ελληνική μουσική
    575 online   ·  210.870 μέλη

    Μονογραφίες - Νίκος Ξ υ λ ο ύ ρ η ς

    vasiloukos
    12.07.2006, 02:43
    Το παρακάτω μήνυμα δεν έχει διαφημιστικό σκοπό!

    Λοιπόν, αγόρασα ένα καινούργιο περιοδικό, τις ''Μονογραφίες'', που έχει αφιέρωμα στον ανεπανάληπτο Ψαρονίκο, το Νίκο Ξυλούρη. Δε θα έμπαινα στον κόπο ν' ανοίξω καινούργιο θέμα, αλλά αξίζει τόσο αυτό το περιοδικό [λίγο τσιμπημένο βέβαια 10ευρώ, αλλά είναι και κοντά 120 σελίδες] που σας συνιστώ να το αγοράσετε. Πλήθος φωτογραφιών άγνωστων στους περισσότερους, άρθρα για το Ξυλούρη, για τα τραγούδια του, τη ψυχή του, τον χαρακτήρα του... εξομολογήσεις και λιγότερο γνωστά γεγονότα της ζωής του κλπ. Ένας Ξυλούρης που ζωντανεύει μέσα απ' αυτό το αφιέρωμα που συνοδεύεται και από cd το οποίο δεν έχω ακούσει ακόμα [έχει μέσα κομμάτια απ τον Ερωτόκριτο + 5 νεότερες εκτελέσεις]. Βασικά το cd λίγη αξία έχει γιατί τα πιο πολλά τραγούδια του Ξυλούρη κ γνωστά είναι κ αγαπημένα [κρητικά και έντεχνα], το αφιέρωμα όμως αξίζει και μου έκανε εντύπωση. Κλείνω με μια εξομολόγηση του αδερφού του Γίαννη Ξυλούρη:

    "...Έκανε την εγχείρηση κι όλοι προσπαθούσαμε να τον εμψυχώσουμε. Η Ουρανία δίπλα στο προσκεφάλι του πρωί-μεσημέρι-βράδυ. Όταν τον πήγαινα βόλτα στο νοσοκομείο, το μόνο που μου έλεγε ήταν, ''με χτύπησε η μοίρα στη μεγάλη μου δύναμη, τα πνευμόνια''. Ο Νίκος είχε υπερφυσική αναπνοή.
    Ένα άλλο περιστατικό που θυμάμαι έντονα είναι όταν οι νοσοκόμες του έδωσαν να φορέσει μια κελεμπία. Όταν την έβαλε και είδε τον εαυτό του, κατάλαβα από το πρόσωπό του πώς είχε απογοητευτεί. Όλα θα πάνε καλά, του έλεγα. Έβλεπες έναν αετό με τα φτερά σπασμένα. Πώς η ίδια η ζωή μπορεί να σε ξεφτιλίσει...
    Οι γιατροί σήκωσαν τα χέρια ψηλά. Εμείς δεν χάσαμε ποτέ την ελπίδα μας. Αυτός πίστευε ότι μπορούσε να νικήσει τον καρκίνο.''

    ''Μάνα κι αν έρθουν οι φίλοι μου
    κι αν έρθουν και δικοί μας
    Να μη τους πεις κι απόθανα
    να τους βαροκαρδίσεις
    Στρώσε τους τάβλα να γευτούν
    κλίνη να κοιμηθούνε
    στρώσε τους παραπέζουλα
    να βάλουν τ' άρματά τους
    Και σαν ξυπνήσουν το πρωί και σ' αποχαιρετούνε
    πες τους το πώς απόθανα...'' [ριζίτικο]
    movflower
    12.07.2006, 06:40
    :))))))))))))))
    xereis an kykloforaei kai sthn kypro? einai teuxos iouliou mhpws? tha mporw na to vrw sto venizelos sta telh tou mhna?
    akougetai para poly oloklhrwmeno afierwma.
    spiroos
    12.07.2006, 10:00

    Vasilouko σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση, πράγματι είναι σπουδαίο περιοδικό. Όταν πρόκειται για τον Ξυλούρη και άλλους τόσο μεγάλους ανθρώπους τέτοιες διαφημίσεις-μηνύματα αποκτούν ουσιώδη και πολύτιμη αξία...
    Movflower, αν θυμάμαι καλά είναι τριμηνιαίο, οπότε προλαβαίνεις να το αγοράσεις...
    vasiloukos
    12.07.2006, 11:49
    Ναι όπως είπε ο spiros είναι τριμηνιαίο. Βασικά κάθε τεύχος θα αφιερώνεται σε μια ιδιαίτερη περίπτωση του ελληνικού πολιτισμού, σε ανθρώπους που στιγμάτισαν την εποχή τους και άφησαν τα σημάδια τους. Η αρχή έγινε με τον Νίκο Ξυλούρη.
    aggeliki
    12.07.2006, 21:56
    Με ένα πρώτο γρήγορο ξεφύλλισμα που έριξα φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!
    movflower
    19.07.2006, 08:02
    wraia, euxaristw

    ANYPOMONW na to metrofyllisw!!!!!