ελληνική μουσική
    378 online   ·  210.876 μέλη

    θα τραγουδουσατε ποτε, αναλωσιμα ειδη μουσικης?

    eleana
    21.09.2006, 11:15
    Ας υποθεσουμε οτι ασχολειστε με "σοβαρα"και καπως ιδιαιτερα ειδη μουσικης,δηλ. για απαιτητικο κοινο,που αξιωνει οι μουσικοι να κατεχουν το "αθλημα".
    Σας κανουν ομως μια προταση με πολλα λεφτα (Και οταν εννοω πολλα, εννοω παρα ..πολλα τα λεφτα Αρη!) για να τραγουδησετε (ή γενικά να παιξετε) ευπεπτα, αναλλωσιμα ειδη μουσικης....Τι θα κανατε? Θα ανταποκρινοσασταν? Ή θα μενατε πιστοι στην κουλτουρα σας? (Ξαναλεω ...ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ!)
    antreas_dr
    21.09.2006, 11:52
    Το μέλος eleana στις 21-09-2006 στις 11:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ας υποθεσουμε οτι ασχολειστε με "σοβαρα"και καπως ιδιαιτερα ειδη μουσικης,δηλ. για απαιτητικο κοινο,που αξιωνει οι μουσικοι να κατεχουν το "αθλημα".
    Σας κανουν ομως μια προταση με πολλα λεφτα (Και οταν εννοω πολλα, εννοω παρα ..πολλα τα λεφτα Αρη!) για να τραγουδησετε (ή γενικά να παιξετε) ευπεπτα, αναλλωσιμα ειδη μουσικης....Τι θα κανατε? Θα ανταποκρινοσασταν? Ή θα μενατε πιστοι στην κουλτουρα σας? (Ξαναλεω ...ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ!)



    Ποιός? που? πότε? πως? Έφυγαααααα........
    KAKOFONIKS
    21.09.2006, 11:54
    Εξαρτάται σε πια φάση της "καριέρας" μου θα ήμουν .Αν ήμουν στην αρχή και τα είχα ανάγκη τα χρήματα εννοείτε πως θα δεχόμουν ! Παιδιά συμφωνώ η κουλτούρα
    είναι φοβερή αλλά δυστυχώς δεν τρώγεται.Και το δίνω αυτήν απάντηση τώρα που μου συμβαίνει αυτό αν μοε ρώταγε κάποιος πέντε - έξι μήνες πριν θα του έλεγα " με τίποτα αγαπώ την μουσική δεν θα την ευτελίσω και τα λοιπά".Πραγματικά λυπάμαι όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!
    faltsoo
    21.09.2006, 12:16
    ναι...




    mavroula
    21.09.2006, 13:10
    νομιζω ότι η ερώτηση θα μπορούσε να είναι και αν ήσουν μουσικός θα έπαιζες ποτέ σε σκυλάδικο...

    ο γιοκαρίνης το έκανε...

    ανάγκα και θεοί πείθονται.. και εξαρτάται από την ανάγκη βέβαια...

    αν είχα λοιπόν καλή φωνή και τραγουδούσα, θα το έκανα μόνο σε περίπτωση
    μεγάλης ανάγκης χρημάτων (ασθένεια, δάνεια, νοίκια κλπ).

    αν δεν υπήρχε ανάγκη όχι, γιατί δεν ενδιαφέρομαι να έχω πολλά λεφτά ούτε δόξα...
    ageras
    21.09.2006, 13:19
    Nαι θα το έκανα (το κάνω ήδη δλδ...)
    Δεν παίρνω βέβαια και τα λεφτα των ονείρων μου αλλά εισπράττω κάποια καλά χρήματα.
    Μέχρι και πριν 6 χρόνια έλεγα πως δεν θα ασχοληθώ με αυτό το είδος της δουλειάς αλλά δυστυχώς με τα έντεχνα και τα ροκ που είναι η αδυναμία μου έπεφτε πείνα.Κι όταν έχεις νοίκια,τραπεζες, και γενικά οτι έξοδα έχει ένα σπίτι το σκέφτεσαι και λίγο διαφορετικά.
    Ευτυχώς έχω αποκομίσει και θετικά από αυτή την δουλεια.Το σημαντικότερο απ'όλα είναι οι γνωριμίες.
    Τώρα μερικοί μπορεί να με πουν πουλημένο η ο,τι άλλο,αλλα από την στιγμή που έχω συμβιβαστεί με την ιδέα και με αυτόν τον τρόπο δουλειάς οπότε όλα καλά.
    Εννοείτε φυσικά πως έχω τρόπους να ισσοροπώ τον εαυτό μου μουσικά και ψυχικά, είτε παίζοντας σε κάποια ρεπό μου σε μπαράκια με την κιθάρα μου και φυσικά εννοείτε οτι σε προσωπικό επίπεδο ακούω μόνο οτι τραβάει η ψυχούλα μου.

    Αυτα..


    Aiolos_m
    21.09.2006, 13:23
    Το μέλος mavroula στις 21-09-2006 στις 13:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    νομιζω ότι η ερώτηση θα μπορούσε να είναι και αν ήσουν μουσικός θα έπαιζες ποτέ σε σκυλάδικο...

    ο γιοκαρίνης το έκανε...



    μόνο αυτός...;
    mmmsss
    21.09.2006, 15:08
    Το μέλος KAKOFONIKS στις 21-09-2006 στις 11:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εξαρτάται σε πια φάση της "καριέρας" μου θα ήμουν .Αν ήμουν στην αρχή και τα είχα ανάγκη τα χρήματα εννοείτε πως θα δεχόμουν ! Παιδιά συμφωνώ η κουλτούρα
    είναι φοβερή αλλά δυστυχώς δεν τρώγεται.Και το δίνω αυτήν απάντηση τώρα που μου συμβαίνει αυτό αν μοε ρώταγε κάποιος πέντε - έξι μήνες πριν θα του έλεγα " με τίποτα αγαπώ την μουσική δεν θα την ευτελίσω και τα λοιπά".Πραγματικά λυπάμαι όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!



    Συμφωνω με αυτα!
    antreas_dr
    21.09.2006, 15:26
    Το μέλος ageras στις 21-09-2006 στις 13:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τώρα μερικοί μπορεί να με πουν πουλημένο η ο,τι άλλο...






    Πουλημένος είναι η σωστή λέξη!

    Πουλημένεεεεεεεεεεεεεεεεεε....
    Astron
    21.09.2006, 15:42
    H πρώτη απάντηση που μου έρχεται είναι "όχι".
    Όμως αν δεν υπήρχε άλλος τρόπος να ζήσω, αν ήμουν αναγκασμένος να δουλέψω για να βγάλω τα προς το ζειν και δεν υπήρχε άλλος τρόπος ίσως να το σκεφτόμουν.
    Όμως σίγουρα θα ήταν απ' τις τελευταίες επιλογές μου για εύρεση δουλειάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 21-09-2006 15:43 ]


    uNick
    21.09.2006, 19:42
    Νομίζω πως οι περισσότεροι από εμάς σίγουρα θα το έκαναν... Όχι μόνο οι μουσικοί, αλλά όλοι, ανεξαρτήτως επαγγέλματος και γνώσεων ή ικανοτήτων.

    Ειδικά στην μουσική, βέβαια, υπάρχει και ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων που δεν θα "πουλούσαν" τα πιστεύω τους με τίποτα, ακόμα κι αν λιμοκτονούσαν... (Το "πουλούσαν" το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν θεωρώ μια τέτοια κίνηση "πούλημα", τουλάχιστον όταν αυτή γίνεται αναγκαστικά και με μόνο σκοπό την επιβίωση)

    Για να απαντήσω και για εμένα, αναγκαστικά θα το κάνω υποθετικά μιας και δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός. Αν λοιπόν ήμουν μουσικός και αντιμετώπιζα βιοποριστικό ζήτημα, το πιθανότερο θα ήταν να γινόμουν...... "πουλημένος". Άλλωστε δεν ασχολούμουν ανέκαθεν με αυτό που λέμε "ποιοτική μουσική"...

    rory166
    21.09.2006, 19:45
    Το μέλος faltsoo στις 21-09-2006 στις 12:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    ναι...








    black_devil
    21.09.2006, 20:23
    Το μέλος Astron στις 21-09-2006 στις 15:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    H πρώτη απάντηση που μου έρχεται είναι "όχι".
    Όμως αν δεν υπήρχε άλλος τρόπος να ζήσω, αν ήμουν αναγκασμένος να δουλέψω για να βγάλω τα προς το ζειν και δεν υπήρχε άλλος τρόπος ίσως να το σκεφτόμουν.
    Όμως σίγουρα θα ήταν απ' τις τελευταίες επιλογές μου για εύρεση δουλειάς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 21-09-2006 15:43 ]





    Me too!
    poison_girl
    24.09.2006, 03:40
    αμε ολα τα τραγουδαμε ΟΛΑ τα εκτελουμε
    rompa
    01.10.2006, 17:08
    Είναι φάσεις που λέω ότι τα βαριέμαι τόσο απίστευτα τα σκυλάδικα και το στυλ που λανσάρουν.Από τη μουσική ζω , νιώθω καλά , συγκινούμαι , μελαγχολώ οπότε φαντάζομαι ότι θα μου ήταν δύσκολο να υποκρίνομαι... Δε θα έλεγα ποτέ γελοίους στίχους , άξιους κοροιδίας.. Ανάλαφρους μπορεί να έλεγα αν είχα την διάθεση και επιθυμούσα τα χρήματα.Πάντως το όνειρό μου ήταν να είμαι μέλος μιας ροκ μπάντας και όχι μεμονωμένη τραγουδίστρια οπότε κάτι τέτοιο έρχεται σε αντίθεση με το όνειρό μου.
    XeniaRodo
    01.10.2006, 17:38
    Επειδή και τώρα αυτό που κάνω στην πρωινή μου δουλειά δε με εκφράζει καθόλου σκέφτομαι ότι αν ήταν ανάγκη (και αν ήμουν επαγγελματίας) θα πήγαινα σε σκυλάδικο (εκτός κι αν ήμουν ήδη φίρμα του εντέχνου ). Τι να υποκρίνεσαι το πρωί τι το βράδυ το ίδιο χάλι είναι, άσε που γουστάρω περισσότερο να τραγουδάω σε σκυλάδικο παρά να δουλεύω σε μια τραγική πρωινή δουλειά.

    Giorgos_arazei
    01.10.2006, 17:44
    Και ποιος δεν θα το κανε?Οπως λεει και η Ξενια, καθημερινα υποκρινομαστε στη δουλεια, και οταν η δουλεια σου ειναι να σαι τραγουδιστης δεν εχεις την πολυτελεια να επιλεξεις. Λιγοι πηγαν κοντρα στο ρευμα και τους εφαγε η μαρμαγκα... Τα πραγματα ειναι δυσκολα, κακα τα ψεματα.
    alexia-vicky
    01.10.2006, 18:11
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 24-09-2006 στις 03:40 έγραψε...

    αμε ολα τα τραγουδαμε ΟΛΑ τα εκτελουμε



    Ακριβώς, με κάποιες εξαιρέσεις ίσως...ας μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι διασκεδάζουμε με τα αναλώσιμα είδη μουσικής!
    Τώρα , για εμένα ,αν τραγουδούσα, δε θα ήταν αναλώσιμο μόνο το τραγούδι αλλά και εγώ...από τις αντιδράσεις όσων με άκουγαν!
    XeniaRodo
    04.01.2007, 10:03
    Δε θα έκανα όμως δίσκο με σκυλάδικα..... ποτέ.