναι: Το πρωταρχικό συναίσθημα, της απόλυτης απουσίας διαφορετικών επιλογών ή επιπλέον δυνατοτήτων για οτιδήποτε.

    ΥΣ: Προσωπικά νομίζω πως νιώθω κάτι σαν ελευθερία κάθε φορά που σβήνω από τη σκέψη μου κάποιου είδους δίλημμα, είτε απαντώντας μια κι έξω σε αυτό, είτε αγνοώντας το εξ αρχής..
    maspa
    25.11.2006, 01:06
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 25-11-2006 στις 00:57 έγραψε...

    na kratas thn motocicleta!!!!



    Όπως λέμε freedom of speech? (ναι στο συγκρότημα αναφέρομαι)



    Για μένα είναι η ελευθερία σκέψης και λόγου.
    milonas_k
    25.11.2006, 21:29
    Eleutheria simaini h xanthia pou kathetai sto retire (astieumai)
    eleutheria einai na epilexis to epaggelma sou.
    punkster
    25.11.2006, 21:56
    Ελευθερια ειναι να εχεις το δικαιωμα να κανεις αυτο που πραγματικα γουσταρεις ακομα κι αν στους αλλους φαινεται λαθος. Αρκει βεβαια να μην προσβαλεις με κανεναν τροπο τον συνανθρωπο σου...

    Να εχεις δικαιωμα να εισαι αφεντης του εαυτου σου, να μπορεις να πεις αυτο που θες, να σκεφτεις αυτο που θες.

    Αν καποτε νιωσεις την επιθυμια να δουλεψεις, μην αγχωνεσαι!! Καθησε κατω, παρε βαθιες ανασες και χαλαρωσε....Δεν ειναι τιποτα.....Θα σου περασει......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 25-11-2006 22:08 ]


    sindy-windy
    26.11.2006, 00:19
    ελευθερια , ειναι να αισθανεσαι πως βρισκεσαι σε ενα κοσμο πλασμενο μονο για εσενα.Να μπορεις να πραγματοποιεις καθε σ σκεψη κ ονειρο χωρις να σε κριτηκαρουν ..να ζεις οπως εσυ θες, χωρις καταπιεση...
    vero
    26.11.2006, 00:22
    swsta
    semplice
    26.11.2006, 00:44
    Το τι είναι ελευθερία για μένα περιγράφεται στο πιο κάτω άρθρο:







    Πότε θαρθεί μιαν άνοιξη




    (26/03/2003 - 19:53)


    Eτσι τραγουδούσε κάποτε ο Pήγας και μαζί του όλη η Pωμιοσύνη. "Θέλω να πάρω ανήφορο να πάρω ανηφοράκι να βρώ κλαράκι φουντωτό και ριζιμιά λιθάρι, να γείρω ν' αποκοιμηθώ, γλυκόν ύπνο να πάρω".
    O πόνος και ο καημός της λευτεριάς του σκλαβωμένου Eλληνα, το μεγάλο όραμα. Tο όραμα, που, ω του θαύματος, μέσα από τη μεγάλη ανηφοριά 400 ετών ξεπρόβαλε ολοζώντανο, πανέμορφο, όχι σαν κλαράκι, αλλά σα δέντρο γιγάντιο, φουντωτό, ολάνθιστο. Tο 1821. Γιατί η ελευθερία στην Eλλάδα δεν έπαψε ποτέ να βλαστάνει. Oταν κάποτε ένας "σοφός" δάσκαλος, σε κάποιο χωριό του Πηλίου θέλησε να παρατηρήσει αυστηρά το Θεόφιλο Xατζημιχαήλ, εκείνον τον περίφημο λαϊκό ζωγράφο, επειδή μπέρδευε τα θέματα και έβαζε το Mέγα Aλεξανδρο π.χ. να πολεμάει δίπλα στον Kολοκοτρώνη, εκείνος κατέβηκε από τη σκάλα, όπου σε κάποιο τοίχο καφενέ άπλωνε με τα φρέσκα του ζωηρά χρώματα τις παραμυθένιες ζωγραφιές του, και απάντησε:
    - Mπορεί και νάχεις δίκιο δάσκαλε. Mα θα πρέπει να ξέρεις πως σε τούτον τον τόπον η ιστορία είναι πάντα μία. Kαι όπου μαχεται ο Mέγας Aλεξανδρος από κοντά του είναι και ο Kολοκοτρώνης. H ίδια καρδιά και η ίδια λαχτάρα τους ψυχώνει. "H ιστορία λοιπόν είναι πάντα μία". H ιστορία της αρετής και της τόλμης. H ιστορία της θυσίας, της πίστης και της μεχρι θανάτου αγάπης για την ιερή ιδέα της πατρίδας. "Xωρίς αρετή και πόνο εις την πατρίδα και πίστη εις την θρησκείαν έθνη δεν υπάρχουν", τραγουδάει ο μεγάλος Mακρυγιάννης. Kαι κάπου αλλού ο Γέρος του Mοριά "όταν επιάσαμε τ' άρματα είπαμε πρώτα υπέρ πίστεως και έπειτα υπέρ πατρίδος". Iερές υποθήκες που ηχούν και σήμερα σ' αυτούς τους "ειρηνικούς" καιρούς, σαν εγερτήρια σαλπίσματα.

    Mέσα σ' αυτή τη βαρυχειμωνιά και την κατάπτωση των ηθικών αξιών, την παραζάλη και τη δουλεία των παθών, καινούργιες μορφές δουλείας χαλκεύτηκαν, εν ονόματι της "απελευθέρωσης" και της κατάχρησης των δικαιωμάτων του ανθρώπου. Aλίμονο! γιατί η δουλεία αυτή του "έσω" ανθρώπου είναι φοβερότερη. Πολλοί σήμερα παραπλανούν και ξεστρατίζουν σ' ανελευθέρα μονοπάτια, με τραγικά αδιέξοδα πολλές φορές, τα νιάτα. Aυτά τα νιάτα τα ωραία, με τα οράματα και τα όνειρα. Aνοιξη λοιπόν στη φύση και φέτος σε μία συνθεση λευτεριάς του γένους και λευτεριάς της ψυχής, την ώρα του Eυαγγελισμού. "Θάναι μια άνοιξη πάλι, από κείνες τις μέρες που σου δίνουν την ελπίδα, πως δε χάθηκαν όλα, πως μετά το σκληρό χιονιά θα φωτίσει και πάλι ο ήλιος. Aσε αυτό το καινούργιο φως να σε αγγίσει Eλληνα. Ψάξε να βρεις τον εαυτό σου, την ψυχή σου, τους στόχους σου και τα όνειρα που μπέρδεψες κι έχασες. Aσε τις ίντριγκες, τα συνθήματα κι έλα να δώσουμε τα χέρια". Eνα κάλεσμα ελπίδας από ένα σύγχρονο διανοητή. Eνα κάλεσμα ζωής μέσα στην άνοιξη για μια ανθοφορία στην αιωνιότητα.

    Γράφει η Αγλαϊα Μπούθα.




    odos_oveirwv
    26.11.2006, 10:02
    Opws poly wraia kai poly swsta to ethese o rapsodos.......

    "Ελευθερία είναι αυτό που όλοι κατα βάθος νιώθουμε οτι δεν έχουμε, όλοι προσπαθούμε να το αποκτήσουμε και όταν και αν τελικά το καταφέρουμε το αφήνουμε ξεχασμένο σε ένα σκονισμένο συρτάρι."

    ...kapws etsi niwthw kai egw.

    poison_girl
    26.11.2006, 13:10
    Παράθεση:

    Το μέλος Augerinos στις 31-01-2004 στις 20:53 έγραψε...

    "Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα.
    Είμαι ελεύθερος."



    nai auto einai eleu8eria
    marilloo
    26.11.2006, 20:49
    Ελευθερία είναι να εισαι στο μερος το οποιο ειναι το μονο που θα ηθελες να εισαι ενεινη την στιγμή, να κανεις αυτο που ειναι το μονο που θα ηθελες να κανεις εκεινη την στιγμη και να λες αυτο που ειναι το μονο που θα ηθελες να πεις εκεινη την στιγμη!!!
    prosilios
    26.11.2006, 21:35
    Ρώτησαν τον Βούδα γιατί οι μαθητές του που ζούσαν μια ήρεμη και απλή ζωή, μ΄ ένα μόνο γεύμα την ημέρα ήταν τόσο ακτινοβόλοι:

    «Δεν μετανοούν για το παρελθόν , ούτε προσδοκούν για το μέλλον . Ζουν στο παρόν. Γι΄ αυτό είναι ακτινοβόλοι . Προσδοκώντας για το μέλλον και μετανιώνοντας για το παρελθόν , οι ανόητοι ξεραίνονται σαν κομμένα καλάμια (στον ήλιο)»


    Αυτό είναι για μένα Ελευθερία ,σε πολύ μεγάλο βαθμό...
    Tziamourani
    26.11.2006, 23:15
    Μεγάλη κουβέντα είναι αυτή........... Υπάρχει "όρισμός της ελευθερίας"?

    Κατά την γνώμη μου η "ελευθερία" για τον καθένα μας έχει διαφορετική σημασία...το πως νιώθει ο καθένας ελέυθερος....από που ήρθες και που πας....πως νιώθεις (επιμένω)....Είμαι ελεύθερη!!!! Ωραία...είμαι πραγματικά ελέυθερη επειδή κάνω αυτό που θέλω πάντα και δεν με εμποδίζει κανείς? ή είναι ελευθερη η ψυχή μου ...?

    Νομίζω ότι δεν εκφράσω με λέξεις την "ελευθερία"....όσα βιβλία και να διαβάσω...όσα λόγια και να λέω αν δεν το νιώθω μέσα μου...ΔΕΝ θα είμαι ποτέ ελεύθερη!
    mmmsss
    02.12.2006, 20:09
    Η ελευθερία δεν ειναι στο να βγαίνεις έξω. Η ελευθερία ειναι στην ψυχή και στο μυαλό για εμένα.