ελληνική μουσική
    309 online   ·  210.873 μέλη

    Μιχάλης Αναστασίου /H εποχή του ομιλούντος

    anastasisk
    29.05.2006, 18:43
    Πότε: Από 26/5/2006 Εως 4/6/2006
    Ώρα 11:00 - 2:00
    Πού: bartesera
    Κολοκοτρώνη 25 (στοά Πραξιτέλους)
    ΑΘΗΝΑ, Κέντρο
    210 3229805
    Πόσο: είσοδος ελεύθερη

    Έκθεση ασπρόμαυρης φωτογραφίας του Μιχάλη Αναστασίου με τίτλο "H εποχή του ομιλούντος" θα φιλοξενείται στο bar bartesera μέχρι την Κυριακή 4 Ιουνίου και περιλαμβάνει φωτογραφημένες συνομιλίες που έγιναν από τον Νοέμβριο του 2005 μέχρι τον Μάρτιο του 2006.
    Ο φωτογράφος μέσα από το φακό του καταγράφει γυμνά ανολοκλήρωτα, κομματιασμένα γυναικεία είδωλα τα οποία αποπνέουν έναν έντονο ερωτισμό.
    H Μαρία Μήτσορα σχολιάζει: «...μόνο δύο έσπασαν αυτόν τον κανόνα της σιωπής. Η πρώτη μου είπε κρυώνω και της είπα ντύσου. Η δεύτερη μου είπε είσαι καλύτερος από αυτό που προσπάθησες να γίνεις. Γέλασα και ταίριαξα τέλεια την κούρμπα της μέσης της με τη βουνοκορφή που φαινόταν από το ανοιχτό παράθυρο. Εκτός και αν κάνω λάθος, αν αυτό μου το είπε η άλλη που πέταξε από το παράθυρο μερικές εβδομάδες αργότερα. Μάλλον αυτή μου το είχε πει, τη στιγμή που αποτύπωνα το γυμνό της σώμα χωρίς διάλογο με το είδωλό του στον καθρέφτη...
    ...εκείνη που αγάπησα δεν τη φωτογράφισα ποτέ. Φρόντισα να ξεχάσω τη φωνή της, ακόμα και το πρόσωπό της. Η ζέστη της όμως μου έχει μείνει αξέχαστη, αυτήν προσπαθώ να αφαιρέσω προσεκτικά απ’ όλες μου τις φωτογραφίες».

    Επίσης παράλληλα με την έκθεση παρουσιάζεται το βιβλίο του με τίτλο «γυναίκες του πρόχειρου λόγου» το οποίο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «ΚΟΑΝ» όπου οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες συνοδεύονται από στίχους.


    Πηγή:www.in.gr