ελληνική μουσική
    401 online   ·  210.877 μέλη

    Spywares, προγραμματα προστασίας κλπ..

    Giorgos_arazei
    09.09.2006, 22:06
    Παιδια οσοι πιστοι προσέλθετε!

    Εχω ενα laptop με μνημη ram μολις 256 και εχοντας ενεργοποιησει το Νόρτον ο υπολογιστης κανει μια ωρα να φορτωσει...Μηπως μπορει να μου προτεινει κανεις κανενα link για να κατεβασω καποιο αλλο προγραμμα free,πιο ελαφρυ για τη ram, αλλα εξισου αποτελεσματικο εναντια στους ιους?

    Ευχαριστω εκ των προτερων!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 10-09-2006 18:44 ]


    jorge
    10.09.2006, 02:37
    Έχεις ενεργοποιήσει το firewall;
    Giorgos_arazei
    10.09.2006, 02:41
    Των Windows εννοεις?

    tolis_ch
    10.09.2006, 02:47
    Βασικα με 256 RAM δε μπορεις να κανεις και πολλα αλλα μη μασας υπαρχει λυση...βασικα το Νορτον ειτε το εχεις ειτε οχι το ιδιο ειναι, ειναι το χειροτερο απ ολα δε κανει απολυτως τιποτα,λοιπον αν μπορεσεις κατεβασε το Outpost firewall ή ακομα καλυτερα το Tiny firewall που ειναι απο τα καλυτερα...τωρα απο που 8α τα βρεις αυτα δε ξερω ακριβως αλλα τσεκαρε το www.mininova.org που εχει τα παντα εκει 8α βρεις πολυ υλικο και ειναι κα8αρο (δουλευει με torrents)...ελπιζω να σε βοηθησα man...
    Giorgos_arazei
    10.09.2006, 02:50
    Σ'ευχαριστω να σαι καλα!
    Giorgos_arazei
    10.09.2006, 14:52
    Για να το κατεβασω θελει ενα προγραμμα, το μTorrent. Ξερει κανεις τι ειναι αυτο??
    nikostheater
    10.09.2006, 16:56
    Eνα προγραμμα για να κατεβαζεις torrents.
    Τορρεντς ειναι κομματια του ιδιου αρχειου που τα κατεβαζεις απο διαφορους χρηστες..
    Giorgos_arazei
    10.09.2006, 17:06
    Επειδη δεν πολυκαταλαβαινω τι γινεται με το "τορεντ" κατεβαζω ενα προγραμμα για ιους, το ASmonitor.. Μηπως το ξερεις?Και παλι ομως πως ειμαι σιγουρος οτι ειναι καλυτερο απ το νορτον ωστε να καταργισω το τελευταιο?Δεν θα βγαλω ακρη...
    mrdrummergr
    10.09.2006, 17:23
    Εαν κατάλαβα καλά, θέλεις ένα free antivirus...υπάρχουν πολλά, ένα δοκιμασμένο είναι το Avast Home Edition (www.avast.com)...θα κάνεις μία σύντομη εγγραφή, θα σού στείλουν τον κωδικό ενεργοποίησης στο e-mail που θα δηλώσεις και μετά "έτοιμος".

    Να προσέξεις όταν "καθαρίζεις" το laptop, και εαν αμφιβάλεις για κάποιο αρχείο που εντόπισε, επίλεξε την "move to chest" εντολή (εαν είναι διαθέσιμη).

    Πάντως, το πρόβλημα στην "εκκίνηση" το προκάλεσε σίγουρα ο Norton;

    Εάν θέλεις, στείλε απάντηση...

    ciao

    (μην ξεχάσεις να απεγκαταστήσεις τον Νόρτονα πριν κάνεις οτιδήποτε, γιατί δύο προγράμματα αντι-ιικά συνήθως δεν είναι συμβατά μεταξύ τους και "συγκρούονται" με απρόβλεπτες συνέπειες)
    Giorgos_arazei
    10.09.2006, 18:08
    Οταν λες να το καθαρισω?Με καποιο προγραμμα εννοεις,σωστα?Τι αλλο μπορει να κανει τον υπολογιστη να φορτωνει κανα 10λεπτο?Ειμαι σχεδον σιγουρος πως ειναι το νορτον...
    LostInSpace
    10.09.2006, 18:59
    Το νόρτον είναι πολύ βαρύ πρόγραμμα(αλλά πολύ κάλο εξίσου)!!!Τα ίδια είχα τραβήξει και έγω...πήρα το μακάφι, δεν ξέρω αν μπορείς να το βρείς δωρέαν...αλλά αξίζει τον κόπο αν περνάς αρκέτη ώρα στο ιντέρνετ..που εισβάλουν από παντού.
    pluton
    10.09.2006, 19:20
    Για δοκίμασε το AVG free edition καθώς και το AVAST.Είναι ελαγριά για το σύστημά σου και αποτελεσματικά
    uNick
    10.09.2006, 21:32
    Γιώργο, με 256 RAM λογικό είναι να....... αράζει το laptop! Το NAV είναι σίγουρα βαρύ πρόγραμμα, δεν νομίζω όμως να φταίει μόνο αυτό για την αργή λειτουργία του συστήματός σου... Μια πρώτη σκέψη που περνάει από το μυαλό μου είναι αν έχεις πολλά προγράμματα να τρέχουνε στο παρασκήνιο όταν εκκινείς τον υπολογιστή σου. Όπως και να'χει, θα σου πρότεινα να κρατήσεις το Norton ή να το αντικαταστήσεις με κάποιο αντίστοιχα αξιόπιστο πρόγραμμα... Τα ελαφρά και free ή shareware antivirus προγράμματα δεν μου εμπνέουν και πολλή εμπιστοσύνη...

    mrdrummergr
    11.09.2006, 03:44
    Το μέλος Giorgos_arazei στις 10-09-2006 στις 18:08 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οταν λες να το καθαρισω?Με καποιο προγραμμα εννοεις,σωστα?Τι αλλο μπορει να κανει τον υπολογιστη να φορτωνει κανα 10λεπτο?Ειμαι σχεδον σιγουρος πως ειναι το νορτον...


    "Καθάρισμα" εννοώ την διαδικασία κατά την οποία το Antivirus πρόγραμμα ελέγχει τα αρχεία τού υπολογιστή για να δει εαν έχουν προσβληθεί από κάτι που μπορεί να επηρεάσει την λειτουργία του...
    Όσον αφορά την αργή "εκκίνηση" τού laptop σου, μόνο εαν την παρατήρησες αμέσως μετά την εγκατάσταση τού Norton - ίσως να - φταίει αυτός,
    τα λέμε,
    ciao
    GaTZoS
    12.09.2006, 01:19
    loipon file mou, simfona apo ti prwsopiki mou empiria panta, exw na sou pw oti katarxas to norton einai ap ta poio ipertimimena antivirus kai ap ta xirotera taytoxronos.i megaliteri kai kirioteri dislitourgia einai oti den elenxei to fakelo pou einai egatestimeno. kai mias kai to xrisimopoiei tosos laos, polla tojan einai sxediasmena me to pou entopizoun oti sto pc iparxei norton pan kai tin arazounn ekei pera....
    opos sou ipe kai o tolis to tiny firewall einai arketa kalo alla se psiloprizei..
    egw xrisimopoio to nod 32(to opoio einai kai antivirus kai firewall) pou to exoun kai se polla net-cafe[g-net, bnb(de kanw diafimisi!)].to apo pou tha to kateyaseis tha prepei na to psa3eis esi giati kai mena allos mou to dwse kai den exw asxolithei.
    aso anafora ta torrent einai mikra arxia pou litourgoun peripou san ling. ta bazeis se programata shear opws to u-torrent kai ton azureos kai sou kateyazoun to arxio pou thes.........
    kai ta torrent ta kateyazeis apo selides opws www.torrentspy.com
    ante kalo psa3imo
    vasilis23
    18.12.2006, 11:42
    Παιδια θα ηθελα τη γνωμη σας για καποιο προγραμμα διαχειρισης μνημης και πως θα το βρω!Αν εχετε ορεξη εξηγειστε και πως λειτουργει...! thanks!