ελληνική μουσική
    511 online   ·  210.905 μέλη

    Σε δημοπρασία ζωγραφικά έργα του Χίτλερ

    thank
    27.09.2006, 23:26
    Το μέλος vouliakis στις 27-09-2006 στις 23:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ψιλο-κιτσαρίες, τα έργα. Σίγουρα, κάτω από το "μέτριο". Όλη τους η αξία είναι εμπορική, επειδή είναι επώνυμα (μπρρρ...) Αλήθεια, έχετε δει την ταινία Max?








    ΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ????? ΨΙΛΟ-ΚΙΤΣΑΡΙΕΣ ??? ΚΑΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑ
    vouliakis
    27.09.2006, 23:29
    E, καλά... Χοντρο-κιτσαρίες...
    dimitrapan
    27.09.2006, 23:31
    Παναγιώτη για δώσε κανένα παραπάω στοιχείο για την ταινία γιατί κάτι μου λέει ότι πρέπει να την δούμε, ε?
    vouliakis
    27.09.2006, 23:35
    Nαι... Την είδα και στο Filmnet πριν λίγο καιρό, άρα θα υπάρχει και στα dvd-clubs. Αξίζει να τη δει κάποιος. Στο λινκ που έδωσα γράφει αρκετά και καλύτερα να μην πω τίποτα παραπάνω (...η συνέχεια επί της οθόνης )

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 27-09-2006 23:36 ]


    alexia-vicky
    27.09.2006, 23:37
    Μπορούμε να ξεφύγουμε για λίγο από ιδεολογικά θέματα? Τί σχέση έχει το τί έκανε ο Χίτλερ μετά από τόσα χρόνια από τότε που έκανε τους πίνακες? Μιλάτε για τελείως διαφορετικές εποχές πρώτον, και δεύτερον πολλοί από τους σπουδαιοτερους ζωγράφους (Μονέ, Βαν Γκογκ κτλ) οχι απλά ήταν σχιζοφρενείς αλλά έκαναν και πολλά άλλα...Αυτό μειώνει το καλλιτεχνικό τους έργο? Επίσης, για να αντικατοπτριστεί η ψυχοσύνθεση σε ένα έργο, πρέπει να είναι σε προχωρημένο στάδιο το οποιοδήποτε "πρόβλημα" και όχι στις απαρχές του.

    Και άλλοι έχουν κάνει εγκλήματα άλλα τους έχουμε κάνει συνθήματα και μπλουζάκια

    Και αν και δεν έχω δει τα έργα του, εμείς που αποφαινόμαστε για τη δημοκρατικότητα μας, καλό θα ήταν να τη θυμόμαστε πάντα και όχι μόνο όποτε ΄θελουμε....

    Προσωπικά, θα ήθελα να τα δω και αν μπορούσα γιατί όχι να τα αγόραζα! Γιατί μιλάμε για τέχνη, τίποτα άλλο....Από εκεί και πέρα αν άλλοι το κάνουν για χρήματα ή για να πουλήσουν μούρη..αυτό δε μπορώ να το ξέρω άρα και δε μπορώ να τους κρίνω.
    vouliakis
    27.09.2006, 23:40
    Τέτοιου επιπέδου Τέχνη, alexia-vicky, μπορείς να βρεις (χιλιάδες έργα) σε κάθε τουριστικό μαγαζάκι (και πολύ πιο φθηνά). Ε, όχι και να συγκρίνουμε τον κάθε ζωγράφο του πεντόευρου με τον Μονέ...

    (Με έκανες και γέλασα, πάντως... Μπράβο σου )


    dimitrapan
    27.09.2006, 23:40
    Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική με τον Χίτλερ ούτε να δώσω μαθήματα ανωτερότητας και δημοκρατικότητας όταν μιλάμε για έναν τέτοιο σφαγέα...

    alexia-vicky
    27.09.2006, 23:48
    Το μέλος vouliakis στις 27-09-2006 στις 23:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τέτοιου επιπέδου Τέχνη, alexia-vicky, μπορείς να βρεις (χιλιάδες έργα) σε κάθε τουριστικό μαγαζάκι (και πολύ πιο φθηνά). Ε, όχι και να συγκρίνουμε τον κάθε ζωγράφο του πεντόευρου με τον Μονέ...

    (Με έκανες και γέλασα, πάντως... Μπράβο σου )





    Δεν έκανα σύγκριση, απλά παράδειγμα έδωσα

    Όσο για το 5ευρω, τόσο φτηνά αρχίζουν οι τιμές?

    (Χαίρομαι που χαρίζω εύθυμες στιγμές στους συνανθρώπους μου.... )
    vouliakis
    27.09.2006, 23:59
    Να κι ένα slide show με κάποια από τα "επίμαχα" έργα (αν ζούσε στην Ελλάδα, θα ζωγράφιζε άσπρα σπιτάκια, γαϊδουράκια και ηλιοβασιλέματα - μπρρ...)




    vouliakis
    28.09.2006, 00:03
    A... Kαι το trailer από την ταινία Max




    heartbreak-kid
    28.09.2006, 00:22
    ειρωνίες...μάλλον είχα δίκιο όταν έγραφα ότι δεν σας πείραζε η δημοπρασία αλλά το ποιός ζωγράφησε τους πίνακες...όχι ότι έχω πρόβλημα μαυτό...αλλά να...προτιμούσα να το λέγατε στα ισα.πχ"εγω από αυτόν τον σφαγέα των λαών,ούτε μολυβιά δεν θέλω να δω".Θα ήσασταν και καλλίτερα απέναντι σε εαυτούς και αλλήλους
    (για/με μένα και τα σχόλια μου,μπορείτε να γελάσετε όσο θέλετε...ελευθέρως)
    vouliakis
    28.09.2006, 00:32
    Προσωπικά, έχω δυο απορίες (και βαριέμαι να ψάχνω στο νετ να τις λύσω):
    -Ποιός διαθέτει τα έργα προς πώληση?
    -Πού τα βρήκε?

    Τώρα, σε όσα αφορούν την ειρωνεία: η γνώμη μου θα ήταν η ίδια (κιτσαρίες), αν τα έβλεπα και δεν γνώριζα τον "ζωγράφο"...


    heartbreak-kid
    28.09.2006, 00:35
    Το μέλος vouliakis στις 28-09-2006 στις 00:32 έγραψε...
    Παράθεση:


    Τώρα, σε όσα αφορούν την ειρωνεία: η γνώμη μου θα ήταν η ίδια (κιτσαρίες), αν τα έβλεπα και δεν γνώριζα τον "ζωγράφο"...





    οκ...απλά διατηρώ το δικαίωμα στην αμφιβολία
    rompa
    18.10.2006, 19:00
    Ούτε που ήξερα ότι ζωγράφιζε.Είδα τα έργα και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν αλλά με έπιασε ένα σφίξιμο στο στομάχι...Πώς μπορεί η ευαισθησία που απαιτεί η τέχνη να συνδυάζεται με ένα τόσο απάνθρωπο προφίλ??

    ....cause I'll never be with you.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rompa στις 18-10-2006 20:56 ]


    movflower
    18.10.2006, 19:08
    διότι μάλλον δεν είναι ο ίδιος άνθρωπος. κάτι συνέβηκε που τον άλλαξε, ή ξύπνησε μέσα του .... το τέρας!
    πολλοί ακριβώς υποστηρίζουν ότι η απόρριψη του από την σχολή καλών τεχνών της Βιέννης είναι αυτό που έβγαλε τις βαλβίδες από τη θέση τους.

    φυσικά μεταξύ ευαισθησίας και απανθρωπιάς δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά αν και στις δύο τρέφεται ο απόλυτος εγωισμός.


    rompa
    18.10.2006, 20:55
    Παράθεση:
    διότι μάλλον δεν είναι ο ίδιος άνθρωπος. κάτι συνέβηκε που τον άλλαξε, ή ξύπνησε μέσα του .... το τέρας!
    πολλοί ακριβώς υποστηρίζουν ότι η απόρριψη του από την σχολή καλών τεχνών της Βιέννης είναι αυτό που έβγαλε τις βαλβίδες από τη θέση τους.

    φυσικά μεταξύ ευαισθησίας και απανθρωπιάς δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά αν και στις δύο τρέφεται ο απόλυτος εγωισμός.



    Σωστά!