ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.874 μέλη

    Τα άπαντα του Μίκη στο διαδίκτυο!!

    spiroos
    31.05.2006, 12:56
    TA AΠANTA TΟY ΨHΦIΟΠΟIΟYNTAI EΩΣ TΟN ΔEKEMBPIΟ

    Όλος ο Mίκης στο Ίντερνετ

    ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΙΜΠΛΗΣ, Νέα 31-5-06


    «Εύχομαι το υλικό του Αρχείου μου να γίνει αντικείμενο προσοχής από τις νεώτερες γενιές», έλεγε χθες ο Μίκης. «Το Αρχείο εκφράζει την αγωνία ενός ανθρώπου να είναι ελεύθερος δημιουργός. Και όσον αφορά στην πατρίδα, την αγωνία μου να της προσφέρω όσα μπορούσα για να είναι ελεύθερη και πολιτισμένη»

    «Ένας βασικός λόγος που φυλάσσω και κατατάσσω τα έγγραφά μου είναι ότι κάθε φορά που ήθελα να κάνω ένα βήμα μπροστά, φυλλομετρούσα το παρελθόν. Έτσι αισθανόμουν σιγουριά πριν από το άλμα στο σκοτεινό άγνωστο», είπε χθες ο Μίκης Θεοδωράκης. Το μεγάλο Αρχείο του, το οποίο δώρισε στη Μεγάλη Μουσική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος «Λίλιαν Βουδούρη», βρίσκεται από τον Σεπτέμβριο σε φάση ψηφιοποίησης. Και τα πρώτα αποτελέσματα παρουσιάστηκαν χθες στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, ενώπιον του ίδιου του συνθέτη, της συζύγου του Μυρτώς και της κόρης του Μαργαρίτας, του προέδρου του Οργανισμού Μεγάρου Μουσικής Αθηνών Χρήστου Δ. Λαμπράκη αλλά και ανθρώπων της μουσικής και των γραμμάτων - ήταν εκεί, μεταξύ άλλων, οι Γιώργος Μπαμπινιώτης, Μαρία Φαραντούρη, Πέτρος Πανδής, Γιώργος Κουρουπός, Ιουλίτα Ηλιοπούλου.

    «Μετά την ολοκλήρωση της ψηφιοποίησης ο μελετητής του έργου του Μίκη θα μπορεί να δει όλο αυτό το υλικό μέσα από το Διαδίκτυο», εξήγησε η Στεφανία Μεράκου, της Βιβλιοθήκης «Λίλιαν Βουδούρη». Το Αρχείο Μίκη Θεοδωράκη συνίσταται στο Μουσικό Αρχείο (36.000 φύλλα), το Αρχείο Κειμένων (56.000 φύλλα), το Αρχείο Αποκομμάτων Τύπου (400 τόμοι) και το Αρχείο Ποικίλου Υλικού με 120 αφίσες, 270 προγράμματα, οπτικοακουστικό υλικό (15 video, 91 DVD, 245 CD), διατριβές και μελέτες με θέμα το έργο του, φωτογραφίες.

    «Τα 9/10 του έργου μου είναι σχέδια και όχι μόνο στη μουσική», είπε ο Μίκης. «Όλα αυτά τα σχέδια έργων τα φύλαγα στο Παρίσι και στο Βραχάτι. Ήξερα πού βρίσκεται η κάθε σελίδα ώστε να την αναζητήσω όταν θα ερχόταν η ώρα. Όταν, κάποια στιγμή, ο όγκος των χαρτιών κινδύνευε να μας πνίξει, η Μυρτώ έβαλε μια τάξη. Πελώρια ντοσιέ με μπλε και κόκκινους αριθμούς (για μουσικές και κείμενα) τοποθετήθηκαν στους τοίχους. Αυτή η τάξη δημιούργησε μέσα μου αταξία. Αλλά συνέχιζαν να υπάρχουν γύρω μου και να αποτελούν μέρος της συμπαντικής αρμονίας που με περιέβαλλε πάντα.

    Το 1997 φορτώθηκαν σε καμιόνια για τη Μουσική Βιβλιοθήκη "Λίλιαν Βουδούρη". Αυτό, καταλαβαίνετε, ήταν απόφαση ζωής για μένα και τη Μυρτώ. Αλλά σταθήκαμε τυχεροί. Το Αρχείο έπεσε σε καλά χέρια, απολύτως υπεύθυνα και σοβαρά. Αυτό το γνώριζα καλά, δεν μπορούσα όμως να φανταστώ ότι ειδικοί επιστήμονες, εξαιρετικά καταρτισμένοι, θα έσκυβαν με τέτοια αγάπη στο Αρχείο, ούτε ότι θα βρίσκονταν τα χρήματα που απαιτεί μια τέτοια επιμέλεια».

    Οι άνθρωποι της Βιβλιοθήκης «Λίλιαν Βουδούρη» έδειξαν σε γιγαντοοθόνη εικόνες ηλεκτρονικού υπολογιστή όπου έχουν σκαναριστεί χειρόγραφα, έχουν περαστεί κείμενα και συναυλίες, επαγγελματικές και ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις, εικόνες της πολιτικής του δράσης.

    Πριν αρχίσει η ψηφιοποίηση το Αρχείο έπρεπε να ταξινομηθεί, καταγραφεί, αριθμηθεί και αναπαραχθεί σε μικροφίλμ, ενώ δημιουργήθηκε βάση αναζήτησης στην ιστοσελίδα της Βιβλιοθήκης στο Διαδίκτυο. H ψηφιοποίηση αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Δεκέμβριο και είναι ενταγμένη στο επιχειρησιακό πρόγραμμα «Κοινωνία της πληροφορίας» του Γ' ΚΠΣ όπου εντάσσονται έξι ακόμη αρχεία: Τα Αρχεία Δόμνας Σαμίου, Αιμίλιου Ριάδη, Γεωργίου Πονηρίδη, Καμαράδου - Βλαχόπουλου, Φρανκ Σουαζί και Ελληνικών Τραγουδιών.

    LINK: http: //www.mmb.org.gr/page/default.asp?la=1&id=2042



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 31-05-2006 12:57 ]
    tolaruba
    31.05.2006, 16:45
    για μεγαλυτερη ευκολια εδω..

    πες μου αυτα που αγαπας να τα φορεσω..
    πανω στο στηθος μου σαν αγιο φυλαχτο..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tolaruba στις 31-05-2006 16:46 ]
    STR
    03.06.2006, 23:31
    polu endiaferon paidia!!!