ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.861 μέλη

    Αίθριες Νύχτες στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών

    ageras
    23.08.2006, 10:58

    Δώδεκα συναυλίες, από τις 31 Αυγούστου έως τις 22 Σεπτεμβρίου, περιλαμβάνει το φετινό πρόγραμμα «Αίθριες Νύχτες», που διοργανώνει για τρίτη συνεχή χρονιά το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, στο Αίθριο των Μουσών, με τη στήριξη του υπουργείου Τουριστικής Ανάπτυξης και του Ελληνικού Oργανισμού Τουρισμού.

    Ο κύκλος εκδηλώσεων ανοίγει με τον Λουδοβίκο των Ανωγείων (31 Αυγούστου και 1 Σεπτεμβρίου) και στη συνέχεια, 4 και 5 Σεπτεμβρίου, τη σκυτάλη παίρνουν ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, τα Κίτρινα Ποδήλατα και ο Αντώνης Μιτζέλος.

    Στις 7 και 8 Σεπτεμβρίου θα εμφανιστούν ο Παντελής Θαλασσινός και η Αναστασία Μουτσάτσου με το συγκρότημά της Magenta.

    Στις 11 και 12 Σεπτεμβρίου οι Αίθριες Νύχτες φιλοξενούν την παράσταση «Χορικά: Αιωνία θητεία στο κάλλος», η οποία βασίζεται στην ιδέα του Κώστα Γεωργουσόπουλου ο ποιητικός λόγος του αρχαίου δράματος να ακουστεί με ήχο σύγχρονο από εννέα διαφορετικούς συνθέτες με ερμηνείες νέων ηθοποιών.

    Τα κείμενα επιλεγμένα και μεταφρασμένα από τον Κ.Χ.Μύρη ερμηνεύει η ομάδα Σπείρα Σπείρα υπό την καθοδήγηση τού Σταμάτη Κραουνάκη.

    Στις 13 και 14 Σεπτεμβρίου, και σε δύο διαφορετικές περιεχομένου συναυλίες, εμφανίζεται ο Μανώλης Φάμελλος. Την πρώτη βραδιά ο γνωστός ερμηνευτής θα τραγουδήσει κομμάτια του σε πρώτες εκτελέσεις, ενώ στη δεύτερη συναυλία, με τη μεγάλη ηλεκτρική ορχήστρα πλαισιωμένη με έγχορδα και πνευστά, ο Μανώλης Φάμελλος θα παρουσιάσει τα αγαπημένα τραγούδια του με μία νέα παρέα φίλων του τραγουδιστών.

    Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων ολοκληρώνεται στις 21 και 22 Σεπτεμβρίου, οπότε ο Αλκίνοος Ιωαννίδης και ο Μιλτιάδης Παπαστάμου θα παρουσιάσουν τραγούδια τής Κύπρου μέσα από μια σύγχρονη και δημιουργική ματιά από την τελευταία τους δισκογραφική δουλειά, καθώς και τραγούδια των Χατζιδάκι και Κυπουργού σε πρωτότυπες ενορχηστρώσεις και διασκευές.

    Την καλλιτεχνική επιμέλεια του προγράμματος υπογράφει η Άννα Νταλάρα.


    Πηγή:in.gr
    CHE
    23.08.2006, 13:04
    «H ψυχή είναι που τραγουδάει» λέει ο Λουδοβίκος των Aνωγείων, που ετοιμάζεται για συναυλία στις «Aίθριες Nύχτες» του Mεγάρου Mουσικής Aθηνών.

    Σαν ψιθυριστή προσευχή τα τραγούδια του Λουδοβίκου των Ανωγείων κρατούν πάντα μέσα τους τη μνήμη και τα ήθη ενός μακρινού τόπου, του τόπου των παραμυθιών, κάπου απ' τις πλαγιές ή τα ξέφωτα του Ψηλορείτη. Παραμυθάς, του ταιριάζει απόλυτα. Και το ξέρει. Χαμηλό φως, ψιθυριστή φωνή κοντά στο μικρόφωνο κι εκείνος ντυμένος στα μαύρα (πάντα στα μαύρα) θα μας εισαγάγει και πάλι στον κόσμο του, από τη σκηνή του «Αιθρίου των Μουσών» αυτή τη φορά. Κοντά του, οι μουσικοί της Ομαδικής Απόδρασης και δύο νέες τραγουδίστριες, η Μαρία Αναματερού και η Βικτώρια Ταγκούλη.

    «Γκρεμό δεν έχουν τα πουλιά» είναι ο τίτλος του προγράμματος (όπως είναι ο τίτλος και του τελευταίου δίσκου).
    Πριν προλάβεις να αρθρώσεις την ερώτηση ο Λουδοβίκος σε προλαβαίνει και εξηγεί: «... που σημαίνει, όλοι έχουμε φτερά, αλλά όποιος θέλει τα ανοίγει».

    Τις ενορχηστρώσεις έκανε και πάλι ο Δημήτρης Οικονομάκης (με την Ομαδική Απόδραση), ενορχηστρώσεις που εντάσσονται στο πνεύμα των τραγουδιών του Λουδοβίκου, έχοντας όμως και μια πιο δυτικότροπη ματιά.
    «Πάντα τα τραγούδια μου έχουν και μια εισαγωγή πρόζας. Μικρές ιστορίες που τις γράφω και τις επεξεργάζομαι και καμιά φορά λειτουργούν σαν κεντρική ιδέα γι' αυτό που θα ακολουθήσει».


    Γεννημένος και μεγαλωμένος στα Ανώγεια της Κρήτης, ο Λουδοβίκος των Ανωγείων κρατάει μέσα του τις ιστορίες που άκουγε από παιδί, παραμύθια, μαντινάδες, μοιρολόγια όλα όσα εγγράφηκαν και συνεχίζουν να εγγράφονται στο συλλογικό υποσυνείδητο του τόπου του και περνούν από γενιά σε γενιά.
    «Αυτός είναι τρόπος ζωής» λέει. «Κυρίως στα μέρη που είναι ορεινά, ο κόσμος έχει πολύ χρόνο κι αυτό τον αφήνει να πλάθει με την φαντασία του. Ο πατέρας μου, ας πούμε, ήταν βοσκός, ένας περίεργος βοσκός που είχε φλέβα εγγράμματου μέσα του και έφτιαχνε ιστορίες που τις θυμάμαι ακόμα. Και βέβαια δεν ήταν και δεν είναι ο μόνος».

    Εκεί στηρίζει τους στίχους του, εκεί στηρίζει και τα μικρά του πεζά. Και μας τα... ψιθυρίζει με έναν απόλυτα δικό του τρόπο.
    «Το ξέρω ότι εγώ δεν είμαι τραγουδιστής» λέει. «Ψιθυριστής είμαι. Εθνικό ψιθυριστή με είχε πει κάποτε ο Καστανιώτης. Αλλά, σκεφτείτε λίγο, πόσα συναισθήματα μπορεί να μεταδώσει κανείς με τον ψίθυρο. Πόσες αποχρώσεις μπορεί να έχει. Είναι μια δύναμη που σε υποβάλλει, και σ' αυτό δεν χρειάζεται να έχεις μεγάλη φωνή. Εξάλλου, η ψυχή είναι που τραγουδάει. Όταν οι λέξεις φορτιστούν με το συναίσθημα που τους αντιστοιχεί, τότε μόνο φτάνουν στον ακροατή».

    Μέσα στη φασαρία τόσων ανέμπνευστων και δυνατών ρεφρέν που ακούμε από τα ραδιόφωνα, πώς μπορεί να σταθεί ένας ψίθυρος και να φτάσει στο κοινό του; Δεν υπάρχει ο κίνδυνος να τον σκεπάσουν;
    «Τελικά, όχι. Είδα και φέτος πώς παρακολουθεί το κοινό. Δεν ακούγεται κιχ από κάτω. Μερικοί μπορεί να πιστεύουν ότι ο ήχος μου επαναλαμβάνεται αλλά εγώ δεν το νιώθω έτσι. Είναι σαν κι αυτούς που λένε ότι τα ποντιακά είναι όλα τα ίδια. Αν δεν έχεις ασχοληθεί με το είδος και δεν είναι το αυτί σου εκπαιδευμένο, δεν γίνεται να πιάσει τις αποχρώσεις, τις λεπτές αποχρώσεις, από τραγούδι σε τραγούδι. Έπειτα, εγώ δουλεύω πολύ τις ιδέες των στίχων, τη γλώσσα. Εγώ που ζω με τον κόσμο των παραμυθιών και της αφήγησης αισθάνομαι ότι καινουργιώνω...»

    Οι εκδηλώσεις στις «Αίθριες Νύχτες» αρχίζουν με τον Λουδοβίκο των Ανωγείων στις 31/8 και 1/9. Έναρξη στις 21.00, εισιτήρια 20 ευρώ, από τα εκδοτήρια του Μεγάρου Μουσικής.



    Πηγή: ΤΑ ΝΕΑ 23/08/2006
    tolaruba
    23.08.2006, 13:19
    Νομιζω οτι θα τιμησω με τη παρουσια μου τον κ.Θαλασσινο!!!
    να ΄στε καλα παιδια!!!
    Η ωρα εναρξης και η τιμη των εισητηριων υσχυει για ολες τις συναυλιες ετσι δεν ειναι?
    tolaruba
    23.08.2006, 14:43
    Βρηκα και καποιες αλλες πληροφοριες!!Σας τις δινω

    Ώρα
    21:00

    Τόπος
    Μέγαρο Μουσικής Αθηνών - "Αίθριο των Μουσών"

    Εισιτήρια
    € 20,00

    Επιπλέον Πληροφορίες
    Αγοράστε τηλεφωνικά το εισιτήριο σας με πιστωτική κάρτα στο +30-210-7282333
    On line προπώληση: www.megaron.gr

    Προπώληση Εισιτηρίων
    Βασ. Σοφίας & Κόκκαλη 1 (Μέγαρο Μουσικής Αθηνών)

    Τηλέφωνο
    Κρατήσεων:
    +30-210-7282333
    Επικοινωνίας:
    +30-210-7282300


    Shu_Ji
    28.08.2006, 23:42
    nνα ζητησω μια χαρουλα?οποιος παει στο Λουδοβικο, θα μπορεσει να βγαλει καμια φωτο τον Λουη και τη Βικτωρια ταγκουλη??????

    θα ημουν ευγνωμων!!!!!!!!!!!!