ελληνική μουσική
    328 online   ·  210.873 μέλη

    Θανάσης Παπακωνσταντίνου στο θέατρο Δάσους!!

    giorth
    30.06.2006, 13:37
    Καταρχήν θέλω να χαιρετήσω όλα τα μέλη του musicheaven. Είναι η πρώτη φορά που γράφω θέμα αν και έχω παρακολουθήσει αρκετές συζητήσεις...
    Με λένε Χρήστο και είμαι (καλά) 17 χρονών!!
    Στο θέμα μας τώρα!!
    Χθες το βράδυ παρακολούθησα/έζησα μια συναυλία που θα μου μείνει αξέχαστη.
    πράγματα με εντυπωσίασαν:
    Πρώτον: Η καταπληκτική ερμηνεία του Θανάση καθώς και των άλλων τραγουδιστών/μουσικών.
    Δεύτερον: Το γεγονός ότι σχεδόν όλοι γνώριζαν τα τραγούδια και τραγουδούσαν με πάθος.
    Τρίτον: Το γεγονός ότι οι περισσότεροι ακροατές ήταν φοιτητές.

    Σκέφτομαι πως θα είναι όταν οι συμμαθητές μου θα είναι φοιτητές και με πιάνει θλίψη γιατί νομίζω πως οι περισσότεροι στην ηλικία μου έχουν διαφορετικά μουσικά ακούσματα και για μένα : κατώτερα....
    Αυτά προς το παρών!!
    Περιμένω την άποψη σας!!!
    maroulaki_321
    30.06.2006, 18:11
    Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου και όλη του η μουσική παρέα ήταν,είναι και θα είναι πάντα εκπληκτικοί. Τους παρακολούθησα στο θέατρο Λυκαβητου την περασμένη εβδομάδα.
    Κι αυτό γιατί "σέβονται" τον κόσμο. Δεν μας ταίζουν σκουπίδια. Εχουν άποψη στη μουσική, έχουν προσωπικότητα. Αγαπούν την τέχνη.
    Γι'αυτο τους αγαπάμε κι εμείς. Μην απογοητεύεσαι για τα μουσικά ακούσματα των άλλων.
    Ο Τσαλίκης και η Ζήνα (2 παραδείγματα έφερα) και οι όμοιοι τους θα είναι πάντα πρώτοι στα δισκοπωλεία, στη νυχτερινή ζωή, στο 80% των ραδιοφωνικών εκπομπών. Κι εχουν απλώσει τα πλοκάμια τους παντού. Το άνθος όμως ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ θ'ανθίσει. Παντού στη ζωή και πάντα. Ασε τους άλλους να χτυπιούνται....
    Φιλικά
    Μαρίνα
    qanun
    03.07.2006, 08:33
    Συμφωνω τα μαλα με το Μαρουλακι, αν και αν δειτε το επισημο top 10 θα εκπλαγειτε απο το ποιοι ειναι τελικα οι ''εμπορικοι"...
    Οσο για το Θαναση Παπακωνσταντινου, ειναι φοβερος και στους δισκους και -κυριως στα live. Εγω μενω σε μια συναυλια που ειχε δωσει τον Αυγουστο του 2001 (31 ητανε!!) στο Θεατρο Βραχων μαζι με το Μαλαμα και την Κανα που οι ανθρωποι κατακλυσαν το χωρο και υπηρχαν και εκατονταδες απ'εξω...Αξεχαστη εμπειρια...
    Παρολαυτα, ο καινουριος του δισκος ηταν μια μεγαλη απογοητευση, και με εναν πολυ γνωστο παραγωγο του Μελωδια που το συζητησα μου εξεφρασε την ιδια αποψη. Γιατι, καλοι και οι πειραματισμοι, αλλα οχι και ενα ολοκληρο cd με samples και μακροσυρτους ηχους. Σκετη απογοητευση, ουτε ενα τραγουδι που να μπορεις να τραγουδησεις. Και δυστυχως η δισκογραφια του ακολουθει μια συνεπη πορεια προς αυτο το αποτελεσμα...
    aggeliki
    03.07.2006, 10:48
    Δεν έχω ακούσει το νέο δίσκο,ούτε δείγμα!Παρ'όλα αυτα νομίζω οτι ο Θανάσης έχει δικό του χαρακτιριστικό ήχο!
    Έτσι εύκολα αναγνωρίζεις αν το τραγούδι είναι δικό του!

    Μια φορά τον είχα δει στην Ικαρία!Περσι το καλοκαίρι!Ήταν απίστευτα!Σε κάποια στιγμή ο κόσμος είχε ανέβει πάνω στη σκηνή και χόρευε Ικαριώτικους!Αυτό δεν το έχω ξαναδεί πουθενα!