Το 32ο Φεστιβαλ ΚΝΕ Οδηγητη θα πραγματοποιηθει στις 13-14-15 και 16 Σεπτεμβρίου στην Πανεπιστημιούπολη στα Ιλίσια. Το πρόγραμμα ειναι το εξεις:
ΤΕΤΑΡΤΗ 13/9
8.00+: Θεατρική παρασταση "Υπό το βλέμμα του Μποστ" του Λ.Βαρδαρού
Θεατρική παράσταση "Το φιόρε του Λεβάντε" του Γ.Ξενόπουλου από τη θεατρική ομάδα Ν.Μάκρης
9.30+: (μουσική) Χαϊνιδες, Κτίριο 2, Αβάντα(μαθητικό συγκρότημα), Τρεις παραλλαγες(μαθητικό συγκρότημα), Ομαδα υψιλου κινδύνου, Μοτίβο 4, Χαλκινα Γουμένισσας
11.00+
συναυλίες) Βασίλης Παπακωσταντίνου, Μίλτος Πασχαλίδης, Raining Pleasure, Πετρολούκας Χαλκιάς & Αντώνης Κυρίτσης
ΠΕΜΠΤΗ 14/9
8.00+:Θεατρική παρασταση "Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω" του Ντόριο Φο με τη θεατρική ομάδα Καματερού Εκτός Σχεδίου
Θεατρική παράσταση "Αντιγόνη" του Σοφοκλή από τη θεατρική ομάδα Δριος Τόποι [υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πολιτιστικού ομίλου φοιτητών Πανεπιστημίου Αθηνων]
Παραδοσιακοί χοροί με το Σύνδεσμο Διάδοσης Δημοτικών Χορών και τη Β.Λύτρα
9.30+:Αφιέρωμα στο Γιάννη Ρίτσο από την ορχήστρα Μ.Θεοδωράκης
Δημήτρης Μπάσης, Μ.Δημιτριάδη, Τρίφωνο
"Το τραγούδι πάει θέατρο", ανθολογία από τις συνεργασιες του Βασίλη Λέκκα με τους συνθέτες Μ.Χατζιδάκη, Μ.Θεοδωράκη, Γ.Μακρόπουλο, Γ.Τραντλίδη και τα τελευταία τραγούδια του Γ.Σπαθά
11.00+
συναυλίες) Banda Bassoti, Τρεις Ευχες, Νηπενθείς, Τοξικά Απόβλητα, Boogie Base,Τσοπάνα rave, Γιώτα Βέη ("Φωνές της Ιωνίας"), Δ.Κοντογιάννης-Σ.Παπαζογλου (αφιέρωμα στον Π.Γερμάνη)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15/9
8.00+: Θεατρική παρασταση "Αντιγόνη" του Μ.Μπρεχτ από τη θεατρική ομάδα της ΚΝΕ
"Οι εξελίξεις στη Μ.Ανατολή- η νεολαία ενάντια στον πόλεμο και τον ιμπερεαλισμό" με συμμετοχή κομμάτων και οργανώσεων νεολαίας από τη Μ.Ανατολή
9.30+
χορός) "Φυσική επιλογή" από τη χορευτική ομάδα της ΚΝΕ σε χορογραφία της Σ.Μάντη και videoart του SOCOS
(μουσική) "Ορχήστρα και χορωδία της ΚΝΕ
Ελληνοτουρκική διεθνιστική αλληλεγγυη (τούρκικα συγκροτήματα, ντοκυμαντέρ) με τη συμμετοχή των Σ.Μπαλλά-Renan Bilek
Αφιερωμα στο Ναζίμ Χικμέτ με τους Μελωδία Ανυπακοής.
Αφιέρωμα στο παραδοσιακό προσφυγικό τραγούδι, με το Λ.Χαλκιά
9.30-11.30+
συναυλίες) Φ.Πλιάτσικας, ΌΝαρ, Μ.Φάμελος, Ευσταθία, Skalariak, Magic de spell, Φτηνό Ευέλικτο Μουσικό Δυναμικό (Η ζωή σε 3 κύκλους), Funkey, Κόντρα στον Άνεμο, Blues Berger, Ποντοπόροι (οδοιπορικό στην ποντιακή μουσική παράδοση, Σούλα Βαζούρα
ΣΑΒΒΑΤΟ 16/9
7.30: "60χρονα του ΔΣΕ", αντάρτικο τραγούδι, εκθεση φωτογραφίας, προβολή ντοκυμαντερ
9.00:Ομιλία του Θέμη Γκιώνη, γραμματέα του ΚΣ της ΚΝΕ
9.15: Ομιλία της Αλέκας Παπαρήγα
10.00-11.30+
μουσική) Γ.Μαρκόπουλος (αφιέρωμα "θητεία-χρονικό-εργάτες" με τους Δ.Μητροπάνο, Χ.Γαργανουράκη, Β.Λαβινά
Ιστορίες για κρουστα, με τον Β.Βασιλάτο και την ομάδα κρουστών ΕΜΠ
Αφιέρωμα στο Νίκο Γκάτσο με τον Τ.Κωνσταντακόπουλο
(συναυλίες) Λ.Μαχαιρίτσας, Ν.Ζιώγαλας, Β.Καζούλης, Κιτρινα Ποδήλατα, Βαλκανικό Εξπρες, Ιδιόμελο, Γκέοργκι Πέτροβ, Ντιλέκ Κοτς, Terra Brava&Sipan (μουσική από τη Λατινική Αμερική και τις Ανδεις), Fiesta Flamenga, Αγάθωνας, Mano Cuba
Τιμή εισητιριου: 5 ευρώ