ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.840 μέλη

    Μια πρόταση για το forum

    vouliakis
    19.05.2006, 01:38
    Θα μπορούσαν να υπάρχουν σαν ξεχωριστές κατηγορίες:
    -Φιλοσοφικές Συζητήσεις
    -Καλλιτεχνικά
    -Διάφορα

    Και δεν υπάρχει, νομίζω, ανάγκη να μιλάμε για αισθητικά κριτήρια. Μερικές φορές ο τίτλος -και μόνο- του topic είναι καθοριστικός.


    nefos
    19.05.2006, 01:43


    @ Niwthw pws xreiazetai auth h allagh.

    Isws einai mono proswpiko mou thema, alla mpainw sto site kai den vriskw ti na grapsw. Estw kai mousika.

    Sumfwnw se mia kapoia allh kathgoropoihsh.

    Tou Panagiwth mou fainetai aplh kai volikh.




    jorge
    19.05.2006, 01:55
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 19-05-2006 στις 01:38 έγραψε:

    Θα μπορούσαν να υπάρχουν σαν ξεχωριστές κατηγορίες:
    -Φιλοσοφικές Συζητήσεις
    -Καλλιτεχνικά
    -Διάφορα





    Παναγιώτη διευκολυνε με εξηγώντας μου σωστά τη δομή που προτείνεις.
    Εδώ έχουμε ως γνωστόν κατηγορίες και υποκατηγορίες.

    Αν αυτά που προτείνεις τα θεωρείς κατηγορίες, πως αυτά θα "σπάσουν" σε υποκατηγορίες;

    Αν τα θεωρείς υποκατηγορίες, σε ποιά κατηγορία να ενταχθούν;
    jorge
    19.05.2006, 01:57
    Quote:

    Το μέλος nefos στις 19-05-2006 στις 01:43 έγραψε:

    Isws einai mono proswpiko mou thema, alla mpainw sto site kai den vriskw ti na grapsw. Estw kai mousika.




    ΟΚ, αλλά γιατί αυτό έχει να κάνει με την κατηγοριοποίηση;
    vouliakis
    19.05.2006, 02:09
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-05-2006 στις 01:55 έγραψε:

    Παναγιώτη διευκολυνε με εξηγώντας μου σωστά τη δομή που προτείνεις.
    Εδώ έχουμε ως γνωστόν κατηγορίες και υποκατηγορίες.

    Αν αυτά που προτείνεις τα θεωρείς κατηγορίες, πως αυτά θα "σπάσουν" σε υποκατηγορίες;

    Αν τα θεωρείς υποκατηγορίες, σε ποιά κατηγορία να ενταχθούν;





    Μια απόπειρα, λοιπόν:

    Διάφορα:
    -Περί ανέμων και υδάτων
    -Ανέκδοτα και αστεία links
    -Recycle bin

    Καλλιτεχνικά-Λογοτεχνία:
    -Θέατρο και κινηματογράφος
    -Βιβλίο
    -Εικαστικά (ζωγραφική, γλυπτική, video art κλπ)

    Φιλοσοφικές συζητήσεις:
    -Απόψεις, προσωπικοί προβληματισμοί
    -Φιλοσοφία




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 19-05-2006 02:11 ]
    Orfeus
    19.05.2006, 05:28
    Προβληματίζομαι…..

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-05-2006 στις 00:53 έγραψε:

    Επίσης δε νομίζω πως είναι καλό να γίνουμε ένα φόρουμ που να τα έχει όλα. Στη μουσική "ειδικευόμαστε" και ένας από τους λόγους που υπάρχει η όποια επιτυχία, είναι το οτι είμαστε επικεντρωμένοι (focused) στο αντικείμενό μας. Το έχω ακούσει από πολλούς αυτό το σχόλιο.






    Ναι αυτό το σχόλιο το έχω πει και εγώ πολλές φορές και εξακολουθώ να το λέω.
    Όχι να ΜΗΝ τα έχουμε όλα, γιατί έτσι το site θα χάσει την ταυτότητά του. Ας αφήσουμε λοιπόν το “Περί ανέμων και υδάτων” να περιέχει όλα τα “Διάφορα” ……αδιάφορα περί ύψους, βάρους κλπ. Αλλά ας δώσουμε ένα κάποιο “βάρος” στα Φιλοσοφικά θέματα!! Και δεν εννοώ το βάρος που δίνουμε στη μουσική, αλλά τουλάχιστον ας το ξεχωρίσουμε.

    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 19-05-2006 στις 02:09 έγραψε:

    Μια απόπειρα, λοιπόν:
    Φιλοσοφικές συζητήσεις:
    -Απόψεις, προσωπικοί προβληματισμοί
    -Φιλοσοφία






    Προτείνω:
    Φιλοσοφία:
    -Απόψεις, προσωπικοί προβληματισμοί
    (Παναγιώτη τι θα μπορούσε να περιέχει αυτό;)
    -Θεολογία
    -Μεταφυσική
    -Ψυχολογία

    thank
    19.05.2006, 05:59
    Ετσι κι αλλοιώς κάποια λύση θα βρεθεί ... Απο εκει και πέρα, οκ κάποια τόπικς ισως αδικούνται αν ειναι στην ίδια υποκατηγορία με άλλα άσχετα ... αλλα, δεν γινεται αλλοιώς. Εγώ που ειμαι ασχετος σε τέτοια .. το κατάλαβα.

    Αλλά μία προσοχή. Αν υπάρξει τέτοια κατηγοριοποίηση, ίσως τα μη μουσικά θέματα .. αυξηθούν. Κάποιος θα ξέρει ότι ειναι άλλο τα φιλοσοφικά, άλλο, οι απόψεις, άλλο ο χαβαλες ... θα τα βρίσκει πιο εύκολα, θα ανοίγει πιο εύκολα, το ειδικό βάρος των μη μουσικών θεμάτων, ίσως αυξηθεί. Θα ειναι πιο ποιοτικά - ενδεχομένως - αλλα σίγουρα μη μουσικά.

    Ομως αυτό, δεν ξέρω αν συνάδει με το "mission" - ας το πούμε έτσι -που περιέγραψε ο Χόρχε. Εστίαση στη μουσική. Ειναι music heaven οχι culture heaven ή what - ever heaven. Αρα, θέλει διορθωτκές κινήσεις. Βελτίωση του μη μουσικού περιεχομένου σε ποιότητα αλλά και ... διακριτική του "αποτροπή". Πως ? μια ιδέα .

    Η πρώτη σελίδα δίνει τη βασική "εικόνα" έλκει και απωθεί. Και θέτει το πλαίσιο. Φαντάζομαι πως ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών μπαίνουν στο φόρουμ κατευθείαν απο εκεί. Ιίσως περιορίζονται εκει. Εγώ στην αρχή έψαχνα πολυ και τα πίσω ... τώρα κολλάω εκεί. Δεν ξέρω αν ισχύει ως γενικός κανόνας.

    Μηπως θα πρέπει να αλλαξει η δομή της σελίδας του φορουμ. ?? Πχ. Τα μουσικα θέματα να καλύπτουν το 60% η 70% του χώρου - τυχαία το ειπα - και τα άλλα, το υπόλοιπο. Και εκεί στην πρώτη σελίδα να αναφέρονται οι κατηγορίες - κατά το πρότυπο των "πρόσφατα δημοσιευμένων" Πχ. στα "Διάφορα", αν γίνει έτσι, άντε το πολύ να φαίνονται ένα - δύο τόπικς. Στα φιλοσοφικά, το ίδιο. κλπ ... "Στα μουσικά" .. θα φαίνονται τα πολλα τόπικς.

    Δεν ξέρω αν κουράσει αισθητικά, αλλά σίγουρα θα δώσετε ένα στίγμα του σαιτ πολύ πιο προσδιορισμένο. Ασε που ειναι διαφορετικό, αν κάποιος ανοίξει ένα θέμα στο άσχετο και το βλέπει να ειναι για μια μέρα - και βάλε - στην πρώτη σελίδα και άλλο να βλέπει πως εξαφανίζεται μετά ένα ή δύο πόστ της ίδιας - μη μουσικής κατηγορίας - που θα ανέβουν. Και τελικά θα ειναι μπροστά όσα έχουν "κίνηση". Περιορισμός χώρου λοιπον στα μη μουσικά θέματα με "διασφάλιση" της ποιότητας ... (τέλος πάντων εκείνων που έχουν μεγαλύτερη ζήτηση).

    Επίσης, στα "πρόσφατα δημοσιευμένα" .. μπορεί να ειναι μόνο τα μουσικά. Παιρνουν μια αβάντα. Αυτό μπορείς να το κανεις και τώρα Γίωργο (στα πλαισια πάντα μια τακτοποίησης της "ταυτότητας"

    Στην τελική - όπως λέμε - και στη φάση αυτή του σαιτ, αν κάποιοι με έντονο το μουσικό ενδιαφέρον νοιώθουν κάπως, δεν εξυπηρετούνται λειτουργικά κλπ, θα πρέπει να ικανοποιηθούν "σε βάρος" άλλων που θέλουν να "φιλοσοφήσουν" να κάνουν την πλάκα τους κλπ, όσο "ισα" δικαιώματα και αν εχουν. Αν έχετε τέτοια μηνύματα, ενδείξεις κλπ, πρέπει να το αποφασίσετε

    Επίσης, "αποτρέποντας" μη μουσικά θέματα (με την καλή έννοια του "αποτρέπω") θα περιορίσετε τα φαινόμενα οξύνσεων, εντάσεων κλπ. Και στη μουσική υπάρχουν αλλα ειναι ... αλλοιώς.

    Πιστεύω το πρόβλημα δεν θα λυθεί παρά μόνο μεσοπρόθεσμα. Οσο δεν υπάρχει άλλο σαιτ με την εξαίρετη ποιότητα της ομάδας που "τραβάει" το ΜΗ, αναγκαστικά, πολλοί που έχουν αναζητήσεις θα βρίσκουν διέξοδο εδω). Γιατι η μουσική "αρεσει" σε όλους.

    Σας κούρασα λιγάκι, αλλα νομίζω πως βοηθάνε (αν και εφόσον).


    EffieKakaflika
    19.05.2006, 10:48
    Να ρωτήσω κάτι πολύ σοβαρά και μη με παρεξηγήσετε:
    Γίνεται να εφαρμοστεί ορθογράφος στο forum...
    Με χαλάει πάρα πολύ η ανορθογραφία που εμφανίζεται πολύ συχνά... Είμαι παράξενη;

    assasinos
    19.05.2006, 11:05
    όχη δαιν ύσε
    EffieKakaflika
    19.05.2006, 11:09

    jorge
    19.05.2006, 11:21
    Έφη μου δε γίνεται αυτό... Δεν είναι τόσο δύσκολο τεχνικά, αλλά απαιτεί τρελή υπολογιστική ισχύ που δεν έχουμε. Επίσης απ' όσο ξέρω, για τους ίδιους λόγους, δεν έχει εφαρμοσθεί ποτέ κάτι τέτοιο σε κανένα site

    Όσον αφορά την κατηγοριοποίηση, με καλύπτουν όσα λέει ο Θάνος και θα το δω οταν έχω χρόνο.

    Επίσης προτιμώ να βάλουμε στην πρώτη σελίδα links προς σχετικά sites (πχ το esoterica.gr, το cine.gr κλπ) και να κάνουμε συνεργασίες, παρά να αυξηθούν τα μη μουσικά θέματα. Δεν είμαστε "επισκεπτοθήρες" επομένως είναι καλό να οδηγούμε τον κόσμο (και εμάς τους ίδιους) σε fora ή sites που και πιο εξειδικευμένα είναι και έχουν και περισσότερους "ειδικούς" στον τομέα τους.

    Διότι επιτρέψτε μου να έχω την άποψη οτι το προφίλ της πλειοψηφίας των ανθρώπων εδώ, δε μπαίνει να διαβάσει για θέματα εκτός μουσικής. Μιλάω για τον μέσο όρο, γιατί αυτός δίνει την τάση.

    Επομένως θα πρότεινα να μου στείλετε 4-5 sites που σας καλύπτουν και τα επισκέπτεσθε συχνά, ώστε να τους προτείνω συνεργασία στη βάση που ανέφερα πριν.


    ΥΓ. Μια άλλη ιδέα είναι να φτιάξει κάποιος (ποιός;) το site www.ArtHeaven.gr
    Pucca
    19.05.2006, 12:46
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-05-2006 στις 11:21 έγραψε:




    ΥΓ. Μια άλλη ιδέα είναι να φτιάξει κάποιος (ποιός;) το site www.ArtHeaven.gr [/I]



    Super η ιδέα σου αλλά ποιός???
    Θα ήταν το αδελφάκι του music και θα είχε σίγουρα μεγάλη επισκεψιμότητα.
    Μήπως να το σκεφτόσουνα... λέω μήπως... τουλάχιστον την τεχνική υποστήριξη.
    Για τα υπόλοιπα θα βρέθουν σίγουρα πολλοί φιλοι που θα βοηθούσαν.
    jorge
    19.05.2006, 13:07
    Μπα, δεν έχω μεράκι για κάτι τέτοιο γιατί δεν ειναι μέσα στα ενδιαφέροντά μου ούτε η ζωγραφική, ούτε η γλυπτική, ούτε το θέατρο. Αυτό πρέπει να το φτιάξει κάποιος που να του αρέσουν όλα τα παραπάνω, αλλιώς δε θα προχωρήσει.
    jorge
    19.05.2006, 13:22
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 19-05-2006 στις 05:28 έγραψε:

    Αλλά ας δώσουμε ένα κάποιο “βάρος” στα Φιλοσοφικά θέματα!! Και δεν εννοώ το βάρος που δίνουμε στη μουσική, αλλά τουλάχιστον ας το ξεχωρίσουμε.




    Orfeitto πόσο παραπάνω να το ξεχωρίσουμε; Αφού έχουν ήδη δική τους υποκατηγορία και είναι ξεχωριστά από τα υπόλοιπα περί βάρους, ύψους κλπ.
    Astron
    19.05.2006, 15:09
    Σχετικά με την άποψη του Θάνου περί προβολής κατά 60-70% των μουσικών θεμάτων και τα υπόλοιπων θεμάτων κατά 30%...
    Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα αδικήσει τις φιλοσοφικές συζητήσεις.
    Θα θαφτούν κάτω από το βάρος των άπειρων συζητήσεων που ξεπηδάνε στο περί ανέμων και υδάτων. Άλλωστε στις φιλοσοφικές συζητήσεις κάνουμε λίγες κουβέντες αλλά σοβαρές και τις αναλύουμε σε βάθος. Δεν θα είναι άδικο να ξεπετάγεται ένα "πόσο ύψος έχετε" και να εξαφανίζει τα υπόλοιπα;
    Εκτός αν βρεθεί κάποιος τρόπος να παρουσιάζονται ένα-δύο πρόσφατα topics από κάθε θέμα (μιλάμε πάντα για την κεντρική σελίδα).

    Γενικά πάντως εγώ είμαι ικανοποιημένος με την τωρινή μορφή του Forum*. Αν ξεπετάγονται μερικές αστείες και υπερβολικά ανάλαφρες συζητήσεις στο περί ανέμων και υδάτων είναι σίγουρα ενοχλητικό αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πρακτικό τρόπο να το περιορίσουμε.


    *αν εξαιρέσουμε ότι οι φιλοσοφικές συζητήσεις βρίσκονται κάτω από το recycle bin-αλλά απ' όσο ξέρω αυτό δεν γίνεται να αλλάξει για τεχνικούς λόγους.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 19-05-2006 15:10 ]
    EffieKakaflika
    19.05.2006, 15:33
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-05-2006 στις 11:21 έγραψε:

    Έφη μου δε γίνεται αυτό... Δεν είναι τόσο δύσκολο τεχνικά, αλλά απαιτεί τρελή υπολογιστική ισχύ που δεν έχουμε. Επίσης απ' όσο ξέρω, για τους ίδιους λόγους, δεν έχει εφαρμοσθεί ποτέ κάτι τέτοιο σε κανένα site







    Λες να αρχήσουμαι ώλοι να γράφουμαι έτσι; για να συνηθίζουμε; Μπααααααα!!!!
    thank
    19.05.2006, 19:40
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 19-05-2006 στις 15:09 έγραψε:
    .............

    Σχετικά με την άποψη του Θάνου περί προβολής κατά 60-70% των μουσικών θεμάτων και τα υπόλοιπων θεμάτων κατά 30%...
    Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα αδικήσει τις φιλοσοφικές συζητήσεις.
    Θα θαφτούν κάτω από το βάρος των άπειρων συζητήσεων που ξεπηδάνε στο περί ανέμων και υδάτων. Άλλωστε στις φιλοσοφικές συζητήσεις κάνουμε λίγες κουβέντες αλλά σοβαρές και τις αναλύουμε σε βάθος. Δεν θα είναι άδικο να ξεπετάγεται ένα "πόσο ύψος έχετε" και να εξαφανίζει τα υπόλοιπα;
    Εκτός αν βρεθεί κάποιος τρόπος να παρουσιάζονται ένα-δύο πρόσφατα topics από κάθε θέμα (μιλάμε πάντα για την κεντρική σελίδα).





    εχει δίκιο ο Παύλος, μάλλον δεν το διατύπωσα καλα. Το "σπάσιμο" της πρώτης σελίδας σε 70% - 30% (ενδεικτικά) πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να συνοδευεται με εμφάνιση των τόπικς σε υποκατηγορίες, ώστε πχ σε κάθε μία από αυτές να εμφανίζονται τα 2 - 3 πιό πρόσφατα σχολιασμένα τόπικς. Τώρα πρακτικά η πρώτη σελίδα ειναι σπασμένη σε 2 (πρόσφατα - παλιότερα). Με την ίδια δομή μπορεί να ειναι σπασμένη σε κατηγορίες όπου οι μουσικές θα καλύπτουν το 70% και οι άλλες το 30%.
    rory166
    19.05.2006, 19:45
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-05-2006 στις 13:22 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 19-05-2006 στις 05:28 έγραψε:
    [i]
    Αλλά ας δώσουμε ένα κάποιο “βάρος” στα Φιλοσοφικά θέματα!! Και δεν εννοώ το βάρος που δίνουμε στη μουσική, αλλά τουλάχιστον ας το ξεχωρίσουμε.




    Orfeitto πόσο παραπάνω να το ξεχωρίσουμε; Αφού έχουν ήδη δική τους υποκατηγορία και είναι ξεχωριστά από τα υπόλοιπα περί βάρους, ύψους κλπ.

    [/I]




    jorge
    19.05.2006, 20:39
    Quote:

    Το μέλος thank στις 19-05-2006 στις 19:40 έγραψε:

    Το "σπάσιμο" της πρώτης σελίδας σε 70% - 30% (ενδεικτικά) πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να συνοδευεται με εμφάνιση των τόπικς σε υποκατηγορίες, ώστε πχ σε κάθε μία από αυτές να εμφανίζονται τα 2 - 3 πιό πρόσφατα σχολιασμένα τόπικς.




    Αυτό δε γίνεται γιατί κάποια topics σε κατηγορίες με "κίνηση" (πχ συναυλίες) θα χάνονται σε 1-2 ώρες...
    thank
    19.05.2006, 21:16
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-05-2006 στις 20:39 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος thank στις 19-05-2006 στις 19:40 έγραψε:
    [i]
    Το "σπάσιμο" της πρώτης σελίδας σε 70% - 30% (ενδεικτικά) πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να συνοδευεται με εμφάνιση των τόπικς σε υποκατηγορίες, ώστε πχ σε κάθε μία από αυτές να εμφανίζονται τα 2 - 3 πιό πρόσφατα σχολιασμένα τόπικς.




    Αυτό δε γίνεται γιατί κάποια topics σε κατηγορίες με "κίνηση" (πχ συναυλίες) θα χάνονται σε 1-2 ώρες...

    [/I]



    OXIIIIIIIIIIIIIII γινεται. εννοώ στα ΜΗ ΜΟΥΣΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ .... να σπαει ...

    πχ

    ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΕΣ (ΜΟΝΟ ΜΟΥΣΙΚΕΣ)
    - ......................
    - .....................
    - .....................
    - .....................
    - ......................

    ΓΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ (η άλλος σχετικός τίτλος)
    - ..........................
    - ..........................
    - ...........................
    - ..........................
    - ............................
    - ..............................
    - ................................
    - .............................
    - ..............................




    κλπ κλπ
    πολλές σειρές όσες πάρει
    - ...................................
    - ....................................

    ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ - ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ
    - ...............................
    - ...............................
    - ...............................

    ΤΕΧΝΗ
    - ..............................
    - ...............................
    - ...............................

    ΔΙΑΦΟΡΑ
    - ................................
    - ...............................
    - ...............................

    Οι τελίτσες ειναι και ένα θέμα. Οι διαχωρισμοί ειναι ενδεικτικοί. Αλλά όπως και ναχει κατά τη γνώμη μου το "πότε κόβετε τα νύχια σας" θα πρέπει να ειναι κάπως διαχωρισμένο από το "Οι σύγχρονες τάσεις της ανθρωπογεωγραφίας" (ενδεικτικά και πάλι.

    Πρότεινα ενα κάνναβο, που μπορεί να ειναι πιο φορτωμένος από τον σημερινό, αλλά σίγουρα δίνει ένα άλλο στίγμα στην πρώτη σελίδα, προτρέπει και αποτρέπει. Οι κατηγοριοποιήσεις, ο αριθμός των τόπικς σε κάθε κατηγορία ειναι ενδεικτικός. Οκ Μπορεί και να μη ταιρίαζει. Απλά μπήκα στη θέση του μέσου "χρήστη" οσο μπορεσα ... και με βάση αυτά που έχουν διατυπωθεί ως προς τη μουσικότητα και το mission του σαιτ προσπάθησα να δώσω μια πρώτη εικόνα.




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : thank στις 19-05-2006 21:19 ]