ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.851 μέλη

    Ερωτεύεστε τους φίλους σας;

    sofiasim_00
    07.09.2006, 22:46
    Μπορεί να σας φανεί παράξενο αλλά είναι κάτι που έχω στο μυαλό μου αρκετά χρόνια.Προσωπικά ερωτεύομαι τους φίλους μου.Είναι κάτι που σε όποιον το λέω δεν μπορεί να το καταλάβει η το θεωρεί παράξενο και είπα να το μοιραστώ και με εσάς.Άλλο ένα άτομο έχω γνωρίσει που να λέει το ίδιο πράγμα...Το έχει σκεφτεί κάποιος από εσάς η σας φαίνεται παράξενο;;;
    megaloserwtikos
    08.09.2006, 00:18
    Γιατί να μας φανεί παράξενο;
    Προσωπικά δεν θεωρώ τίποτα παράξενο. Παράξενο είναι να συμβιβάζεσαι και να μην κάνεις αυτό που σ' αρέσει. Τα ''πρέπει''.
    Εμένα δεν μου έχει τύχει να ερωτεύομαι τους φίλους μου η τις φίλες μου, μου έχει τύχει όμως να τους αγαπώ και να τους νοιάζομαι.
    Αλλά αν εσύ ένιωσες κάτι πιο βαθύ και ιδιαίτερο, καλά έκανες και μια χαρά... είτε είναι του άλλου φύλου, είτε του ίδιου με σένα... απόλαυσε το χωρίς σκέψεις.
    Ωραίο πράγμα να είσαι ερωτευμένος!

    Μην ξεχνάς ότι σου το λέει ο megaloserwtikos, κάτι θα ξέρει.
    sofiasim_00
    08.09.2006, 00:33
    Το μέλος megaloserwtikos στις 08-09-2006 στις 00:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γιατί να μας φανεί παράξενο;
    Προσωπικά δεν θεωρώ τίποτα παράξενο. Παράξενο είναι να συμβιβάζεσαι και να μην κάνεις αυτό που σ' αρέσει. Τα ''πρέπει''.
    Εμένα δεν μου έχει τύχει να ερωτεύομαι τους φίλους μου η τις φίλες μου, μου έχει τύχει όμως να τους αγαπώ και να τους νοιάζομαι.
    Αλλά αν εσύ ένιωσες κάτι πιο βαθύ και ιδιαίτερο, καλά έκανες και μια χαρά... είτε είναι του άλλου φύλου, είτε του ίδιου με σένα... απόλαυσε το χωρίς σκέψεις.
    Ωραίο πράγμα να είσαι ερωτευμένος!

    Μην ξεχνάς ότι σου το λέει ο megaloserwtikos, κάτι θα ξέρει.



    Βασικά είμαι ερωτευμένη με όλα τα πρόσωπα που έχουν αφήσει κάτι στην ψυχή μου.(Έστω κι αν έχουν φύγει από την ζωή μου.)Άτομα που με εμπνέουν.Που μου ξυπνάν συναισθήματα.Που με κάνουν να γράφω.Σε όποιον λέω αυτό το πράγμα αμέσως σκέφτεται ότι είναι κάπως διεστραμένο η ανώμαλο.Είναι διαφορετικός έρωτας.Δεν μπορώ να το εξηγήσω...
    meltica
    08.09.2006, 00:42
    Προσωπικά δεν θεωρώ ότι υπάρχει φιλία μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας.

    Υπάρχουν οι εξαιρέσεις όπως ας πούμε η περίπτωση να είναι δυο άνθρωποι που δεν έλκονται καθόλου ερωτικά. Αλλά για να μην έλκονται ερωτικά πάει να πει ότι δεν έχουν κοινές αναφορές- δεν ερωτευόμαστε μόνο τους κούκλους και τις κούκλες, αλλά περισσότερο τους ανθρώπους που ταιριάζουμε- οπότε δεν θεωρούνται και φίλοι.

    Και για μένα τουλάχιστον, αλλά και με πολλούς που έχουμε συζητήσει και έχουμε καταλήξει εκεί, μια φιλία έχει πολλά χαρακτηριστικά με έναν έρωτα. Επομένως αυτό που μας κάνει να μην ερωτευόμαστε τις φίλες μας- οι γυναίκες- ή τους φίλους μας- οι άντρες- είναι ότι δεν ελκόμαστε από άτομα του ίδιου φύλου- χωρίς να θέλω να κάνω διακρίσεις μιλάω για ετεροφυλόφιλους, χωρίς να έχω κάτι με τους ομοφυλόφιλους.

    Οπότε για να καταλήξω και στην ερωτησή σου Σοφία δεν μου φαίνεται καθόλου περίεργο που ερωτεύεσαι τους φίλους σου. Το περίεργο θα ήταν το αντίθετο.

    Υ.Γ. Ασφαλώς και θα υπάρχουν πολλοί που υποστηρίζουν ότι έχουν φίλους του αντίθετου φύλου. Κάποια ερωτήματα: Πόσο φίλοι είναι αυτοί οι φίλοι- όταν λέω ότι δεν υπάρχει φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα εννοώ κολλητή φιλία, κάθε μέρα μαζί κ.ο.κ. Και ακόμα αν είναι σίγουροι ότι δεν είναι ερωτευμένοι με τον φίλο/η τους πως είναι σίγουροι πως δεν συμβαίνει το αντίθετο; Και τέλος είναι σίγουροι πως η φιλία τους είναι αγνή, ή κάποια συναισθήματα που μπορεί να ξυπνούν κατά την επαφή τους με το άλλο φύλο τα θεωρούν ασήμαντη αφορμή για να πλήξουν την φιλία τους.

    Συγγνώμη αν ήμουν κάπως επιθετική, αλλά έχω κάποια βιώματα σχετικά με το θέμα τα οποία με κάνουν να έχω την παραπάνω άποψη.


    Giorgos_arazei
    08.09.2006, 01:26
    Μου χει τυχει πολλες φορες να νιωθω κατι για μια φιλη μου, θα διαφωνισω ομως με την αποψη πως δεν υπαρχει φιλια μεταξυ ανδρα-γυναικας. Ισα ισα που σε καμια περιπτωση δεν πιστευω στις φιλιες μεταξυ γυναικων!Γινονται ανω κατω για το τιποτα!Ας μην ξεφευγουμε ομως απ το θεμα. Ειναι να μη σου τυχει...Φιλο δεν θα ερωτευτεις?Εδω ακουμε πως ερωτευονται και.....αδερφια!!
    meltica
    08.09.2006, 01:30
    Φομάμαι ότι έκανα μια παρερμηνεία στα λόγια της Σοφίας...Δεν ξέρω αν αναφέρεται ακριβώς στην φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας. Πάντως όπως και να'χει πάλι δεν μου φαίνεται περίεργο, αλλά θα αναφερθώ σε αυτό κάποια άλλη στιγμή γιατί τώρα είμαι πολύ κουρασμένη. (την γλιτώσατε )
    megaloserwtikos
    08.09.2006, 01:41
    sofiasim και ούτε χρειάζεται να εξηγήσεις η να απολογηθείς για κάτι. Πολύ περισσότερο αν μας λες ότι αυτό σου δίνει και έμπνευση για να γράφεις.
    Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι σημαίνει ομαλό και ανώμαλο. Το πιο ομαλό πάντως είναι να είσαι όπως νιώθεις.
    Η ζωή είναι μια εμπειρία για μένα και το πως επιλέγει να την ζήσει κάποιος, είναι απόλυτο δικαίωμα του. Ασ' τους να λένε. Το πολύ πολύ να σε εμπνεύσουν κι αυτοί με τις ανασφάλειες τους και με το να θέλουν να σε βάλουν σε ''τάξη''.
    Αν θέλεις μου λες, πως νιώθεις με την αντιμετώπιση των γύρω σου, που σου λένε περί ''διαστροφής και ανωμάλου''.

    movflower
    08.09.2006, 03:06
    Φιλία σημαίνει αγάπη.

    και ως γνωστό, η αγάπη είναι πλατύς όρος. μια από τις όψεις της είναι και ο έρωτας.

    εγώ έχω ως αρχή μου να διατηρώ κάποια όρια ανάμεσα στα διαφορετικά είδη αγάπης που τρέφω για τους δικούς μου ανθρώπους. για αυτό και δεν ερωτεύομαι φίλους μου. Διαφωνώ με την άποψη ότι δεν υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας. όσοι την στηρίζουν, είναι μάλλον άνθρωποι που δεν βίωσαν ποτέ την αγνή φιλία. ποιοι σκοτώνουν αυτές τις φιλίες, είναι συνήθως, οι ερωτικοί σύντροφοι που ζηλεύουν και δεν κατανοούν την ανάγκη φιλίας με ανθρώπους του αντίθετου φύλου. Φυσικά ένας κακός χρονικά ενθουσιασμός, που μπορεί να νοηθεί έρωτας, φέρνει ζημιές, μη φταίμε πάντα τους μη άμεσα ενδιαφερόμενους

    αυτά ισχύουν για μένα όμως. Διότι ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του και να ερωτευτεί όποιον/όποιαν θέλει.
    και αν κάποτε τύχει και ερωτευτώ φιλαράκι μου, υπόσχομαι να έρθω σε αυτό το τόπικ και να το εξμολογηθώ. αλλά θα έχω άλλα τόσα φιλαράκια που μου δίνουν καρδιοκτύπια από πλάκες και ανταλλαγή σκέψεων, κοινές εμπειρίες και όχι από έρωτα οπόταν στην υγειά μας

    και κάτι άλλο. οι περισσότεροι θεωράνε αλλόκοτο κάτι που δεν βρίσκεται στα δικά τους όρια ή "οπτικό" πεδίο. οπόταν σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε, αγαπητή μου φίλη.




    φιλιά
    rory166
    08.09.2006, 12:58
    Κοιτα,δεν εχω φτασει σε σημειο να ερωτευομαι τους φιλους μου...
    Αλλα ισως να εχω ερωτευθει καποιες φιλες μου!!
    εγω ειμαι υπερ της αποψης οτι δεν γινεται να υπαρξει καθαρη φιλια αναμεσα
    σε εναν αντρα και μια γυναικα.Παντα θα υπαρχει,εστω και λιγος ερωτισμος αναμεσα σε δυο φιλους διαφορετικου φυλου...
    iris-the-black
    08.09.2006, 13:03
    Εγω θεωρω οτι οι φιλοι ειναι οι σημαντικοτεροι ανθρωποι μετα τους γονεις μας.Τους αγαπω πααααρα πολυ!Και μην ξεχνατε πως εμεις τους διαλεγουμε
    sofiasim_00
    08.09.2006, 18:14
    Παιδιά... Νομίζω ότι την στιγμή που έγραφα το topic ήμουν κάπως μπερδεμένη και δεν μπόρεσα να δώσω να καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ...
    Δεν πρόκειται για έρωτα που νιώθει μία γυναίκα προς έναν άντρα και το αντίστροφο.
    Είναι διαφορετικό συναίσθημα.Για παράδειγμα μου έχει τύχει να "ερωτευτώ" μια φίλη μου.Χρησιμοποιώ αυτήν την λέξη γιατί δεν μπορώ να βρω κάποια άλλη που να ταιριάζει.Να ξυπνάω το πρωί και να είναι από τα πρώτα πράγματα που σκέφτομαι.Αυτό δε σημαίνει ότι νιώθω και έλξη προς την φίλη μου μιας και είναι έξω από την φύση μου να "ποθώ" μια γυναίκα.Απλά μοιάζει με τον έρωτα για παράδειγμα που νιώθουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα για την μουσική.Σίγουρα δεν είμαι η μόνη που μόλις ξυπνήσω το πρωί το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να πάρω την κιθάρα μου και να παίξω κάτι που σκέφτηκα στον ύπνο μου...
    Είναι παρόμοιο με τον έρωτα που τρέφω για την μουσική, για την φύση, για την θάλασσα...κ.λ.π....Δεν είναι απαραίτητο να συγχέουμε τον έρωτα μιας κοπέλας με την φίλη της η ενός άντρα με τον φίλο του με τον πόθο που νιώθεις για το κορμί του άντρα αν είσαι γυναίκα και το αντίστροφο.Ελπίζω να καταλάβατε πως το εννοώ... Είμαι φυσιολογική..
    oulaloum
    08.09.2006, 18:49
    Καθόλου παράξενο δεν είναι, μου συμβαίνει όλη την ώρα.
    Πχ όταν είμαι σε μια παρέα και μεταξύ αυτών είναι και ένα άτομο του ίδιου ή του αντίθετου φύλου (δεν έχει σημασία) και νιώθω ότι αυτό το άτομο έχει κάτι..η αύρα του,δεν ξέρω όπως θες πες το,νιώθω ένα τσίμπημα στην καρδιά που σημαίνει ότι κάτι με ελκύει και θέλω να γνωρίσω αυτό το άτομο καλύτερα.Σε μικρότερη ηλικία δεν συνέβαινε αυτό, η γνωριμία και στην πορεία η φιλία εγκαινιαζόταν με την κλασσική φρασούλα "να κάτσω δίπλα σου?" και όλα έπαιρναν το δρόμο τους. Έχω κρατήσει φιλίες από το Δημοτικό Γυμνάσιο κτλ και από τότε έχω δημιουργήσει και άλλες.Και νομίζω ότι κάπως έτσι είναι,ο ερωτισμός μας οδηγεί στο να θέλουμε να γνωρίσουμε αυτό το άτομο καλύτερα, να μοιραστούμε πράγματα και στο πέρασμα του χρόνου αυτό μετουσιώνεται σε κάτι πιο στέρεο,τη φιλία.Ποτέ όμως δεν χάνεται.
    Είμαι της γνώμης δηλ ότι όχι μόνο μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου αλλά και του αντίθετου υποβόσκει ένας λανθάνων ερωτισμός,είναι αυτός που μας κάνει να νοιαζόμαστε για τον άλλο,να θέλουμε το καλύτερο για αυτόν/η και να του το λέμε όταν αυτός/η δεν το βλέπει,να τασακωνόμαστε,να νιώ8ουμε απαίσια που απομακρυνόμαστε και να τα ξαναβρίσκουμε,να μοιραζόμαστε όμορφες στιγμές.
    Άσχετο τώρα αυτό, καμιά φορά τα πράγματα γίνονται πιο δυσδιάκριτα και η γραμμή μεταξύ φιλίας και έρωτα λεπταίνει.Τότε είναι που εξαρτάται από εμάς και μόνο πως θα χειριστούμε τα συναισθήματα αυτά μέσα μας (αν προέρχονται εκ μέρους μας) ή/και να το συζητήσουμε με τον φίλο μας όταν τα συναισθήματα προέρχονται από αυτόν.Αξίζει να αλλάξει η μορφή της σχέσης σε κάτι πιο έντονο αλλά σίγουρα πιο αβέβαιο για εσάς μετά?Αν η απάντηση είναι αρνητική η "επούλωση" της φιλίας από μια τέτοια αποκάλυψη παίρνει λίγο καιρό αλλά τελικά η σχέση σας παραμένει ως είχε.Αλλιώς αν θεωρείς ότι αξίζει απλά το κάνεις και νομίζω ότι θα βγει κάτι καλό από αυτό δεδομένης της προηγούμενης φιλίας σας.Πάλι, αν νιώθατε ότι τόσο καιρό καταπιέζατε τα συναισθήματά σας και πέσετε με τα μούτρα τότε ποτέ δεν ήσασταν φίλοι αλλά παρατεταμένοι lovers to be..
    black_devil
    08.09.2006, 18:54
    Ετσι οπως το θετεις τωρα δεν υπαρχει τιποτα το παραλογο. Ολοι νοιαζομαστε για τους φιλους μας και συχνα τυχαινει να ειναι το πραγμα που εχουμε στο μυαλο μας. Ας μην ξεχναμε οτι περναμε πολλες ωρες μαζι τους και μοιραζομαστε με αυτους κομματια της ζωης μας. Καταλαβαινω πως νιωθεις. Ειναι ενα περιεργο συναισθημα. Οταν σκευτεσαι και μονο οτι μπορει να χασεις καποιον για τον οποιο νιωθεις ετσι, πευτεις σε καταθλιψη. Θεωρεις οτι ειναι συστατικο του εαυτου σου και τον εχεις παντα μναζι σου και στην καρδια και στο μυαλο σου. Δεν ειναι παραξενο ή ανωμαλο αυτο. Στην ουσια ειναι αγαπη...
    sofiasim_00
    08.09.2006, 19:09
    Χαίρομαι που τελικά κατόρθωσα να εξηγήσω λίγο καλύτερα αυτό που ήθελα από την αρχή.
    black_devil και oulaloum με έχετε καλύψει πλήρως.Αυτά ήθελα να πω αλλά δεν είμαι και πολύ καλά αυτό το διάστημα....Μου λείπουν πράγματα...μου λείπουν οι φίλοι μου.....
    sofiasim_00
    08.09.2006, 19:11
    Μάλλον το έστειλα παραπάνω φορές.....
    Απλά μου έλεγε ότι δεν στάλθηκε...!

    Τί κι αν κρατάει μια στιγμή...
    για μια στιγμή δεν είσαι εδώ...
    γι' αυτήν πονώ και τραγουδώ...


    (διορθώθηκε)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 09-09-2006 13:38 ]


    meltica
    08.09.2006, 20:57
    Σοφία όπως είπα και χτες βράδυ παρανόησα το αρχικό σου post και έγραψα κάτι το οποίο ναι μεν υποστηρίζω, αλλά καμία σχέση δεν έχει με αυτό που είπες...

    Τώρα η γνώμη μου σε αυτό που είπες... Εννοείται πως να νιώθεις έτσι δεν είναι κάτι ανώμαλο ή παράλογο. Δηλαδή εδώ που τα λέμε ακόμα και ερωτική έλξη με την πραγματική έννοια του όρου να ένιωθες πάλι δεν θα ήταν ανώμαλο...(μην μου θυμίζεται τώρα μια συμφοιτήτρια που μια μέρα στο μάθημα είχε λυσσάξει να επιμένει πως ένας ομοφυλόφιλος δεν ήταν φυσιολογικός... γέλασε και το παρδαλό κατσίκι.)

    Το να είσαι ερωτευμένος με κάποιον φίλο σου, μου έχει συμβεί και μένα. Μάλιστα είχα χρησιμοποιήσει και τον όρο για κάποια φίλη μου, αλλά το ξέχασα στην πορεία. Ίσως γιατί όσο μεγαλώνω οι φιλίες μου είναι όλο και πιο σταθερές και ουσιαστικές οπότε δεν βασίζονται στον ''έρωτα''... Και με αυτό θα δώσω μια άλλη διάσταση στην έννοια του ''έρωτα'' στις φιλίες. (στις φιλίες με τα κορίτσια έτσι; Γιατί εμένω στην αρχική μου άποψη ότι φιλία μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας δεν υπάρχει... )

    Όταν πήγα λύκειο δεν ήξερα κανένα. Γνώρισα μια κοπέλα και αρχίσαμε να κάνουμε παρέα. Με αυτήν την κοπέλα δέσαμε φοβερά. Γελάγαμε όλη την ώρα, ήθελα πάντα να την βλέπω γιατί πέρναγα τόσο τέλεια μαζί της όσο με κανέναν άλλο. Παρόλ' αυτά όμως αν και ήταν τόσο τέλεια φίλη και συμφωνούσαμε σε πολλά, γελάγαμε, περνάγαμε πάντα ωραία- αυτά όλα ισχύουν και σήμερα για αυτή μου την φίλη απλά περιγράφω τα γεγονότα του τότε για να καταλήξω στο συμπέρασμα που έβγαλα εκείνη την εποχή- όταν ήθελα να συζητήσω κάτι ουσιαστικό δεν ήταν το κατάλληλο άτομο για να το κάνω. Αν και ήμασταν φίλες κολλητές- σε καμία περίπτωση γνώστες ή τίποτα τέτοιο. Τα ουσιαστικά μου θέματα τα συζητούσα εκτενέστερα ως επι τω πλείστον με την άλλη μας κολλήτη, που μπορεί να μην είχαμε φανταστική χημεία, δεν γελάγαμε ούτε περνούσαμε καλά όλη την ώρα, όμως ήταν πολύ καλή στο να μου συμπαραστέκεται και να έχουμε μια πιο ουσιαστική επαφή- ουσιαστική βέβαια με το κριτήριο που βάζω εγώ, άλλος μπορεί να θεωρεί ουσιαστικό να περνάει όλη την ώρα καλά και να γελάει. Όταν λοιπόν στην τρίτη λυκείου με ρώτησαν ποια από τις δυο μου κολλητές θεωρώ πιο κοντά μου είπα ''Η Ανδριάνα είναι θεωρητικά πιο καλή φίλη, είναι πάντα δίπλα μου και με ακούει, της συμπαραστέκομαι και το αντίθετο... η Νένα όμως είναι έρωτας''.

    Ακριβώς έτσι. Δηλαδή για να μην μακρυγορώ η ιστορία μου έχει αποδείξει ότι μπορεί να αισθάνεσαι αισθήματα έρωτα για μια φίλη σου ίσως επειδή όλα αυτά που περνάς μαζί της μοιάζουν με έρωτα- γέλια, τρέλες κ.τ.λ. Άλλωστε όταν γνωρίζουμε και ένα αγόρι αυτό δεν είναι που μας δένει στην αρχή κοντά του, που μας κάνει να κεραυνοβολιόμαστε; Το ότι περνάμε φανταστικά!! Αργότερα έρχεται η αγάπη, η αφοσίωση, η φιλία- ναι, πόσες φορές δεν έχουμε πει πως ο συντροφός είναι ο καλυτερός μας φίλος;

    Θα συμφωνήσω λοιπόν στην ύπαρξη του έρωτα στην φιλία, αλλά θα διαφωνήσω στο θέμα ότι πρόκειται για μια φιλία ουσιαστική που βασίζεται σε αισθήματα της αγάπης- δεν είμαι κατηγορηματική σε αυτό απλά το παίρνω στατιστικα. Μπορεί να είναι μια φίλη που μας κάνει να συγκλονιζόμαστε κάθε φορά που βλεπόμαστε, με όλες αυτές τις χημικές αντιδράσεις που μας κάνουν να ταιριάζουμε τόσο πολύ, αλλά συνήθως η σχέση δεν είναι ουσιαστική. Και αυτό γιατί όπως και στις σχέσεις με τους άντρες όταν περνάει ο καιρός, ξεθυμάινει και ο έρωτας και μόνο τότε βλέπεις αν η σχέση αυτή αξίζει και αν ο άλλος έχει να σου προσφέρει πραγματικά, έτσι και στις φιλίες αυτές μόνο όταν ξεθυμάνει ο ''έρωτας'' μένει η φιλία αγνή και την οποία μπορείς να αντιμετωπίσεις από την αληθινή της πλευρά πλέον. Μην ξεχνάμε ότι ο έρωτας τυφλώνει...

    Υ.Γ Δεν ξέρω αν καταλάβατε τίποτα γιατί η αλήθεια είναι ότι είμαι πάλι πολύ κουρασμένη... αχ, αυτή η εξεταστική θα με εξοντώσει...
    lovehim
    08.09.2006, 22:50
    OULALOUM SIMFONO MAZI SOU.....KAI MELTIKA.....
    FISIKA KAI PISTEUO POS MPOREI NA DIMIOURGEITHEI EROTAS MESO FILIAS
    OPOS KAI FILIA MESO EROTA...
    PROSOPIKA AN EKSERESO TOUS KOLLITOUS MOU OLOUS TOUS ALLOUS MPORO NA TOUS DO EROTIKA AN MOU DOTHEI I EYKAIRIA NA TO KANO ALLA ME AUTON TON TROPO OPOS EIPATE KAI PRIN XANONTE OI FILIES.........
    KAI sofiasim_00 GIATI DEN EISAI KALA GIA KATI SXETIKO?
    elzaatar
    09.09.2006, 02:17
    Το "να το κάνεις" δεν σημαίνει υποχρεωτικά ότι χάνονται οι φιλίες , αρκεί να ξέρετε τι κάνετε και γιατί το κάνετε.
    Astron
    09.09.2006, 13:51
    Το μέλος sofiasim_00 στις 08-09-2006 στις 18:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν είναι απαραίτητο να συγχέουμε τον έρωτα μιας κοπέλας με την φίλη της η ενός άντρα με τον φίλο του με τον πόθο που νιώθεις για το κορμί του άντρα αν είσαι γυναίκα και το αντίστροφο.Ελπίζω να καταλάβατε πως το εννοώ... Είμαι φυσιολογική..



    Κι αν τον συγχέουμε πού είναι το κακό;
    Επίσης έννοιες "φυσιολογικός" ενώ μοιάζουν επιστημονικές, στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι μάλλον ηθικολογικές...
    Το να ποθείς κάποιον πάρα πολύ ξαφνικά γίνεται "ανήθικο" ή "μη φυσιολογικό" την στιγμή που θα αγγίξεις το σώμα του;

    sofiasim_00
    09.09.2006, 17:16
    Πιστεύω ότι και η meltica κατάλαβε τι ακριβώς εννοώ και ολοκλήρωσε και αυτή με τη σειρά της την δική μου σκέψη...
    Astron χρησιμοποίησα τον όρο "φυσιολογική" γιατί ο κόσμος μας έκανε να σκεφτόμαστε έτσι.Φυσιολογικό έχει καταντήσει να είναι αυτό που κάνει η πλειοψηφία (πράγμα που με βρίκσει να διαφωνώ αλλά τι να κάνεις... )
    και γιατί παραλίγο να αλλάζαμε θέμα μ'αυτά και με 'κείνα και ήθελα να εξηγήσω καλύτερα την σκέψη μου.Θα πηγαίναμε στο θέμα της ομοφυλοφιλίας -που κανένα πρόβλημα και καμία προκατάληψη δεν έχω σχετικά με αυτό- απλά για καλύτερη κατανόηση του θέματος...