ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.857 μέλη

    Η Νεολαία καίγεται!!!

    Ozzakos
    22.09.2006, 14:23
    Τα παιδιά πλεον δεν ασχολούνατι με τον αθλητισμό
    το μόνο που τους ενδιαφέρει έιναι πόσες ώρες θα περάσουν στο ιντερνετ καφέ της περιοχής τους μιλάμε για ατελείωτες ώρες παιχνιδιού
    Τα παιδιά καταστρέφονται
    Πρέπει κάτι να γίνει...

    Astron
    22.09.2006, 15:05
    Περίεργο αυτό που λες γιατί η Ελλάδα θεωρείται απ' τις χειρότερες χώρες της Ευρώπης σε γνώση υπολογιστών και χρήση internet...
    Από πότε η νεολαία μας ασχολείται όλη μέρα με το internet;
    Άλλα λένε οι στατιστικές...
    Ozzakos
    22.09.2006, 16:24
    οιός μίλησε για ιντερνετ και ενημέρωση μακάρι να ήταν έτσι
    κάντε μια βόλτα να δείτε πόσα παιδιά παίζουν ατελείωτες ώρες world of worcraft ή Dota για όσους γνωρίζουν η και χίλια δυο άλλα παιχνίδια τα οποία του εθίζουν σε πολύ σημαντικό βαθμό....
    xanthi
    22.09.2006, 21:44
    Αυτό είναι αλήθεια. Μένω σε μια μικρή γειτονιά της Πάτρας 10 λεπτά από το κέντρο. Στη γειτονιά μου υπάρχουν 3 internet cafe τα οποία είναι γεμάτα από παιδιά δημοτικού κ γυμνασίου. Άσε που όταν πας εκεί για να κάνεις μια δουλειά σου πέρνουν το κεφάλι από τις φωνές τους. Και έχουν και πολύ πλούσιο κ ευγενικό λεξιλόγιο.
    vero
    22.09.2006, 21:53
    εγω παλι λιγοι ειναι που ασχολουνται με το ηλ. υπολ.!!! Και σε αυτους ειμαι εγω μεσα. μουχαμουχαχαχαχαχαχα
    Astron
    22.09.2006, 22:40
    Το μέλος Ozzakos στις 22-09-2006 στις 16:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    οιός μίλησε για ιντερνετ και ενημέρωση μακάρι να ήταν έτσι
    κάντε μια βόλτα να δείτε πόσα παιδιά παίζουν ατελείωτες ώρες world of worcraft ή Dota για όσους γνωρίζουν η και χίλια δυο άλλα παιχνίδια τα οποία του εθίζουν σε πολύ σημαντικό βαθμό....



    Κι εγώ έχω παίξει world of warcraft, και άλλα online παιχνίδια ...πού είναι το κακό;
    Επίσης γιατί να τα αντιπαραθέτεις με τον αθλητισμό;
    Είναι σαν να πήγαινα σε έναν μπασκετμπολίστα και να του 'λεγα "ρε φίλε γιατί χάνεις την ώρα σου με το μπάσκετ και δεν παίζεις σκάκι;"
    Όπως την βρίσκει ο κανένας...

    Είχα ακούσει την αντίθεση Ναι στον αθλητισμό ΟΧΙ στα ναρκωτικά, αλλά το Ναι στον αθλητισμό ΌΧΙ στο warcraft και τα pc games πρώτη φορά το ακούω ;)
    revekka
    22.09.2006, 22:44
    Και επίσης .... απαγορεύεται να παίζω παιχνίδια στον υπολογιστή και να αθλούμαι κιόλας?
    santourman
    22.09.2006, 23:53
    Βρε παιδιά, νομίζω πως ο ozzakos κατακρίνει τις ατέλειωτες ώρες στα net-cafe, κάτι που κι εγώ συμφωνώ. Τα παιδιά αποχαυνώνονται αδειάζοντας τις τσέπες των γονιών τους, και πολλές φορές παρατώντας το διάβασμά τους (τον αθλητισμό τον βάζω σε δεύτερη μοίρα).
    Βέβαια και τα net-cafe πρέπει κάπως να ζήσουν....
    Astron
    23.09.2006, 00:25
    Εντάξει, όλα τα πράγματα αν τα κάνεις σε υπερβολή έχουν παρενέργειες...


    meltica
    23.09.2006, 00:33
    Να ''καιγόντουσαν'' μόνο τα δεκαπεντάχρονα καλά θα ήταν. Οι νέοι στα παν/μια να δείτε τι κάψιμο εγκεφάλου κάνουν. Εκτός από τα internet cafe και το counter και την dota - όχι άλλο counter έπρεπε να λέμε, το κάρβουνο είναι ξεπερασμένο- αποχαυνώνονται και στο playstation ή xbox(pro forever).

    Μιλάω από προσωπική πείρα όταν και η παρέα του αδερφού μου και η παρέα του φίλου μου προτιμούν να παίζουν ηλεκτρονικά παρά να βγαίνουν έξω να διασκεδάσουν κάπως πιο ανθρώπινα. Συγγνώμη και γω έχω περάσει ατελείωτες ώρες παίζοντας sims, αλλά επιτέλους μεγάλωσα!
    Astron
    23.09.2006, 00:55
    Το μέλος meltica στις 23-09-2006 στις 00:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Να ''καιγόντουσαν'' μόνο τα δεκαπεντάχρονα καλά θα ήταν. Οι νέοι στα παν/μια να δείτε τι κάψιμο εγκεφάλου κάνουν. Εκτός από τα internet cafe και το counter και την dota - όχι άλλο counter έπρεπε να λέμε, το κάρβουνο είναι ξεπερασμένο- αποχαυνώνονται και στο playstation ή xbox(pro forever).
    Μιλάω από προσωπική πείρα όταν και η παρέα του αδερφού μου και η παρέα του φίλου μου προτιμούν να παίζουν ηλεκτρονικά παρά να βγαίνουν έξω να διασκεδάσουν κάπως πιο ανθρώπινα. Συγγνώμη και γω έχω περάσει ατελείωτες ώρες παίζοντας sims, αλλά επιτέλους μεγάλωσα!



    Όπως είπα και νωρίτερα, ο καθένας επιλέγει τον τρόπο διασκέδασής του. Για παράδειγμα εγώ θεωρώ μεγαλύτερη αποχαύνωση το να χτυπιέται κανείς σε ένα σκυλάδικο ή clubάδικο απ'ότι να παίξει με τα φιλαράκια του video games. Πολύ πιο δημιουργικό και "ανθρώπινο" βρίσκω το 2ο.

    Μια άλλη παρεξήγηση που γίνεται είναι ότι πολλοί όταν σκέφτονται τα pc-games φαντάζονται ένα όπλο που βαράει σφαίρες και σκοτώνει διαφόρους κακούς που περνάν από μπροστά κι αυτό είναι όλο.
    Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα πια... Η βιομηχανία των video και pc-games είναι τεράστια και καλύπτει όλα τα γούστα. Θες κάτι απλό και γρήγορο; Ναι θα βρεις πολλά τέτοια παιχνίδια.
    Θες να περάσεις την ώρα σου ακονίζοντας το μυαλό σου και ελέγχοντας πολλές παραμέτρους ταυτόχρονα; Πάρε το civilization και (ειδικά στην υψηλή δυσκολία) το σκάκι θα σου μοιάζει παιχνίδι νηπιαγωγείου.
    Θες να μπεις σε μαγικούς κόσμους και να νιώσεις ότι συμμετέχεις σε ένα παραμύθι; Παίξε RPGs ή Adventure games... Θες να παίξεις ..κουκλοθέατρο; Παίξε sims.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει μια τέτοια ποικιλία στα παιχνίδια και στην ψυχαγωγία που προσφέρει ο Ηλεκτρονικός Υπολογιστής που σίγουρα θα βρεις κάτι που να σου ταιριάζει. Και φυσικά αυτό ισχύει για όλες τις ηλικίες. Ειδικά για τα παιχνίδια στρατηγικής θα έλεγα ότι μάλλον οι πολύ μικρές ηλικίες θα τα βρουν μπαστούνια.

    Βέβαια στην Ελλάδα σε μια μεγάλη μερίδα του κόσμου υπάρχει ακόμα η άποψη ότι ο υπολογιστής είναι κατά κάποιο τρόπο ...όργανο του διαβόλου. Αλλά πού θα πάει; Εδώ είμαστε με αυτήν την ωραία παρέα να αποδείξουμε το αντίθετο

    Υ.Γ. Και τώρα μου ήρθε μια ιδέα, μήπως να βρούμε κανένα game που να το παίζουμε μεταξύ μας εμείς τα μέλη του musicheaven; Δεν μιλάω για τίποτα πολύπλοκο...Να βρούμε κανένα Freeware να σπάμε πλάκα:)
    meltica
    23.09.2006, 01:38
    Καταρχήν να ξεκαθαρίσω πως μου αρέσει ο υπολογιστής. Τον λατρεύω. Και τα παιχνίδια του υπολογιστή ακόμα πιο πολύ. Δεν έχω πρόβλημα με την ποιότητα, αλλά με την ποσότητα.

    Όταν είπα πως θα ήταν προτιμότερο να βγουν έξω να διασκεδάσουν ανθρώπινα δεν εννούσα να πάνε σε σκυλάδικο ούτε σε κλαμπ- τα οποία σιχαίνομαι κιόλας οπότε δεν θα έδινα σε καμιά περίπτωση τέτοια συμβουλή.

    Λιγό πολύ συμφωνώ με όσα λες. Και λίγο πολύ είναι αυτονόητα. Το topic αυτό δεν άνοιξε άλλωστε εναντίον των παιχνιδιών γενικά. Το είπες και συ πιο πάνω είναι θέμα υπερβολής. Για την υπερβολή που επιδεικνύουν κάποιοι παίζοντας ηλεκτρονικά με τις ώρες.

    Σίγουρα υπάρχουν εξαιρετικά παιχνίδια. Το θέμα είναι πως η dota (no1 σε προτίμηση στα internet cafe) κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να χαρακτηριστεί παιχνίδι που ακονίζει το μυαλό. Ίσως να αναπτύσουν έναν μεγαλύτερο έλεγχο στα αντανακλαστικά τους. Δεν νομίζω πως αξίζουν τόσες ώρες μπροστά στο pc γι'αυτό. Μάλιστα η dota είναι ένα παιχνίδι στο οποίο σκοτώνεις τους κακούς, έτσι δεν είναι; Και γω γι'αυτό το παιχνίδι μίλησα. Και το ποδόσφαιρο επίσης στο Play station κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί παιχνίδι που ακονίζει το μυαλό;

    Και εννοείται πως ακόμα και το γεγονός πως αυτά τα παιχνίδια είναι αποκλειστικά για ψυχαγωγία, πάλι δεν θεωρούνται ''απαγορευμένα''. Απλά δεν θεωρώ λογικό να κάθονται με τις ώρες μπροστά στον υπολογιστή και να παίζουν. Νομίζω πως συμφωνείς.

    Astron
    23.09.2006, 02:05
    Για να καταλαβαίνει ο κόσμος τί λέμε... Dota αν δεν κάνω λάθος είναι μία συγκεκριμένη πίστα στο Warcraft 3. Το οποίο όμως είναι παιχνίδι στρατηγικής. Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί έχει τέτοια πέραση η συγκεκριμένη πίστα, αλλά για να παίζουν κάτι θα ξέρουν ;)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-09-2006 12:22 ]


    meltica
    23.09.2006, 02:24
    Δεν κάνεις λάθος. Αλλά ενώ το warcraft είναι παιχνίδι στρατηγικής η dota είναι κάτι σαν το counter( δηλαδή:πιστόλι, κακοί και μπαμ! μπαμ! μπαμ!)

    Επομένως να γιατί η προτίμηση... (το counter για τα πρακτικά ήταν το no1 πριν την dota).

    Δεν είναι κακό. Αγοράκια είστε θα προτιμήσετε παιχνίδια με βία.(καλύτερα στο pc παρά να κάνετε φασαρίες στον πραγματικό κόσμο και να το παίζεται τσαμπουκάδες στα ''γεράματα''). Απλά είπαμε. Η υπερκατανάλωση δεν κάνει καλό πουθενά.
    anastasisk
    23.09.2006, 03:31
    Μωρε μπραααααβοοο..που τα ξερετε ολ'αυτα τα παιχνιδια?Ουτε μια πιστα δεν ξερετε μωρε!!!Ποσες ωρες σπαταλησατε για να τα μαθετε ολ'αυτα???? Πλακα κανω ετσι???






    Η γνωμη μου ειναι οτι τιποτα δεν ειναι κακο!Παν μετρον αριστον!Προσωπικα,ποτε δεν την 'βρηκα' με παιχνιδια αλλα δεν κατακρινω (οχι οτι κατεκρινε καποιος) καποιον που παιζει παιχνιδακια αντι να παιζει π.χ μπασκετ!Οτι θελει ο καθενας κανει.Συμφωνω πανω κατω με τα λεγομενα σας!

    uNick
    23.09.2006, 10:46
    Παιδιά μου...

    Όντως αυτό το topic αναφέρεται στην "κατάχρηση" και δεν υπάρχει λόγος να αναφερόμαστε σε συγκεκριμένα παιχνίδια. Και από μια άποψη, ναι, η νεολαία όντως "καίγεται" μπροστά σε μια οθόνη. Από ένα σημείο και έπειτα, μιλάμε για εθισμό! Η επιλογή του όρου δεν είναι τυχαία. Ευτυχώς κάποιοι έχουν πάρει το θέμα πολύ σοβαρά...


    Κλινική κατά του εθισμού στα Computer Games στο Άμστερνταμ

    Αλήθεια, πόσο κακός μπορεί να είναι ο εθισμός στα παιχνίδια; Εάν είστε ένας από τους πολλούς, που έχουν αγοράσει ένα παιχνίδι και στη συνέχεια έχετε μείνει πάνω του για τουλάχιστον 3 συνεχόμενες ημέρες, αφότου έφθασε στα χέρια σας, τότε ξέρετε πόσο εθιστικό μπορεί να γίνει ένα παιχνίδι.

    Η μεγαλύτερη βύθιση που προσφέρουν τα video games, σε σχέση με τις κινηματογραφικές ταινίες ή άλλους τύπους ψηφιακής ψυχαγωγίας, καθιστά πιο εύκολη την ταύτιση με τους ήρωες και συνεπώς την δυνατότητα να «χαθείς» μέσα τους (προσωπικά θα μου άρεσε να υπήρχε όντως ένας Larry Laffer ή ένας Guybrush Threepwood ανάμεσα μας αλλά....).

    Για τους περισσότερους, αυτός είναι ουσιαστικά ο λόγος που ασχολούνται με το συγκεκριμένο «σπόρ», αλλά παράλληλα μπορούν να ελέγξουν την κατάσταση χωρίς να παραμελούν τις βασικές τους ανάγκες ή την προσωπική-κοινωνική ζωή τους.



    Για άλλους, όμως, έχει γίνει τόσο κακός εθισμός, που ήδη μια σχετική κλινική παιχνιδιών έχει ανοίξει στο Άμστερνταμ. Άλλες χώρες σε όλο τον κόσμο αρχίζουν επίσης να βλέπουνε τον εθισμό στα video games όπως οποιoνδήποτε άλλο εθισμό (κάπνισμα, ναρκωτικά, αλκοόλ κ.ά) και έχουν αρχίσει προγράμματα θεραπείας και αντιμετώπισης.

    Για μερικούς, τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ σοβαρά:

    Ο Hyke van der Heijden, 28 χρονών από την Ολλανδία, είπε ότι εξʼαιτίας των video games παράτησε το κολλέγιο. Το «κάπνισμα» και τα παιχνίδια τον κράτησαν συναισθηματικά ήρεμο για αρκετά χρόνια. «Τα παιχνίδια, αυτό ήταν το μόνο μέρος που ένιωθα άνετα. Αυτή ήταν η μόνη πραγματικότητα που θα μπορούσα να διαχειριστώ».

    Αν και δεν συμφωνώ με αυτούς που πιστεύουν ότι οι σχεδιαστές των παιχνιδιών είναι αρμόδιοι για τον εθισμό, είναι εύκολο να δει πώς κάποιοι θα μπορούσαν να πετάξουν τη ζωή τους για να παίξουν ακόμα περισσότερο, χωρίς να τους ενδιαφέρει και τόσο το σενάριο του παιχνιδιού. Άλλωστε, ποιος θα ήθελε βαρετά παιχνίδια;

    Πηγή: technews.gr



    Τα συμπεράσματα δικά σας...
    theotita
    23.09.2006, 11:37
    Να προσθέσω μόνο ότι έχουν καταγραφεί περιστατικά έπιληψίας σε υγειής ανθρώπους από την πολύωρη εκθεση μπροστά σε υπολογιστή για πολλές μέρες... Φανταστήται τι γίνεται με τα παιχνίδια... Νομίαω πως είχαν γίνει και πολλά ρεπορταζ στην τηλεόραση γι αυτό το θέμα...
    KAKOFONIKS
    23.09.2006, 12:09
    Παιδιά εγώ έχω να πω ότι κάθε είδους εθισμός είναι κακός όχι μόνο στονΗ\Υ αλλά γενικά παντού όλα πρέπει να γίνονται με μέτρο. Που είναι εκείνες οι ωραίες εποχές που πηγαίναμε στις αλάνες και παίζαμε μέχρι να νυχτώσει, πλακωνόμασταν στο ξύλο , λέγαμε τρομαχτικές ιστορίες ? Βέβαια θα μου πείτε (και το δέχομαι) που είναι οι αλάνες και πώς να κάτσεις στις αλάνες όταν γύρω σου βλέπεις συναλλαγές με ναρκωτικά και κάθε είδους σοκαριστικά πράγματα . Πως εγώ αύριο μεθ' αύριο (σε καμιά 10 χρόνια ) θα αφήσω τα παιδιά μου να πάνε να παίξουν έξω όταν εγώ ο ίδιος θα φοβάμαι να βγω απο το σπίτι μου ?
    Astron
    23.09.2006, 12:21
    Νίκο και Αθηνά έχετε δίκιο, πράγματι ισχύουν αυτά που λέτε. Αλλά μιλάτε για ακραίες περιπτώσεις και νομίζω αδικούμε την νεολαία να την κατατάσσουμε σε αυτές τις κατηγορίες.
    Άλλο το να μαζεύονται οι παρέες στο internet cafe και να παιζουν ολοι μαζι multiplayer games και άλλο ο τύπος που κλειδώθηκε στο σπίτι του κι έπαιζε επί 3 ημέρες. Είπαμε, υπερβολή υπάρχει σε όλα τα πράγματα, και ξέρω και ακόμα πιο ακραία περιστατικά.
    Αλλά υπερβολή υπάρχει ακόμα και στον αθλητισμό (βλέπε κατάσταση στον πρωταθλητισμό-ντοπινγκ κλπ), ή ακόμα και στο τραγούδι (βλέπε σοβαρά προβλήματα στις φωνητικές χορδές από υπερβολική κούραση της φωνής). Υπάρχει επίσης εθισμός στο internet, και υπάρχουν ειδικοί ψυχολόγοι και πάνω σε αυτό το θέμα.

    Κάθε πράγμα έχει την αρνητική του πλευρά. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι άδικο να απαξιώνουμε κάτι κρίνοντάς το απ' την υπερβολή του.
    Και τελοσπάντων στην Ελλάδα του 50% των καπνιστών είναι γελοίο να μιλάμε για "εθισμό" στα pc games... Ας ξεφύγουμε πρώτα απ' τους ακραίους εθισμούς και μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα...
    Ozzakos
    23.09.2006, 12:42
    Ρε παιδιά παρεξηγήσατε τι είπα...
    Τον αθλητισμό το πήρα σαν παράδειγμα όπως θα μπορούσα να πάρω και χίλια δυο άλλα
    Αλλά σας μιλάς για τρομερά περιστατικά ακούστε:
    Μια μέρα ήμουν άρρωστος και ηρθε ένας φίλος μου σπίτι στις 8 το απόγευμα ήταν παρασκευή λέω τι θα κάνεις θα πάω Ιντερσποτ(ιντερνεν καφε) μου λέει....καλά ως εδώ την άλλη μέρα κατα τη 1 τον πέρνω τηλ.που έισαι ρε τον λέω Ιντερσποτ μου απαντάει!!!!!έκατσε εκεί 15 ώρες!!!!!!!
    άλλο περιστατικό:έιναι ένας γνωστός μου με την κοπέλα του και αυτή του λέει να πάνε σπίτι της όχι απαντάει αυτός με περιμένουν τα παιδιά για game θα καούμε σήμερα θα παίξουμε 5 ώρες....και αυτό το λέει στην κοπέλα του έλεος ρε παιδιά....
    Άλλο:Εγώ προσωπικά κάνω κοπάνες με την παρέα μου για να κατεβούμε Θεσσ/νικη να βγούμε κανα πρωινό ραντεβού να κάνουμε πλάκα ρε παιδιά έ πλεον η νεολαία κάνει κοπάνες για να πάει στα ιντερνετ καφέ 7 ώρες παιχνιδιού δηλαδή!!!!
    Και τέλος σας λέω ότι τα ίντερνετ καφέ έχουν γίνει σαν δευτερα σπίτια των παιδιών τους βλέπεις να κλείνου ρεζερβε έναν υπολογιστή γιατί είναι γούρικος λένε , να τους περιτρυγιρίζουν γαριδάκια αναξυκτικά κρουασαν ποτά πολλές φορες και φυσικά το κορυφαίο παραγγέλνουν και φαι εκεί μέσα πίτσα πχ ή γύρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ελπίζω να με καταλάβατε.....