ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.908 μέλη

    Στο Λίβανο σκοτώνουν παιδιά

    thank
    18.07.2006, 01:36
    Λοιπον, ...

    1. Αλμπέρτο, κατανοητή και σεβαστή η ευαισθησία σου (και το εννοώ).

    2. Σχεδόν το σύνολο των ακραίων οργανώσεων, χρησιμοποιεί αστικά κέντρα ή περιοχές που κατοικούν άμαχοι, ακριβώς για να εκμεταλλευτεί την ανθρώπινη ασπίδα που προσφέρεται. Την τακτική αυτή ακολούθησαν και ακολουθούν πάσης φύσεως "απελευθερωτικά κινήματα", άσχετα από στόχους, θρησκευτικούς χαρακτηρισμούς και πολιτική τοποθέτηση. Και δεν προκαλούνται πάντα τέτοιου είδους αντιδράσεις όπως του Ισραήλ. Η όταν «προκαλούνται», είναι αποτέλεσμα προσεκτικής επιλογής και σχεδιασμού.

    3. Η κυβέρνηση του Λιβάνου τι κάνει ? Μα σε αυτές τις χώρες είναι γνωστό πως οι κυβερνήσεις δεν έχουν τη δυνατότητα πολιτικής επιβολής στο εσωτερικό τους μέτωπο. Είναι ακόμα μωσαϊκά, με έντονες εσωτερικές αντιπαραθέσεις και οργανωμένες ένοπλες ομάδες. Αυτό δεν ισχύει μόνο εκεί. Και στα Βαλκάνια το ίδιο ίσχυε, και στην Αφρική το ίδιο ... κλπ. Ο στρατός, η αστυνομία ... δεν λειτουργούν όπως σε εμάς. Εδώ το Ισραήλ δεν μπορεί να τους αντιμετωπίσει .. Θα μαλώσει ο στρατός του Λιβάνου την Χεσμπολάχ ?

    4. Απαγωγές στρατιωτών .. Όλη αυτή η ιστορία γίνεται για τους 2 - 3 στρατιώτες του Ισραήλ που απήχθησαν ?... Έλεος. Ναι, οι περισσότερες συρράξεις από τέτοια ξεκινάνε.

    5. (και ίσως πιο σημαντικό). Εκτός από την πολιτική ανάλυση - που δύσκολα βγάζεις άκρη - υπάρχει και κάτι πολύ απλό. Χάνονται ανθρώπινες ζωές, σκοτώνονται παιδιά, σε λίγο θα ερημώνονται πόλεις. Και σε αυτό λένε κάποιοι όχι. Ειναι ένα στοιχείο "πολιτικης" αυτό .. τι να κάνουμε ? Είναι μια προσέγγιση, μία οπτική που τουλάχιστον πρέπει να ακούγεται το ίδιο με τις άλλες αναγκαστικές ή μη επιλογές και σκοπιμότητες. Και αυτό λέει το «σταματήστε». Και αυτή τη στιγμή δεν πάσχουμε από έλλειμμα συσχετισμών, τακτικών κλπ. Πάσχουμε από έλλειμμα στοιχειώδους σεβασμού της ανθρώπινης ύπαρξης. Γι’ αυτό και ναι, σταματήστε.

    6. Γιατί να τα χώνουμε μόνο στο Ισραήλ. Δεν έχει και αυτό νεκρούς. ? Ναι και είναι το ίδιο σεβαστοί με τους Άραβες νεκρούς. Όπως ο κόσμος είπε «σταματήστε» την 11 Σεπτέμβρη για τους Αμερικανούς νεκρούς. Και με το νόημα που – τουλάχιστον εγώ αντιλαμβάνομαι στο «σταματήστε», δεν απευθύνεται ΜΟΝΟ στο Ισραήλ, αλλά ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στο Ισραήλ.

    Γιατί ? Οι μεν είναι , μειοψηφία, με θρησκευτικό φανατισμό, με λογική αντάρτικου κλπ. Δεν ακούνε το οργανωμένο «σταματήστε». Οι δε, εκφράζουν – σε γενικές γραμμές – τη λογική του συντεταγμένους κράτους, εν γένει προσκείμενου στον «δυτικό πολιτισμό» .. κλπ. Και φαντάζουν ως δημοκρατικές κοινωνίες. Και έχουν την ισχύ και την υπεροχή. Και οι εντολές μαζικής εξόντωσης δίνονται από επιτελεία και όχι από κάποιες φανατικές ομάδες. Ε ναι .. υπάρχει διαφορά.

    Και για να μη παρεξηγούμαστε. Το Ισραήλ έχει υποστεί πολλά. Το ολοκαύτωμα αρκεί. Και οι «Εβραίοι» δίδαξαν πολλά υπερασπίζοντας το γκέτο τους στη Βαρσοβία και άλλα. Αυτό όμως δεν τους απαλλάσσει από τις ευθύνες του σήμερα. Όπως συμβαίνει και σε κάθε λαό.

    7. Τι μπορούμε να κάνουμε ? Να το κόψουμε εδώ και τώρα δεν γίνεται. Αλλά τελικά με κάποιον τρόπο, αυτό που λέμε κοινή γνώμη, διαμαρτυρίες κ.α., όχι πως από μόνο του κάνει κάτι, αλλά έχει μια συμβολή. Μικρή, μεγάλη .. δεν πειράζει. Έχει όμως.

    Με άλλα λόγια Αλμπέρτο μου, νομίζω πως η σύγχρονη βαρβαρότητα έχει πολλές πτυχές και εκφραστές. Και ξεκινάμε από αυτους που έχοντες τη δύναμη, τα μέσα και ... το πολιτισμό ... δεν χάνουν ευκαιρία να την αναπαράγουν ...



    jorge
    18.07.2006, 01:38
    Προς Other_Side:
    Από πότε είναι "υπερβολή" η πραγματικότητα;


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 18-07-2006 01:43 ]


    Other_side
    18.07.2006, 01:47
    apo tote pou steketai se mia monadikh eikona h opoia den zhthse dikaiwmata sthn prwtagwnistria ths gia to an 8elei h oxi ekeinh na ekte8ei h aganakthsh ths se kapoio mousiko site.

    apo tote.
    jorge
    18.07.2006, 01:56
    Μα καλά, αντί να σκέφτεσαι οτι από το συγκεκριμένο banner έμαθαν σήμερα 5-10 άνθρωποι τι γίνεται, προτείνεις να βγει, επειδή δε ...ζητήσαμε δικαιώματα από την γυναίκα που αντιπροσωπεύει ΟΛΟΥΣ τους ανθρώπους που ζουν το δράμα τους, είτε στον πόλεμο αυτόν, είτε στους προηγούμενους;

    Λοιπόν το banner δε βγαίνει. Κλείσε τα μάτια σου, να τα κλείσουμε κι εμείς, μετά να κλείσουμε και τ' αυτιά μας, μπας και μας πάρει ο ύπνος και δούμε οτι ζούμε στον παράδεισο... Δε σας αντέχω, παώ για ύπνο...

    pastella
    18.07.2006, 03:05
    Τους τελευταιους 3 μηνες συνεργαζομαι με εναν Παλαιστινιο που σπουδαζει εδω στην Ελλαδα με υποτροφεια στο τμημα μου. Και ο νοων νοειτω συζητησαμε για το μεσανατολικο.

    Θα σας γραψω 2 περιστατικα που μου εκαναν τρομερη εντυπωση, σε προσωπικο επιπεδο.

    1. Συζητουσαμε πρωτη φορα για τη ζωη στην Βηθλεεμ, και μου ελεγε μια μερα πως ξυπνησε και ειδε ολη την οικογενεια να κοιμαται στο δωματιο του. Οταν εψαξε να βρει το γιατι, ανακαλυψε πως η κανη ενος τανκ στοχευε στην κρεβατοκαμαρα των γονιων του. Η οικογενεια ειχε μεταφερθει σε διπλανα δωματια ωστε αν πεσει οβιδα να μην σκοτωθουν. Το περιστατικο συνεβη πριν 5-6 χρονια περιπου, οταν ειχαν ενταθει οι συγκρουσεις στο Ισραηλ. Αυτο που μου εκανε τρελη εντυπωση ηταν ο τροπος διηγησης. Ηταν σαν να μου ελεγε για το τι καταφερε να μαγειρεψει πριν λιγες μερες, για ενα περιστατικο σε μια συναυλια. Δεν θυμωνε, μου το ειπε σαν ιστορια την ωρα που εγω ειχα φρικαρει με το πως αντιμετωπιζουν την καθημερινοτητα τους οι συγκεκριμενοι ανθρωποι.

    2. Πριν 10 μερες περιπου βρεθηκα σε μια παρεα με 3 παλαιστινιους (το παιδι απο πανω και 2 φιλους του). Και λεγανε ποσοι δικοι τους σκοτωθηκαν, οτι εγινανα παλι συγκρουσεις βομβες...Αν εμενα στην πατριδα μου ειχαν σκοτωθει καποιοι σε τροχαιο θα ημουν φρικαρισμενοι. Τα προσωπα τους ομως εδειχναν πως ο θανατος ειναι αναποσπαστο κομματι της καθημερινοτητας. Τοσο εξοικιωμενοι που λενε 100 και πλεον νεκροι σαν να λενε 100 ψωμια πουλησε ο φουρναρης

    Φυσικα και τον ρωτησα για την Χαμας και τους Ισραηλινους και ολα αυτα. Οι απαντησεις του θα σας εξεπλητταν, οπως εξεπλησαν εμενα.

    Ειλικρινα συμφωνω με τον Αλβερτο οτι η ενημερωση ειναι επιτηδευμενη παντου. Ομως δεν περιμενα ποτε πως ενας Παλαιστινιος θα μου διηγουνταν σαν παραμυθακι μια καθημερινη ιστορια αιματος και πολεμου που επικρατει. Μακαρι καποτε να ερθει η ειρηνη εκει και αυτο ειναι ευθυνη ΟΛΩΝ μας και προτιστως των πρωταγωνιστων-ρυθμιστων της καταστασης της υποθεσης..!
    Hastaroth
    18.07.2006, 08:35
    Το μέλος jorge στις 18-07-2006 στις 00:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 17-07-2006 στις 22:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αλήθεια,αναρωτήθηκε κανείς σας γιατί άραγε νά κατοικούν οικογένειες στά κτίρια που χρησιμοποιεί μιά τρομοκρατική οργάνωση;Κανένας εδώ μέσα δέν το επεσήμανε αυτό.Θά σάς πώ λοιπόν εγώ το γιατί:γιατί είναι πάγια τακτική τής Χετζμπολλάχ (καί τής Χαμάς καί όλων τών λοιπών τρομοκρατικών οργανώσεων στην περιοχή) νά βάζη μπροστά αθώους ώς ανθρώπινες "ασπίδες".Ωστε το Ισραήλ νά αναγκαστή να σκοτώση αυτούς τους αθώους προκειμένου να εξουδετερώση τά σημεία-στόχους που βρίσκονται από πίσω.Καί να "εισπράξη" την γενική κατακραυγή...


    Συγνώμη αλλά αυτό τώρα είναι επιχείρημα;

    Δηλαδή βρε Hastaroth αν είσαι αστυνομικός και έχεις μπροστά σου έναν ληστή που κρατάει όμηρο ένα κοριτσάκι σαν "ανθρώπινη ασπίδια", έχεις το ακαταλόγηστο αν ανοίξεις πυρ;; Θα σκοτώσεις και τους 2 (όπως κάνουν οι Ισραηλινοί) και θα κατηγορείς τον ληστή για το θάνατο του κοριτσιού;;

    Τι λογικές είναι αυτές;;



    Εσύ Γιώργο τί θά έκανες στην περίπτωση που ο ληστής δέν δεχόταν να κάνη διάλογο μαζί σου,αλλά σκόπευε να διαφύγη,παίρνοντας και το κοριτσάκι μαζί του ώς όμηρο,ώστε νά συνεχίση κάπου αλλού την δράση του,καλυπτόμενος πάντα πίσω από αυτό το κοριτσάκι;


    jorge
    18.07.2006, 08:55
    Εσύ δηλαδή θα σκότωνες το κοριτσάκι, αυτό μου λες;
    Anthos
    18.07.2006, 09:06
    Παιδιά είδε κανείς το Paradise now ??? Πολύ καλό για όλους που μπήκαν στον κόπο να μπουν σε αυτό το thread.

    Η αλήθεια δεν είναι πάντα όπως την βλέπουμε αλλά σίγουρα κάποιος έχει μεγαλύτερη ευθύνη από τον άλλο. Με το σκεπτικό αυτό εμείς ως Κύπριοι μπορούμε να θεωρηθούμε τρομοκράτες όταν το 55-59 κάναμε ανταρτοπόλεμο για να διώξουμε τους Άγγλους διότι προβαίναμε σε βομβιστικές επιθέσεις. Το ίδιο και το 21...

    Δεν μπορούμε να δίνουμε επιχειρήματα αλλά να ξεχνούμε την ιστορία. Δεν είμαι υπέρ της απαγωγής των 2 Ισραηλινών αλλά όποιος νομίζει ότι το Ισραήλ κάνει αυτές τις επεμβάσεις λόγω των απαγωγών, κλείνει τα μάτια και έχει λοβομοτηθεί. Αν το πιστεύει αυτό, τότε οι Αμερικάνοι πήγαν στο Ιράκ για την αποκατάσταση της δημοκρατίας και όχι για τα πετρέλαια, ελευθλερωσαν το Κουβέιτ γιατί νοιάζονται (όπως νοιάστηκαν και για την Κύπρο) και όχι για να αποσβέσουν τα δισεκατομύρια που χρωστούσε στο Κουβέιτ κτλ κτλ. Και ας μην μιλήσουμε για την δημιουργία του Ισραηλινού κράτους...

    Τα πάντα δυστυχώς κινούνται από τα συμφέροντα των μεγάλων. Αλλά είναι καθήκον μας να αντιδρούμε και συγχαίρω τον Jorge που σε ένα μουσικό forum αποδεικνύει ότι πάνω από όλα είμαστε ανθρώποι με κάποιες ιδεολογίες.
    Hastaroth
    18.07.2006, 09:17
    Παράθεση:

    Το μέλος thank στις 18-07-2006 στις 01:36 έγραψε...

    Λοιπον, ...

    Σχεδόν το σύνολο των ακραίων οργανώσεων, χρησιμοποιεί αστικά κέντρα ή περιοχές που κατοικούν άμαχοι, ακριβώς για να εκμεταλλευτεί την ανθρώπινη ασπίδα που προσφέρεται. Την τακτική αυτή ακολούθησαν και ακολουθούν πάσης φύσεως "απελευθερωτικά κινήματα", άσχετα από στόχους, θρησκευτικούς χαρακτηρισμούς και πολιτική τοποθέτηση. Και δεν προκαλούνται πάντα τέτοιου είδους αντιδράσεις όπως του Ισραήλ. Η όταν «προκαλούνται», είναι αποτέλεσμα προσεκτικής επιλογής και σχεδιασμού.



    Θάνο,έχεις κάποια παραδείγματα αντιμετώπισης κάποιας τέτοιας ακραίας οργάνωσης μέ τόσο προσεκτική επιλογή και σχεδιασμό ώστε νά μήν ανοίξη μύτη;Θά ήταν ενδιαφέρον νά τά μάθω

    Ο ίδιος ο ανταποκριτής τής ΝΕΤ,ο Πάνος Χαρίτος,δήλωσε πως πρίν από οποιαδήποτε επίθεσή τους οι Ισραηλινοί προειδοποιούν τον άμαχο πληθυσμό νά απομακρυνθή.Αν κάποιοι παρ'όλα αυτά παραμείνουν κοντά σέ στόχο που πρόκειται νά χτυπηθή,ποιός τους φταίει;


    Παράθεση:

    Η κυβέρνηση του Λιβάνου τι κάνει ? Μα σε αυτές τις χώρες είναι γνωστό πως οι κυβερνήσεις δεν έχουν τη δυνατότητα πολιτικής επιβολής στο εσωτερικό τους μέτωπο. Είναι ακόμα μωσαϊκά, με έντονες εσωτερικές αντιπαραθέσεις και οργανωμένες ένοπλες ομάδες. Αυτό δεν ισχύει μόνο εκεί. Και στα Βαλκάνια το ίδιο ίσχυε, και στην Αφρική το ίδιο ... κλπ. Ο στρατός, η αστυνομία ... δεν λειτουργούν όπως σε εμάς. Εδώ το Ισραήλ δεν μπορεί να τους αντιμετωπίσει .. Θα μαλώσει ο στρατός του Λιβάνου την Χεσμπολάχ ?


    Ωραία όλα αυτά αλλά επομένως τί πρέπει να γίνη;Να αφεθή η Χετζμπολλάχ ελεύθερη να χτυπά κατοικημένες περιοχές στο Ισραήλ επειδή ο μέν Λίβανος δέν μπορεί να την εξουδετερώση,το δέ Ισραήλ δέν πρέπει να το κάνη γιά να μήν σκοτωθούν οι άμαχοι;

    Παράθεση:

    Απαγωγές στρατιωτών .. Όλη αυτή η ιστορία γίνεται για τους 2 - 3 στρατιώτες του Ισραήλ που απήχθησαν ?... Έλεος. Ναι, οι περισσότερες συρράξεις από τέτοια ξεκινάνε.


    Ισχύει και εδώ το ανωτέρω ερώτημά μου

    Παράθεση:

    (και ίσως πιο σημαντικό). Εκτός από την πολιτική ανάλυση - που δύσκολα βγάζεις άκρη - υπάρχει και κάτι πολύ απλό. Χάνονται ανθρώπινες ζωές, σκοτώνονται παιδιά, σε λίγο θα ερημώνονται πόλεις. Και σε αυτό λένε κάποιοι όχι. Ειναι ένα στοιχείο "πολιτικης" αυτό .. τι να κάνουμε ? Είναι μια προσέγγιση, μία οπτική που τουλάχιστον πρέπει να ακούγεται το ίδιο με τις άλλες αναγκαστικές ή μη επιλογές και σκοπιμότητες. Και αυτό λέει το «σταματήστε». Και αυτή τη στιγμή δεν πάσχουμε από έλλειμμα συσχετισμών, τακτικών κλπ. Πάσχουμε από έλλειμμα στοιχειώδους σεβασμού της ανθρώπινης ύπαρξης. Γι’ αυτό και ναι, σταματήστε.


    Αυτό λέω και εγώ.Νά σταματήσουν.Αλλά πρώτα να σταματήση ο "αρξάμενος χειρών αδίκων",όχι αυτός που αμύνθηκε,έστω καί δυσανάλογα.

    Παράθεση:

    6. Γιατί να τα χώνουμε μόνο στο Ισραήλ. Δεν έχει και αυτό νεκρούς. ? Ναι και είναι το ίδιο σεβαστοί με τους Άραβες νεκρούς.


    Ναί,αλλά κανέναν δέν είδα να ευαισθητοποιήται καί να γράφη κάτι,σέ κάποιο forum,σέ κάποιο blog,κάποιο τραγούδι ίσως,γιά την Ισραηλινή μάνα που έχασε το βρέφος της σέ επίθεση αυτοκτονίας από μέλος τής Χαμάς.Καμμιά φωτογραφία της δέν είδα σέ εφημερίδες ή άλλα ΜΜΕ.Παντού είναι μόνο οι φωτογραφίες Παλαιστινίων ή Λιβανέζων μανάδων (καλά κάνουν και τίς βάζουν,δέν λέω,αλλά όχι ΜΟΝΟ αυτές...)

    Παράθεση:

    Όπως ο κόσμος είπε «σταματήστε» την 11 Σεπτέμβρη για τους Αμερικανούς νεκρούς.


    Σέ ποιούς το είπε;Δέν είδα να γίνεται καμμιά διαδήλωση έξω από την πρεσβεία κάποιας αραβικής χώρας-μόνο διαδηλώσεις μέ το γενικό σύνθημα ΟΧΙ ΣΤΗ ΒΙΑ.Κανείς δέν πήγε έξω από τήν πρεσβεία π.χ. τού Ιράν νά βροντοφωνάξη IRAN IS A TERORRIST STATE.Κανένας δέν πήγε νά διαδηλώση έξω από την αντιπροσωπεία τής Παλαιστινιακής Αρχής όταν έγινε η επίθεση αυτοκτονίας στο ξενοδοχείο όπου κάποιοι Εβραίοι γιόρταζαν το Πάσχα (τώρα πρόσφατα).Κανείς δέν πήγε νά διαδηλώση έξω από την αντιπροσωπεία τής Παλαιστινιακής Αρχής όταν η Χαμάς απήγαγε τον Ισραηλινό δεκανέα. Κανείς δέν πήγε νά διαδηλώση έξω από την αντιπροσωπεία τής Παλαιστινιακής Αρχής κάθε φορά που γινόταν μιά επίθεση αυτοκτονίας από μέλος τής Χαμάς ή κάθε φορά που έπεφταν ρουκέτες από τά παλαιστινιακά εδάφη στο νότιο Ισραήλ.
    Μονάχα όταν ο Ισραηλινός στρατός άρχισε τίς επιχειρήσεις στή Γάζα,βγήκαν όλοι και πήγαν στην πρεσβεία τού Ισραήλ νά διαμαρτυρηθούνε,λέγοντας ISRAEL IS A TERORRIST STATE...

    Παράθεση:

    Και με το νόημα που – τουλάχιστον εγώ αντιλαμβάνομαι στο «σταματήστε», δεν απευθύνεται ΜΟΝΟ στο Ισραήλ, αλλά ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στο Ισραήλ.


    Ωραία.Εσύ Θάνο μου το αντιλαμβάνεσαι έτσι,εγώ το ίδιο "σταματήστε" το απευθύνω ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στίς Αραβικές χώρες καί άν αυτές σταματήσουν και το Ισραήλ συνεχίση παρ'όλα αυτά τίς επιθέσεις,τότε ΝΑΙ,και εγώ θά πάω έξω από την Ισραηλινή πρεσβεία καί θά βροντοφωνάξω.

    Παράθεση:

    Γιατί ? Οι μεν είναι , μειοψηφία, με θρησκευτικό φανατισμό, με λογική αντάρτικου κλπ. Δεν ακούνε το οργανωμένο «σταματήστε».


    Πολύ σωστά.Αν όμως δέν ακούνε το οργανωμένο "σταματήστε",αλλά επίσης διστάζουμε νά τους πούμε ένα ισχυρό στρατιωτικό "σταματήστε",επειδή κρύβονται πίσω από αμάχους,πώς θα σταματήσουν;

    Παράθεση:

    Οι δε, εκφράζουν – σε γενικές γραμμές – τη λογική του συντεταγμένους κράτους, εν γένει προσκείμενου στον «δυτικό πολιτισμό» .. κλπ. Και φαντάζουν ως δημοκρατικές κοινωνίες. Και έχουν την ισχύ και την υπεροχή. Και οι εντολές μαζικής εξόντωσης δίνονται από επιτελεία και όχι από κάποιες φανατικές ομάδες. Ε ναι .. υπάρχει διαφορά.


    Ανέφερα και πιό πάνω οτι δέν δίνονται εντολές "μαζικής εξόντωσης",αντίθετα προειδοποιούνται οι άμαχοι νά εγκαταλείψουν τίς επικίνδυνες περιοχές.Αν εγώ σκοπεύω νά χτυπήσω μιά μπαρουταποθήκη και βρίσκεσαι εκεί και σού πώ "φύγε,θά σκοτωθής!" καί εσύ δέν φύγεις,ποιός θα φταίη γιά τον θάνατό σου;

    Παράθεση:

    Και για να μη παρεξηγούμαστε. Το Ισραήλ έχει υποστεί πολλά. Το ολοκαύτωμα αρκεί. Και οι «Εβραίοι» δίδαξαν πολλά υπερασπίζοντας το γκέτο τους στη Βαρσοβία και άλλα. Αυτό όμως δεν τους απαλλάσσει από τις ευθύνες του σήμερα. Όπως συμβαίνει και σε κάθε λαό.


    Ωστόσο,αυτός ο λαός σήμερα είναι αντιμέτωπος πάλι μέ κάποιους (Χαμάς,Χετζμπολλάχ κλπ) που θέλουν τήν εν παντί τρόπω εξόντωσή του.Τί πρέπει να κάνη γιά να το αποφύγη;


    Παράθεση:

    7. Τι μπορούμε να κάνουμε ? Να το κόψουμε εδώ και τώρα δεν γίνεται. Αλλά τελικά με κάποιον τρόπο, αυτό που λέμε κοινή γνώμη, διαμαρτυρίες κ.α., όχι πως από μόνο του κάνει κάτι, αλλά έχει μια συμβολή. Μικρή, μεγάλη .. δεν πειράζει. Έχει όμως.


    Σίγουρα έχει,αρκεί να υπάρχη η δυνατότητα να γίνεται αμφίπλευρα,καί πρός τά δύο μέρη.Αν το ένα μέρος δέν ακούει την κοινή γνώμη επειδή είναι ακραίο,τί πρέπει να τού κάνουμε γιά νά συνετιστή;

    Παράθεση:

    Με άλλα λόγια Αλμπέρτο μου, νομίζω πως η σύγχρονη βαρβαρότητα έχει πολλές πτυχές και εκφραστές. Και ξεκινάμε από αυτους που έχοντες τη δύναμη, τα μέσα και ... το πολιτισμό ... δεν χάνουν ευκαιρία να την αναπαράγουν ...


    Καί πάλι θά επαναλάβω (όπως θά έλεγε καί ο Σαρτζετάκης):Τί πρέπει να κάνουν αυτοί που έχουν τη δύναμη,τά μέσα και τον πολιτισμό,όταν απέναντί τους έχουν κάποιον που είναι αποφασισμένος νά τους εξαφανίση;

    Τό είπα και πιό πρίν οτι και εγώ λυπάμαι γιά όλους αυτούς τους άμαχους που σκοτώνονται από Ισραηλινά πυρά στην Βηρυτό.Λυπάμαι όμως και γιά τους Ισραηλινούς που σκοτώνονται από επιθέσεις αυτοκτονίας.Γιά τους πρώτους διαδηλώνει όλος ο κόσμος εναντίον τού Ισραήλ.Γιά τους δεύτερους,ποιός διαδηλώνει εναντίον τών Αράβων;

    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 18-07-2006 09:32 ]


    Hastaroth
    18.07.2006, 09:23
    Το μέλος Anthos στις 18-07-2006 στις 09:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και ας μην μιλήσουμε για την δημιουργία του Ισραηλινού κράτους...


    Συγγνώμην που κρατώ αυτό μόνο από όλα τά υπόλοιπα,αλλά τί υπονοείς;Οτι δέν έπρεπε οι Εβραίοι να έχουν το δικαίωμα νά κάνουν ένα κράτος στη γή τών προγόνων τους;

    Η μήπως προτιμούσες να παραμείνουν οι Εβραίοι στην Ευρώπη,ώστε να έρθη κάποιος άλλος χιτλεράκος νά ολοκληρώση το έργο τού πρώτου;




    Hastaroth
    18.07.2006, 09:26
    Το μέλος jorge στις 18-07-2006 στις 08:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εσύ δηλαδή θα σκότωνες το κοριτσάκι, αυτό μου λες;



    Αν πραγματικά δέν είχα άλλη επιλογή,καί προκειμένου να εμποδιστή ο ληστής νά συνεχίση την δράση του αλλού,θά το έκανα.

    Δέν ξέρω σέ τί κατάσταση θά ήμουν μετά,αλλά εκείνη τη στιγμή θά σκεφτόμουν πως άν δέν το κάνω,θά είμαι υπεύθυνος γιά την απώλεια όσων άλλων ζωών θά αφαιρέση ο ληστής συνεχίζοντας τίς επιθέσεις του αλλού.

    Εσύ όμως Γιώργο,δέν μού απάντησες τί θά έκανες
    jorge
    18.07.2006, 09:47
    Καταρχήν δε βρίσκω λογικό αυτό που λες, οτι οι Ισραηλινοί πριν ρίξουν τις ρουκέτες τους ενημερώνουν τον άμαχο πληθυσμό.

    Πως μπορεί να γίνει πρακτικά κάτι τέτοιο;

    α) Πως τους ενημερώνουν; Μέσω TV; Μέσω αγγελιοφόρων; Μέσω email; Μέσω κάποιας ...φήμης;

    β) Είναι δυνατόν να ετοιμάζει το Ισραήλ επίθεση εξόντωσης των τρομοκρατών και πιο πριν να ...προειδοποιεί;; Τα κτίρια θέλει να καταστρέψει ή να σκοτώσει τους τρομοκράτες;;


    Όσον αφορά το ερώτημα αν θα σκότωνα το κοριτσάκι, τι να απαντήσω τώρα... Μα είναι δυνατόν να λες οτι έτσι απλά θα σκότωνες και τον ληστή και το κοριτσάκι;;

    Ολοκληρες κυβερνήσεις δεν έχουν μυστικές υπηρεσίες, δεν έχουν πράκτορες, δεν έχουν δυνατότητα "χειρουργικών" στρατιωτικών επεμβάσεων;; Δεν έχουν δορυφόρους, δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τους στόχους τους; Δε μπορούν να οργανώσουν καλύτερα τα σύνορά τους;

    Να ρίξουν τότε μια ατομική βόμβα, να τελειώνουμε, αυτό μου λες;

    Ούτε οι Αμερικάνοι δεν έχουν τέτοιες λογικές...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 18-07-2006 09:47 ]


    Anthos
    18.07.2006, 10:06
    Παράθεση:
    Συγγνώμην που κρατώ αυτό μόνο από όλα τά υπόλοιπα,αλλά τί υπονοείς;Οτι δέν έπρεπε οι Εβραίοι να έχουν το δικαίωμα νά κάνουν ένα κράτος στη γή τών προγόνων τους;

    Η μήπως προτιμούσες να παραμείνουν οι Εβραίοι στην Ευρώπη,ώστε να έρθη κάποιος άλλος χιτλεράκος νά ολοκληρώση το έργο τού πρώτου;


    Και γιατί κρατάς μόνο αυτό φίλε από τα υπόλοιπα?? Σε συμφέρει??

    Και όχι δεν θα προτιμούσα να ολοκληρωθεί το ολοκαύτωμα διότι είμαι εναντίων σε ΟΛΩΝ των ειδών καταπίεσης και στέρησης ελευθερείας χωρίς παρωπίδες.
    Hastaroth
    18.07.2006, 10:09
    Το μέλος jorge στις 18-07-2006 στις 09:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Καταρχήν δε βρίσκω λογικό αυτό που λες, οτι οι Ισραηλινοί πριν ρίξουν τις ρουκέτες τους ενημερώνουν τον άμαχο πληθυσμό.

    Πως μπορεί να γίνει πρακτικά κάτι τέτοιο;

    α) Πως τους ενημερώνουν; Μέσω TV; Μέσω αγγελιοφόρων; Μέσω email; Μέσω κάποιας ...φήμης;


    Καί όμως τους ενημερώνουν,μέ φυλλάδια που ρίχνουν από αεροπλάνα,ακόμα και μέσω τού ραδιοφώνου.Τό άκουσα να το λέη ο Πάνος Χαρίτος,ο ρεπόρτερ τής ΝΕΤ (γιατί άν σού πώ οτι το είπε και ο ίδιος ο Ισραηλινός ΓΕΕΘΑ δέν θα μέ πιστέψης-καί ευλόγως μάλιστα)

    Παράθεση:

    β) Είναι δυνατόν να ετοιμάζει το Ισραήλ επίθεση εξόντωσης των τρομοκρατών και πιο πριν να ...προειδοποιεί;; Τα κτίρια θέλει να καταστρέψει ή να σκοτώσει τους τρομοκράτες;;


    Ακριβώς γι'αυτό αρκετοί στρατιωτικοί και πολιτική έχουν επικρίνει την τακτική αυτή τής ενημέρωσης τών αμάχων,όμως το Ισραήλ εξακολουθεί να την εφαρμόζη ακριβώς γιά να δείξη οτι υπολογίζει σοβαρά αυτή την παράμετρο.

    Παράθεση:

    Όσον αφορά το ερώτημα αν θα σκότωνα το κοριτσάκι, τι να απαντήσω τώρα... Μα είναι δυνατόν να λες οτι έτσι απλά θα σκότωνες και τον ληστή και το κοριτσάκι;;


    Δέν είπα οτι θα ήταν απλό,αλλά οτι θά το έκανα ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ,άν δέν είχα ΚΑΜΜΙΑ,ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ άλλη επιλογή.

    Εσύ όμως,δέν μού απάντησες τί θά έκανες

    Παράθεση:

    Ολοκληρες κυβερνήσεις δεν έχουν μυστικές υπηρεσίες, δεν έχουν πράκτορες, δεν έχουν δυνατότητα "χειρουργικών" στρατιωτικών επεμβάσεων;; Δεν έχουν δορυφόρους, δεν μπορούν να παρακολουθήσουν τους στόχους τους; Δε μπορούν να οργανώσουν καλύτερα τα σύνορά τους;


    Οταν σέ ένα κτίριο που έχει το στρατηγείο της (καί τίς αποθήκες οπλισμού της) μιά τρομοκρατική οργάνωση ζούνε καί 100 οικογένειες,τίς οποίες έχεις προειδοποιήσει (μέ κίνδυνο νά έχης προειδοποιήσει επίσης και τους τρομοκράτες) νά φύγουν από εκεί καί αυτές δέν φεύγουν (ή δέν τίς αφήνουν οι τρομοκράτες νά φύγουν,επίτηδες ώστε να σκοτωθούν),τί πρέπει να κάνης;Δυστυχώς ακόμα δέν έχουν εφευρεθεί βόμβες μέ...τιμόνι ώστε νά τίς κατευθύνουν μόνο στά δωμάτια εκείνα τού κτιρίου που πρέπει να εξουδετερωθούν


    Παράθεση:

    Να ρίξουν τότε μια ατομική βόμβα, να τελειώνουμε, αυτό μου λες;


    Πότε είπα εγώ τέτοιο πράγμα;


    Hastaroth
    18.07.2006, 10:11
    Το μέλος Anthos στις 18-07-2006 στις 10:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παράθεση:
    Συγγνώμην που κρατώ αυτό μόνο από όλα τά υπόλοιπα,αλλά τί υπονοείς;Οτι δέν έπρεπε οι Εβραίοι να έχουν το δικαίωμα νά κάνουν ένα κράτος στη γή τών προγόνων τους;

    Η μήπως προτιμούσες να παραμείνουν οι Εβραίοι στην Ευρώπη,ώστε να έρθη κάποιος άλλος χιτλεράκος νά ολοκληρώση το έργο τού πρώτου;


    Και γιατί κρατάς μόνο αυτό φίλε από τα υπόλοιπα?? Σε συμφέρει??

    Και όχι δεν θα προτιμούσα να ολοκληρωθεί το ολοκαύτωμα διότι είμαι εναντίων σε ΟΛΩΝ των ειδών καταπίεσης και στέρησης ελευθερείας χωρίς παρωπίδες.



    Σέ ρώτησα άν μέ αυτό υπονοείς οτι δέν έπρεπε να έχουν οι Εβραίοι δικαίωμα να κάνουν ένα κράτος στη γή τών προγόνων τους.Καί επ'αυτού δέν μού απάντησες.

    Τουλάχιστον χαίρομαι που δέν θα ήθελες να ολοκληρωθή το ολοκαύτωμα...
    jorge
    18.07.2006, 10:26
    Το μέλος Hastaroth στις 18-07-2006 στις 10:09 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εσύ όμως,δέν μού απάντησες τί θά έκανες


    Βλ. απάντηση περί μυστικών υπηρεσιών κλπ. Δεν είναι λύση το "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι". Το μόνο που δείχνει είναι ανύπαρκτη στρατιωτική οργάνωση και καμία διάθεση εύρεσης λύσης.
    Anthos
    18.07.2006, 10:50
    Εισαί το κάτι άλλο πάντως στην συζήτηση. Εσύ επιλέγεις ότι θέλεις να σχολιάσεις αλλά κάνεις και παρατηρήσεις όταν άφησα πίσω ένα σημείο. Και το σχόλιο σου

    Παράθεση:
    Τουλάχιστον χαίρομαι που δέν θα ήθελες να ολοκληρωθή το ολοκαύτωμα...


    μόνο λυπηρό μπορώ να το χαρακτηρίσω.

    Απαντώ και στο άλλο σημείο σου.

    1. Γιατί είχαν πάει στην Ευρώπη όλοι οι Εβραίοι?
    2. Γιατί αποφάσισαν μετά το ολοκαύτωμα να ιδρύσουν νεό κράτος στερώντας από τους Παλαιστίνιους το δικαίωμα για δικό τους κράτος παραβαίνοντας την απόφαση των ΗΕ που τους εξασφάλιζε την δική τους χώρα ούτως η άλλως? Μπορούσαν να ιδρύσουν το κράτος τους (από την διχοτόμηση της Παλαιστίνης) αλλά γιατί έπρεπε να πάρουν και τα εδάφη των Παλαιστινίων??

    Ναι δικαιούνταν το δικό τους κράτος ΑΛΛΑ όπως το είχε ορίσει τα ΗΕ. Και για ένα λαό που πέρασε τόσα και γύρευε την δική του γη δεν ήταν το πιο σωστό να στερήσει το κράτος και την γη από τους Παλαιστίνιους δεν νομίζεις?

    Και περνώ σε απευθείας ερωτήσεις αφού επέλεξες να αγνοήσεις τα σχόλια μου.

    1. Πιστεύεις ότι ήταν σωστό να πάρουν τα εδάφη από τους Παλαιστινίους το 67?
    2. Πιστεύεις ότι ο πόλεμος τώρα γίνεται αφορμή των 2 στρατιωτών?
    3. Πιστεύεις ότι έχουν χέρι και συμφέροντα οι Αμερικάνοι σε αυτό τον πόλεμο?
    4. Πιστευέις ότι όλοι οι πολέμοι που έχουν εμπλακεί οι Αμερικάνοι ήταν για τις προφάσεις τους ή για τα στρατηγικά τους συμφέροντα?
    5. Το έργο που παράθεσα πιο πάνω το έχεις δεις?

    Αυτά προς το παρών. Αναλόγως των απαντήσεων έχω και άλλα...


    yiannisyiannis
    18.07.2006, 10:55
    Εδώ θα τρελαθούμε εντελώς. Το Ισραήλ προειδοποιεί πριν τα χτυπήματα με φυλλάδια. Κι όσοι δεν φεύγουν φταίνε. Τι άλλο θα ακούσουμε Αλβέρτο;

    Φανταστείτε λοιπόν αύριο φίλοι μου να σας ρίξουν από πάνω ένα φυλλάδιο που να λέει φύγετε από την πολυκατοικία σας, γιατί θα τη βομβαρδίσουμε. Τι θα κάνατε σε αυτή την περίπτωση φίλοι μου; Σύμφωνα με την Ισραηλιτική εκδοχή, αν δεν εγκαταλείπατε το σπίτι σας θα ήσασταν υπεύθυνοι για τη δολοφονία σας. Μιλάμε για λογική του παραλόγου δηλαδή. Αλλά ακόμη κι αν φεύγατε, πάλι τίποτε δεν είναι σίγουρο. Διότι αν ακούσατε ειδήσεις, βομβάρδισαν ακόμη και λεωφορεία με γυναικόπαιδα που απομακρυνόταν.

    Λοιπόν…..

    Κανείς δεν είναι υπέρ της τρομοκρατίας, είτε αυτή εφαρμόζεται από αντάρτικες παλαιστινιακές ομάδες, είτε από το επίσημο κράτος του Ισραήλ. Όμως, όπως πολύ σωστά υπογράμμισε ο Θάνος (thank) -κι αυτή είναι η ουσία του θέματος- όταν ένα επίσημο κράτος (Ισραήλ) ασκεί τρομοκρατία, τότε το παιχνίδι χοντραίνει. Τότε κάτι δεν πάει καλά.

    Έγραψα στο προηγούμενο post μου ότι με ανησύχησε το γεγονός ότι δεν είδα πουθενά αντίδραση από την πλευρά των Ισραηλινών για τη σφαγή αυτή. Τουλάχιστον να λέγαμε ότι ο λαός του Ισραήλ εναντιώνεται κι ευθύνονται μερικοί παράφρονες που ασκούν εξωτερική πολιτική. Δυστυχώς, επιβεβαιώθηκα από την τοποθέτηση του Αλβέρτου που προσπάθησε να δικαιολογήσει την κρατική τρομοκρατία. Τα αδικαιολόγητα δηλαδή.

    Ναι Jorge, όπως άκουσες θα σκότωνε το κοριτσάκι. Αυτό και τα εκατοντάδες άλλα παιδιά που σκοτώθηκαν και θα σκοτωθούν μέχρι να ξεχειλίσει το ποτήρι της οργής.

    Ή μήπως πιστεύεις εσύ ή κανείς άλλος εδώ μέσα πλην Αλβέρτου, ότι όλα αυτά γίνονται για 3 φαντάρους; Τουλάχιστον το επιχείρημα των ΗΠΑ για να εισβάλουν στο Ιράκ ήταν πιο αληθοφανές από αυτό. Αυτοί εδώ μας θεωρούν κάφρους.

    Αυτή δυστυχώς είναι η λογική της κρατικής τρομοκρατίας που ασκεί το Ισραήλ. Αυτό που προέχει πάνω απ’ όλα είναι η ασφάλεια του Ισραήλ και χάριν αυτού μπορούν να σφαγιάζονται ακόμη και εκατοντάδες μικρά παιδιά, χωρίς να τηρούνται ούτε καν τα προσχήματα. Τι να πει κανείς, οι άνθρωποι αυτοί έχουν αποθρασυνθεί εντελώς!

    Το Ισραήλ σήμερα προσπαθεί να δώσει στρατιωτική λύση σε ένα πρόβλημα που είναι κατ’ εξοχήν πολιτικό. Αυτό είναι το μεγαλύτερο σφάλμα του. Έχει λοιπόν παρασυρθεί όπως και η ΗΠΑ, από την αλαζονεία της ισχύος του. Πολύ μεγάλη αλαζονεία, τόση που δεν διστάζει να σκοτώνει ακόμη και μικρά παιδιά.

    Διότι αν βομβάρδιζε γυναικόπαιδα κάποια αντάρτικη εβραϊκή ομάδα, θα λέγαμε ότι είναι κάποιοι φανατικοί θερμοκέφαλοι. Όταν όμως το κάνει το επίσημο κράτος; Όταν ο ίδιος ο Ισραηλινός ΓΕΕΘΑ ανακοινώνει απροκάλυπτα ότι θα σκοτώσουμε τον αρχηγό της Χεσμπολάχ;

    Προσέξτε, προσέξτε την ουσία της ανακοίνωσης. Δεν είπε ότι θα τον συλλάβουμε για να δικαστεί. Είπε ότι θα τον σκοτώσουμε. Εδώ δηλαδή καταργούνται δίκες, παραβιάζονται διεθνείς συνθήκες και επιστρέφουμε σε σκοτεινές εποχές.

    Άκουγα κάποιους τίτλους εφημερίδων σήμερα, που παρομοίαζαν τις θηριωδίες των Ισραηλινών απέναντι στους Παλαιστινίους με εκείνες του Χίτλερ εναντίον των Εβραίων. Λες βρε παιδί μου και το Ισραήλ κάνει ότι περνάει από το χέρι του, για να δώσει πάτημα σε εκείνους τους φανατικούς που δικαιολογούν το Χίτλερ για το ολοκαύτωμα. Κι από την άλλη συσπειρώνει το αραβικό μέτωπο εναντίον του. Βλέπεις ακόμη και αραβικές χώρες με φιλοδυτικά καθεστώτα όπως η Αίγυπτος και η Ιορδανία να δυσκολεύονται να ελέγξουν τους λαούς τους, που συνασπίζονται σιγα σιγα με τους άλλους Άραβες κατά του κοινού εχθρού.

    Τελικά, πιστεύω ακράδαντα ότι το Ισραήλ αυτή τη φορά θα βγει χαμένο από αυτό τον άνισο πόλεμο και ηθικά και πολιτικά.
    jorge
    18.07.2006, 11:43
    (από το ΕΘΝΟΣ)

    Υποστηρίζουν τον πόλεμο οι Ισραηλινοί πολίτες

    Η μεγάλη πλειοψηφία των Ισραηλινών υποστηρίζει την επίθεση στο Λίβανο με στόχο την εξάλειψη της Χεζμπολάχ και πολλοί είναι εκείνοι που θεωρούν πως ο ηγέτης της οργάνωσης πρέπει να σκοτωθεί.

    Από τη δημοσκόπηση που δημοσιεύεται στην εφημερίδα Γεντιότ Αχρονότ προκύπτει πως το 86% των Ισραηλινών πιστεύουν ότι οι επιχειρήσεις του ισραηλινού στρατού είναι δικαιολογημένες.

    Το 58% πιστεύει ότι οι επιθέσεις πρέπει να συνεχιστούν μέχρι να σκοτωθεί ο ηγέτης της Χεζμπολάχ Χασάν Νασράλα. Μόνο το 17% θεωρεί πως το Ισραήλ πρέπει να σταματήσει τον πόλεμο και να αρχίσει τις διαπραγματεύσεις.
    Tsouxtra-is-back
    18.07.2006, 12:00
    Τόση κουβέντα και το θέμα είναι ένα.....κάποιοι πεθαίνουν, η Ευρώπη σφυρίζει αδιάφορα, η Αμερική συνεχίζει το "θεάρεστον" έργο της, ο Κόφι Ανάν πίνει το καφεδάκι του και οι Εβραίοι που υπήρξαν θύματα, έχουν μετατραπεί σε ωραιότατους θύτες. Αλήθεια πως το αντέχουν ? Ποιά η διαφορά τους απο τον Χίτλερ όσον αφορά στις μεθόδους ?
    Η Ευρώπη τους έδωσε ένα χωραφάκι και καθάρισε την συνείδησή της μετακυλώντας το πρόβλημα σε άλλη γειτονιά. Αλήθεια γιατί δεν δόθηκε και στους μουσουλμάνους ενα ανάλογο, να ζούν όλοι μαζί, να μην ενοχλούν κανέναν , να έχουν βρε παιδί κι αυτοί το δικό τους κράτος ????
    Όσο γι αυτά που ξέρουμε για την υπόθεση , είναι αυτά που η Ιστορία έγραψε, και ιδέα δεν έχουμε ποιός γράφει την Ιστορία.
    Έτσι κι αλλιώς κάθε πόλεμος έχει ανάγκη απο την πιο ηλίθια αφορμή για να βγεί στο κλαρί. Ο λόγος είναι το ζητούμενο.....κι εμείς απλά κρίνουμε τα αποτελέσματα.

    Ωραίες η συζητήσεις για να έχουν δουλειά τα ΜΜΕ και πολύ συμφέρει ο κόσμος να μένει στο "θέαμα" και στη σιωπή.

    Πάντα φιλικά και με όρεξη ...γιατρέ μου.