ελληνική μουσική
    239 online   ·  210.899 μέλη
    rotse
    29.12.2009, 11:13
    Δεν υπάρχουν φανταστικοί, συναρπαστικοί, ανεπανάληπτοι, φοβεροί, καταπληκτικοί, τέλειοι, super, οι καλύτεροι, εξερετικοί...Θέλετε να συνεχίσω?
    Gamer13
    30.12.2009, 01:46
    εγω ξερω οτι εχουν 1-2 τραγουδια καλα κατα τα αλλα ειναι ψευτορωκαδες δεν μπορεις να συγγρινεις κανενα ροκ- μεταλ συγγροτιμα μαζι τους
    vicobubble
    30.12.2009, 13:23
    γιατι να συγκρινεις ροκ μεταλ συγκροτημα μαζι τους όταν oi green day δεν είναι ροκ μέταλ ?
    freakhood
    30.12.2009, 14:13

    Ξανατονίζω:

    Για τα δεκαπεντάχρονα και τα δεκαεξάχρονα καλοί είναι. Άντε μέχρι και τα εικοσάχρονα. Δεν έχω πρόβλημα με καμία ηλικία αλλά αντιλαμβάνεστε τι προσπαθώ να πω.

    Όταν αρχίζουν και σοβαρεύουν λίγο τα πράγματα όμως, ε...τότε καταλαβαίνουμε πως είναι άλλο ένα από τα χιλιάδες γκρουπ του συρφετού που καραπροωθούνται κάργα από την μουσική βιομηχανία.

    Καμία σχέση με πανκ ως προς την ουσία τουλάχιστον.

    Για μένα δεν διαφέρουν στο ελάχιστο πλέον από κατασκευάσματα τύπου Avril Lavigne κλπ.

    Θα γράψω τα ίδια που είχα γράψει και σε ένα καραξεφτιλισμένο φόρουμ:

    "επειδη η γνωμη μου για τους U2 (και μπαντες σαν τους U2) ειναι χειριστη, η ίδια πλεον ειναι και για αυτους εδω. Κριμα. τους ειχα συμπαθησει καποτε (όταν είχαν βγάλει το πρώτο τους άλμπουμ)"

    υγ1: τελικα αργα η γρηγορα το 99% (και βαλε) αποδυκνειονται ψευτικοι και καραέμποροι. ουστ!

    υγ2: το ειρωνικό της υπόθεσης είναι οτι τους είχα δει κάποτε ζωντανούς στο London Astoria. Πάνε αρκετά χρόνια από τότε. Ήταν ήδη περίοδος παρακμής γι'αυτούς...


    fireroc
    30.12.2009, 18:37

    ακριβως ! οσοι νομιζουν οτι oi green day ειναι πανκ λαλυτερα να ακουσουν μεθυσμενα ξωτικα να καταλαβουν
    Link

    " target="_blank">> η boikot
    https://www.youtube.com/watch?v=cFa0LpT2OHULink
    >

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2009 18:37 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2009 18:38 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 30-12-2009 18:39 ]


    fireroc
    31.12.2009, 15:13

    οι green day παιζουν μουσικη για αμερικανακια κολεγιοπαιδα χωρις κοινωνικους προβληματισμους και αυτο το ονομαζουν πανκ....... ελεος!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 31-12-2009 15:14 ]


    marching-girl
    02.01.2010, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 31-12-2009 στις 15:13 έγραψε...

    οι green day παιζουν μουσικη για αμερικανακια κολεγιοπαιδα χωρις κοινωνικους προβληματισμους και αυτο το ονομαζουν πανκ....... ελεος!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 31-12-2009 15:14 ]



     

    λολ, οχι {#emotions_dlg.walkman}


    caterina08
    02.01.2010, 22:47

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 30-12-2009 στις 14:13 έγραψε...

    Ξανατονίζω:

    Για τα δεκαπεντάχρονα και τα δεκαεξάχρονα καλοί είναι. Άντε μέχρι και τα εικοσάχρονα. Δεν έχω πρόβλημα με καμία ηλικία αλλά αντιλαμβάνεστε τι προσπαθώ να πω.

    Όταν αρχίζουν και σοβαρεύουν λίγο τα πράγματα όμως, ε...τότε καταλαβαίνουμε πως είναι άλλο ένα από τα χιλιάδες γκρουπ του συρφετού που καραπροωθούνται κάργα από την μουσική βιομηχανία.

    Καμία σχέση με πανκ ως προς την ουσία τουλάχιστον.

    Για μένα δεν διαφέρουν στο ελάχιστο πλέον από κατασκευάσματα τύπου Avril Lavigne κλπ.

    Θα γράψω τα ίδια που είχα γράψει και σε ένα καραξεφτιλισμένο φόρουμ:

    "επειδη η γνωμη μου για τους U2 (και μπαντες σαν τους U2) ειναι χειριστη, η ίδια πλεον ειναι και για αυτους εδω. Κριμα. τους ειχα συμπαθησει καποτε (όταν είχαν βγάλει το πρώτο τους άλμπουμ)"

    υγ1: τελικα αργα η γρηγορα το 99% (και βαλε) αποδυκνειονται ψευτικοι και καραέμποροι. ουστ!

    υγ2: το ειρωνικό της υπόθεσης είναι οτι τους είχα δει κάποτε ζωντανούς στο London Astoria. Πάνε αρκετά χρόνια από τότε. Ήταν ήδη περίοδος παρακμής γι'αυτούς...



    +φωνω απολυτα τοσο για τους green day oσο και για u2 και αλλα παρεμφερη συγκροτηματακια και αλλους "σολιστεσ" που απλα και μονο στοχευουν στην εμπορικη πλευρα της μουσικης και οχι στην πραγματικη και ουσιωδη....


    vicobubble
    03.01.2010, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος fireroc στις 31-12-2009 στις 15:13 έγραψε...

    οι green day παιζουν μουσικη για αμερικανακια κολεγιοπαιδα χωρις κοινωνικους προβληματισμους και αυτο το ονομαζουν πανκ....... ελεος!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : fireroc στις 31-12-2009 15:14 ]



     

    Αχα....οκ αμα το λες εσυ....Έίμαι αλλο ενα αμερικάνικο κολεγιόπαιδο λοιπόν χωρίς κοινωνικούς προβληματισμούς που απλα ΛΑΤΡΕΥΕΙ  τους green day...{#emotions_dlg.smartass}


    freakhood
    03.01.2010, 18:15

    Να κάνω μια διευκρίνηση? Αν σας αρέσουν κάποια κομμάτια τους, αυτό δεν σημαίνει πως

    είστε χαζοχαρούμενα.

     

    Ούτε είναι τα αμερικανάκια είναι όλα χαζοχαρούμενα.

     

    Ήμουν στην Καλιφόρνια και έχω ανακαλύψει διάφορα...

    Απόψεις διατυπώνουμε εδώ. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε όλοι.


    rollinngstone
    03.01.2010, 18:31

    Πφφφφφ.... Green Day. Ενα δυο κομματάκια τους μόνο αξίζουν και τα άλλα.....

    Απορώ τι τους βρίσκουν


    TheExtraordinaryGirl
    24.04.2011, 20:30
    καταλαβαινω οτι ο καθενας απο εσας εχει την αποψη του, και ειναι βεβαιως ολες δεκτες.. απλα, θα ηθελα πριν διατυπωσετε τις αποψεις σας περι αθλιοτητας και ψευτοροκιας των Green Day, να εχετε ριξει μια ματια στους στιχους, το νοημα και την μουσικη των τραγουδιων τους, που προσωπικα εμενα μου προκαλουν ανατριχιλα απο συγκινηση και δεος, και απεριγραπτα συναισθηματα που κανενα αλλο συγκροτημα ή τραγουδιστης/τραγουδιστρια μου εχουν ποτε προκαλεσει.. ειναι το αγαπημενο μου συγκροτημα εδω και 7 χρονια, και πιστεψτε με, αν ηταν πραγματικα ψευτοροκαδες και ειχαν απλα 1-2 καλα τραγουδακια, δεν θα εμπενα ΚΑΝ στον κοπο να ακουσω οχι το επομενο cd τους, αλλα ουτε καν το επομενο τραγουδι τους, επειδη εχω μεγαλωσει με pure rock μεσω της μητερας μου.. εχω ακουσει πααααααρα πολλα συγκροτηματα, ΟΛΑ τους δεν θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν κατι λιγοτερο απο σπουδαια και εχοντας μεγαλη πειρα στο τι παει να πει αληθινη μουσικη και οχι ενα τραγουδι που το εγραψε καποιος κατα λαθος οταν ηταν μαστουρωμενος και εγινε μεγαλη επιτυχια, μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι οι Green Day ειναι ενα απο τα καλυτερα, αν οχι το καλυτερο συγκροτημα της εποχης μας, με τις μεγαλυτερες δυνατοτητες στο να μας δωσουν στιγμες συγκινησης, θαυμασμου και πορωσης οταν ακουμε τα τραγουδια τους..
    flyingangelsophia
    24.04.2011, 20:49
    παιδιά sorry αλλά ο καθένας έχει το δικό του γούστο στην μουσική και παρόλο που εμάς μπορεί να μην μας αρέσει πρέπει να σεβόμαστε το τι ακούει ο άλλος...
    MikeGnR
    25.04.2011, 00:53
    Εγώ δεν μπορώ να κατάλαβω γιατί σόνι και καλά ΠΡΕΠΕΙ/ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ με το πέρασμα του χρόνου να παρατάμε "χαζοχαρούμενα" συγκροτήματα και πηγαίνουμε σε άλλα και καλά "πιο ψαγμένα"... Γιατί πρέπει να κόψουμε μαχαίρι τους U2 και να κούμε μόνο Tool ή δεν ξέρω και γω τι άλλο... Εγώ έχω ακούσει όλη την δισκογραφία τους και ομολογώ πως από κά8ε άλμουν έχουν το πόλυ 3 καλά τραγούδια (κάποια ίσως και κανένα), εκτός του American Idiot το οποίο μου άρεσε ολόκληρο. Χωρίς βέβαια να είμαι και τόσο fan του σύγχρονου πανκ. Απέχουν πολύ από μπάντες όπως οι "The Clash", "Ramones","Dead Kennedys", κτλ, που μου άρεσουν πολύ περισσότερο... Η άποψη μου είναι πως άπ' ΟΛΑ τα συγκροτήματα πρέπει να ακούς Ο,ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και σου κάθετε καλύτερα στο αυτί. Από τους Zeppelin μέχρι την lady gaga, επιλεγμένα τραγούδια μόνο. Έτσι γίνεται δουλεία. Τώρα αν βάζουμε παροπίδες και χτίζουμε μόνοι μας τοίχους ανάμεσα στους καλλιτεχνες με το κρητίριο πόσο % έχουν πουλήσει την μουσική τους στο εμπόριο ή αν έχει νόημα αυτά που λένε, τότε γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί.
    Mad4U
    25.04.2011, 17:42
    Οι green day οντως ηταν για 13-17!!! Με τα χαζοτραγουδα αλλα το τελευταο cd ειναι πολυ καλο!!!! Εγω τους γουσταρω παρα πολυ κ αν ερθουν Ελλαδα θα παω!!!!
    TheExtraordinaryGirl
    28.04.2011, 00:56
    παιδια, το θεμα δεν ειναι ποσο % εχουν πουλησει, οπως προαναφερθηκε.. το θεμα ειναι να σου κανει κλικ! να καταλαβαινεις με το που ακουσεις το 1ο τραγουδι οτι προκειται να φας πολυ γερο κολλημα.. τωρα, ο καθενας εχει τα γουστα του και δεν γινεται να αλλαξουν (τοσο ευκολα τουλαχιστον).. οσον αφορα καποια επερχομενη συναυλια των Green Day στην Ελλαδα, δεν εχουμε ακουσει κατι συγκεκριμενο, αλλα παντα ελπιζουμε.. μηπως ξερει κανενας απο εσας τιποτα?
    -A-ston-kyklo-
    17.05.2011, 13:45

    ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : -A-ston-kyklo- στις 17-05-2011 13:51 ]


    -A-ston-kyklo-
    17.05.2011, 13:49
    την ουσια ομως του πραγματικου punk liga sygrothmata tin exoyn sylavei
    Foidel
    17.05.2011, 14:43

    Ο δημιουργός του θέματος είναι ιδιαίτερα διαχειτικός διότι προφανώς έχει φάει ένα κοληματάκι με τους Green Day.To συγκρότημα προσωπικά το θεωρώ άθλιο.Δεν έχει τίποτα να προσφέρει παρά μονό έξαψη σε όσους έχουν άθλια μουσική παιδία.Έχουμε,είχαμε μάλλον καποία συγκροτήμaτα ροκ μουσικής στην Ελλάδα τα οποία πρόσφεραν αλήθειες στα τραγούδια τους που δεν νομίζω να ξαναειπωθούν στην Ελλάδα.Τσεκάρετε αυτά:


    Link

    " target="_blank">>

    Αφιερωμένο στα παδιά που έχουν χαθεί από τα ναρκωτικά


    Link

    " target="_blank">>

    Για αυτούς που πραγματικά ψάχνονται


    Link

    " target="_blank">

    Link
    >

    Αφιερωμένο στο καρναβάλι της Εurovision και τους υποτιθέμενους δ(θ)εσμούς της


    Link

    " target="_blank">

    Link
    >

    no comment


    Link" target="_blank">


    Link
    >

    Για όσους δεν θέλουν να ξεσαλώνουν ευπρεπώς


    Mad4U
    18.05.2011, 03:21

    Oι green day μεχρι το album 21st century breakdown ειχαν μερικα καλα τραγουδια και τα υπολοιπα ηταν χαζα αθλια για high school κτλ...το 21st century breakdown ειναι παρα καλο, εχει πολλα καλα τραγουδια και ποιοτικα. το 21 guns δεν ειναι χαζοτραγουδο του κιλου κ οσο κομπλεξικος κ αν εισαι δε το λες ετσι.

    Επισης τα τραγουδια των green day δεν αναφερονται σε αγαπες χωρισμους και αλλα γλυκαναλατα...ποσοι μπορουν να ξεφυγουν απο αυτο σημερα?

    Οι κομπλεξικοι κρινετε με αυτα που εχουν κανει κ οχι με το τι κανουν τωρα. Ειναι 40χρονοι πλεον πιστευω εχουν το δικαιωμα να γινουν καλυτεροι και να ξεφυγουν απο τα χαζοτραγουδα.

    Μια συναυλια τους θελω στην Ελλαδα και παω και μονος μου!!!




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία