ελληνική μουσική
    706 online   ·  210.861 μέλη

    Πιο επειγον δε γινεται

    W4TT4N4B3
    11.07.2006, 01:21
    Μήνυμα της Πρυτανείας του ΑΠΘ:

    "Πρόκειται για ένα αγοράκι από τη Θεσσαλονίκη 7 ετών που πάσχει από την σπάνια και γνωστή νόσο του Lorentzo.
    Πρέπει άμεσα να βρεθεί δότης μυελού των οστών για να υποβληθεί σε μεταμόσχευση.
    Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου κάθε μέρα που παιρνάει είναι κρίσιμη για την επιβίωση του.
    Μπορεί ο καθένας να δώσει δείγμα (αίμα) στο ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ της ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (κτίριο ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ), 2ος όροφος, για την ιστοσυμβατότητα (δηλαδή ο δότης να έχει συμβατό μυελό των οστών).
    Το παιδάκι ονομάζεται Αγγελόπουλος Ελευθέριος.
    Επίσης και στην Αθήνα υπάρχει δυνατότητα να δώσει κάποιος δείγμα (αίμα) στα παρακάτω νοσοκομεία:
    ΕΛΕΝΑ, ΓΕΝΙΚΟ και ΠΑΙΔΩΝ "ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ".

    Σας ευχαριστώ

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ :

    ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΕΡΔΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΙΜΑ. ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ."



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : W4TT4N4B3 στις 11-07-2006 01:22 ]


    atrixospi8ikos
    11.07.2006, 01:25
    Egw ema8a to peristatiko apo to radio....elpizo ola na pane kala....
    nefos
    11.07.2006, 02:32


    @ Ακούγοντας τα νέα στο ραδιόφωνο, είπαν πως βρέθηκε συμβατός δότης και αύριο θα γίνει έλεγχος για τον βαθμό συμβατότητος. Τα νεότερα αύριο λοιπόν.
    Ozzakos
    11.07.2006, 12:03
    Παιδιά παρακαλώ και εγώ όποιος μπορεί να βοηθήσει το παιδάκι είναι πλέον τυφλό και κινδυνεύει και να μείνει παράλητο
    ήθελα να ρωτήσω παίζει ρόλο η ηλικία η όποιος θέλει πάει να δώσει????
    Θέλω πολύ να πάω αλλά δεν ξέρω αν θα μου το επιτρέψουν....
    Amelie
    11.07.2006, 14:27
    Πώς δε θα σου το επιτρέψουν? Δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα. Δεν είναι και πολύ χρονοβόρα διαδικασία, απλώς θα πονέσει λιγάκι αλλά αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στο δράμα του παιδιού.
    meltica
    11.07.2006, 15:03
    Μόλις έβλεπα ειδήσεις... Ο δότης που βρέθηκε είναι ένα παιδί από την Κύπρο και είναι απόλυτα συμβατός για την μεταμόσχευση... Ας προσευχόμαστε όλοι να πάνε όλα καλά.
    nefos
    28.07.2006, 20:33
    Εγινε η μεταμόσχευση στον Λευτέρη

    Ομαλά εξελίχθηκε χθες η κατάσταση της υγείας του 7χρονου Λευτέρη Αγγελόπουλου από τη Θεσσαλονίκη, ο οποίος υπεβλήθη την Τετάρτη σε μεταμόσχευση μυελού των οστών, λαμβάνοντας μόσχευμα από τον δότη που εντοπίστηκε στην Κύπρο.

    Ο ίδιος, οι γονείς του και οι γιατροί του Νοσοκομείου Παπανικολάου, όπου έγινε η επέμβαση, αισιοδοξούν ότι όλα θα εξελιχθούν κατ' ευχήν.

    Υπενθυμίζεται ότι ο μικρός Λευτέρης, η ιστορία του οποίου συγκίνησε το πανελλήνιο, πάσχει από τη σπάνια ασθένεια του Lorentzo που καταστρέφει τα κύτταρα του εγκεφάλου.

    ενετ- 28/07/2006