ελληνική μουσική
    455 online   ·  210.874 μέλη
    uNick
    19.06.2006, 14:06
    Πριν λίγες ημέρες εγκατέστησα το Norton AntiVirus 2006 στο pc του σπιτιού μου... και κόλλησε το σύμπαν ! ! !

    Πιο συγκεκριμένα, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Ούτε internet έχω, ούτε προγράμματα "τρέχουν", δεν μπορώ καν να ανοίξω το My Documents... Και βεβαίως, δεν μπορώ με τίποτα να κάνω System Restore...

    Δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το Norton για όλα αυτά, αλλά δεν πιστεύω να είναι σύμπτωση... Όλα ξεκίνησαν όταν μετά την εγκατάσταση έκανα full system scan...

    Πριν λάβω δραστικά μέτρα (format C και επανεγκατάσταση των πάντων, χάνοντας 50GB αποθηκευμένων δεδομένων για τα οποία δεν υπάρχει back-up), ψάχνω καμιά ιδέα σχετικά με το τί άλλο μπορώ να κάνω... Έχει αντιμετωπίσει κάποιος προβλήματα με το συγκεκριμένο antivirus? Και αν ναι, πώς το έλυσε???


    assasinos
    19.06.2006, 14:14
    Dokimase kati ligoetro gnwsto kai pio elafry...
    p.x. to Kaspersky exw edw kai kairo kai den exei mpei oute kounoupi...apsogo edw kai kairo sto diko mou PC!

    Para8etw kai merika links gia na parete kamia idea opoios 8elei.



    Norton AntiVirus
    McAfee AntiVirus
    NOD32
    Panda AntiVirus
    Kaspersky AntiVirus
    PC-cillin <--den einai kai toso kalo alla kanei scan kai mesw ointernet sto pc sou!
    georgianoua
    19.06.2006, 14:26
    Είχα και εγώ το Norton Antivirus, μόλις αγόρασα τον υπολογιστή μου και από τη μέρα που μου ζήτησε να το κάνω update δεν με αφηνε να μπω στο internet. Δεν μου άνοιγαν οι σελίδες.

    Από τότε πήγα κάπου και ρώτησα σε ένα internet cafe και μου είχαν πει ότι έχει κάποιες αυστηρές ρυθμίσεις και δεν μπορείς να κάνεις κατι μετά. Μου είπαν να το απεγκαταστίσω και να βάλω κάτι άλλο.

    Καλά είναι το NOD32, ΑntiVir Guard και McAfee AntiVirus

    Εγώ έχω το NOD32 και είμαι πολύ ευχαριστημένη
    uNick
    19.06.2006, 14:31
    Πάντα είχα Norton και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα... γι'αυτό και δεν σκόπευα να αλλάξω και πήρα το 2006... Το θέμα μου δεν είναι τί antivirus να βάλω, αλλά αρχικά να δω αν έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο και άλλος με το Norton... Όπως προείπα, δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το Norton...
    Heavenly
    19.06.2006, 15:34
    Το μέλος assasinos στις 19-06-2006 στις 14:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Dokimase kati ligoetro gnwsto kai pio elafry...
    p.x. to Kaspersky exw edw kai kairo kai den exei mpei oute kounoupi...apsogo edw kai kairo sto diko mou PC!

    Para8etw kai merika links gia na parete kamia idea opoios 8elei.



    Norton AntiVirus
    McAfee AntiVirus
    NOD32
    Panda AntiVirus
    Kaspersky AntiVirus
    PC-cillin <--den einai kai toso kalo alla kanei scan kai mesw ointernet sto pc sou!


    Και εγώ Kaspersky έχω,και ούτε ιός ούτε γρίπη και ούτε κολλήματα, το Northon δεν είναι και τόσο αξιόπιστω απότι μου έχουν πει!Δοκιμασε το Kaspersky!
    dimko
    19.06.2006, 16:05
    Κάνε reboot, και μπές με F8 σε safe mode να δεις τι μπορείς να κάνεις. Επίσης επειδή κάθε χρόνο το φτιάχνουν και βαρύτερο, καλό θα είναι να έχεις ένα σχετικά καινούριο μηχάνημα, και να μην κάνεις τπτ άλλο την ώρα του σκάνιγκ.



    trooper_206
    19.06.2006, 19:49
    Πετα το NORTON!!!Αυτη την στιγμη το Kaspersky Anti-v και το Anti-Hack θεωρουνται τα πιο "ελαφρια" και πιο αξιοπιστα.Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω...Δε, οταν προσπαθησα να το απεγκαταστησω,μιλαμε για πολυ γελιο...κολλημα τα παντα,κοπηκε ετσι στα καλα καθουμενα to uninstall στην μεση και μεινανε πολλα "ιχνη" του προγραμματος,αφου το pc κοντεψε να βγαλει ενα σφυρι και να με κοπανησει...Κανε αυτο που ειπε ο dim, δοκιμασε να το απεγκαταστησεις σε safe mode.Αν γινει αυτο, κανε ενα back-up και υστερα ενα φορματ...
    uNick
    19.06.2006, 19:54
    Thanxxx guys, θα το επιχειρήσω το βράδυ... Αν όλα πάνε καλά, θα έχω σύστημα απόψε και θα απαντήσω. Αν πάλι κάτι πάει στραβά, θα το μάθετε αύριο (από το pc του γραφείου...).
    zeta
    19.06.2006, 20:56
    Το μέλος uNick στις 19-06-2006 στις 14:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πριν λάβω δραστικά μέτρα (format C και επανεγκατάσταση των πάντων, χάνοντας 50GB αποθηκευμένων δεδομένων για τα οποία δεν υπάρχει back-up), ψάχνω καμιά ιδέα σχετικά με το τί άλλο μπορώ να κάνω... Έχει αντιμετωπίσει κάποιος προβλήματα με το συγκεκριμένο antivirus? Και αν ναι, πώς το έλυσε???





    Partition στο σκληρό σου δίσκο έχεις κάνει; Αν όχι καλό θα είναι την επόμενη φορά που θα κάνεις format (ξέρω ξέρω, χτυπάω ξύλο!!!) να κάνεις και ένα partition, ώστε να έχεις τα δεδομένα σου στο D και τα προγράμματά σου στο C. Έτσι όταν θα κάνεις format θα το κάνεις μόνο στο C και μετά δε θα χρειάζεται να επαναφέρεις τα δεδομένα σου, γιατί θα έχουν μείνει άθικτα.
    Βέβαια καλό θα ήταν να έχεις και ένα backup των δεδομένων σου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται!
    uNick
    20.06.2006, 10:12
    Πίτσες μπλε ! ! !

    Δεν γίνεται τίποτα... Δεν υπάρχει Θεός, κι αν υπάρχει, μάλλον γελάει με το πρόβλημά μου...!

    Η λύση είναι μια. Θα το πάω στον τεχνικό που συνεργάζομαι, να το στήσει από την αρχή με καινούργιο (και μεγαλύτερο) σκληρό, και αν μπορέσει (που λογικά θα μπορεί) να σώσει τον υπάρχοντα δίσκο, θα τον βάλω για δεύτερο... Όσο για partition, μάλλον θα είναι καλή ιδέα για το μέλλον... Back-up Ζέτα μου θα μπορούσα να κάνω, αλλά μιλάμε για 50GB οπότε θέλει πολλές (ατελείωτες) ώρες, που δεν τις έχω...

    Πάντως όλες οι γνώμες συγκλίνουν στο ότι πιθανότατα φταίει το Norton, οπότε εννοείται ότι το πετάω! Μου είπαν κι άλλοι για το Kaspersky. Ας το δοκιμάσω...