ελληνική μουσική
    428 online   ·  210.898 μέλη

    Δεν μπορώ ή... δεν θέλω???

    maspa
    28.12.2006, 23:58
    Η θέληση βοηθάει στην προσπάθεια που καταβάλλει κάποιος, κι έπειτα μέσω της προσπάθειας επέρχεται η πραγματοποίηση του στόχου. Δυστυχώς όσο και να θέλουμε να πετύχουμε πράγματα, δεν είναι όλα στο χέρι μας να συμβούν. Δεν είμαι της άποψης "Αν θέλεις κάτι πάρα πολύ, θα συνομωτήσει όλο το σύμπαν για να το κατορθώσεις". Ίσως να είναι από τα λίγα πράγματα στα οποία διαφωνώ με τον Paulo Coelho, όμως η προσωπίκή μου πείρα αυτό μου έμαθε. Ευτυχώς ή δυστυχώς, πάντα υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που μας καθορίζει.
    aggeliki
    29.12.2006, 00:02
    Ποιός είπε ότι δεν μπορώ????Απλά δεν θέλω!
    PROFBASILHS
    29.12.2006, 13:34
    To ποιό ωραίο αν δεν θέλω να κάνψ κάτι είναι να μην το μπορώ κιόλας ! ! !
    PROFBASILHS
    29.12.2006, 13:36
    * κάνω



    Α ! Έτσι έχω και δικαιολογία και ηρεμία (γιατί δεν με πρίζουν . . .)
    TENIA
    29.12.2006, 15:24
    Καποτε μου ειπε καποιος "Λενε πως δεν υπαρχει δε μπορω αλλα δε θελω...Τι να κανω εγω που σε θελω αλλα δε μπορω να σε εχω? " Σιγουρα κανενας μας "δε θελει να μην μπορει" να κανει/εχει ο,τι θελει και γι'αυτο βγηκε η συγκεκριμενη φραση...
    renabill
    26.10.2007, 16:44
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 23-09-2006 στις 12:37 έγραψε...

    δεν μπορω..να μην θελω!!!!δεν θελω..να μην μπορω!!!!



    Τι είπε πάλι ο φιλόσοφος!
    Apataggelos
    26.10.2007, 19:40
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 23-09-2006 στις 12:00 έγραψε...

    Απο μικρός θυμάμαι την μητέρα μου και τον πατέρα μου να μου λένε, "δεν υπάρχει δεν μπορώ αλλά δεν θέλω "!

    Πιστεύω ότι όντως ισχύει αυτό . Δηλαδή πιστεύω ότι αν πραγματικά θέλουμε, μπορούμε να κάνουμε τα πάντα (σε λογικά πλαίσια βέβαια).

    Ποιά είναι η δική σας άποψη?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 23-09-2006 12:01 ]






    Θα συμφωνήσω...

    Όσο συχνότερα λέμε το ''δεν μπορώ'', τόσο λιγότερα πράγματα θα καταφέρνουμε....

    Σκεφτείτε... πόσοι τόλμησαν να δοκιμάσουν κάτι τρελό και πέτυχαν.... απλά επειδή το πίστεψαν και το ήθελαν πολύ...


    athinouli24
    26.10.2007, 22:59
    Απλά, Δεν θέλω.....
    bleedrose
    27.10.2007, 00:37
    Η φιλοσοφία μου (και το πιστεύω μου) είναι ότι μπορώ να κάνω τα πάντα και ακόμα κι όταν μερικές φορές λέω "δεν μπορω" σε κάποιον, από μέσα μου λέω "Τι ...... λεω τώρα;! Αφού δεν θέλω..."
    Liza32
    27.10.2007, 10:15
    Για μένα δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω. Διότι μέσα μας, έχουμε απίστευτη δύναμη, και μπορούμε να πετύχουμε πράγματα που δεν βάζει πολλές φορές ο νους του ανθρώπου. Παρόλα αυτά, τις περισσότερες φορές, πολλοί ακούνε τη φωνή της λογικής και όχι της καρδιάς, με αποτέλεσμα να χάνουν μοναδικές ευκαιρίες, ίσως και ευκαιρίες ζωής! Το θέμα είναι, ότι ενώ θα μπορούσαν τη συγκεκριμένη στιγμή να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και να πετύχουν το στόχο τους, προτιμούν να κάνουν πίσω επειδή στην ουσία δεν είναι έτοιμοι για τις συγκεκριμένες ευκαιρίες. Αυτό δηλώνει ανωριμότητα χαρακτήρα και προσκόλληση σε οικογενειακές αξίες. Το πρόβλημα όμως, αντί να βρει τη λύση του, με τον καιρό θα επιδεινώνεται, με αποτέλεσμα την ολοκληρωτική αποξένωση του ατόμου από τις πραγματικές του ανάγκες αλλά και την αληθινή του φύση. Από τη στιγμή που το άτομο είναι υποχείριο των άλλων, δεν έχει προσωπικότητα, και δεν θα μπορέσει ποτέ να ευτυχίσει.
    Apataggelos
    27.10.2007, 12:59
    ''και να το πάρουμε τελειωτικά
    απόφαση:
    η σάρκα –ναι– είν’ πρόθυμη
    όμως το πνεύμα
    φορές φορές
    είν’ ασθενές [...] ''

    -Νίκος Εγγονόπουλος


    Νομίζω απάντησε καλύτερα από εμένα...




    MISangie
    27.10.2007, 13:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 27-10-2007 στις 12:59 έγραψε...

    ''και να το πάρουμε τελειωτικά
    απόφαση:
    η σάρκα –ναι– είν’ πρόθυμη
    όμως το πνεύμα
    φορές φορές
    είν’ ασθενές [...] ''

    -Νίκος Εγγονόπουλος


    Νομίζω απάντησε καλύτερα από εμένα...





    Νικο μου..αν οδηγομασταν μονο απο την σαρκα..δεν θα λεγομασταν ανθρωποι.δεν θα υπηρχε διαχωρισμος μας απο τα ζωα..
    Apataggelos
    27.10.2007, 13:22
    Παράθεση:

    Το μέλος MISangie στις 27-10-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 27-10-2007 στις 12:59 έγραψε...

    ''και να το πάρουμε τελειωτικά
    απόφαση:
    η σάρκα –ναι– είν’ πρόθυμη
    όμως το πνεύμα
    φορές φορές
    είν’ ασθενές [...] ''

    -Νίκος Εγγονόπουλος


    Νομίζω απάντησε καλύτερα από εμένα...





    Νικο μου..αν οδηγομασταν μονο απο την σαρκα..δεν θα λεγομασταν ανθρωποι.δεν θα υπηρχε διαχωρισμος μας απο τα ζωα..




    Δεν εννοούσα αυτό....

    Εννοούσα ότι όσο και να θέλουμε, αν το μυαλό μας μας βάζει περιορισμούς, τότε δεν πετυχαίνουμε τίποτα....

    ...με λίγα λόγια, πιστεύω ότι μπορούμε να φτάσουμε τόσο μακρυά όσο φτάνει η επιθυμία μας.


    MISangie
    27.10.2007, 13:56
    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 27-10-2007 στις 13:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MISangie στις 27-10-2007 στις 13:12 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Apataggelos στις 27-10-2007 στις 12:59 έγραψε...

    ''και να το πάρουμε τελειωτικά
    απόφαση:
    η σάρκα –ναι– είν’ πρόθυμη
    όμως το πνεύμα
    φορές φορές
    είν’ ασθενές [...] ''

    -Νίκος Εγγονόπουλος


    Νομίζω απάντησε καλύτερα από εμένα...





    Νικο μου..αν οδηγομασταν μονο απο την σαρκα..δεν θα λεγομασταν ανθρωποι.δεν θα υπηρχε διαχωρισμος μας απο τα ζωα..




    Δεν εννοούσα αυτό....

    Εννοούσα ότι όσο και να θέλουμε, αν το μυαλό μας μας βάζει περιορισμούς, τότε δεν πετυχαίνουμε τίποτα....

    ...με λίγα λόγια, πιστεύω ότι μπορούμε να φτάσουμε τόσο μακρυά όσο φτάνει η επιθυμία μας.



    δυστηχως ομως η ευτυχως..εχουμε μυαλο..και μας εχει δοθει για αυτον ακριβως τον σκοπο..να βαζει περιορισμους..
    Και να θελουμε να το παρακαμψουμε αυτο ειναι πολυ δυσκολο...
    πως μπορουμε να πορευθουμε μονο απο την επιθυμια...?
    που οδηγει αυτος ο δρομος..?
    Apataggelos
    27.10.2007, 14:43
    ....

    Ο δρόμος της επιθυμίας είναι γεμάτος μπελάδες... εκπλήξεις... αν τον ακολουθήσουμε ως το τέλος θα δούμε τα όνειρα μας να πραγματοποιούνται.

    Ο δρόμος του μυαλού έχει περιορισμούς... συμβιβασμούς... μετριότητα... δείχνει δειλία μερικές φορές...

    .... πολλές φορές το ''δε μπορώ'' είναι το ευκολότερο μέρος να κρυφτείς...

    Το καλύτερο άλλοθι.

    Ναι, από άλλοθι είμαστε καλλυμένοι. Εμείς σκοτώνουμε τα όνειρά μας....



    ... αλλά δεν πιστεύω πως θα έπρεπε να είμαστε και περήφανοι από πάνω.



    despinakontogianni
    27.10.2007, 15:16
    Δεν υπάρχει δεν μπορώ!!

    Δε θες!!!!
    seras
    28.10.2007, 00:31
    Πραγματικά πιστευω πως αν προσπαθείς για κάτι και το θέλεις πολύ τοτε θα το καταφέρεις..αρα δεν υπάρχει δεν μπορώ..απο την αλλη όμως δεν είναι όλα στο δικό μας χέρι..μερικά πράγματα όσο και να τα θες...θέλε..ήμουν ξεκάθαρος ε?
    Stroumfita456
    28.10.2007, 14:22
    Το "δεν μπορω" για μενα σημαινει "δεν θελω"...αυτη ειναι η γνωμη μου....οτι θελεις να κανεις μπορεις ανετα να το πραγματοποιησεις αρκει να το θελεις πραγματικα....
    innuendo
    28.10.2007, 21:28
    Tι θα πει δε μπορώ....;Δεν υπάρχει δε μπορώ. Άν θέλουμε κάτι μπορούμε να το κάνουμε ή τουλάχιστον να προσπαθήσουμε γι αυτό. Δε δέχομαι, λοιπόν, το δε μπορώ. Απλά και μόνο ΔΕ ΘΕΛΩ..
    Stroumfita456
    29.10.2007, 10:36
    Παράθεση:

    Το μέλος innuendo στις 28-10-2007 στις 21:28 έγραψε...

    Tι θα πει δε μπορώ....;Δεν υπάρχει δε μπορώ. Άν θέλουμε κάτι μπορούμε να το κάνουμε ή τουλάχιστον να προσπαθήσουμε γι αυτό. Δε δέχομαι, λοιπόν, το δε μπορώ. Απλά και μόνο ΔΕ ΘΕΛΩ..



    Σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς........συμφωνω και εγω!!!!!!!