ελληνική μουσική
    566 online   ·  210.873 μέλη

    Aποχώρηση του Igor Cavalera των Sepultura

    georgianoua
    14.06.2006, 11:53
    Ο drummer των Sepultura, Igor Cavalera, ανακοίνωσε επισήμως την αποχώρησή του από το συγκρότημα. Σε μία δήλωση που δημοσιεύτηκε στα βραζιλιάνικα μέσα ενημέρωσης, ο Igor απέδωσε την αποχώρηση σε "καλλιτεχνική ασυμβατότητα" με τα υπόλοιπα μέλη των Sepultura.

    Ο ίδιος είχε να πει: "Πιστεύω πως ο χρόνος μου με τους Sepultura τελείωσε. Είμαι πολύ υπερήφανος για ό,τι έχουμε κάνει, αλλά νοιώθω πως η τωρινή κατάσταση δεν ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου ως μουσικό και ως άνθρωπο. Ήδη από την τελευταία μου περιοδεία με τους Sepultura το 2004 κατάλαβα ότι οι ιδέες μου δεν ήταν συμβατές με αυτές του υπόλοιπου συγκροτήματος.

    "Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους οπαδούς μας για την υποστήριξή τους σε εμένα και τη μουσική μας. Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω όλους αυτούς που δούλεψαν για να κάνουν τους Sepultura αυτό που έγιναν."

    Να υπενθυμίσουμε πως ο Igor, νωρίτερα μέσα στο τρέχον έτος, είχε ανακοινώσει την προσωρινή του αποχώρηση από τους Sepultura, προκειμένου να περάσει λίγο παραπάνω χρόνο με τη δεύτερη γυναίκα του και το νεογένητο παιδί του. Στην ευρωπαϊκή περιοδεία των Sepultura με τους In Flames ο αντικαταστάτης του ήταν ο Roy Mayorga, ο οποίος είχε παίξει με τον Max Cavalera αρκετά χρόνια στα τέλη του '90 και ξανά πάλι στα 2001-2003.

    Φημολογείται ότι οι Sepultura έχουν επιλέξει τον Jean Dolabella (πρώην Udora) ως νέο μόνινο drummer, από τη στιγμή που ο Mayorga αποφάσισε να ενώσεις τις δυνάμεις του μονίμως με τους Stone Sour.

    Πηγή:soundmag.gr