ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.912 μέλη

    Η Τρίτη Ακρόαση της Μικρής Άρκτου!

    jorge
    25.07.2007, 16:55
    karamelenie,

    α) αν ξαναβρίσεις με τέτοιο χυδαίο τρόπο οποιονδήποτε καλλιτέχνη, φεύγεις. Δεν είναι δυνατόν να λες κάποιον δημόσια "απατεώνα" και να παραμένεις μέλος σε μια κοινότητα που προσπαθεί να προωθήσει τον πολιτισμένο διάλογο, δε νομίζεις;

    β) άνοιξε άλλο θέμα για να μιλήσουμε για τον Καρασούλο και το σημαντικό (κατά τη γνώμη μου) έργο του.
    MALAMASFAN
    25.07.2007, 17:11
    Κανενα Νέο για τα αποτελέσματα? το χειμώνα ίσως?
    EffieKakaflika
    25.07.2007, 17:44
    Μ'εχει πειράξει αυτή ακρόαση και τα "αποτελέσματά" της.
    Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάτι προσωπικά με τον κ. Καρασούλο ούτε με τη "Μικρή Άρκτο", απλά θέλω να δηλώσω την δυσαρέσκειά μου σε σχέση με την διαδικασία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων.
    Ήταν μέχρι 30/06 αν δεν κάνω λάθος, έχει περάσει ένας μήνας και ακόμα τίποτα. Δεν μπήκαν κάν στον κόπο να αλλάξουν την ημερομηνίες έκδοσης των αποτελεσμάτων.
    Εγώ προσωπικά, προτιμώ να λαμβάνω αρνητική απάντηση, παρά απαντήσεις που θίγουν την νοημοσύνη μου, καθώς και καθυστερήσεις "μήπως και ξεχαστεί το θέμα". Χίλιες φορές να μας έλεγαν ότι ακυρώνεται η ακρόαση γιατί ήμασταν όλοι χάλια, παρά αυτή η καλλιέργεια ελπίδας επί ματαίω.

    XeniaRodo
    25.07.2007, 19:32
    ξέρω ότι από φωνές ήταν ικανοποιημένοι στην ακρόαση...
    τώρα τι πρόκειται να κάνουν.....
    buk
    25.07.2007, 20:13
    Κατά την δική μου γνώμη, η διαρκής καθυστέρηση (παράταση στην παράταση) και τελικά η αναβολή της ανακοίνωσης αποτελεσμάτων για άλλους τέσσερις μήνες τουλάχιστον, είναι απαράδεκτη. Το σκεπτικό με το οποίο η διεύθυνση της μικρής άρκτου εξηγεί την απόφασή της αυτή δεν είναι καθ’ όλα παράλογο. Μπορώ να δεχτώ πως από τους 450 συμμετέχοντες στην ακρόαση κανείς δεν ήταν έτοιμος να κάνει μια αξιόλογη δισκογραφική δουλειά, κατά τα κριτήρια της εν λόγω επιτροπής.

    Αυτό όμως που δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση το ότι χωρίς καμιά διάκριση η ομάδα της μικρής άρκτου ζητά από όλους τους συμμετέχοντες - αυτούς μεταξύ των οποίον «μονάχα εξαιρέσεις μας έδωσαν και ελπίδες και προσδοκίες»- να υποβάλουν και νέα τραγούδια για να επανακριθούν. Επιπροσθέτως δεν διευκρινίζεται ούτε ποσά κομμάτια μπορεί κανείς να στείλει, ούτε υπάρχει στο site της εταιρίας φόρμα συμμετοχής ούτε καν μια εκτίμηση για το πότε θα ανακοινωθούν αποτελέσματα!

    Αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι εκ του μακρόθεν είναι πως η Τρίτη ακρόαση δεν πήγε όπως η μικρή άρκτος ήλπιζε, χωρίς όμως την «αποτυχία» αυτή να μπορεί να την διαχειριστεί ορθολογικά.

    Όταν έχεις να κάνεις με τα όνειρα νέων ανθρώπων οφείλεις να είσαι πολύ πιο προσεκτικός με τους χειρισμούς σου. Κανένα σκεπτικό δεν δικαιολογεί την επαναλαμβανομένη παράταση της αγωνίας όλων αυτών των παιδιών (δημιουργών και ερμηνευτών). Μια ακρόαση οφείλει να έχει διαδικασία συγκεκριμένη και γνωστή σε όλους εξαρχής. Πραγματικά, αν μόνο 10 ή 20 δημιουργοί ξεχώρισαν από την πρώτη φάση ποιος ο λόγος για τους υπόλοιπους 400 να υποβληθούν ξανά στην ίδια διαδικασία και φθορά;

    Για να μην παρεξηγηθώ δεν καταλογίζω καμία υστεροβουλία στην ομάδα της μικρής άρκτου. Επίσης δεν συμμερίζομαι καθόλου τις θεωρίες συνωμοσίας περί κλίκας, μέσου και άλλα τέτοια γραφικά και τετριμμένα που ακουστικαν. Απλά νομίζω πως δεν κατάφεραν να οργανώσουν σωστά την τρίτη ακρόαση τόσο σε θέμα χρόνου όσο και ουσίας και πως η τροπή που πήραν τα πράγματα τους εκθέτει. Εξακολουθώ να εκτιμώ τις προθέσεις της μικρής άρκτου αλλά σίγουρα είμαι απογοητευμένος με τις πρακτικές της.

    Ελπίζω ο χρόνος που πήραν να δικαιώσει τις επιλογές τους αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω.

    ΥΓ1. Έφη, 30/6 ήταν η τελευταία ημερομηνία αποστολής υλικού, οπότε μέχρι και Σεπτέμβρη τουλάχιστον δεν θα περίμενα τίποτα νέο.

    ΥΓ2. Στην Τρίτη ακρόαση έστειλα και εγώ υλικό. Έκτοτε έχω γράψει και νέα τραγούδια (Κάποια από αυτά , παλαιοτέρα και νέα μπορείτε να τα ακούσετε εδώ www.yannis-stathopoulos.musicheaven.gr)
    Θεωρώ όμως πως το να μπω στην διαδικασία να ξαναυποβάλω υλικό έτσι γενικά και χωρίς υπεύθυνη αντιμετώπιση από την οργάνωση, με προσβάλει σαν δημιουργό.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : buk στις 05-12-2007 12:50 ]


    nikos_music
    26.07.2007, 01:47
    Είναι απλά τα πράγματα. Μέχρι 30 Ιουνίου ήταν η προθεσμία για τα έργα. Άρα τα αποτελέσματα θα φανούν αφού επεξεργαστεί το νέο υλικό. Οπότε δεν θεωρώ πως κάτι δεν πάει καλά με αυτά τα δεδομένα.
    Εγώ περιμένω να δω τα αποτελέσματα και μετά θα κρίνω. Σίγουρα όπως έχω ξαναγράψει δεν συμφώνησα με τον τρόπο που αντιμετώπισαν τα έργα- που είχαν σταλεί πρίν την τελευταία παράταση. Δεν έχω ακούσει κανένα τραγούδι ούτε είμαι δημιουργός αλλά αποκλείω το γεγονός όλα αυτά τα τραγουδια που εστάλησαν να ταν ...."δεύτερα".
    Το γεγονός να θέλουν να προτείνουν κατι "καινούριο" μέσα από την Τρίτη Ακρόαση και την Μικρή Άρκτο είναι λογικό. Και έχουν δικαιωμα να μην τους αρέσει το υλικό που πήραν. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως και η κρίση τους είναι και η τέλεια κρίση.
    Κάθε οντισιόν βασίζεται και σε κάποια δεδομένα. Οποτε μην δίνουμε τόση σημασία και απογοητευόμαστε.
    Η γνώμη μου είναι-επειδή και εγώ συμμετείχα ως " ερμηνευτής"-να περιμένουμε τι θα βγεί από αυτή τη διαδικασία. Δεν κρύβω βέβαια πως παραξενευτηκα με την προβολή 3 παιδιών από την Τρίτη Ακρόαση στην παρουσιαση του έργου του κ.Καρασούλου στον Ιανό και την "τυχαία" επιλογή τους.
    Όμως τι νόημα έχει να ανησυχώ; Μήπως το μέλλον μου ή το μέλλον σας είναι μόνο στα χέρια του κ.Καρασούλου; Μπορεί και να είναι, μπορεί και όχι.
    Επειδή πολλά βλέπω προτείνω να προσπαθούμε για το καλυτερο δυνατό όλοι μας σε κάθε ευκαιρία που μας παρουσιάζεται.
    Και πάντα δημιουργικοί.
    MALAMASFAN
    27.07.2007, 15:33
    Σήμερα περιπλανώμενος στο YOUTUBE είδα δύο video στα οποία τραγουδάει ο Νταλάρας δύο τραγουδιά για την Κύπρο το ΄Δεν κλαίω" και το ΄Κερύνεια μου΄.Στο ΄Δεν κλάιω' μάλιστα ο Νταλάρας λυγίζει από τα δάκρυα και δεν μπορεί να συνεχίσει. Πραγματικός καλλιτέχνης! Αυτό είναι τραγουδι να καταλαβαίνεις το νόημα των στίχων. Πραγματικα ανατρίχιασα όταν ακούσα αυτές τις ερμηνείες. Είχα καιρό να νιώσω έτσι. Όταν τραγούδησα στην οντισιόν της τρίτης ακρόασης της Μικρής Άρκτου το Άσπρο Περιστέρι του Μανού Χατζιδάκη, ειλικρινα σας μιλάω, ανατρίχιαζα ιδιαίτερα στο ρεφραίν, παρόλο το άγχος μου, σε κάποιο σή,μειο προς το τέλος μάλιστα, νόμιζα ότι θα λύγιζα και θα έβαζα τα κλάματα, αλλά ευτυχώς άντεξα. Δεν ξέρω ίσως επειδή το τραγούδι αυτό έχει συνδεθεί με την Κύπρο. Από τότε λοιπόν έχω να νιώσω τέτοια συγκίνηση! Εσείς παιδια τα έχετε ακούσει αυτά τα τραγούδια? αν ναι πως νιώσατε? θα σα πρότεινα τα ακούσετε πάντως! Ο Νταλάρας με εκπλήσει με αυτές του τις ερμηνείες!
    να σαι καλά ρε Γιωργάρα!
    MALAMASFAN
    27.07.2007, 16:01
    Τι συγκίνηση θεέ μου! Τα βλέπω και τα ξαναβλέπω και δεν τα χορταίνω! Τέτοιοι ερμηνευτές και τέτοια τραγουδια να βγαίναν σήμερα!
    jorge
    27.07.2007, 18:57
    Malamasfan σου προτείνω να ανοίξεις νέα συζήτηση στην κατηγορία "Μουσικές Συζητήσεις", όπου θα αντιγράψεις τα προηγούμενα μηνύματά σου. Εδώ μιλάμε μόνο για την Ακρόαση.
    EffieKakaflika
    30.07.2007, 10:48
    Παράθεση:

    Το μέλος nikos_music στις 26-07-2007 στις 01:47 έγραψε...

    Είναι απλά τα πράγματα. Μέχρι 30 Ιουνίου ήταν η προθεσμία για τα έργα. Άρα τα αποτελέσματα θα φανούν αφού επεξεργαστεί το νέο υλικό. Οπότε δεν θεωρώ πως κάτι δεν πάει καλά με αυτά τα δεδομένα.
    Εγώ περιμένω να δω τα αποτελέσματα και μετά θα κρίνω. Σίγουρα όπως έχω ξαναγράψει δεν συμφώνησα με τον τρόπο που αντιμετώπισαν τα έργα- που είχαν σταλεί πρίν την τελευταία παράταση. Δεν έχω ακούσει κανένα τραγούδι ούτε είμαι δημιουργός αλλά αποκλείω το γεγονός όλα αυτά τα τραγουδια που εστάλησαν να ταν ...."δεύτερα".
    Το γεγονός να θέλουν να προτείνουν κατι "καινούριο" μέσα από την Τρίτη Ακρόαση και την Μικρή Άρκτο είναι λογικό. Και έχουν δικαιωμα να μην τους αρέσει το υλικό που πήραν. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως και η κρίση τους είναι και η τέλεια κρίση.
    Κάθε οντισιόν βασίζεται και σε κάποια δεδομένα. Οποτε μην δίνουμε τόση σημασία και απογοητευόμαστε.
    Η γνώμη μου είναι-επειδή και εγώ συμμετείχα ως " ερμηνευτής"-να περιμένουμε τι θα βγεί από αυτή τη διαδικασία. Δεν κρύβω βέβαια πως παραξενευτηκα με την προβολή 3 παιδιών από την Τρίτη Ακρόαση στην παρουσιαση του έργου του κ.Καρασούλου στον Ιανό και την "τυχαία" επιλογή τους.
    Όμως τι νόημα έχει να ανησυχώ; Μήπως το μέλλον μου ή το μέλλον σας είναι μόνο στα χέρια του κ.Καρασούλου; Μπορεί και να είναι, μπορεί και όχι.
    Επειδή πολλά βλέπω προτείνω να προσπαθούμε για το καλυτερο δυνατό όλοι μας σε κάθε ευκαιρία που μας παρουσιάζεται.
    Και πάντα δημιουργικοί.



    Μάλλον κατάλαβα λάθος αν και αυτό είναι πολύ εύκολο να γίνει διαβάζοντας κανείς την φράση
    "Ελπίζουμε οι νέοι ερμηνευτές και ερμηνεύτριες να δείξουν και κατανόηση και υπομονή. Θα πρέπει να περιμένουν έως τις 30 Ιουνίου, που θα ολοκληρωθεί και ο δεύτερος κύκλος της Τρίτης Ακρόασης".
    Τι να κάνουμε; Περιμένουμε...

    krios80
    25.08.2007, 15:59
    γνωρίζει κανένας τι έγινε με τα αποτελέσματα της 3ης Ακρόασης;
    Sound1
    04.09.2007, 10:12
    Γεια σας παιδιά! Καλό χειμώνα να έχουμε!
    Υπάρχει κανένα νεότερο; Μήπως ακυρώθηκε;
    MALAMASFAN
    05.09.2007, 21:16
    Διάβασα στο tragoudi forumer που έλεγε ότι κάποιος άνεπίσημα έμαθε ότι μπορεί να ακυρωθεί η τρίτη ακρόαση και να ξαναεπαναληφθεί!!!!!!!!! Το θεό τους δεν έχουν οι άνθρωποι.... Δεν λυπούνται εμάς τους ερμηνευτές που περιμένουμε τόσο καιρο πια! Ντροπή τους ! Μόνο αυτό έχω να πω!
    Potami
    20.09.2007, 15:04
    Κανένα νεότερο υπάρχει; Τέλος Σεπτέμβρη και ακόμα ούτε φωνή ούτε....ακρόαση!

    fwteini
    21.09.2007, 22:13
    καλησπέρα παιδιά. τι λέτε να γίνει με την τρίτη ακροάση; περιμένουμε, περιμένουμε και πάλι περιμένουμε............
    mand73
    22.09.2007, 02:32
    Τηλεφώνησα εχθές και μου είπανε ότι ακόμα δεν υπάρχει τίποτα νεώτερο...

    Υ Π Ο Μ Ο Ν Η . . .
    fwteini
    22.09.2007, 17:28
    Κοντεύει τον ένα χρόνο αυτή η ιστορία. Άντε να δούμε τι θα γίνει.......
    MALAMASFAN
    17.10.2007, 21:25
    ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΑΚΡΟΑΣΗ? ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ? ΜΗΠΩΣ ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ?
    Aiolos_m
    17.10.2007, 22:01
    Παιδιά απ' ότι μπορείτε να καταλάβετε, αν υπάρξει νέο θα είναι τόσο μεγάλο το μπαμ που θα το μάθετε εγκαίρως. Άρα μην αγχώνεστε...
    XeniaRodo
    17.10.2007, 23:06
    απόψε κάνεις μπαααααμ απόψε κάνεις μπαμ!