ελληνική μουσική
    353 online   ·  210.873 μέλη

    Νέος δίσκος από Θανάση Παπακων/νου!

    Nafpaktos___
    16.09.2006, 21:26
    Μέχρι τέλος Οκτωβρίου
    θα είναι έτοιμος
    ώστε να πλαισιώσει τις εμφανίσεις του
    στον Σταυρό του Νότου!
    Τίτλος δίσκου
    "Ο Διάφανος"...

    Η σειρά των τραγουδιών του νέου δίσκου από χειρόγραφο του ίδιου!
    (ευχαριστούμε τον noa6064 από το φόρουμ του Σ.Μάλαμα)


    qanun
    18.09.2006, 12:01
    Ελπιζω να ειναι καλυτερος απο τον προηγουμενο δισκο του, τον οποιο αγορασα την 1η ή 2η μερα που βγηκε και το σκυλομετανιωσα. ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ!!
    Nafpaktos___
    19.09.2006, 16:12
    Το μέλος qanun στις 18-09-2006 στις 12:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ελπιζω να ειναι καλυτερος απο τον προηγουμενο δισκο του, τον οποιο αγορασα την 1η ή 2η μερα που βγηκε και το σκυλομετανιωσα. ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ!!



    Νομιζω οτι αδικεις πολυ την βροχη απο κατω!
    Κι εμενα στην αρχη δεν μου αρεσε πολυ
    αλλα μετα απο πολλα ακουσματα,
    εχω φτασει σε σημειο να τον θεωρω εναν απο
    τους καλυτερους δισκους του Θαναση.
    Ακουσε προσεκτικα τα ''ορυχεια'',''ο σκυλος των αστρων'',''σαρα'',''βαλια καλντα'',''αυπνη πολη''
    και θα δεις οτι ειναι απο τα καλυτερα,κομματια που εγραψε ποτε!
    Lansetris
    19.09.2006, 22:37
    Συμφωνώ με το μέλος Nafpaktos. Τελικά υπάρχουν κάποιοι δίσκοι που θέλουν το χρόνο τους, είναι δύσκολα ακούσματα. Έτσι είναι και "Η βροχή από κάτω". Νομίζω όμως ότι από τη στιγμή που θα καταφέρεις να ακολουθήσεις το ταξίδι ενός τέτοιου δίσκου έχεις πολλά να κερδίσεις.
    buk
    21.11.2006, 16:25
    κυκλοφορεί μέχρι τέλος του μήνα



    επισυναπτόμενα: DIAfanos.jpg 
    Just-a-Burn
    24.11.2006, 19:45
    η βροχή από κάτω δεν ήταν άσχημος δίσκος, αλλά για μένα υποδιαίστερος των προηγούμενων! λίγο η φωνή ήταν κάπως πίσω...
    πάντως έδειξε πάλι ότι είναι πολύ μπροστά ο Θανάσης
    spathasref
    24.11.2006, 20:36
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Η Κοιλάδα των Τεμπών και ο Βασιλιάς στη δισκογραφία!
    ΕΜΠΑΙΝΕ ΘΑΝΑΣΗ!!!

    paramithi
    25.11.2006, 04:27
    όταν πήγα τις προάλλες στο σταυρό του νότου και άκουσα τη Φριτζήλα να τραγουδάει το 360 χλμ..απλά έμεινα με το στόμα ανοικτό..εξαιρετικό τραγούδι και η ερμηνεία της Μάρθας άπιαστη όπως πάντ(προσωπικά τη θεατρικότητα που βγάζει πάνω στη σκηνή τη λατρεύω).περιμένω πως και πως το δίσκο
    drakonikolis
    25.11.2006, 07:31
    Όντως από ότι εχω καταλάβει θα είναι ένας δίσκος λιγότερο πειραματικός σε σχέση με τη βροχή από κάτω.Αλλά όπως και να το κάνουμε Θανάσης είναι.Κάτι καλό θα κρύβει.
    Nafpaktos___
    25.11.2006, 18:15
    Παράθεση:

    Το μέλος drakonikolis στις 25-11-2006 στις 07:31 έγραψε...
    όπως και να το κάνουμε Θανάσης είναι.Κάτι καλό θα κρύβει.




    Nafpaktos___
    26.11.2006, 17:08
    4 Δεκεμβριου η ημερομηνια κυκλοφοριας!!!
    MELITZANIO
    27.11.2006, 21:06
    Απλώς μία διόρθωση στην παραπάνω χειρόγραφη (διά χειρός Θανάση) λίστα: Τα ορυχεία δεν περιλαμβάνονται τελικά στο νέο δίσκο. Τα λοιπά ισχύουν κανονικά.

    Κατά τα άλλα με κάλυψε το μέλος spathasref

    επιτέλους η Κοιλάδα στη δισκογραφία


    spiroos
    29.11.2006, 09:32
    ’κουσα χθες τον "Διάφανο" το κομμάτι που τραγουδά ο Μάλαμας. Με άφησε με μια χαρμολύπη. Χαρά γιατί είναι στο επίπεδο που μας έχει συνηθίσει ο Θανάσης, λύπη γιατί είναι η συνέχεια της "Αγρύπνιας" χωρίς καμία διαφορά...Θα δείξει βεβαίως μετά την ακρόαση ολόκληρου του δίσκου.


    qanun
    29.11.2006, 09:48
    Κι εγω ακουσα τον ''Διαφανο'' στο Δευτερο Προγραμμα.Ευτυχώς που το τραγουδι μοιαζει με τη συνεχεια της ''Αγρύπνιας'' χωρίς καμια διαφορα! Οτιδηποτε, αρκει να μην ειναι σαν το ''Η βροχη απο κατω''...Στην αρχη ο ''Διαφανος'' αρχιζει με a cappela ερμηνεια Μαλαμα και εκει με τρομαξε λιγο , αλλα μετα μπηκε μουσικη και ενορχηστρωση 100% Θανασης και εφτιαξε, στο τελος δε με το ορχηστρικο μερος απογειωνεται...

    ΥΓ. Δυο λεει ο ιδιος ο Θανασης, τρία η Μαρθα Φριντζηλα και αλλα τρια ο Σωκρατης.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : qanun στις 29-11-2006 09:49 ]


    buk
    01.12.2006, 13:32
    τελικά πεμπτη 7 δεκέμβρη η κυκλοφορία του cd - δύο κομματια θα είναι ορχιστρικά

    ήμουν χθες στο σταυρό του νότου οπου είπαν κάποια από τα κομμάτια του δίσκου. επίσης έπαιξε και δυο κομμάτια που δεν βλέπω να είναι στη λίστα :το σκουλαρίκι, και το ματζαφτάρι (ή κάτι τέτοιο)

    πάντος από όσα έχω ακούσει ο δίσκος προβλέπεται καταπληκτικός αν και -η βοχη απο κάτω- μου αρεσε επίσης πάρα πολυ, απλά είναι για πιό λιγες και ιδιαίτερες στιγμές .

    μόνη μου πατρίδα είναι ο δρόμος

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : buk στις 01-12-2006 13:33 ]


    katerina229
    01.12.2006, 18:50
    Προσωπικά ήταν ο αγαπημένος μου στην περίοδο της εφηβείας μου, αλλά νομίζω πως σήμερα δε μου λέει κάτι.
    Ελπίζω ο νέος δίσκος να έχει κάτι άλλο να πει...
    MELITZANIO
    06.12.2006, 00:35
    Διαβάστε όλες τις λεπτομέρειες σχετικά με το νέο δίσκο του Θανάση Παπακωνσταντίνου με τίτλο "Ο Διάφανος" στα Γρασίδια της Κοιλάδας των Τεμπών.

    ’ντε και καλή μας ακρόαση
    buk
    08.12.2006, 12:38
    λοιπόν, ο δισκος κυκλοφόρισε χθες πέμπτη.
    τα περισσότερα τραγούδια είναι γνωστα σε όσους πηγαίνουμε στις συναυλίες.
    Ο δίσκος κατα την γνώμη μου ειναι πολύ καλός χωρίς εκπήξεις αλλά και χωρίς εκπτώσεις.
    στο τραγουδι ''το κομμοτριάκι" μου έλειψε πολύ η εισαγογή που έκανε στα live η Μαρθα-οσοι δεν την έχουν ακούσει, χάσανε

    Στα αρνητικά η πολυ πρόχειρη και βιαστική δουλεια που έχει γίνει στη συσκευασία. πέρα απο το αμφίβολο γραφιστικό χαρακτήρα τόσο το cd όσο και το χάρτινο εξώφυλλο είναι κακοφτιαγμένα ενώ η σειρα των τραγουδίων αναγράφεται διαφορετική στα αγγλικα απο ότι στα ελληνικά.
    spathasref
    11.12.2006, 05:25
    Παράθεση:

    Το μέλος buk στις 08-12-2006 στις 12:38 έγραψε...

    Ο δίσκος κατα την γνώμη μου ειναι πολύ καλός χωρίς εκπλήξεις αλλά και χωρίς εκπτώσεις.



    Ακριβώς όπως τα λες είναι. Πρόκειται για ένα δίσκο με ειδικό βάρος. Χωρίς να εκπλήσσει (κυρίως τους μυημένους), είναι εφάμιλλος σε ποιότητα όλων των προηγουμένων.
    Εξ άλλου, μοιάζει να είναι μία "καταγραφή" του κλίματος των εμφανίσεων του Θανάση. Ελευθερία δημιουργική, μακριά από στείρους τύπους και κλισέ, αλλά παρ' όλα αυτά μία ιδιαίτερη και δυνατή αρμονία.
    ’ξια συνέχεια του έργου του Θανάση!
    Amelie
    12.12.2006, 00:25
    Πήγα την Πέμπτη να τον ακούσω στο Σταυρό του Νότου και κατενθουσιάστηκα! Δεν είμαι και η πιο σχετική αλλά μαθαίνω..κι όσο μαθαίνω τόσο εντυπωσιάζομαι. Ακόμα έχω τις μελωδίες και κάτι σκόρπιους στίχους στο νου και τα μουρμουρίζω.