ελληνική μουσική
    361 online   ·  210.877 μέλη

    Σαμποτάζ-Λένα Πλάτωνος

    krios80
    10.07.2006, 16:55
    η Λένα Πλάτωνος θυμάται.............


    Tο καλοκαίρι του ' 81 γράφτηκε ο κύριος κορμός του «Σαμποτάζ». Τα πρώτα τραγούδια που γράψαμε με τη Μαριανίνα ήταν οι «Πιγκουίνοι», η «Γαλάζια Κιθάρα» και ο «Μανιτού». Και μετά μαλώσαμε γιατί η Μαριανίνα δεν ήθελε να πάει στη ΛΥΡΑ. Είχε προηγούμενα με τον Πατσιφά... θυμάται η Λένα Πλάτωνος και συνεχίζει:
    Τη μέρα που έγινε ο μεγάλος σεισμός του ' 81, μιλήσαμε στο τηλέφωνο δύο ολόκληρες ώρες για να την πείσω. Έκλεισα το τηλέφωνο και άρχισα να κλαίω ασταμάτητα. Έκλαιγα με τις ώρες. Δεν θυμάμαι πότε άρχισα, θυμάμαι όμως ότι σταμάτησα την ώρα του σεισμού.
    Εγώ υπέγραψα στη « Λύρα«. Είχα έτοιμο τον Καρυωτάκη, αλλά ο Πατσιφάς είπε πως θα ήταν καλύτερα για πρώτη δουλειά να συνεργαστώ με μια κοπέλα της ηλικίας μου, να βγει ένας δίσκος και μετά Καρυωτάκης.
    Η Μαριανίνα μετά τη συζήτηση μας κάθησε και σκέφτηκε, με πήρε τηλέφωνο και μου λέει: « Πάμε να δούμε κάτι ινδικά φουστάνια; « Κι εγώ είπα : Πάμε... Πήγαμε κι έτσι ξανάρχισε η συνεργασία και η φιλία μας.
    Είχα δει τον Γιάννη Παλαμίδα να τραγουδάει με τους « Αποκάλυψη «. Και για μένα ήταν πραγματικά μια αποκάλυψη, γιατί η φωνή του είχε πολύ μεγάλη έκταση. Δεθήκαμε πάρα πολύ. Κάναμε παρέα, βόλτες, γράφαμε μαζί μουσική. Με τη Σαβίνα πάλι ήμαστε πια κολλητές. Μέναμε και κοντά...
    Το «Σαμποτάζ» γεννιόταν και γύρω μας υπήρχε μια ερωτική ατμόσφαιρα. Υπήρχε φόρτιση, ενέργεια, φανταστική ενέργεια. Μέσα σ' αυτήν τη χαρά βγήκε το «Σαμποτάζ». Η Μαριανίνα έγραφε συνέχεια. Εγώ σηκωνόμουν τις νύχτες από το κρεβάτι, πήγαινα στο συνθεσάιζερ και δοκίμαζα τους ήχους.
    Σεπτέμβρη και Οκτώβρη γράφαμε στο studio. Ήταν τόσο κουραστικό, που με πονούσε το μυαλό μου, γιατί έπρεπε να διευθύνω ένα ολόκληρο συγκρότημα που ο καθένας είχε τις ιδιαιτερότητές του.Με τη Μαριανίνα ερχόμασταν συνέχεια σε σύγκρουση για το πόσο ψηλά έπρεπε να τραγουδήσει ο Γιάννης. Για το αν ακουγόταν αντρικά ή όχι.
    "Το κοπερτί, το κοπερτί
    τάπι τάπι ρούσι»
    είναι ένα παιδικό παιχνίδι, που τα παιδιά κάνουν έναν κύκλο και στο τέλος κάθε γύρου αποχωρεί και ένα. Αυτό το παιχνίδι έφερνε μια μελαγχολία στη Μαριανίνα και ήθελε να το κάνει τραγούδι. Έτσι το « Κοπερτί « μεταφέρθηκε νοημετικά στο πως μας αποχαιρετάνε αγαπημένα πρόσωπα ένα - ένα και φεύγουν από τη ζωή.

    πηγή κειμένου :Χρήστος Παπαμιχάλης-Μελωδία FM


    Τραγούδια:
    1.ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΑΛΟΥΝ
    2.ΓΑΛΑΖΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
    3.ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗΝ ΟΑΣΗ
    4.Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ 1'
    5.ΠΤΗΣΗ 201
    6.ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΜΠΛΟΥ ΤΖΗΝ
    7.ΤΟ ΚΟΠΕΡΤΙ
    8.ΧΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΥΧΤΕΣ ΣΙΝΕΜΑ
    9.ΣΑΜΠΟΤΑΖ
    10. ΤΑ ΚΙΝΟΥΜΕΝΑ ΣΚΙΤΣΑ
    11.ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ
    12.ΑΝ ΜΆΓΑΠΑΣ ΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΡΩΤΑ
    13.ΣΤΟΝ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ

    Μουσική :Λένα Πλάτωνος
    Στίχοι:Μαριανίνα Κριεζή
    Ερμηνευτές:Σαβίνα Γιαννάτου,Γιάννης Παλαμίδας


    Εάν έχετε ακούσει αυτόν τον δίσκο , ποιά είναι η γνώμη σας;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : krios80 στις 15-07-2006 16:17 ]


    Konnie
    10.07.2006, 17:45
    Υπαρχει ενα τοπικ για τη Λενα Πλατωνος εδώ

    Οσο για το Σαμποτάζ,είναι ένας απο τους πιο αγαπημένους μου δίσκους!

    Ev-Ger
    10.07.2006, 18:45
    Από τους 3-4 δίσκους - αινίγματα που δεν έχω εξακριβώσει απόλυτα μέσα μου. Δώρο από χέρι αγαπημένο, το πρωτοάκουσα σε ένα τρόλει που διέσχιζε την Αθήνα και δεχόμουν απανωτά χτυπήματα ηλεκτρικού ρεύματος καθ' όλη τη διάρκεια. Δεν ήξερα αν το μισούσα, ή το λάτρευα. Το μόνο που ήξερα ήταν οτι ειχε μια δική του νομότέλεια που με εξηγούσε απόλυτα.

    Πόσο ιδιοφυής η σύλληψη αυτού του δίσκου! Σαν μια dark εκδοχή της θρυλικής Λιλιπούπολης για τα παιδιά που μετοίκησαν απ' τα παιδικά παιχνίδια στα ερωτικά των ενηλίκων. Κι ακριβώς στην καρδιά του δίσκου ένα τραγούδι κόσμημα, σκοτεινό και ειλικρινές σαν καταφύγιο. ανεκτίμητο συμπλήρωμα στην πινακοθήκη των ερωτικών μου δηλώσεων από τη στιγμή που το άκουσα πρώτη φορά.

    Εσύ μου χάρισες μια θάλασσα
    κι εγώ στο χάλασα -
    το 'δα βουνο...

    http://jirashimosu.blogspot.com/

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Ev-Ger στις 10-07-2006 18:47 ]


    xristos
    11.07.2006, 00:16
    Ωραίο κείμενο! Εύγε! ΜΟΥ! Αυτό το κείμενο είναι δικό μου...
    Μήπως την άλλη φορά να γράφαμε και από παίρνουμε τα κείμενα;;;
    Λέω εγώ τώρα...

    nefos
    11.07.2006, 00:42

    @ Ο Χρήστος έχει δίκιο.

    Το κείμενο είναι δικό του και μπορείτε να το δείτε στο παρακάτω link: Σαμποτάζ

    (*είναι καλό να αναφέρετε από που παίρνετε τα κείμενα. )

    Συγγνώμη Χρήστο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 11-07-2006 00:44 ]


    vasiloukos
    11.07.2006, 11:39
    Ένας από τους αληθινά πρωτοποριακούς δίσκους με τους στίχους της Πλάτωνος να ακροβατούν ανάμεσα στην τρέλα και τη λογική, ανάμεσα στο φανταστικό και το πραγματικό, ανάμεσα στην καλώς εννοούμενη ''χυδαιότητα'' [ωμότητα καλύτερα] και την εξομολόγηση..... Δίσκος ριζοσπαστικός -όπως πολλοί ακόμα της Πλάτωνος- δε ξέρω κατά πόσο έχει ''ανακαλυφθεί'' από τους πολλούς, αλλά οπωσδήποτε έχει επηρεάσει διάφορους γνώστες και μη της μουσικής κι έχει αφήσει τα σημάδια του και ενορχηστρωτικά αλλά και φυσικά με την ευφυϊα και την ωμότητα των στίχων του... Αλήθεια ποιος ''νοήμων'' άνθρωπος χωρίς το μικρόβιο της τρέλας θα έβγαζε τραγούδια με τίτλους ''Αν μ' αγαπάς έλα να κάνουμε έρωτα'', ''Πάμε μια βόλτα στο σούπερ μάρκετ'', ''Στον αστερισμό του Πισκουίνου'' κλπ;;;

    Ε, το έκανε η Πλάτωνος!!!!
    Antonisdr
    13.07.2006, 02:49
    Xairome pou vlepw ena topic gia thn Lena Platonos.
    Exw 3 douleies ths kai ontws einai kataplhktikes. Skoteinh psixedeleia me epanastatiko ifos. Kati to xehoristo, pou thn kathista stous koryfenous kalitexnes ths xoras, kata th gnwmh mou.
    Dystixos, den exw vrei apo kapou na mathw stoixeia gia thn Platonos. Xerete, yparxei kamia selida, me kapio biografiko?
    vouliakis
    24.07.2006, 09:58
    sofitapicha
    18.01.2008, 02:19
    μα τι ωραίος δίσκος...είναι αξεπέραστη η Λένα...μοναδική τι άλλο να πω?Ετη φωτος η γυναίκα!!!