ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.874 μέλη

    Rοckapella!Κατι διαφορετικό

    augustina
    01.06.2006, 13:37
    Πρίν λίγο καιρό ανακάλυψα τυχαία ενα rock συγκρότημα. Αυτό όμως που τους διαφοτοποιεί απο τα υπόλοιπα Rock συγκροτήματα είναι οτι τραγουδάνε πάντα και παντού χωρίς όργανα. Το μόνο όργανο που χρησιμοποιούν είναι η φωνή τους.Με αυτή μιμούνται-νομίζω-πετυχημένα διάφορα όργανα ανάλογα με το κομμάτι. Υπάρχουν τραγούδια που είναι γνωστά σε όλους μας(save tonight, dust in the wind κλπ...) αλλα και κάποια λιγότερο γνωστά.Πληθώρα απο τραγούδια τους μπορείτε να βρείτε στο lime wire
    Παρακάτω έχω παραθέσει ενα απο τα κομμάτια τους. Ακύστε τους!Νομιζω πως αξίζει.


    http://rapidshare.de/files/21922555/rockapella_-_brown_derbies_-_save_tonight.mp3.html
    uNick
    01.06.2006, 22:20
    Το link σου δεν ισχύει, βγαίνει μήνυμα ότι το Save Tonight έχει διαγραφεί. Θα το ψάξω αλλού πάντως, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.
    catz
    02.06.2006, 10:36
    Είναι πάντα μια ευχάριστη έκπληξη να βλέπεις οτι υπάρχουν και ροκάδες με μουσικές γνώσεις .
    Ίσως όχι γραμματικές βέβαια , διότι το "a cappella" έχει 2 p .



    cats


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : catz στις 02-06-2006 10:39 ]
    uNick
    02.06.2006, 13:21
    Το μέλος catz στις 02-06-2006 στις 10:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Είναι πάντα μια ευχάριστη έκπληξη να βλέπεις οτι υπάρχουν και ροκάδες με μουσικές γνώσεις .
    Ίσως όχι γραμματικές βέβαια , διότι το "a cappella" έχει 2 p .

    Ούτε που το πρόσεξα... Σωστή παρατήρηση Άκη.
    Πάντως η augustina είναι μόλις 16, οπότε ας χαλαρώσουμε λίγο...
    maroulaki_321
    02.06.2006, 13:33
    Το μέλος catz στις 02-06-2006 στις 10:36 έγραψε...
    Παράθεση:

    Είναι πάντα μια ευχάριστη έκπληξη να βλέπεις οτι υπάρχουν και ροκάδες με μουσικές γνώσεις .
    Ίσως όχι γραμματικές βέβαια , διότι το "a cappella" έχει 2 p .



    cats
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : catz στις 02-06-2006 10:39 ]



    Ναι δεν βλεπετε αλλα ορθογραφικά λάθη σε τοπικ, στην Ελληνική γλώσσα, και οχι απο 16άρηδες! Απο μεγαλύτερους. Τα 2p που ξέχασε η κοπελιά σας μαρανανε. Εκτός κι αν εννοείτε οτι οι ανορθόγραφοι είναι οι ίδιοι οι rockapella

    A! στο μεταξύ βλέπω απο το link της haroulinda οτι εν τελει με 1p γράφονται

    No one can make you feel inferior without your consent


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 02-06-2006 14:20 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maroulaki_321 στις 02-06-2006 14:23 ]
    Haroulinda
    02.06.2006, 13:41
    Γεια σου ρε Μαρουλάκι!!!! Γέλασα πολύ!!! Πολύ καλό!!!

    Listen to Rockapella!







    Γραμμένο και Υπογραμμένο από μένα, την Χαρουλίντα... και για όσους δεν με ξέρετε? TOUGH! Εγώ με ξέρω!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Haroulinda στις 02-06-2006 13:55 ]
    augustina
    02.06.2006, 16:35
    Το μέλος augustina στις 01-06-2006 στις 13:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πρίν λίγο καιρό ανακάλυψα τυχαία ενα rock συγκρότημα. Αυτό όμως που τους διαφοτοποιεί απο τα υπόλοιπα Rock συγκροτήματα είναι οτι τραγουδάνε πάντα και παντού χωρίς όργανα. Το μόνο όργανο που χρησιμοποιούν είναι η φωνή τους.Με αυτή μιμούνται-νομίζω-πετυχημένα διάφορα όργανα ανάλογα με το κομμάτι. Υπάρχουν τραγούδια που είναι γνωστά σε όλους μας(save tonight, dust in the wind κλπ...) αλλα και κάποια λιγότερο γνωστά.Πληθώρα απο τραγούδια τους μπορείτε να βρείτε στο lime wire
    Παρακάτω έχω παραθέσει ενα απο τα κομμάτια τους. Ακύστε τους!Νομιζω πως αξίζει.


    http://rapidshare.de/files/21922555/rockapella_-_brown_derbies_-_save_tonight.mp3.html



    Sorry παιδια!Δεν ξέρω πως τα κατάφερα!Προσπάθησα να συνάψω αρχειάκι αλλα είναι λίγα τα kb και δεν φτάνουν....Πάντως κάντε μια προσπάθεια στο LimeWire!Εγω βρήκα εχθές το Rvery Breath You Take και είναι αρκετά καλο!
    uNick
    02.06.2006, 17:39
    Πάντως, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, σωστά πρέπει να το έχει γράψει η augustina. Και στο link που έδωσε η Haroulinda, ως Rοckapella τους αναφέρει, με ένα "p"...

    Σωστό αυτό το link, αλλά ψιλοαπογοητεύτηκα από αυτό που άκουσα... Περίμενα κάτι καλύτερο... Γούστα είναι αυτά βέβαια...
    catz
    03.06.2006, 11:14
    προφανώς οι ανορθόγραφοι (μουσικά ή όχι) είναι το ίδιο το group .

    ορίστε -> http://www.singers.com/a-cappella.html
    uNick
    03.06.2006, 12:03
    Μου είναι δύσκολο να φανταστώ ότι κάποιος επαγγελματίας μουσικός μπορεί να κάνει ορθογραφικό λάθος σε κάτι τέτοιο. Οι ονομασίες των groups άλλωστε πολλές φορές κρύβουν κάτι από πίσω. Κάποιο συνδιασμό λέξεων ή ονομάτων, κάποια προσωπική έκφραση, κάτι το προσωπικό που το συμπεριλαμβάνουν στο όνομα του group. Ίσως ετοιμολογικά να υπάρχει κάτι από πίσω...
    assasinos
    03.06.2006, 12:06
    Να σφαχτούμε τώρα λιγο ακόμα για το αν ξέρουν ή όχι στο γκρουπ ορθογραφία...κ μετά να συζητούσουμε τπτ πιο σοβαρό...ε?