ελληνική μουσική
    558 online   ·  210.872 μέλη

    Φοιτητική ζωή Επαρχιακών Πόλεων ....

    antonys
    29.06.2006, 16:30
    Οι πανελλαδικες εξετασεις εχουν τελειωσει ...... Τα αποτελεσματα εχουν βγει .....
    Ο καθε μαθητης ειδε τα ονειρα του να γκρεμιζονται ή να γινονται πραγματικοτητα .

    Το μονο που απομενει για τους μισους υποψηφιους , αφου οι αλλοι αποκλειστηκαν , ειναι η επιλογη ΣΧΟΛΗΣ και ΠΟΛΗΣ σχολης .

    Την σχολη καποιοι την εχουν βρει καποιοι αλλοι οχι ακομα . Δυστυχως !

    Υπαρχει μεγαλος αριθμος υποψηφιων που εχει βρει την σχολη που του ταιριαζει αλλα αυτη βρισκεται σε επαρχιακη πολη .

    Τι εχετε να πειτε οι φοιτητες επαρχιακων πολεων ? Ειναι ιδια με αυτη των κεντρικων (Αθηνα , Θεσσαλονικη , Πατρα .... ) ?

    ....μειονεκτηματα .... πλεονεκτηματα .........ΠΕΙΤΕ ΚΑΤΙ

    Συγκεκριμενα εγω παιρναω σε σχολη που με ενδιαφερει πολυ, αλλα ειναι στη Μυτηλινη . Δεν ξερω αν εχει ποιοτητα φοιτητικης ζωης ... μειονεκτηματα .... πλεονεκτηματα .........
    iezavel
    29.06.2006, 18:00
    Αντώνη η δική μου ταπεινή άποψη είναι ότι όλα είναι στο μυαλό μας!
    Αν έχεις ωραία παρέα κ στην κόλαση είναι τέλεια!
    Να ξέρεις όμως ότι η μικρή πόλη είναι σίγουρα καλύτερη από τη μεγαλούπολη.
    Κάνεις παρέες πολύ πιο εύκολα κ είσαι πιο κοντά στον άλλον.Νιώθεις αυτό που λέμε φοιτιτική ζωή! Βέβαια υπάρχουν στιγμές που μπορεί να πλήτεις θανάσιμα αλλά αυτό το νιώθεις παντου.
    Εγώ σπούδαζα Ηγουμενίτσα που ουσιαστικά είναι ένα χωριουδάκι , παρ' όλα αυτα μου έδωσε πάρα πολλές αξέχαστες στιγμές για να αναπολώ!
    Η συμβουλή μου είναι πρώτον να πας να σπουδάσεις αυτό που πιστεύεις ότι πραγματικά γουστάρεις όπου κ αν είναι αυτό κ επίσης όπουδήποτε κ αν πας κοίτα να περάσεις όσο πιο καλύτερα μπορείς! Μ ην αφήσεις στιγμή να πάει χαμένη γιατί όταν θα χτυπάς το κεφάλι σου θα είναι αργά!
    Σε ο΄ποιο μέρος κ αν βρεθείς να ξέρεις ότι από εσενά εξαρτάται το πως θα περάσεις!
    Να θυμάσαι ... ΤΑ ΦΟΙΤΗΤΙΚΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ


    ZOI
    29.06.2006, 20:11
    κι εγω θα συμφωνησω οτι οσο μικροτερη η πολη τοσο πιο ευκολα προσαρμοζεσαι,δικτυωνεσαι και κυκλοφορεις.εγω σπουδαζω στην κομοτηνη και ειναι αρκετα ευχαριστη πολη για φοιτητικη ζωη.προσωπικα εχω μια δυσκολια προσαρμογης επειδη βαριεμαι μετα απο λιγο και θελω να γυρισω σπιτι,αλλα ο περισσοτερος κοσμος δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα.το μονο θεμα με την κομοτηνη ειναι η μεταφορα.αναγκαζομαι να περνω αεροπλανο απο αλεξανδρουπολη οποτε λογω συχνων μετακινησεων εχω χρυσωσει τις αεροπορικες και τα ταξι!

    γενικα για τη φοιτητικη ζωη ο,τι εχετε ακουσει ειναι αληθεια!ξενυχτια,ερωτες,φιλοι,καυγαδες,διαβασμα κλπ.....
    antonys
    30.06.2006, 10:02
    χμμμ .... πολυ ενδιαεφερουσες οι γνωμες σας .... με ενθαρυνουν σημαντικα ...

    Για Μυτηλινη ξερεις κανεις τιποτα ??????
    outoftime
    01.07.2006, 17:50
    Εγώ ακόμα να εκφράσω προσωπική γνώμη δε μπορώ για τον προφανή λόγο,πέραν όμως αυτού πιστεύω ότι με το να αγχώνεσαι δε θα καταφέρεις τίποτα!Σίγουρα όλοι μας ονειρευόμαστε την πολυπόθητη φοιτητική ζωή σε μια πόλη ικανή να μας προσφέρει όλα όσα τόσα χρόνια δε μπορούσαμε να έχουμε...Σκέψου όμως...Σαν να είναι όλα στο μυαλό μας!Είμαι σίγουρη ότι θα περάσεις τέλεια αρκεί να μην είσαι αρνητικός...Όσο για Μυτιλήνη,ξέρω ότι το μέρος είναι πανέμορφο και ότι έχει ζωή...Ξέρω επίσης ότι είναι κι ένας γνωστός μου εκεί που δε μου φαίνεται να κακοπερνάει...Να θυμάσαι ότι στο χέρι σου είναι η φοιτητική σου ζωή να μην απέχει πολύ απο αυτό---->
    Όσο για 'μένα θα μείνω να ζηλεύω και να κάνω υπομονή!!
    Τυχεράκια!
    ydrargyros
    02.07.2006, 17:11
    Πόσο θα μου λείψει η φοιτητική ζωή...σνιφ σνιφ!