ελληνική μουσική
    495 online   ·  210.867 μέλη

    Κουλτουριάρηδες με άκρες- Εζ μπάντ εζ ιτ γκέτς

    catz
    12.09.2006, 12:07
    Διάβαζα το "7" της κυριακής που πέρασε (10/9/06) και πέφτω πάνω σε ενα δισέλιδο politismos.gr .
    Το δισέλιδο λοιπόν αποτελείται κατα 60% απο διαφήμιση του site www.hridanos.gr .
    Στο υπόλοιπο αναφέρονται απλά και καμιά δεκαριά "άλλα" e-zines που ασχολούνται με τέχνες στην Ελλάδα.

    Κάποια στιγμή λοιπόν , μετά τους ευφημισμούς , πέφτει το παραμύθι...
    Το site λέει έχει κόστος κατασκευής 1000-4000 ευρώ και συντήρηση/ενημέρωση 10000 ετησίως !
    Το "www.hridanos.gr" !!!
    Ο Καρασούλος δίνει λέει μάχη "Δονκιχωτική" (!) και "πρόκειται να νοικιάσει χώρο σε διαφημιστές..."

    Χρησιμοποιεί δηλαδή "στην ψύχρα" το "7" για να προσελκύσει διαφημιστές , και σα να μη φτάνει αυτό , δηλώνει "...είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα βρούμε πολλούς μιμητές."

    Θα κρατηθώ και δε θα εκφραστώ, ελπίζω να διαδοθεί επαρκώς για να μάθει ο κόσμος περι τίνος πρόκειται .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : catz στις 12-09-2006 12:14 ]


    jorge
    12.09.2006, 13:54
    Sorry catz, αλλά ποιό ακριβώς είναι το point σου;
    catz
    12.09.2006, 14:34
    ποιό είναι το point μου ? !

    είναι πολύ απλά το οτι με ενοχλεί η προβολή [λόγω κολητού του μπατζανάκη του τεγόπουλου ή γουατέβερ] ενός ηλίθιου ,
    μονόπλευρου και ψευτοκουλτουριάρικου ezine (κατα τη γνώμη μου πάντα) , σε βάρος άλλων αξιόλογων και πολύ πιο προσεγμένων .

    επίσης , με ενοχλεί η ξιπασιά στις δηλώσεις του ιδιοκτήτη , που παίρνουν μόνες τους απο πάνω μου κάθε είδος τύψης για την ύβρη .

    αυτά .


    jorge
    12.09.2006, 15:28
    Εκτός θέματος, αλλά με ενδιαφέρει: Το MusicHeaven ήταν στη λίστα;
    catz
    12.09.2006, 16:47
    όχι , ούτε και πολλά άλλα φιλότεχνα forum , ή blogs...
    jorge
    12.09.2006, 17:12
    Πάντως αυτό περί κόστους κατασκευής/συντήρησης μην το θεωρείς υπερβολικό.

    Αν έχουν γραφίστα επι πληρωμή που παίρνει 800-900 ευρώ το μήνα ή αμοίβεται ανά γραφικό ή εργατοώρα, τα 10000 το έτος συμπληρώνονται χαλαρά.

    Επίσης σκέψου οτι πιθανόν ο Καρασούλος να μην περνάει μόνος του τα νέα κείμενα, αλλά να έχει και να πληρώνει συνεργάτη για αυτή τη δουλειά. Αν στα παραπάνω βάζει και ADSL, hosting, extra bandwidth, αλληλογραφία, ρεύμα κλπ, χαλαρά ξεπερνάμε τα 10.000...

    Επίσης, το κόστος κατασκευής γιατί να μην είναι 1000-4000 ευρώ; Έχεις ζητήσει από διαφημιστικές να σου κοστολογήσουν ένα επαγγελματικό web template; Γνωρίζεις τι σύστημα διαχείρισης υπάρχει από πίσω και αν αυτό αναπτύχθηκε "from scratch"; ΟΚ, μπορεί το 4000 να είναι υπερβολικό, αλλά το 1500 είναι μια νορμάλ τιμή υπό προϋποθέσεις.

    Να ξεκαθαρίζω οτι ούτε το συγκεκριμένο περιοδικό ξέρω, ούτε τον ιδιοκτήτη του. Απλά μπήκα στο site και έριξα μια ματιά. Απλά κάνω το δικηγόρο του διαβόλου γιατί νομίζω πως η επίθεση είναι υπερβολική. Δε γνωρίζω βέβαια το όποιο παρασκήνιο μπορεί να γνωρίζει ο catz.
    spiroos
    12.09.2006, 19:49

    Φίλε μου είσαι εκτός τόπου και χρόνου…Δεν έχεις ιδέα από θέματα πολιτισμού και ποιοι μοχθούν πραγματικά για αυτόν. Φαίνεται σαν να μην έχεις διαβάσει καν το περιοδικό ειδικά όταν χρησιμοποιείς ως επιχείρημα ότι είναι μονόπλευρο…Κάνεις αυτήν την επίθεση…μάλλον από προσωπικούς κομπλεξισμούς, αν αναγνωρίζω σωστά το όνομα και την ιδιότητά σου.
    Ό,χι σε προλαβαίνω δεν έχω καμμία προσωπική ωφέλεια-σχέση με τον Ηριδανό, έχω όμως μάτια και αυτιά και γνώση αρκετών sites που ασχολούνται με ανάλογα θέματα και με έπνιξε το παράπονο για τη στενομυαλιά και το φθόνο όσων δεν αναγνωρίζουν τέτοιες προσπάθειες .Το μόνο που δεν ξέρω είναι τα οικονομικά θέματα, κόστος κτλ…Αλλά να μη ξεχνάμε και τους μισθούς μέσα σε όλα, και των συντακτών και συνεργατών του περιοδικού…
    Σαφώς και πρέπει να διαφημίζοντια και άλλα περιοδικά, αλλά για πες μου που αλλού εκτός από δύο-τρεις φορές έχεις δει διαφήμιση για τον Ηριδανό;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-09-2006 20:00 ]


    spiroos
    12.09.2006, 19:59
    Και επίσης συγκρίνεις τον Ηριδανό που είναι ηλεκτρονικό περιοδικό με τα διάφορα forum και τα blogs....Τρέχα γύρευε δηλαδή...
    catz
    13.09.2006, 14:19
    Αγαπητέ spiroo ,
    Δεν έχω τίποτα προσωπικό με τον Καρασούλο και την παρέα του , δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο.

    Τωρα , αν εσύ αναγνωρίζεις στο όνομα και την ιδιότητά μου οτι έχω προσωπικούς "κομπλεξισμούς" και δεν έχω ιδέα απο θέματα πολιτισμού , τι να πω ... δε λέω τίποτα .

    Στο θέμα μας λοιπόν ,
    έχω την εντύπωση οτι γνωρίζω την πλειοψηφεία των ηλεκτρονικών εντύπων , και σαφώς έχω διαβάσει αρκετές φορές τον ηριδανό . Ξέρω περι τίνος πρόκειται .
    Να διευκρινίσω βέβαια οτι μιλάμε για το μουσικό μέρος του ezine .
    Όσο για τη "μονόπλευρη" φύση του , δεν είδα ποτέ μια κριτική για οποιοδήποτε είδος μουσικής που δε χρησιμοποεί κανονάκι , λύρα , νέι , ή που τέλος πάντων
    χρησιμοποεί το δυτικό τονικό μουσικό σύστημα .
    Αν δεν είναι αυτό μονόπλευρο , τι είναι ?

    Ναι ! πιστεύω οτι υπάρχουν πολύ πιο αξιόλογα blogs και forum (σαν κι αυτό για παράδειγμα - το οποίο συνολικά σαν site είναι απείρως καλύτερο) .

    Και βέβαια , δε θα είχε ποτέ "σαλόνι" στο "7" το musicheaven , ή το avopolis , ή το mic ...

    Κολητιλίκια , pr , κοινό αριστερό παρελθόν (και δεξιότατο παρόν) , ό,τι αρπάξουμε .
    Αυτό είναι το θέμα μας .
    jorge
    13.09.2006, 14:33
    Εμάς μας είχαν 4 ολόκληρες σελίδες αφιέρωμα στο Δίφωνο, πέρυσι τέτοιο καιρό.
    Αυτό σημαίνει πως κάνουμε PR; Έτυχε η συντάκτρια να μπει εδώ μέσα και έγινε το αφιέρωμα.

    Κατ' αντιστοιχία, γιατί το "7" θα πρέπει να ψάχνει όλο το Internet για να βρει το καλύτερο; Και από τη στιγμή που μπαίνει η προσωπική κρίση του συντάκτη, γιατί να μην του αρέσει περισσότερο το συγκεκριμένο περιοδικό από άλλα;

    Θέλω να καταλήξω στο εξής: Γιατί ντε και καλά να υπάρχει από πίσω παρασκήνιο; Από τη στιγμή μάλιστα που λες οτι δεν γνωρίζεις τον Καρασούλο και την παρέα του.
    catz
    13.09.2006, 15:48
    η αντίρρησή μου έγκειται στο οτι η δισέλιδη παρουσίαση στο "7" δε φαντάζει σαν κάτι που άρεσε στο συντάκτη αλλά ένας κράχτης για να προσελκύσει διαφημίσεις στο site .

    Και μάλιστα λέει και εκείνο το ψωνίστικο "...είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα βρούμε πολλούς μιμητές."
    Μιμητές σε τι δηλαδή ? στα site με banners ?

    Γιατί ντε και καλά θα πρέπει να υπάρχει παρασκήνιο ?
    Επειδή η πλειοψηφεία των ανθρώπων που ασχολούνται με το είδος αυτό , το συνηθίζει.

    Λέω τώρα ... η γώμη μου .
    spiroos
    13.09.2006, 18:35
    Αν αναγνωρίζω σωστά το όνομά σου σε εκτιμώ ως μουσικό και ενορχηστρωτή...Αυτό είναι βέβαια προσωπικό,μεταξύ μας, αλλά επειδή ήδη το έχω αναφέρει, επανέρχομαι σε αυτό.
    Ως προς τα άλλα τώρα:
    1. ο Ηριδανός ΔΕΝ είναι μουσικό περιοδικό. Άρα έχει περιορισμένη ύλη προς τη μουσική.
    2. Ο Ηριδανός είναι Πολιτιστικό περιοδικό,με πολλές στήλες διαφορετικές μεταξύ τους πχ Εικαστικά, βιβλίο, συνεντέυξεις, ταξίδια, θέατρο, ατζέντα κτλ. Λειτουργεί ως κανονικό περιοδικό, το ξαναλέω, περιοδικό, όχι ως forum ή blog, άρα δεν είναι συγκρίσιμο με αυτά. Έχει ομάδα σύνταξης, συνεργάτες, γραμματεία, κτλ...Δεν τα λέω εγώ από το κεφάλι μου, τα έχει στο προφίλ του.
    3. Θέλω, και το λεώ ειλικρινά, να μου δείξεις άλλο διαδικτυακό (αλλά και έντυπο) επαγγελματικό περιοδικό σαν αυτό. Όμως περιοδικό, όχι site ή blog
    4. Τη φράση του Καρασούλου "είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα βρούμε πολλούς μιμητές'' την βρίσκω πολύ αντικομπλεξίστικη (αν υπάρχει τέτοιος όρος...). Βεβαιώς και να βρει μιμητές σε τέτοια θέματα πολιτισμού, μακάρι να υπάρξουν κι άλλοι Ηριδανοί κι άλλα Musicheaven...Τότε δεν θα μας έπνιγαν τα σκατά.
    5. Το επιχείρημά σου οτι λογικά, επειδή το κάνει η πλειοψηφία, θα υπάρχει και εδώ παρασκήνιo, νομίζω οτι και μόνος σου καταλαβαίνεις οτι δεν στέκει.
    6 Δεν το παίζω αντιπρόσωπος του Ηριδανού. Δεν με έχει ανάγκη. Τη γνώμη μου λέω και το θαυμασμό μου για το πως καταφέρνει χωρίς σπόνσορες, διαφημίσεις, χορηγούς κτλ να επιβιώσει τόσο καιρό και να έχει αυτό το επίπεδο. Γιατί πες μου αλήθεια, πόσοι τον ξέρουμε και πόσες φορές έχουμε δει διαφημίσεις για αυτόν;

    Μόνο κάτι τρελοί και ονειροπόλοι τύποι σαν τον Καρασούλο και τον jorge θα αφιέρωναν χρόνο και χρήμα για κάτι που δεν έχει προσωπικό όφελος. Πυροβολήστε τους…

    catz
    15.09.2006, 12:16
    Αγαπητέ spiree ,
    Ευχαριστώ για τον ευφημισμό , και την ευγενή διάθεση .

    Θέλω να διευκρινίσω οτι δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρονικά περιοδικά [πέραν του μουσικού τομέα τους] , και ναι , έχεις δίκιο οτι αυτό καθιστά άδικες τις κατηγορίες μου .
    Χρησιμοποιώ το web κυρίως για μουσική ενημέρωση και δεν έχω χρόνο για άλλα .
    Όλες οι κατηγορίες λοιπόν που καταλογίζω στον Ηριδανό αφορούν τον μουσικό τομέα του .

    Θα ήθελα να διευκρινίσω εδω και κάτι ακόμα : είμαι ρατσιστής .
    Με την έννοια οτι , μ' αρέσει να κατηγοριοποιώ τον κόσμο .
    Δουλεύω στον χώρο 16 χρόνια και έχω αναπτύξει πια μια ασπίδα προστασίας , αποκλείοντας κάποιες ομάδες .
    Μια ομάδα είναι ας πούμε οι σκύλοι . Δε θα κάτσω ποτέ να ασχοληθώ με το αν ο δίσκος του Πετρέλη είναι καλός ή όχι ...
    Μια άλλη ομάδα (με κάποια ελαφρυντικά, αλλά χειρότερη σε προσωπικό επίπεδο) είναι οι "έντεχνοι" , οι κουλτουριάρηδες που λέμε...
    Με την πρώτη ματιά σ' αυτό το περιοδικό , είναι προφανέστατη η "εντεχνίαση" .
    Μυρίζει .
    Όταν λέω "το κάνει η πλειοψηφία", εννοώ πως αυτή η κατηγορία ανθρώπων λειτουργεί με αυτό τον τρόπο . Ο γνωστός του γνωστού , να εκμεταλευτούμε την ευκαιρία , να καθυστερήσουμε την πληρωμή και τέτοια ...
    Η πλειοψηφία των σκύλων , απο την άλλη , είναι πιο ξεκάθαρη . Δίνει τα λεφτά (τα μαύρα, απο τα λουλούδια) , βγάζει και κανένα όπλο στην ανάγκη και τελείωσε .

    Αν τώρα δεν είναι σωστό και ώριμο να κατηγοριοποιούμε τους ανθρώπους , δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση .
    spiroos
    15.09.2006, 12:24
    Μαζί σου....