ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.874 μέλη

    Διονύσης Τσακνής..Ποιά η γνώμη σας???

    alexandrosalvador
    18.05.2006, 13:27
    Λοιπόν...
    Τον θεωρώ απο τους καλύτερους τραγουδοποιούς που έχουν βγεί σε εκείνη τη super γενία το 80 (μη πώ τέλει και 70)..
    Έχει συνεργαστεί με πάρα πολλούς καλλιτέχνες.. Έχει παλέψει πάρα πολύ για αυτή τη κατηφόρα του ελληνικού τραγουδιού...
    Θέλω να το συζητήσουμε.... Ποιά η γνώμη σας?..
    STR
    18.05.2006, 13:34
    o dionushs tsaknhs sigoura einai apo tous kaluterous tragoudopoious...!!
    pio palia den akouga, alla prosfata phga sto "zugo" pou tragoudouse mazi me ton pliatsika, ton maxairitsa kai allous kai htan kataplhktikos!!!
    fainetai oti agapaei auto pou kanei, kati pou einai polu shmantiko!!

    kalouka
    18.05.2006, 14:31
    τον έχω παρακολουθήσει απο παλια λόγω Μαχαιρίτσα.Αρχικά θεωρώ τον δίσκο καλή ακρόαση τον καλύτερό του ,τον έχω δει σε πολλά live απο το '93 και μετά έχει πολύ ωραίο στίχο στα περισσότερα απο τα τραγούδια του ,πολιτικοποιημένος με άποψη και τα τελευταία χρόνια έχει ξεφύγει απο τα τραγούδια και έχει δώσει το βάρος στη σύνθεση μουσικής.Υπήρξε μια περίοδος που δεν τον γούσταρα διότι στις εμφανίσεις του μιλούσε στο κοινό απαξιωτικά(ΜΕΤΡΟ) και στις συναυλίες η΄ταν χάλια .πέρυσι που τον είδα στο θέατρο βράχων με τον Μαχαιρίτσα και τον Πλιάτσικα ήταν καλύτερος απο ποτέ.
    SWEETHOPE
    19.05.2006, 12:33
    Στους πρώτους του δίσκους μου άρεσε εξαιρετικά.Σιγά σιγά κάτι άρχισε να ταρακουνιέται μέσα μου ιδιαίτερα όταν διαπίστωνα ότι ταυτόχρονα με τις διασυνδέσεις του ξέφτιζε το υλικό του.Τελευταία πιά δεν τον παρακολουθώ γιατί έχει ύφος σνομπ και στυλ κριτικού και τα cd που βγάζει δε μου λένε τίποτα ιδιαίτερο.Νομίζω ότι είναι από τις κλασσικότερες περιπτώσεις υπερτιμημένου τραγουδοποιού[ιδιαίτερα πάνω στη σκηνή]ενώ έχει γράψει για άλλους συγκλονιστικά τραγούδια και υπέροχη μουσική για το θέατρο.Μακάρι να πέφτω τελείως έξω.Φιλικά
    alexandrosalvador
    22.05.2006, 23:19
    Παιδιά εγώ τον γουστάρω πολύ.Είναι ο αγαπημένος μου και πραγματικά θέλω να επικοινωνίσω μαζί του..
    Εχει το στυλάκι του,που εμένα μου αρέσει πολύ..Σε άλλους όχι..Λογικό..
    Όσο για το περιοδικό ΜΕΤΡΟ και γώ είχα διαβάσει μια συνέντευξή του (αν μιλάμε για το ίδιο kalouka) που όντως είχε έναν ειρωνικό τόνο για κάποιους συνάδελφους του,κάποια συνάφια...Αλλά για μένα δικαιολογιμένα...
    Το παρακάτω το έγραψα εγώ σε μια ιστοσελίδα που είχα κάνει για τον εν λόγο καλλιτέχνη και παρακαλώ διαβάστε το..Αξίζει πιστεύω...

    Λοιπόν...

    Δεν θα μιλήσω για ροκ μουσική στην Ελλάδα,γιατί πλέον δεν υπάρχει,αλλά για την έντεχνη ή και έντεχνη-ρόκ η οποία προσπαθεί να επιβιώσει σε μια περίοδο που η μουσική επιβάλλει μόνο τραγούδια εμπορικά και χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα για το νόημα,τους στίχους και τα μηνύματα που περνούν στον κόσμο.

    Σ'αυτή την περίπτωση αξίζει να συμπληρώσω τα λόγια του ίδιου του καλλιτέχνη από μια συνέντευξη που παραχώρησε στο περιοδικό ΜΕΤΡΟ όταν ρωτήθηκε για τις δισκογραφικές εταιρίες και για το αν απομονώνουν τον καλλιτέχνη ή τον ελευθερώνουν,εκείνος απάντησε "το πρωταρχικό είναι να επιλέξει με θάρρος η βιομηχανία της δισκογραφίας τι θέλει να κάνει.Να πει,για παράδειγμα:Δε με αφοράτε όλοι εσείς οι οποίοι κάνετε κάτι διαφορετρικό απο αυτό που τροφοδοτεί τις τηλεοπτικές εκπομπές".

    Και πάνω σ'αυτό συνέχισε:"Οι εταιρίες δείχνουν και με άλλο τρόπο την αδιαφορία τους.Με τη στάση τους για παράδειγμα,εγώ όμως θέλω να το ακούω ότι δεν τους ενδιαφέρουμε. Δε μπορεί να τους ενδιαφέρουν και οι μεν και οι δε.Δε μπορεί να βγάζουν και εμένα και το Νίνο.Ο Νίνο μπορεί να είναι καλύτερος από μένα και ο Φοίβος είναι καλύτερος.Αλλά δεν είμαστε το ίδιο".

    Φυσικά καταλαβαίνουμε όλοι μας τι εννοούσε τότε,όπως και σήμερα η γνώμη του δε νομίζω να άλλαξε...Το μόνο που άλλαξε ίσως είναι τα πρόσωπα στα οποία αναφερόταν τότε(και δεν εννοώ φυσικά το Νίνο και τον Φοίβο,πιστεύω ήταν εντελώς τυχαία παραδείγματα)γιατί ως γνωστών οι σημερινοί τραγουδιστές είναι λίγοι σε αντίθεση με τις πολλές φούσκες που μετά από λίγο καιρό σκάνε και δεν θυμάται κανείς τίποτα.

    Αυτό το σημείμα δεν γράφτηκε ούτε για να κατηγορήσει κανένα ούτε για να μεταπείσει τους αναγνώστες του για κάτι.Είναι η προσωπική μου άποψη που ίσως βοηθήσει τον αναγνώστη να αυξήσει την κριτική του ικανότητα σε θέματα μουσικής...
    kalouka
    23.05.2006, 14:07
    όχι δεν μίλησα για το ΜΕΤΡΟ αλλά για προσωπική μου εμπειρία σε μια εκδήλωση που έκανε στο μετρό η δουλειά μου και δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος του αλλά τα είπαμε αυτά πριν απο μερικά χρόνια τώρα είναι πιστεύω η καλύτερη περίοδος του