ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.861 μέλη

    Πόσος καιρός χρειάζεται για να μάθεις να παίζεις καλά με ηλεκτρική κιθάρα?

    Stamos_BJ
    02.09.2006, 16:38
    Ηello,Είμαι 16 και άρχισα πρίν δύο μήνες μαθήματα ηλεκτρικής και θέλω να μάθω όσο πιο
    γρήγορα γίνεται.Άρχισα σε σχετικά μεγάλη ηλικία ή οχι?
    jorge
    02.09.2006, 16:42
    Καλωσόρισες.

    Μια χαρά είναι η ηλικία σου. Τι θέλεις να μάθεις να παίζεις; Πας σε ωδείο;
    Stamos_BJ
    02.09.2006, 16:50
    Άν εννοείς τι είδος, Rock,Pop-Rock,Pop-Metal.Όχι σε ωδείο δεν πάω,αλλά κάνω μαθήματα στο σπίτι.
    vero
    02.09.2006, 17:05
    Το λοιπον αυτην την απορια την εχω και εγω που αρχισα εδω και 6 μηνες κιθαρα κλασσικη και ειμαι 17. Αλλα νομιζω οτι ο καθενας θελει το καιρο του να μαθει κιθαρα δεν ξερω εαν συμφωνητε
    ageras
    02.09.2006, 17:18
    Η κιθάρα είναι ένα όργανο που η διδασκαλία του δεν τελειώνει ποτέ!!!!Εγώ παίζω 17-18 χρόνια κιθάρα (από τετάρτη-πέμπτη δημοτικού) και ακόμα μαθαίνω καινούρια πράγματα,καινούριες συγχορδίες κλίμακες τεχνικές.
    Τώρα η ηλικία μια χαρά είναι.Τώρα το πόσο γρήγορα θα μάθεις,εξαρτάται από τον δάσκαλο (κατα πόσο είναι μεταδοτικός και φυσικά αν είναι καλός κιθαρίστας),από σένα (πόσο εύκολα τα "παίρνεις" αυτά που σου δείχνει,πόσες ώρες μελετάς κ.τ.λ).Από προσωπική εμπειρία ως καθηγητής κιθάρας (τώρα τα έχω παρατήσει) συνήθως οι καλοί μου μαθητές σε ένα χρόνο έιχαν ένα πολύ καλό επίπεδο.Παίζαν τραγούδια,είχαν αφομοιώσει αρκετούς ρυθμους πέραν του κλασσικού 4/4 κ.τ.λ...
    Και φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει η δίψα που έχεις για μάθηση και η αγάπη σου για την κιθάρα.


    uNick
    02.09.2006, 19:59
    Το μέλος ageras στις 02-09-2006 στις 17:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η κιθάρα είναι ένα όργανο που η διδασκαλία του δεν τελειώνει ποτέ!!!!Εγώ παίζω 17-18 χρόνια κιθάρα (από τετάρτη-πέμπτη δημοτικού) και ακόμα μαθαίνω καινούρια πράγματα,καινούριες συγχορδίες κλίμακες τεχνικές.
    Τώρα η ηλικία μια χαρά είναι.Τώρα το πόσο γρήγορα θα μάθεις,εξαρτάται από τον δάσκαλο (κατα πόσο είναι μεταδοτικός και φυσικά αν είναι καλός κιθαρίστας),από σένα (πόσο εύκολα τα "παίρνεις" αυτά που σου δείχνει,πόσες ώρες μελετάς κ.τ.λ).Από προσωπική εμπειρία ως καθηγητής κιθάρας (τώρα τα έχω παρατήσει) συνήθως οι καλοί μου μαθητές σε ένα χρόνο έιχαν ένα πολύ καλό επίπεδο.Παίζαν τραγούδια,είχαν αφομοιώσει αρκετούς ρυθμους πέραν του κλασσικού 4/4 κ.τ.λ...
    Και φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει η δίψα που έχεις για μάθηση και η αγάπη σου για την κιθάρα.

    Με καλύψατε πλήρως.... κύριε καθηγητά!

    Καλή τύχη Στάμο.


    Sometimes you have to go to hell to find your angel

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 02-09-2006 20:00 ]


    keupang
    28.03.2007, 10:08
    Οταν λες εαν εισαι μεγάλος τι ενοείς; Εαν θέλεις να γίνεις ο νεος Satriani ναι μάλλον είσαι. Αργησες.

    Το θέμα είναι εαν θες να γινεις και εαν πρεπει να θες.

    Σου αρεσει που παιζεις κιθαρα; Το διασκεδαζεις; Γεμιζεις δημιουργικα τον χρονο σου;
    Αρα τι μεγαλος και @@. Κατσε εκει αγορι μου και διασκεδασε το. Αυτο ειναι το νοημα της μουσικής.


    Ριξε και μια ματια στο Guitar.gr και στο
    Kithara.vu
    traxx
    26.01.2009, 10:07

    ενα ΓΕΙΑ σε ολουσ'ψαχνω δασκαλο ηλ.κιθαρασ στην κορινθο...ποιοσ γνωριζει κατι?


    simpligades
    11.10.2012, 20:28
    γεια σας. Κάνω 2 μήνες μαθήματα κιθάρας με δασκάλα , αλλά δυσκολεύομαι πολύ να κάνω αλλαγές στα ακόρντα. Δεν το έχω ε; Να συνεχίσω ή να τα παρατήσω;
    kwstasagas
    12.10.2012, 00:36

    Παράθεση:

    Το μέλος Stamos_BJ στις 02-09-2006 στις 16:38 έγραψε...

    Ηello,Είμαι 16 και άρχισα πρίν δύο μήνες μαθήματα ηλεκτρικής και θέλω να μάθω όσο πιο
    γρήγορα γίνεται.Άρχισα σε σχετικά μεγάλη ηλικία ή οχι?

    Όπως είπαν οι προλαλήσαντες, άρχισες σε πολύ καλή ηλικία την εκμάθηση οργάνου !!! Τώρα, το ότι "θέλεις να μάθεις όσο πιο γρήγορα γίνεται" ... όχι φίλε μου, μην βάζεις τέτοιο στόχο !!! Αν θέλεις, πραγματικά, να "εδραιώσεις" και "εμπεδώσεις" τις γνώσεις σου και τις "κατακτήσεις" σου στην εκμάθηση της ηλεκτρικής κιθάρας, θα πρέπει να μάθεις αργά και σταθερά τα "μυστικά" της !!! Η "βιαστική μελέτη" ουδέποτε ωφέλησε κάποιον στην κατάκτηση γνώσεως σε οιονδήποτε τομέα !!!

    Οπότε, ως .... μεγαλύτερος [βρε ... ας είχα τα χρονάκια σου, να νιώσω πάλι εκείνον τον πρωτόγνωρο εφηβικό ενθουσιασμό τού : "αααα, έπιασα μουσικό όργανο στα χέρια μου"] ας μού επιτρέψεις να σε συμβουλεύσω το εξής : Μην σε πιάνει άγχος "ααα, θέλω να μάθω γρήγορα να παίζω ηλεκτρική κιθάρα" !!! Απόλαυσε το "ταξίδι" αργά, σταθερά και "μεθοδικά" !!! Ύστερα από μελέτη και προσπάθεια θα "κατακτάς" όλο και κάτι καινούριο στην εκμάθηση της ηλ. κιθάρας [π.χ.ένα καινούριο τραγούδι, ένα καινούριο σόλο] και μετά ... θα το "έχεις" για ολόκληρη ζωή !!! Κι αφού θα το έχεις "κατακτήσει" ... με καινούρια μελέτη και προσπάθεια θα "κατακτήσεις" κάτι καινούριο !!! Το βασικό, για την ηλικία σου, είναι το εξής : Όσο μπορείς, μην αφήνεις ούτε μια μέρα χωρίς να παίζεις,έστω και λίγο : έστω, μισή ώρα, μία ώρα ...

    Τα ίδια ισχύουν για όλους όσοι είναι σε πολύ μικρή ηλικία και ξεκίνησαν να μαθαίνουν ένα μουσικό όργανο, οποιοδήποτε κι αν είναι αυτό !!!  


    kwstasagas
    13.10.2012, 20:23

    Σίγουρα, το τόπικ, στο οποίο απάντησα, έχει ανοιχθεί ... προ 6ετίας !!! Όμως, το ποστ μου είναι, πιστεύω, ακόμη "επίκαιρο" !!! Αφορά όλα τα νέα παιδιά που έχουν αρχίσει την εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου, αλλά και τα νέα παιδιά που πρόκειται να αρχίσουν την εκμάθηση ενός μουσικού οργάνου !!! Η άποψή μου γι' αυτά τα παιδιά είναι : "απολαύστε το ταξίδι της εκμάθησης, χωρίς να βιαζόσαστε να μάθετε το μουσικό όργανο όσο το δυνατόν γρηγορότερα !!! Μελετήστε αργά και μεθοδικά και ... όλα τα καλά [εκμάθηση τεχνικών, εκμάθηση τραγουδιών κλπ] όχι μόνο θα έρθουν, αλλά, το σημαντικότερο, δεν πρόκειται να "φύγουν" ποτέ !!!" .....

     

    Φυσικά ... μακάρι ο συμφορουμίτης που άνοιξε προ 6ετίας το τόπικ να έχει μάθει αυτή τη στιγμή να παίζει άριστα την ηλεκτρική κιθάρα του !!! Μακάρι χίλιες φορές ....


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your soul [Shout - Tears For Fears]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 13-10-2012 20:24 ]