ελληνική μουσική
    398 online   ·  210.893 μέλη

    Ποιο ειναι το πρωτο τραγουδι που βγαλατε στο οργανο σας?

    Spotlight_Dancer
    14.09.2006, 20:44
    Το πρωτο τραγουδι που εμαθα ηταν τα καλαντα στη μελοντικα.Μετα πηγα και τα "ειπα",τα "πηρα" χοντρα απο γονεις,σοι και αλλους ανυποψιαστους που μου ανοιξαν την πορτα και τοτε αποφασισα πως οταν μεγαλωσω θελω να γινω επαγγελματιας μουσικος και να τα "παιρνω" απο παντου οπως στα καλαντα...

    Καθε Δευτερα 22.00-24.00 η on line ραδιοφωνικη εκπομπη Progressive rock παρουσιαζει νεες κυκλοφοριες απο ολο το φασμα του metal καθως και αγαπημενα τραγουδια του μεταλλικου μας παρελθοντος.

    Συντονιστειτε :

    http://listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spotlight_Dancer στις 14-09-2006 20:46 ]


    antreas_dr
    14.09.2006, 21:02
    Εκείνη την εποχή (πριν 17 χρόνια μιλάμε...) μόλις έιχε βγει το New Jersey των Bon Jovi και είχα το είχα σκίσει....

    έβαζα το δίσκο στο πικ απ και έπαιζα 'η τουλάχιστων προσπαθούσα να παίξω μαζί με το group!

    Τα κομμάτια που κατάφερνα καλύτερα ήταν το I'll be there for you και το
    Born to be my baby!

    Αξέχαστες εποχές!!
    STR
    15.09.2006, 18:06
    sto armonio to "Xartino to feggaraki"!
    kadmilos
    16.09.2006, 03:02
    κιθαρα,knocking on heavens door.
    pluton
    16.09.2006, 13:39
    Στη φλογέρα έβγαλα το soundtrack του ''Ο τελευταίος των Μοϊκανών'' και στο μπάσο το unforgiven αλλά από τους apocalyptica
    catz
    16.09.2006, 17:05
    Το αστέρι του βοριά (ή "βορηά" όπως λεγόταν τότε...) .

    Στο αρμονιάκι που μου πήραν οι γονείς μου απ' την έκθεση , πρίν την Πέμπτη δημοτικού.

    Νομίζω οτι μου δημιουργεί ακόμα το ίδιο ακριβώς συναίσθημα .
    oulaloum
    16.09.2006, 19:55
    Σε ένα παιδικό πιανάκι που είχα κάποτε είχα βγάλει ένα παιδικό τραγουδάκι το οποίο δεν θυμάμαι καθώς ήταν και το μοναδικό που έμαθα.Στην κιθάρα ήταν το "Dust In The Wind", στην αρχή δειλά και χαμηλά, ε μετά τις τόσες επαναλήψεις όμως δεν σταματούσα!
    Fler
    16.09.2006, 20:55
    Το πρώτο κομμάτι από παρτιτούρα ήταν μάλλον το ''χάρτινο το φεγγαράκι'' ή το ''αστέρι του βοριά'' και με συνόδευε και η μάνα μου με τη γλυκιά της τη φωνή..(Αξέχαστες εποχές..) Όμως το πρώτο κομμάτι που έβγαλα εγώ και το' παιζα συνεχώς - είχα ενθουσιαστεί βλέπετε - ήταν το ''φιλαράκι'' της Βόσσου γύρω στην πέμπτη δημοτικού..Στην κιθάρα ήταν το Angie των Rolling Stones που μου έμαθε ο αδερφός μου και ήμουνα μες στη χαρά!!
    rory166
    18.09.2006, 22:57
    τον υμνο του ολυμπιακου!!
    τωρα σε πιο σοβαρο τραγουδακι...νομιζω το wish u where here των pink floyd
    αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος..(λες και ασχολουμαι χρονια με κιθαρα!!)
    DavidDT
    19.09.2006, 01:58
    Το κλασικό-πλέον-ζεμπέκικο της Ευδοκίας στο μπουζούκι.(ήταν το πρώτο μουσικό όργανο που με γοήτευσε)
    Τα κάλαντα Χριστουγέννων στο αρμόνιο.(επειδή υπήρχε αρμόνιο στο σπίτι)
    Τον δωδεκανησιακό ύμνο στην τρομπέτα.
    Και στο όργανό μου(βιολί):Την Σαμιώτισσα,διότι ξεκίνησα να μαθαίνω αρχικά παραδοσιακό βιολί...
    rory166
    19.09.2006, 23:34
    Το μέλος DavidDT στις 19-09-2006 στις 01:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το κλασικό-πλέον-ζεμπέκικο της Ευδοκίας στο μπουζούκι.(ήταν το πρώτο μουσικό όργανο που με γοήτευσε)
    Τα κάλαντα Χριστουγέννων στο αρμόνιο.(επειδή υπήρχε αρμόνιο στο σπίτι)
    Τον δωδεκανησιακό ύμνο στην τρομπέτα.
    Και στο όργανό μου(βιολί):Την Σαμιώτισσα,διότι ξεκίνησα να μαθαίνω αρχικά παραδοσιακό βιολί...



    α,και το ζειμπεκικο της ευδοκιας εβγαλα (στην κιθαρα )
    μετα τον υμνο του ολυμπιακου
    NASIA26
    20.09.2006, 14:44
    σε ηλικια 6 ετων επαιζα το happy birthday to you.... και τα τριγωνα καλαντα φυσικα στο αρμονιο μου.
    στην τρομπετα θυμαμαι στα 10 μου ενα πενθιμο για τη Μ.Παρασκευη (φιλαρμονικη)
    τι μου θυμισατε.....
    poison_girl
    21.09.2006, 18:07
    το love story
    Astron
    21.09.2006, 18:54
    Τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα στο πιάνο όταν ήμουν 6-7 χρονών

    Και από εκεί και πέρα κάπου στα 15 μου έπιασα την πρώτη μου κιθάρα και τα πρώτα ακκόρντα που 'βγαλα ήταν για το τραγούδι "Να μ'αγαπάς" του Σιδηρόπουλου.
    Αυτό που ένιωσα ήταν ...έκπληξη και ενθουσιασμός που απλά και μόνο βάζοντας τα δάχτυλα στις "κουκκίδες" που γράφει η ταμπλατούρα μπορούσε να βγει ένας αρμονικός ήχος πάνω στον οποίο θα μπορούσες να τραγουδήσεις...
    Από τότε δεν την άφησα απ' τα χέρια μου
    (αν και αυτοί που με άκουγαν τον πρώτο καιρό..υπέφεραν! )
    evonni
    21.09.2006, 23:04
    Πριν από πολλά πολλά χρόνια (τόσα πολλά, που μου διαφεύγει πότε ακριβώς..) έφερε στο σπίτι ο πατέρας μου ένα αρμονιάκι. 10 λεπτά αργότερα, είχα βγάλει με το δεξί χέρι το "take my breath away" από την ταινία "top gun". Ακόμη αναρωτιέμαι γιατί αυτό κι όχι κάποιο άλλο τραγούδι! Ποιος ξέρει τί σκεφτόμουνα τότε..!
    AlmaNegra
    24.09.2006, 03:23
    Στο βιολί το πρώτο τραγούδι που έβγαλα, ήταν το "Μη φοβάσαι τη φωτιά" από ένα σήριαλ τότε.Και θυμάμαι την απογοήτευση, μικρό παιδάκι τότε, όταν πήγα να το παίξω στο δάσκαλο όλο καμάρι κι αυτός μου είπε ένα ξερό "Δεν το ξέρω, δε βλέπω τηλεόραση!"
    Στο σαξόφωνο έβγαλα το death car του bregovic.
    Paloukeze
    04.04.2007, 03:02
    Αυτό που έβγαλαν και οι μισοί απ'αυτούς που πρωτοέπιασαν κιθάρα, το Smoke On The Water! Αμέσως μετά έβγαλα και το ρυθμικό του Child in time (πανδύσκολο!!!)
    mariachi
    04.04.2007, 11:37
    Στη κιθάρα το-κλασσικό-ζειμπέκικο της Ευδοκίας και στο μπουζούκι αν θυμάμαι καλά το ''Σαν μαγεμένο το μυαλό μου'' του Μπαγιαντέρα.

    ''I'm a poor lonesome cowboy,I'm a long long way from home....''

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariachi στις 04-04-2007 11:37 ]


    elenigeladari
    04.04.2007, 13:00
    εγώ πάντως το πρώτο τραγούδι που έπαιξα ήταν σε μελλόντικα... και ήταν το "ΒΑΓΓΕΛΙΩ ΚΥΡΑ ΒΑΓΓΕΛΙΩ"....
    tsibitos
    04.04.2007, 13:13
    Με το που επιασα την πρωτη μου κιθαρα στα χερια μου εβγαλα το "Ζειμπεκικο της ευδοκιας" Το αμεσως επομενο (μετα απο καιρο) ηταν το "Ποσες Φορες" του Στέλιου Ροκκου που ακομα τρυπαει τα αυτια των φιλων μου, τι να κανω αφου δεν ηξερα αλλο μονο αυτο επαιζα... Μετα εμαθα μερικα.. Αντε γεια μας..