ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.873 μέλη

    Women!!!!! Τι είδους γυναίκα είστε;

    Alinda
    20.02.2003, 10:31
    Γυναίκα INTERNET: γυναίκα με δύσκολη πρόσβαση.
    Γυναίκα SERVER: γυναίκα πάντα απασχολημένη όταν τη χρειάζεσαι.
    Γυναίκα WINDOWS: όλοι παραδέχονται ότι δε λειτουργεί αλλά δεν μπορούν να κάνουν χωρίς αυτή.
    Γυναίκα POWERPOINT: μόνο ο Bill Gates έχει την υπομονή να τη χρησιμοποιήσει πάνω από μισή ώρα.
    Γυναίκα EXCEL: λέγεται ότι είναι χρήσιμη για πάρα πολλά πράγματα, αλλά χρησιμοποιείται μόνο για τέσσερις βασικές λειτουργίες.
    Γυναίκα WORD: κάθε φορά που τη χρησιμοποιείτε σας επιφυλάσσει μια έκπληξη, αλλά δεν υπάρχει κανείς στον κόσμο ικανός να την κατανοήσει πλήρως.
    Γυναίκα D.O.S.: όλοι την έχουν χρησιμοποιήσει έστω και μία φορά, αλλά κανείς δεν την θέλει πια.
    Γυναίκα BACKUP: είχατε πιστέψει ότι διέθετε όλα όσα σας χρειάζονται, αλλά την κρισιμότερη στιγμή πάντα κάτι έλειπε.
    Γυναίκα VIRUS: γνωστή και ως σύζυγος, έρχεται εκεί που δεν την περιμένεις, εγκαθίσταται και καταναλώνει όλα τα αποθέματα. Αν επιχειρήσεις να την απεγκαταστήσεις, αναγκαστικά θα χάσεις κάποια αρχεία, αν δεν προσπαθήσεις θα χάσεις τα πάντα.
    Γυναίκα SCANDISK: γνωρίζουμε ότι είναι καλή κι ότι θέλει να σε βοηθήσει, στην ουσία όμως, κανείς δε γνωρίζει τι ακριβώς κάνει.
    Γυναίκα SCREENSAVER: αν και δε χρησιμεύει σε τίποτα, είναι διασκεδαστική.
    Γυναίκα PAINTBRUSH: είναι χρήσιμη μόνο για τα παιδιά της.
    Γυναίκα RAM: μόλις αποσυνδεθεί, ξεχνάει όλα όσα είχε κάνει.
    Γυναίκα HARD-DISK: θυμάται τα πάντα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
    Γυναίκα MOUSE: λειτουργεί μόνο αν τη χτυπάς και την κακομεταχειρίζεσαι.
    Γυναίκα MULTIMEDIA: τα κάνει όλα να φαίνονται όμορφα.
    Γυναίκα MICROSOFT: θέλει να δυναστεύει όλους τους άνδρες που συναντάει και προσπαθεί να τους πείσει ότι είναι το παν γι' αυτούς. Κάνει ό,τι μπορεί για να σε στρέψει ενάντια στις άλλες γυναίκες και υπόσχεται ότι θα έχεις ό,τι επιθυμείς αρκεί να της εμπιστευτείς την ατζέντα με τα τηλέφωνα των φιλενάδων σου. Πριν καλά καλά το καταλάβεις, θα γίνει η μοναδική στη ζωή σου. Θα έλθει η στιγμή, που για ν' ανοίξεις το ψυγείο, ή για να πάρεις τα κλειδιά του αυτοκινήτου σου, θα χρειάζεσαι την έγκρισή της.
    Γυναίκα PASSWORD: νομίζεις πως είσαι ο μόνος που τη γνωρίζει, παρ'όλο που την γνωρίζει κι ο άλλος μισός πληθυσμός.
    Γυναίκα MP3: θέλουν όλοι να την κατεβάσουν.
    Γυναίκα ΧΡΗΣΤΗΣ : κάνει τα πάντα λάθος, αλλά απαιτεί συνεχώς.
    Γυναίκα MONITOR: Σε κάνει να βλέπεις τη ζωή με εντυπωσιακά χρώματα.
    Γυναίκα CD-reader: είναι συνεχώς πιο γρήγορη.
    Γυναίκα E-MAIL: τα 8 στα 10 από αυτά που σου λέει, είναι εντελώς άχρηστα.
    dEUS
    20.02.2003, 14:38
    Opws elege kai o james...
    This is a man's world But it would be nothing Nothing without a woman!
    gate
    21.02.2003, 01:27
    Για άκου και μια άλλη "διάγνωση" για εμάς...., τα θηλυκά δηλαδή :

    Τάδε έφη... Νίτσε, στο "Ιδε ο άνθρωπος":

    "...Πρέπει να κάνω εδώ την υπόθεση πως ξέρω τις γυναίκες; Αυτό είναι μέρος της διονυσιακής μου προίκας. Ποιος ξέρει; Ίσως είμαι ο Πρώτος ψυχολόγος του αιώνιου θηλυκού. Μ' αγαπούν όλες - είναι παλιά ιστορία - χωρίς να υπολογίζω τις άκαρπες τυναίκες, τις "χειραφετημένες" που δεν έχουν τη στόφα να κάνουν παιδιά. Ευτυχώς, δεν θέλω να με κάνουν κομμάτια: η τέλεια γυναίκα κάνει κομμάτια αυτόν που αγαπά. Τις ξέρω αυτές τις χαριτωμένες μαινάδες. Αχ, τι επικίνδυνο, έρπον, υποχθόνιο μικρό θηρίο είναι! Κι όμως τόσο ευχάριστο! Μια μικρή γυναίκα που ζητάει εκδίκηση μπορεί να πηδήξει και πάνω από την ίδια την μοίρα. Η γυναίκα είναι πολύπιο κακή από τον άνδρα, επίσης και πιο πανούργα: η καλή φύση σε μια γυναίκα είναι μια μορφή εκφυλισμού. Σε όλες τις λεγόμενες "ωραίες ψυχές" υπάρχει κάτι στραβό από φυσιολογική άποψη. Δεν λέω το καθετί, γιατί θα γινόμουν ιατρο- κυνικός. Ο αγώνας για ίσα δικαιώματα είναι ένα σύμπτωμα ασθένειας: όλοι οι γιατροί το ξέρουν. Η γυναίκα, όσο πιο πολύ είναι γυναίκα, αντιστέδεται στα κάθε λογής δικαιώματα μέ χέρια και με πόδια: εξάλλου η φυσική κατάσταση, ο αιώνιος πόλεμος μεταξύ των δύο φύλων, της δίνει την πρώτη σειρά. Ακούστηκε ο ορισμός που έδωσα στον έρωτα; Είναι ο μόνος άξιος ενός φιλοσόφου. Ο έρωτας είναι, όσον αφορά στα μέσα του, πόλεμος. Κατά βάθος, είναι το θανάσιμο μίσος των δύο φύλων..."

    Τι να πεις για όλα αυτά; ...¶νδρες....πάντα νομίζουν πως τα ξέρουν όλα...
    "...υπάρχουν όμως πράγματα που διαφεύγουν από τη διάνοια των πονηρών..."

    "χωρίς μουσική η ζωή θα ήταν ένα σφάλμα" Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 21-02-2003 01:28 ]
    elenigeladari
    17.02.2005, 13:58
    αμαν..!!! και το χειρότερο.. φανταστείτε όλα αυτά σε μία μόνο γυναίκα..!!



    **αλλά όπως και να είμαστε, με γκρίνια-χωρίς γκρίνια, δεν μπορείτε χωρίς εμάς..**
    Orfeus
    17.02.2005, 14:54
    Quote:

    Το μέλος gate στις 21-02-2003 στις 01:27 έγραψε:

    Τάδε έφη... Νίτσε, στο "Ιδε ο άνθρωπος":

    "...η τέλεια γυναίκα κάνει κομμάτια αυτόν που αγαπά.

    Ο έρωτας είναι, όσον αφορά στα μέσα του, πόλεμος.





    revekka
    17.02.2005, 16:27
    εμένα άλλο με απασχολεί ... 'Ο αγώνας για ίσα δικαιώματα είναι ένα σύμπτωμα ασθένειας'

    δηλαδή είμαι άρρωστη
    MariannaP
    17.02.2005, 19:25
    Quote:

    Το μέλος gate στις 21-02-2003 στις 01:27 έγραψε:

    "...Πρέπει να κάνω εδώ την υπόθεση πως ξέρω τις γυναίκες; Αυτό είναι μέρος της διονυσιακής μου προίκας. Ποιος ξέρει; Ίσως είμαι ο Πρώτος ψυχολόγος του αιώνιου θηλυκού. Μ' αγαπούν όλες - είναι παλιά ιστορία - χωρίς να υπολογίζω τις άκαρπες τυναίκες, τις "χειραφετημένες" που δεν έχουν τη στόφα να κάνουν παιδιά. Ευτυχώς, δεν θέλω να με κάνουν κομμάτια: η τέλεια γυναίκα κάνει κομμάτια αυτόν που αγαπά. Τις ξέρω αυτές τις χαριτωμένες μαινάδες. Αχ, τι επικίνδυνο, έρπον, υποχθόνιο μικρό θηρίο είναι! Κι όμως τόσο ευχάριστο! Μια μικρή γυναίκα που ζητάει εκδίκηση μπορεί να πηδήξει και πάνω από την ίδια την μοίρα. Η γυναίκα είναι πολύπιο κακή από τον άνδρα, επίσης και πιο πανούργα: η καλή φύση σε μια γυναίκα είναι μια μορφή εκφυλισμού. Σε όλες τις λεγόμενες "ωραίες ψυχές" υπάρχει κάτι στραβό από φυσιολογική άποψη. Δεν λέω το καθετί, γιατί θα γινόμουν ιατρο- κυνικός. Ο αγώνας για ίσα δικαιώματα είναι ένα σύμπτωμα ασθένειας: όλοι οι γιατροί το ξέρουν. Η γυναίκα, όσο πιο πολύ είναι γυναίκα, αντιστέδεται στα κάθε λογής δικαιώματα μέ χέρια και με πόδια: εξάλλου η φυσική κατάσταση, ο αιώνιος πόλεμος μεταξύ των δύο φύλων, της δίνει την πρώτη σειρά. Ακούστηκε ο ορισμός που έδωσα στον έρωτα; Είναι ο μόνος άξιος ενός φιλοσόφου. Ο έρωτας είναι, όσον αφορά στα μέσα του, πόλεμος. Κατά βάθος, είναι το θανάσιμο μίσος των δύο φύλων..."




    Καλέ τι προηγούμενα έχει ο Νίτσε με το γυναικείο φύλο;;; Μεγάλη απέχθεια...
    Και γιατί οι γυναίκες να είναι κακές και ο έρωτας να είναι πόλεμος;;;

    Και αν ισχύουν τα παραπάνω ο Μπους τι είναι;;;
    Καλός άνδρας;;; Μπα...
    Κακός άνδρας;;; Μα... κακές είπαμε ότι είναι οι γυναίκες!
    Γκέι;;; Χμμμμ... τώρα κάτι πάει να γίνει!
    Αλλά ερωτευμένος με το Ιράκ;;; Αυτό δεν το περίμενα!!!
    gate
    18.02.2005, 01:16
    Αυτά που πίστευε ο Νίτσε, Aggelina, δεν είναι τίποτα...Να μη σου πω ότι στο βάθος τους κρύβουν και αλήθειες...
    Πολλοί σπουδαίοι φιλόσοφοι διατύπωσαν εξωφρενικές απόψεις για τις γυναίκες. Ο Αριστοτέλης, για παράδειγμα, πίστευε ότι η γυναίκα είναι ένας "ατελής άντρας" και ότι το παιδί κληρονομεί μόνο τις ιδιότητες του άντρα... και ο Χέγκελ έλεγε ότι "Η διαφορά του άντρα από τη γυναίκα είναι σαν τη διαφορά του ζώου από το φυτό. Το ζώο ανταποκρίνεται περισσότερο στο χαρακτήρα του άντρα, το φυτό περισσότερο στο χαρακτήρα της γυναίκας, γιατί η γυναίκα προτιμάει την ήσυχη ανάπτυξη, την ασαφή και ακαθόριστη φύση της μοναδικότητάς του. Αν οι γυναίκες βρεθούν επικεφαλής της κυβέρνησης, το κράτος διατρέχει κίνδυνο, γιατί δεν ενεργούν σύμφωνα με τις απαιτήσεις του συνόλου, αλλά σύμφωνα με τις τυχαίες διαθέσεις της στιγμής. Οι γυναίκες αποκτούν τη μόρφωσή τους περισσότερο μέσα από τη γενική ατμόσφαιρα που τις περιβάλλει, μέσα από τη ζωή, παρά μέσα από τη συστηματική απόκτηση γνώσεων, ενώ οι άντρες φτάνουν εκεί που φτάνουν μόνο μέσα από κοπιαστική πορεία της σκέψης τους και εκμάθηση πολύτιμων γνώσεων..."...

    Sofia
    18.02.2005, 01:38
    Quote:

    Το μέλος gate στις 18-02-2005 στις 01:16 έγραψε:


    Πολλοί σπουδαίοι φιλόσοφοι διατύπωσαν εξωφρενικές απόψεις για τις γυναίκες. Ο Αριστοτέλης, για παράδειγμα, πίστευε ότι η γυναίκα είναι ένας [i]"ατελής άντρας"
    και ότι το παιδί κληρονομεί μόνο τις ιδιότητες του άντρα... και ο Χέγκελ έλεγε ότι "Η διαφορά του άντρα από τη γυναίκα είναι σαν τη διαφορά του ζώου από το φυτό. Το ζώο ανταποκρίνεται περισσότερο στο χαρακτήρα του άντρα, το φυτό περισσότερο στο χαρακτήρα της γυναίκας, γιατί η γυναίκα προτιμάει την ήσυχη ανάπτυξη, την ασαφή και ακαθόριστη φύση της μοναδικότητάς του. Αν οι γυναίκες βρεθούν επικεφαλής της κυβέρνησης, το κράτος διατρέχει κίνδυνο, γιατί δεν ενεργούν σύμφωνα με τις απαιτήσεις του συνόλου, αλλά σύμφωνα με τις τυχαίες διαθέσεις της στιγμής. Οι γυναίκες αποκτούν τη μόρφωσή τους περισσότερο μέσα από τη γενική ατμόσφαιρα που τις περιβάλλει, μέσα από τη ζωή, παρά μέσα από τη συστηματική απόκτηση γνώσεων, ενώ οι άντρες φτάνουν εκεί που φτάνουν μόνο μέσα από κοπιαστική πορεία της σκέψης τους και εκμάθηση πολύτιμων γνώσεων..."...


    [/I]





    bekatsa
    18.02.2005, 10:00
    Για Hard disk 160GB με κόβω...
    MariannaP
    18.02.2005, 11:40
    Quote:

    Το μέλος gate στις 18-02-2005 στις 01:16 έγραψε:

    Αυτά που πίστευε ο Νίτσε, Aggelina, δεν είναι τίποτα...Να μη σου πω ότι στο βάθος τους κρύβουν και αλήθειες...




    Νομίζω πως αυτές οι αλήθειες δεν ισχύουν μόνο για τις γυναίκες...

    Τελικά κάνουμε ένα μεγάλο λάθος! (και ο Νίτσε το ίδιο)
    Μιλάμε για τις γυναίκες και τους άνδρες σαν να πρόκειται για δύο άσχετα μεταξύ τους όντα!
    Μήπως θα έπρεπε να αφήσουμε την κατηγοριοποίηση αυτή και να αρχίσουμε να μιλάμε για τους ανθρώπους;;;