ελληνική μουσική
    368 online   ·  210.897 μέλη

    Ο καλύτερος στιχουργός είναι......

    megaloserwtikos
    14.09.2006, 01:12
    Σήμερα δεν θα κοιτάξω στα σιντάκια της τελευταίας περιόδου, αλλά σε ελαφρώς παλιότερα που άκουγα μανιωδώς.
    αγαπημένοι στιχουργοί λοιπόν...

    Πέτρος Δουρδουμπάκης (τυφλές ελπίδες)
    Λάκης Τεάζης (αγάπα με, με Τσανακλίδου)
    Κώστας Φασουλάς (τι σου θυμίζω, με Λιδάκη)
    Χάρις Αλεξίου (Μα έχει πανσέληνο απόψε κι ειν ωραία)
    Λίνα Νικολακοπούλου (''κανονικά'' και ''εποχή της αγάπης'' με Γαλάνη)
    Μιχάλης Γκανάς (κορμιά και μαχαίρια)
    Crocodile
    29.02.2008, 18:28
    Δύσκολα μπορεί να ξεχωρίσει κανείς σε μια χώρα που γέννησε στιχουργούς σαν τον Νίκο Γκάτσο, την Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου,τον Δημήτρη Χριστοδούλου, τον Λευτέρη Παπαδόπουλο. Αν όμως έπρεπε να αναφερθώ οπωσδήποτε σε ένα μόνο όνομα θα έλεγα τον Κώστα Κινδύνη. Εχει, στα περισσότερα τραγούδια που γνωρίζω με δικό του στίχο, μια δύναμη στον λόγο μοναδική και ανεπανάληπτη.
    gikostas
    29.02.2008, 18:42
    Πολλοί έλληνες στιχουργοί έχουν γράψει κατά καιρούς πάρα πολύ ωραία τραγούδια αλλά σε αναλογία ποσότητας και ποιότητας πιστεύω πως νούμερο 1 είναι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος και ακολουθούν οι υπόλοιποι όπως Λίνα Νικολακοπούλου,Μάνος Ελευθερίου και άλλοι πολλοί.
    kithara-woman
    29.02.2008, 18:50
    Πραγματικά οι περισσότεροι που ακούνε ένα τραγούδι,δίνουν βάση στον τραγουδιστή,ελάχιστοι στον συνθέτη και σχεδόν κανένας στον στιχουργό,και είναι άδικο,γιατί έχουμε πολλους και καλούς...Αν ξεκινήσουμε να τους αναφέρουμε έναν έναν,θα χαθούμε.Κάποιοι έχουν δώσει πολύ μεγάλα τραγούδια.Άλλοι έχουν γράψει λίγα αλλά καλά.Αγαπημένοι μου,Μάνος Ελευθερίου,Λευτέρης Παπαδόπουλος,Λίνα Νικολακοπούλου,Αλκης Αλκαίος,Κώστας Τριπολίτης,Ισαακ Σουσης.Αλλά εξίσου καλά τραγούδια(στιχουργικά-συχνά και μουσικά κάποιοι)έχουν γράψει και οι,Ηλίας Κατσουλης,Μανώλης Ρασούλης,Σωκράτης Μάλαμας,Μιχάλης Γκανάς,Ορφέας Περίδης και τόσοι άλλοι.Μοιάζει λίγο χαοτική αυτή η συζήτηση ή είναι ιδέα μου;
    Tren
    29.02.2008, 20:54
    O Θανασης Παπακωνσταντινου

    ειναι!
    despinakontogianni
    01.03.2008, 17:11
    Για μένα είναι πολλοί! Στην κορυφή φυσικά και είναι η Λίνα Νικολακοπούλου. Και μετά έρχεται η άλλη Λίνα. Η Λίνα Δημοπούλου. Και φυσικά η Μαριαννίνα Κριεζή!

    Από άντρες στην κορυφή είναι ο Λευτέρης Παπαδόπουλος και ο εξαιρετικός Μάνος Ελευθερίου! Από καλλιτέχνες που έχουν γράψει στίχους για κομμάτια τους θεωρώ πως ένα καλό παράδειγμα είναι η Χαρούλα Αλεξίου, αλλά και ο Ορφέας Περίδης.

    Αυτά...
    to-mantzaflari-tou-Ari
    02.03.2008, 14:46
    Κορυφαίος ...στιχουργός κι αξεπέραστος, υπήρξε ο λαός-τότε που ήταν λαός.Τότε που ζούσε ανθρώπινα κι έβγαινε απ' το κονάκι του και πάταγε χώμα κι οσφραίνονταν τις μυρουδιές της φύσης κι όχι τώρα που "ζει" τρυπωμένος σαν τον πόντικα, μέσα στο μπετό.Αναφέρομαι φυσικά, στα δημοτικά τραγούδια ...
    Τέτοιο λοιπόν,συγκλονιστικό δείγμα μνημειώδους γραφής, είναι το μοιρολόι "Το τραγούδι της Μαριόλας" :


    " Tο τραγούδι της Μαργιόλας "

    Σήκω, Μαριόλα μ’, απ’ τη γη κι από το μαύρο χώμα,
    Μαριώ - Μαριόλα μου.
    Κι από το μαύρο χώμα, ψυχή, καρδούλα μου.

    Με τι χεράκια η μαύρη να σ’κωθώ, χεράκια ν’ ακουμπήσω,
    Μαριώ - Μαριόλα μου,
    Χεράκια ν’ ακουμπήσω, ψυχή, καρδούλα μου.

    Κάμε τα νύχια σου τσαπιά, τις απαλάμες φτυάρια,
    Μαριώ - Μαριόλα μου,
    τις απαλάμες φτυάρια, ψυχή, καρδούλα μου.

    Ρίξε το χώμα από μεριά, τις πέτρες ‘πο την άλλη,
    Μαριώ - Μαριόλα μου,
    τις πέτρες ‘πο την άλλη, ψυχή, καρδούλα μου.

    Κι έβγα, Μαριόλα μ’, να σε ιδώ,
    Μαριώ - Μαριόλα μου,
    κι άπλωσε το χεράκι σου και πιάσε το δικό μου.

    Το μνήμα μ’ εχορτάριασε κι έλα να βοτανίσεις,
    Μαριώ - Μαριόλα μου,
    κι έλα να βοτανίσεις, ψυχή, καρδούλα μου.

    Να χύσεις μαύρα δάκρυα, ίσως και μ’ αναστήσεις,
    Μαριώ - Μαριόλα μου,
    ίσως και μ’ αναστήσεις, ψυχή, καρδούλα μου.

    .........................................
    Οι σημερινοί στιχουργοπόντικες, τύπου Νικολακοπούλου, Οδ.Ιωάννου κ.λ είναι άνεπαρκέστατοι και τουλάχιστον φαιδροί.Γράφουν στιχοπαπαριές ανούσιες, χωρίς καμιά μα καμιά αλήθεια.Χωρίς εικόνες.Χωρίς βάθος.Χωρίς "αίμα".Αν μπορούσα να ξεχωρίσω κάποιον, αυτός είναι οπωσδήποτε ο μέγιστος Άκης Πάνου, γιατί έγραψε στέρεα τραγούδια που συγκινούν και συνεπαίρνουν τους πάντες, ...από μανάβη μέχρι πυρηνικό επιστήμονα.( Ο ορισμός του τραγουδιού, δηλαδή.)
    Κατά δεύτερον, ο Θανάσης Παπακωσταντίνου είναι αξιολογότατος κι αξιοθαύμαστος για την πρωτοτυπία του, για το ταλέντο του να φτιάχνει καταπληκτικές εικόνες , μες στους στίχους του και για την ευκολία με την οποία ισορροπεί ανάμεσα στην ...παραδοξολογία και στο μεστό-καίριο.Ακόμα, μπορεί κι εισχωρεί βαθιά στο θέμα που διαλέγει κάθε φορά να κάνει τραγούδι.Χωρίς υπερβολή, εκεί που τελειώνουν οι άλλοι σύγχρονοι "στιχουργοί", να λένε κάτι, με το τελευταίο κουπλέ τους, εκεί αρχίζει ο Θανάσης και ήδη με την πρώτη αράδα του πρώτου του κουπλέ, έχει πάει μίλια πιο μακριά και πιο ...βαθιά, απ' όλους τους...
    Αυτά..
    Τώρα, όποιος είχε το κουράγιο να διαβάσει ως εδώ, αξίζει τον κόπο να ακούσει αυτό το συγκλονιστικό τραγούδι της Μαριόλας, τραγουδισμένο από τη σπουδαία φωνή του Γιώργου Μεράντζα.(πόσοι άραγε τον θυμούνται?)
    κάντε κλικ στο ακόλουθο λινκ :


    http://www.giannena-e.gr/%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/ekdiloseis/Panipeirotiki-video-hpoto-omilies.aspx

    και μετά, μόλις εμφανιστεί η σελίδα, κάντε κλικ κάτω-κάτω στο πρόγραμμα της Τετάρτης εκεί που λέει

    Γιώργο Μεράντζα ►VIDEO σε μορφή wmv. [Ίσως χρειαστεί πολύ ώρα για να κατεβεί]




    dryidis
    28.05.2008, 00:57

    Σε μάζεψα σε σύμασα απ' τα σοκάκια μέσα

    κι είπα να κάνουμε χωριό

    ν' ανοίξουμε νοικοκυριό

    μα εσυ δεν έχεις μπέσα.

     

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. απλά κι ωραία.

     


    ph
    28.05.2008, 01:08

     

    Η Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος και η Λίνα Νικολακοπούλου είναι για μένα οι εκπρόσωποι των τριών εποχών της στιχουργικής στο ελληνικό τραγούδι. Ο επόμενος εκπορεύεται από τον προηγούμενο και η πρώτη από το δημοτικό τραγούδι. Απέναντί τους ένας καθρέφτης και μέσα όλες οι λέξεις του Νίκου Γκάτσου.


    stevi93
    31.05.2008, 18:09

    Λευτερης Παπαδοπουλος,Μανος Ελευθεριου,Μανωλης Ρασουλης,Σωκρατης Μαλαμας,Χαρουλα Αλεξιου,Αλκης Αλκαιος,Λινα Νικολακοπουλου!


    galateia5
    31.05.2008, 19:36

    Παράθεση:

    Νίκος Μωραίτης (στο ''πες μου θάλασσα'' της Πρωτοψάλτη, το ''μακριά-μακριά'' και το τέλειο ''αντίθετοι πια'')



    Νομίζω πως το "Πες μου θάλασσα" είσαι σε στίχους της Ελένης Ζιώγα

    Τώρα νομίζω οτι δεν θα προτοτυπήσω ιδιαίτερα...Κι εγω θεωρώ καταπληκτικούς στιχουργούς τον μεγάλο Μάνο Ελευθερίου, την Λινα Νικολακοπούλου, τον Αλκη Αλκαίο, τον Ισαάκ Σούση, τον Οδυσσέα Ιωάννου, τον Αλκινοο Ιωαννίδη, την Ελενη Ζιώγα και σίγουρα υπάρχουν πολλοί που ξεχνάω...

    Όμως εμένα μου έχει τραβήξει την προσοχή και η γραφή ενός σχετικά νέου στιχουργού, του Θάνου Παπανικολάου. Έχει γράψει πολλά απο τα τραγούδια που ακούγονται σήμερα στα ραδιόφωνα όμως πιστεύω πως αυτό εδώ, αν και άγνωστο σχετικά, μπορεί να δικαιολογήσει την προσοχή του καθενός:

    ΚΥΚΝΕΙΟ ΑΣΜΑ

    Στίχοι: Θάνος Παπανικολάου
    Μουσική: Στέφανος Κορκολής
    Πρώτη εκτέλεση: Άλκηστις Πρωτοψάλτη

    Κλείσε τα μάτια σου, μη με κοιτάξεις
    βγάζω τη μάσκα μου και θα τρομάξεις
    έχω περάσει από χρόνια το τέρμα
    κι έκρυψα μία ευχή σ' ένα κέρμα
    που έπεσε μες στα βαθιά τα νερά σου
    μήπως και γίνω εγώ στα όνειρά σου
    κάτι μικρό μα δικό σου...!

    Μέσα στο δάσος σου γίνομαι ήχος
    στις μελωδίες σου άψυχος στίχος
    είμαι το φως που τρυπά τις περσίδες
    ένα αστέρι που πάλι δεν είδες
    κι όμως για σένα θα λάμπω τη νύχτα
    κι ας μου χρωστάς άλλη μια καληνύχτα
    άσε με μόνο να δω πως κοιμάσαι
    και θα μαι πλάι σου να μη φοβάσαι...

    Πως ν' αγαπήσεις με φως και μελάνι
    πως να επιβάλεις στη σκέψη να χάνει
    κύκνειο άσμα το γέλιο σου απόψε
    πάρε λυμένο μαχαίρι και κόψε

    Στο μαξιλάρι σου πάνω θα σκύψω
    δεν έχω δάκρυα άλλα να ρίξω
    έχουν στεγνώσει κι αυτά σαν κι εμένα
    κι αυτά που είχα τα είχα για σένα
    να πέφτουν πάνω σου να σε δροσίζουν
    καθώς κυλάνε να σε νανουρίζουν
    έτσι απλά για να νιώθεις γαλήνη
    μόλις ο ύπνος την πόρτα σου κλείνει

    Πως ν' αγαπήσεις με φως και μελάνι
    πως να επιβάλεις στη σκέψη να χάνει
    κύκνειο άσμα το γέλιο σου απόψε
    πάρε λυμένο μαχαίρι και κόψε

    Δεν με πειράζει που μ' έχεις ξεχάσει
    πώς η καρδιά να σε καταδικάσει
    μη με ρωτάς αν μπορώ, αν αντέχω
    τον εαυτό μου εγώ να προσέχω
    όσες φορές και να παίξω θα χάσω
    βλέπεις ποτέ μου δεν βρήκα τον Άσσο
    Παρ' την καρδιά μου κομμάτι κομμάτι
    πριν μου γυρίζεις και πάλι την πλάτη
    αιώνες κρύβομαι για να ξεχάσω
    θέλω τον πάγο της σκέψης να χάσω
    μα σαν την λάβα στο όνειρο μπαίνεις
    τι κι αν πονάω, εκεί...επιμένεις
    Πρέπει ως συνήθως εσύ να κερδίσεις
    άλλη μια νύχτα ξανά να νικήσεις
    κι εγώ σκιά στην δική σου αρένα
    ψάχνω απόψε και πάλι για μένα
    Τα χω χαμένα νομίζω τελείως
    αυτός ο κόσμος μου μοιάζει γελοίος
    ίσως και όλα αυτά που σου γράφω
    αν τα διαβάσεις ποτέ δεν θα μάθω
    όμως για μένα θα είναι τραγούδι
    ένα παρθένο της νύχτας λουλούδι
    που θα σ' αγγίζει κρυφά στο σκοτάδι
    σαν ένα ήσυχα ανέλπιστο χάδι

    Πως ν' αγαπήσεις με φως και μελάνι
    πως να επιβάλεις στη σκέψη να χάνει
    κύκνειο άσμα το γέλιο σου απόψε
    πάρε λυμένο μαχαίρι και κόψε

    Έτσι κι αλλιώς εγώ πρέπει να φύγω
    για να γυρίσω και πάλι σε λίγο.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : galateia5 στις 31-05-2008 19:44 ]


    PitsiBlue
    31.05.2008, 21:48

    Ο Ανδρέας Θωμόπουλος εκτός απο σπουδαιος σκηνοθέτης είναι και σπουδάιος στιχουργός(Να μ'αγαπάς κτλ),Νίκος Ζουδιάρης,Αλκίνοος Ιωαννίδης,Φ.Πλιάτσικας κτλ...{#emotions_dlg.yes}


    kamelia8
    31.05.2008, 22:14

    Η Ελεάνα Βραχάλη μ' αρέσει πολύ...


    rory166
    01.06.2008, 09:17

    Γιωργος ΤσιγκοςSmile


    thaliey
    01.06.2008, 13:19

    μπαμπης στοκας!!!!!{#emotions_dlg.rockon}


    despinakontogianni
    01.06.2008, 14:02

    Δύο ονόματα: Μάνος Ελευθερίου και Λίνα Νικολακοπούλου!


    Giotarillioum
    04.06.2008, 11:00

    Για μένα ο καλός στιχουργός είναι αυτός που μπορεί να παραμείνει ρεαλιστής. Να αποδείδει την πραγματικότητα. Λίνα Νικολακοπούλου λοιπόν...


    rompa
    04.06.2008, 14:44

    Αλκίνοος Ιωαννίδης, Φίλιππος Πλιάτσικας , Ελεάνα Βραχάλη


    marakiasteraki
    04.06.2008, 23:05

    Εμενα προσωπικα μου αρεσει ο Γιαννης Μαλλιας


    MSo
    03.07.2008, 21:04

    Όποιος είπε ότι η Νικολακοπούλου ΔΕΝ είναι στιχουργός αλήθεια είπε! Γιατί η γυναίκα κάνει ποίηση με αυτά που γράφει! (Όλα όμως!;;;) {#emotions_dlg.blink} Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ αυτής και όλων των υπολοίπων.

    Κατά τ' άλλα, Μάνος Ελευθερίου (ως στιχουργός κορυφαίος, αλλά ως ποιητής, που θεωρείται από πολλούς, απλώς μετριότητα), Παρασκευάς Καρασούλος (κήπος των ευχών Forever!, Μαριανίνα Κριεζη (Την πλάκα την είχα πάθει σε εκείνο το δίσκο με την Πλάτωνος και στη Λιλιπούπολη..). 

    Μεταξύ των νεότερων, Νίκος Μωραΐτης. Αδιαμφισβήτητα ο καλύτερος της γενιάς του. (Όχι μόνο στο "Αντίθετα πια" που προαναφέρθηκε, αλλά και στο "Κραγιόν" στον ίδιο δίσκο, στο "Σε ποιο θεό να πιστέψω" της Πασπαλά, "Σ' εσπερινό του νότου" της Ελευθερίας Αρβανιτάκη και προσφάτως "Μια νύχτα στη σελήνη" και "Χίλια χρόνια μετά" του Γιάννη Χριστοδουλόπουλου) Εξαίρετες δουλειές.