ελληνική μουσική
    435 online   ·  210.874 μέλη

    Προτάσεις για οργανικούς δίσκους jazz

    vasiloukos
    09.06.2006, 10:51
    Γεια χαρά! Δεν έχω τρελή σχέση με τη jazz, είδα ένα παλιότερο παρόμοιο topic σχετικά με jazz δίσκους και jazz φωνές κι είμαι ήδη στη διαδικασία του ''κατεβάσματος'' - έχω πωρωθεί τρελά.... Τώρα, ψάχνω για δίσκους της jazz μόνο με μουσική -πείτε τους ορχηστρικούς, οργανικούς, όπως θέλετε- χωρίς δηλαδή μέσα τραγούδια κλπ. Βασικά η όλη πώρωσή μου συνδέεται με ένα συγκεκριμένο κομμάτι απ' το ''Γύρο της μέρας σε 80 κόσμους'', τον τελευταίο δίσκο των Κρίνων, όπου μέσα έχουν ένα 11λεπτο κομμάτι με τον τίτλο ''Μπλε Ιγκουάνα'' [!] το οποίο είναι απίστευτο, χρωματισμένο με jazz πινελιές, πολύ καλό. Έχω επίσης ένα δίσκο με τις jazz μουσικές που χρησιμοποίησε ο μοναδικός Woody Allen στις ταινίες του, που κ αυτός μ' αρέσει πολύ. Θέλω, αν μπορείτε κ ξέρετε, να μου προτείνετε κάτι του ίδιου στυλ, παλαιότερο αλλά και σύγχρονο....

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    stuff
    09.06.2006, 21:08
    Δοκιμασε να ακουσεις το συγκροτημα MODE PLAGAL οι οποιοι συνδυαζουν σχεδον τελεια
    μελωδιες παραδοσιακες με τζαζ εναρμονιση και ενορχηστρωση.Οποιον δισκο θες.
    Επισης στο topic με την δισκογραφια,υπαρχει μια παραθεση "Μεγαλοι βιολιστες τζαζ"οπου μπορεις
    να βρεις καποιους δισκους,αν σε ενδιαφερει το τζαζ βιολι.........
    vasiloukos
    09.06.2006, 21:49
    Ευχαριστώ πολύ! Ήδη μ' έχει συνεπάρει η μουσική αυτή.... Miles Davis και Cannonball Adderley: "Somethin' else'' - το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Επίσης: Miles Davis - Kind of blue και John Coltrane. Οι άνθρωποι παίζουν, όχι αστεία.....

    Να 'στε καλά!!
    revekka
    09.06.2006, 22:35
    Υπάρχει άρθρο για τον john coltrane στα site του μήνα, εκεί μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες (υποδιαίρεση της στήλης νέα)
    vasiloukos
    10.06.2006, 12:07
    Τρέχω αμέσως, ευχαριστώ Ρεβέκκα...!!
    revekka
    10.06.2006, 15:02
    Άσε, μεγάλο κόλλημα η jazz. Τώρα τελευταίως μ έπιασε μανία με funky jazz.

    Αν θες κι άλλα ορχηστρικά δές Don Cherry και Art Blakey


    ge01415
    10.06.2006, 16:10
    Ένας απο τους καλύτερους ορχηστρικούς δίσκους funk jazz για μένα είναι το Spectrum του Billy Cobham!!!
    Άπαιχτος o ντραμίστας!!!!







    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ge01415 στις 10-06-2006 16:16 ]
    vasiloukos
    10.06.2006, 19:35
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ... Έχω πάθει ανησυχητική πώρωση....!
    stuff
    10.06.2006, 19:42
    Δοκιμασε και τον δισκο"JOHN COLTRANE&MILES DAVIS 1955-1961"(Columpia jazz)
    Εκει να δεις μεγαλεια............απ'τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ.........