ελληνική μουσική
    550 online   ·  210.907 μέλη

    Βιρτουόζοι κιθαρίστες!!!

    ruffstuff
    18.07.2006, 19:27
    @stratocasterous
    !! ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΜΗΝ ΤΟ ΑΡΝΗΣΑΙ !!

    Πλάκα..., οκ αδελφε.

    The vision never dies life's a never ending wheel!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ruffstuff στις 18-07-2006 19:29 ]


    ageras
    18.07.2006, 22:13
    Συμφωνώ με τις περισότερες απαντήσεις και απλά θέλω να προσθέσω τον Pat Methini!
    Moonchild92
    30.04.2008, 22:03

    Παράθεση:

    Το μέλος antonLOrd στις 12-07-2006 στις 18:45 έγραψε...

    Και φυσικά ο Rory Gallagher....




    Έτσι!!!!Αυτός ο άνθρωπος στη μικρή ζωή που έζησε έβγαλε φοβερές συνθέσεις...
    tangerineking
    02.06.2008, 23:36

    Φυσικά ο STEVIE RAY VAUGHN!!!!!!!!

    Α, και οι Steve Hackett (Genesis), Steve Howe (Yes), Steve Hillage (Gong)...

    (συμπέρασμα; όλοι οι μεγάλοι stars της κιθάρας έχουν το ίδιο όνομα...){#emotions_dlg.walkman}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tangerineking στις 02-06-2008 23:37 ]


    deathminor88
    03.06.2008, 12:17

    Παράθεση:

    Το μέλος ageras στις 18-07-2006 στις 22:13 έγραψε...

    Συμφωνώ με τις περισότερες απαντήσεις και απλά θέλω να προσθέσω τον Pat Methini!

     

    Mάλλον εννοείς τον Pat Metheny (θεός, απίστευτος, όχι μόνο κορυφαίος κιθαρίστας αλλά και μουσικός γενικότερα)

     

    Να προσθέσω τον Pat Martino..


    SkylinR
    05.01.2010, 21:47

    Αλήθεια πώς και κανείς δεν έχει αναφέρει τον Jimmy Hendrix?????Από τους κορυφαίους κιθαρίστες όλων των εποχών κατά τη γνώμη μου...


    Xoris-Nickname
    06.01.2010, 09:15

    Hahahahahahahahahahahahahahaha   {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy} !!!!!

    (Γελασα στ Αγγλικα για να μη γελασω Ελληνικα κ γινει κολαση )

    Οτι Να ναι ε ?????

    Μιλας για βιρτουοζους κ βλεπω ονοματα αστα να πανε !!!

    Οτι γουσταρει ο καθενας !!!

    Robby Krieger ???? βιρτουόζος ????   Xριστός κ η Παναγία !!!

    George Harrison ?????? Αμάν λέμε !!!

    Ρε παιδια Αλλο αγαπημένος Κιθαρίστας κ Αλλο Βιρτουόζος !!

    Οι Αμερικανοι εχουν μια πολυ ωραια προσφωνηση για το Βιρτουοζικο Παιξιμο

    Λενε "Shreder" οταν αναφερονται σε τετοιους κιθαριστες !

    Και επι λεξη σημαινει αυτος που "Σχίζει" την κιθαρα ...την "Τρωει" λεμε εμεις εδω !

    Ριχνω Μερικα ονοματα (Μαζι με τα επιθετα μη μπερδευομαστε ;)

    Και η σειρα ειναι τυχαια για να μη παρεξηγηθουμε κιολας...!

    Αλλωστε οταν εισαι στην κορυφη ..κ παιζεις τα παντα απο εκει κ περα ειναι θεμα

    καθαρα προτιμησης κ μονο κ δεν υπαρχει αντικειμενικη σειρα ;)

    Steve Vai (Frank Zappa,Alcatrazz,P.I.L.,Epidemics,Whitesnake,Angelica,Solo Artist)

    Joe Satriani (Solo Artist ,Deep Purple,Chickenfoot..)

    Greg Howe (Solo Artist, Howe II,Vitalij Kuprij,Ring of Fire...)

    Paul Gilbert (Racer X ,Mr.Big, Amazing Journey, Solo Artist..)

    Vinnie Moore (Vicious Rumors, Solo Artist, UFO..)

    Michael Romeo ( Symphony X , Solo & Session Artist ..Vitalij Kuprij..)

    Joey Tafolla (Jag Panzer Solo Artist..)

    Eddy Van Halen (Van Halen :)

    Uli Jon Roth (Scorpions ,Solo Artist...)

    Reb Beach (Winger,Whitesnake,....Solo Artist..)

    Tony MacAlpine (Solo Artist ,Steve Vai,Driver,Devil Slingshot, Ring of Fire,Vitalij Kuprij...)

    Kiko Loureiro (Angra ,Solo Artist)

    Randy Rhoads (Quiet Riot, Ozzy)

    Steffan Forte (Adagio)

    Magnus Karlsson ( Allen/Lande ,The Codex ,Primal Fear... )

    Brad Gillis (Night Ranger )

    Michael Schenker ( UFO ,Scorpions, MSG , Solo artist ...)

    Akira Takasaki (Loudness..)

    Neil Schon (Abraxas,Journey ,Soul SirkUs, Bad English,Solo & Session Artist ... )

    Jeff Watson (Night Ranger..Solo & Session Artist )

    Al Pitrelli ( C.P.R. Alice Cooper, Megadeth,Savatage..)

    Michael Lee Firkins (Solo artist ,Howling Inguanas..)

    Jason Becker (Cacophony,David Lee Roth....)

    Marty Friedman (Cacophony,Megadeth...Solo & Session Artist)

    Andy Timmons (Danger Danger,Solo & Session Artist )

    George Lynch (Dokken, Lynch Mob,Solo & Session Artist )

    Steve Morse (Kansas,Dixie Dreggs,Deep Purple,.Solo & Session Artist)

    John Petrucci (Dream Theater,Explorers Club, Liquid Tension Experiment, G3)

    Guthrie Govan (session & solo Artist)

    Dave Martone (session & solo Artist)

    Torre Ostby ( Conception , Ark, Session Artist  )

    John Norum ( Europe , Brazen Abbot, Solo & Session Artist)

    Nikolo Kotzev ( Brazen Abbot, Solo & Session Artist )

    Yngwie Malmsteen ( Steeler ,Alcatrazz,Solo Artist...)

    George Bellas (Solo & Session Artist),Ring of Fire ,Vitalij Kuprij, ...)

    Stefan Linholm (Vindictive.)

    Olaf Lenk (At Vance..)

    Key Marcello ( Europe..Solo & Session Artist )

    Jan Cyrka (Solo Artist..)

    Jennifer Batten ( Mickael Jackson, Solo & Session Artist)

    Tommy Denander ( Solo Artist, RadioActive.. AOR, Frederiksen/Denander..)

    Steve Lukather ( Toto Solo & Session Artist )

    John Sykes ( Thin Lizzy,Tygers of Pan Tag, Whitesnake ,Blue Murder..)

    Ritcie Kotzen ( Solo Artist, Poison,Mr.Big..)

    Joel Hoekstra ( Solo & Session Artist )

    Pontus Norgren ( Humanimal, J.S.S. Talisman, Hammerfall..)

    Buckethead (Solo & Session Artist)

    Rasty Cooley (Solo & Session Artist, Outworld)

    Mattias Eklundh (Freak Kitchen , Solo & Session Artist)

    Michael Angelo Batio (Nitro , Solo Artist )

    Να βαλω κ Δυο Δικα μας παιδια που οντως τα κομματιαζουν τα κιθαρονια !!

    Ο Ενας ειναι ο "Κωνσταντίνος Καραμητρούδης " κατα κοσμον "Gus G"

    Κιθαριστας των Firewind k τωρα κιθαριστας του OZZY ...και κανει τους Αμερικανους

    να παραμιλανε για τον Ελληνα απο τη Σαλονίκη ! {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}

    (Αλλες συνεργασιες ειναι με τους Dream Evil, Arch Enemy ..κλπ)

    Και το αλλο Ονοματακι ειναι η Οριάνθη Παναγάρη κατα κοσμο "Orianthi"

    Ελληνοαυστραλεζα και ειναι η κοπελα που επαιζε Κιθαρα τελευταια με τον Michael Jackson !

    Ναι ξερω πολλοι θα γελασουν κ θα πουνε σιγα το τσολι ρε συ !! :)

    Ομως να κανω μια προταση κ να παροτρυνω οποιον εχει αμφιβολια

    να την ακουσει στα 2 δισκακια που εχει μεχρι τωρα ...στα Instrumental θεματα που εχει ;)

    3 απο τον πρωτο δισκο κ ενα απο τον δευτερο !!!

    Να μην πω οτι ειναι σημερα μονο 23 χρονων ?

    Και στα 15 επαιξε με τον Steve Vai ?

    Και οτι μετα  ειχε παιξει κ με τον Carlos Santana? Να το πουμε ε ? !!! {#emotions_dlg.rolleyes}

    .... kαι λίγο αλλιώς

    Alan Holdsworth (Solo & Session Artist)

    Al di meola (Solo & Session Artist)

    Paco de Lucia (Solo & Session Artist)

    Frank Gambale (Solo & Session Artist, Chik Corea....)

    Bernd Steidl (Solo & Session Artist)

    Shawn Lane (Solo & Session Artist)

    Brett Garsed (Solo & Session Artist)

    Joe Pass (Solo & Session Artist)

    Stanley Jordan (Solo & Session Artist)

    Scott Henderson (Solo & Session Artist)

    Eric Mongrain (γραψτε Air Tap στο youtube ειναι απο τον πρωτο του δισκο για οσους δεν ξερουν)

    και ο κυριος Andy McKee μιας κ ειναι σε παρομοιο καραφλιαστικο στυλακι !

    και λιγο αλλιως

    Jimmy Hendrix

    Jeff Healey (και Τυφλο το παληκαρι R.I.P. )

    Eric Sardinas

    Steve Ray Vaughan

    Arlen Roth

    Johnny Winter

     

    Αυτα τα λιγα .....Επιγραμματικά μιας κ η λιστα μπορει να γεμισει με εκατονταδες ακομα ;)

    ετσι για να ξεχωριζουμε τους Βιρτουόζους (& Shreders) απο τους αγαπημενους !!!

    Καλημερα !!!!

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Xoris-Nickname στις 06-01-2010 09:21 ]


    Athws
    07.01.2010, 08:43

    είναι λάθος το όλο θέμα, άλλο βιρτουόζος (ποιότητα εκτέλεσης), άλλο συνθέτης (ποιότητα μουσικής), άλλο πρωτοπόρος (νέοι ήχοι - τεχνικές) κλπ κλπ


    rollinngstone
    07.01.2010, 13:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 30-04-2008 στις 22:03 έγραψε...

    Παράθεση:



    Το μέλος antonLOrd στις 12-07-2006 στις 18:45 έγραψε...

    Και φυσικά ο Rory Gallagher....



    Έτσι!!!!Αυτός ο άνθρωπος στη μικρή ζωή που έζησε έβγαλε φοβερές συνθέσεις...

     

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

    Επίσης θέλω να πω κάτι ακόμα, το οποίο δε ξέρω αν αληθευει, αλλά μου άρεσε και το ευχαριστήθηκα πραγματικά.

    Όταν μια φορά ο Jimi Hendrix είχε ρωτηθεί πως νιωθει που είναι ο καλύτερος κιθαρίστας εκείνος απάντησε: " Που θες να ξέρω. Πάνε ρώτα τον Rory Gallagher..."


    Moonchild92
    07.01.2010, 21:15

    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 07-01-2010 στις 13:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 30-04-2008 στις 22:03 έγραψε...

    Παράθεση:



    Το μέλος antonLOrd στις 12-07-2006 στις 18:45 έγραψε...

    Και φυσικά ο Rory Gallagher....




     

    Έτσι!!!!Αυτός ο άνθρωπος στη μικρή ζωή που έζησε έβγαλε φοβερές συνθέσεις...

     

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

    Επίσης θέλω να πω κάτι ακόμα, το οποίο δε ξέρω αν αληθευει, αλλά μου άρεσε και το ευχαριστήθηκα πραγματικά.

    Όταν μια φορά ο Jimi Hendrix είχε ρωτηθεί πως νιωθει που είναι ο καλύτερος κιθαρίστας εκείνος απάντησε: " Που θες να ξέρω. Πάνε ρώτα τον Rory Gallagher..."



    Αμφιβάλλω αν είχε συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο, μιας και δεν θα υπήρχε χρονολογική συνέπεια. Ο Hendrix πέθανε το 1970. Τότε ο Rory δεν είχε κυκλοφορήσει καν το πρώτο του σόλο δίσκο! Οπότε λίγο χλωμό το κόβω...


    rollinngstone
    07.01.2010, 21:24

    Nαι αλλά να σου θυμίσω ότι ο Rory συμμετείχε πριν ακολουθησει solo καριέρα  έπαιζε σε μια μπάντα τους Τaste, όπου υπήρξε ιδρυτικό μέλος, την περίοδο που ο Jimi Hendrix έπαιζε με τους Jimi Hendrix Experience, οπότε μάλλον τα εγκωμιαστικά λόγια του Jimi Hendrix να είχαν όντως ειπωθεί.

    Αλλά, τέλος πάντων, ακόμη και αν o Jimi Hendrix δεν είχε πει αυτά τα λόγια, είναι γεγονός ότι ο Rory ανήκει στους μεγαλύτερους κιθαρίστες της ροκ, αν και είναι κατά τη γνώμη μου λίγο υποτιμημένος...


    Moonchild92
    08.01.2010, 00:21

    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 07-01-2010 στις 21:24 έγραψε...

    Nαι αλλά να σου θυμίσω ότι ο Rory συμμετείχε πριν ακολουθησει solo καριέρα  έπαιζε σε μια μπάντα τους Τaste, όπου υπήρξε ιδρυτικό μέλος, την περίοδο που ο Jimi Hendrix έπαιζε με τους Jimi Hendrix Experience, οπότε μάλλον τα εγκωμιαστικά λόγια του Jimi Hendrix να είχαν όντως ειπωθεί.

    Αλλά, τέλος πάντων, ακόμη και αν o Jimi Hendrix δεν είχε πει αυτά τα λόγια, είναι γεγονός ότι ο Rory ανήκει στους μεγαλύτερους κιθαρίστες της ροκ, αν και είναι κατά τη γνώμη μου λίγο υποτιμημένος...



    Λες να μην γνωρίζω για τους Taste; Smile Φυσικά, και μάλιστα μου αρέσουν πολύ! Αυτό, όμως που εννοώ είναι πως ο Gallagher δεν είχε αποκτήσει τόση φήμη ώστε να φτάσει στα αυτιά του Hendrix το έργο του Rory με τους Taste (εδώ που τα λέμε, πιστεύω πως δεν έκανε ποτέ επίδειξη όσης τεχνικής κατείχε ο Gallagher,αφού εστίαζε κυρίως στο συναίσθημα) και να τον κάνει, μάλιστα, να πει κάτι τέτοιο.

    Η μόνη πιθανότητα που δίνω για κάτι τέτοιο είναι η κοινή τους παρουσία στο live στο Isle of Wight Festival το 1970, αν και έπαιξαν σε διαφορετικές μέρες...

    Όσον αφορά τον Rory, είναι ΠΟΛΥ υποτιμημένος, σε σημείο που πολλοί δεν τον ξέρουν και, ακούγοντας το όνομα Gallagher, το μόνο που τους έρχεται στο μυαλό είναι οι Oasis.....{#emotions_dlg.sad}


    AR-ON
    08.01.2010, 00:46

    ΟΚ, η λίστα με τους βιρτουόζους (shreders) του φίλου xoris_nickname είναι σωστή και η πιο σχετική με το topic.

    Π.χ. εγώ πιτσιρικάς, είχα για μια περίοδο ψύχωση με τον Eddie (Van Halen)... Ήταν η ηλικία τέτοια, που η δεξιοτεχνία, η ταχύτητα, η πρωτοτυπία και γενικά όλα όσα κάνουν έναν κιθαρίστα αυτό που λέμε βιτρουόζο, ήταν τα πάντα, ήταν αυτά που με μάγευαν, αυτά που με κολλούσαν...

    Κι όμως, όταν "έπηξε" λίγο παραπάνω το μυαλό μου και τα μουσικά μου αισθητήρια, οι άνθρωποι αυτοί μπορεί να παρέμειναν ψηλά στο προσωπικό μου πάνθεον, όμως ήρθαν άλλοι οι οποίοι σφράγισαν την ΚΑΡΔΙΑ μου. Οι κιθαρίστες δηλαδή εκείνοι, που με το παίξιμο και τα σόλα τους έλιωναν τα φυλλοκάρδια μου, όχι λόγω ταχύτητας και δεξιοτεχνίας, αλλά λόγω:

    α) ιδιαίτερου ηχοχρώματος (π.χ., όπως με τις πρώτες νότες μπορείς να ξεχωρίζεις το παίξιμο στο μπουζούκι του Ζαμπέτα, ποιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι ακούει Carlos Santana, ή Mark Knopfler, ή Ritchie Blackmore, ή Rory Gallagher, ή - γιατί όχι - Mike Oldfield).

    β) μαγευτικών μελωδιών στον αυτοσχεδιασμό (κυρίως στα σόλα, αλλά και στα "περάσματα", κλπ.), κι εδώ είναι που κολλάει ο George Harisson, αλλά πάνω από όλους, ο νούμερο ένα για μένα κιθαρίστας στην ψυχή μου (αλλά καθόλου βιρτουόζος, μπορούν πολλοί τεχνικά να τον μιμηθούν), όμως ΚΑΝΕΝΑΣ δε γεννήθηκε (κι ούτε ίσως θα γεννηθεί) που να μπορεί να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ παρόμοια σόλα σε μελωδική μαγεία: φυσικά μιλάω για τον David Gilmour, στον οποίο κανείς μέχρι στιγμής δεν αναφέρθηκε. Και πολύ σωστά, γιατί βιρτουόζος (με την έννοια του "Shreder") δεν είναι. Και τι με νοιάζει όμως; Πετάω στα ουράνια με κάθε νότα των αυτοσχεδιασμών του; Άσε που ανήκει και στην κατηγορία α) (δηλαδή με τις πρώτες νότες αναγνωρίζεις αμέσως ότι είναι αυτός).

    Φυσικά, έχεις δίκιο αδελφέ xoris_nickname, όσα παραπάνω αναφέρω είναι Off Topic (εδώ μιλάμε για βιρτουόζους με την έννοια που σωστά διευκρίνησες).

    Άσχετο: η γνώμη σας για το Σπάθα ποια είναι; Θα μπορούσε να μπει στη λίστα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 08-01-2010 22:00 ]


    SouLRocK
    08.01.2010, 04:01
    αν με το "βιρτουόζοι" εννοείς την πρωτοτυπία στην τεχνική τους,την εναλλαγή των στυλ και την εκρηξη/ταχυτητα τους στην κιθάρα, κορυφαίοι "βιρτουόζοι" κατά την γνώμη μου είναι (στην ακμή του ο καθένας)
    • jimi hendrix
    • jimmy page
    • ritchie blackmore
    • uli jon roth
    • jeff beck
    • eddie van halen
    • yngwie malmsteen
    • randy rhoads
    • steve vai
    • joe satriani

    rollinngstone
    08.01.2010, 15:10

    Εμένα κατά τη γνώμη μου οι πιο κορυφαίοι και πιο βουρτουόζοι κιθαρίστες όλων των εποχών είναι:

    Jimi Hendrix

    Rory Gallagher

    Ritchie Blackmore

    Jimmy Page

    David Gilmour


    Xoris-Nickname
    09.01.2010, 07:10

    Για τον Φίλο AR-ON !!!

    Κοιταξε ... βασικα εγω πιαστηκα απο την εννοια της λεξης ..!

    Ασχετο αν μ αρεσει η οχι.

    Αν παραδειγμα εβαζε καποιος ποστ κ ελεγε για PUNK Κιθαριστες δε θα ηταν ακυρο να εβαζα το ονομα

    John Mayal ?

    Θα ημουν εκτος θέματος ετσι ?

    Αυτο θελησα να τονισω βαζοντας μια λιστα με σημαντικους Βιρτουόζους του οργανου κ οπως θα προσεξες

    προσπαθησα να προσεγγισω διαφορετικα στυλακια !

    Μη μπερδευουμε τα πραματα !

    Ειδες οτι δεν εβαλα ονοματα οπως ERIC CLAPTON, BB KING , LESLIE WEST, MARK KNOPFLER , JEFF BECK,

    (αν κ ο Beck θα μπορουσε ανετα να ειναι στη λιστα ) Bill Gibbons , Jimmy Page , κλπ κλπ !!!!

    Αν ρωτουσε για αγαπημενους κιθαριστες τοτε σιγουρα θα ηταν κ αυτοι μεσα !   ;)

    Κ εγω ακουω τοσα χρονια το Blue Jean Blues απο ΖΖ ΤΟΡ κ ομως καθε φορα νομιζω οτι το ακουω σαν να ειναι η πρωτη ;)

    Αυτο ομως δε σημαινει οτι πρεπει να συμπεριλαβω τον Bill Gibbons σε μια λιστα για Βιρτουοζους μουσικους !

    Το ιδιο ισχυει κ για το Shine on you Crazy Diamond ...το Νews απο Dire Straits .. ...δε λεει τωρα ν αναφερω τραγουδια γιατι θα ξημερωσουμε (αν κ ξημερωσε :Ρ )  {#emotions_dlg.whistling}

     

    -Σαφως κ δεν μπορεις ν ακους ενα ειδος μονο !

    Ειναι σαν το φαγητο ενα πραμα κ η μουσικη !

    Καλος ο Αστακος .... απ οτι λενε εγω δεν εχω δοκιμασει ακομα :Ρ

    Αλλα πιστευω πως αν τρως για μια εβδομαδα μονο αστακο ...θα ξερασεις σε καποια φαση !

    Θα ερθει η ωρα που θα χρειαστει να φας κ κατι στα γρηγορα ...η ακομα κ Βρωμιαρικο απο καντίνα .

    Ετσι κ με τη μουσικη .... ολα καλα..κ καθε ενα εχει την ωρα του !

    Παει αυτο !Smile

     

    Να σε πω κ για το τελευταιο που ρωτας !

    σαφως ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΘΑΣ ειναι παγκοσμιας κλασεως κιθαριστας ...... ασχετα αν δεν εχει τ ονομα

    που μερικοι νομιζουν οτι δεν εχει !

    Την δεκαετια 70 ολος ο κοσμος παραμιλουσε για τον Γιαννη .

    Στην Αμερικη Υποκλινονταν στον ΕΛΛΗΝΑ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ...

    Ηταν επιλογη τους ομως (για SOCRATES μιλαω) να μεινουν στην Ελλαδα εφοσον δεν θελαν να ζησουν στην Αμερικη οπως ηθελε η εταιρια τους ;)

    Και αρχες 80 με την Κυκλοφορια του δισκου τους PLAZA ...καναν περιοδεια με την Αγγλικη Μπαντα που την ξερουν κ σ ολο τον κοσμο με τ ονομα UFO ;)

    Τετοια Μεγαλεια ειχε ο Γιαννης Σπαθας ...αλλα επειδη ο Ανθρωπος ειναι Σοβαρος κ οχι καραγκιοζλεμές

    να βγαινει κ να καυχιεται ...εκανα αυτο ...εκανα εκεινο κ τετοια αηδιαστηκά... πολλοι νομιζουν οτι ειναι

    ο Κιθαριστας του Λεκκα  π.χ. κ επειδη ηταν καλος τον πηρε κ μετα ο Νταλαρας κ η Αλεξιου :)) !!!

    Τοσο καλα ! Innocent

    Αυτα τα λιγα !

    Και αυτο το τραγουδακι Δωρο μιας κ ανεφερες το Γιαννη Σπαθα  ;) !!!

    align=right>[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Xoris-Nickname στις 09-01-2010 07:27 ]


    AR-ON
    09.01.2010, 11:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Xoris-Nickname στις 09-01-2010 στις 07:10 έγραψε...

    Ειναι σαν το φαγητο ενα πραμα κ η μουσικη ! Καλος ο Αστακος .... απ οτι λενε εγω δεν εχω δοκιμασει ακομα :Ρ Αλλα πιστευω πως αν τρως για μια εβδομαδα μονο αστακο ...θα ξερασεις σε καποια φαση ! Θα ερθει η ωρα που θα χρειαστει να φας κ κατι στα γρηγορα ...η ακομα κ Βρωμιαρικο απο καντίνα . Ετσι κ με τη μουσικη .... ολα καλα..κ καθε ενα εχει την ωρα του !

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}

    Παράθεση:
    σαφως ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΘΑΣ ειναι παγκοσμιας κλασεως κιθαριστας ...... ασχετα αν δεν εχει τ ονομα που μερικοι νομιζουν οτι δεν εχει ! Την δεκαετια 70 ολος ο κοσμος παραμιλουσε για τον Γιαννη. Στην Αμερικη Υποκλινονταν στον ΕΛΛΗΝΑ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ... Ηταν επιλογη τους ομως (για SOCRATES μιλαω) να μεινουν στην Ελλαδα εφοσον δεν θελαν να ζησουν στην Αμερικη οπως ηθελε η εταιρια τους ;) Και αρχες 80 με την Κυκλοφορια του δισκου τους PLAZA ...καναν περιοδεια με την Αγγλικη Μπαντα που την ξερουν κ σ ολο τον κοσμο με τ ονομα UFO ;) Τετοια Μεγαλεια ειχε ο Γιαννης Σπαθας ...αλλα επειδη ο Ανθρωπος ειναι Σοβαρος κ οχι καραγκιοζλεμές να βγαινει κ να καυχιεται ...εκανα αυτο ...εκανα εκεινο κ τετοια αηδιαστηκά... πολλοι νομιζουν οτι ειναι ο Κιθαριστας του Λεκκα  π.χ. κ επειδη ηταν καλος τον πηρε κ μετα ο Νταλαρας κ η Αλεξιου :)) !!!

    {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.beer}

    Έγραψες πάλι, αδερφέ!!!

     

     

     

     


    mitaras
    11.01.2010, 08:49

    Συγγνώμη ρε συνάδελφοι! Είναι δυνατόν μετά από μία τόσο (ατελείωτη) λίστα με τόσους (αδιαφιλονίκητα) σπουδαίους κιθαρίστες να έχουμε ξεχάσει όλοι τον DJANGO REINHARDT; Όταν ακούω την λέξη "βιρτουόζος", πάντα αυτός μου έρχεται στο μυαλό πρώτα, και ύστερα όλοι οι άλλοι! (γιατρέ μου είμαι καλά;)


    Efklidis
    11.01.2010, 18:40

     Brian Patrick Carroll ή αλλιως Buckethead

    Τον ξεχάσατε :D