ελληνική μουσική
    324 online   ·  210.908 μέλη

    Τι σας αρέσει σε ένα τραγούδι;

    maspa
    09.10.2006, 13:48
    Ένα τραγούδι θα με ξετρελάνει όταν στο σύνολό του (στίχος, μουσική, ερμηνεία) ανταποκρίνεται στα γούστα μου. Τώρα, όσον αφορά σημεία τραγουδιών, ναι, υπάρχουν κάποια σημεία σε πολλά τραγούδια που εκεί "την βρίσκω".....Συνήθως όμως ισχύει για τη μουσική αυτό. Για παράδειγμα, η εισαγωγή με πιάνο του τραγουδιού "αυτή η νύχτα μένει" του Κραουνάκη μ'ανατριχιάζει. μ'αρέσουν πολύ και οι εισαγωγές των τραγουδιών με κλασσική κιθάρα σόλο ή τα ντράμς που δίνουν ρυθμό στα κομμάτια. (Πολλές φορές κι εμένα μου κεντρίζει πρώτα το ενδιαφέρον ο στίχος, αλλά τώρα πια αυτό μου συμβαίνει σπάνια.....)
    sentoni
    09.10.2006, 16:59
    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 09-10-2006 στις 11:02 έγραψε...

    Εγώ έχω ένα κόλλημα με τους στίχους.
    Όχι με το πόσο ψαγμένοι είναι,αλλα
    με το αν έχουν κάτι να μου πουν.
    Φυσικά μετράει πάρα πολύ η ερμηνεία
    του καλλιτέχνη.
    Χωρίς αυτή,δεν αναδυκνείεται ένα καλό τραγούδι.
    Μπορεί να αγαπήσω ένα τραγούδι με μέτρια μουσική
    αλλά με πολύ καλό στίχο.Το αντίθετο,σπάνια!




    . . . μόνο με τους στίχους έχεις κόλλλλλημα ;
    mousikofilh
    09.10.2006, 17:31
    Παράθεση:

    Το μέλος sentoni στις 09-10-2006 στις 16:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mousikofilh στις 09-10-2006 στις 11:02 έγραψε...

    Εγώ έχω ένα κόλλημα με τους στίχους.
    Όχι με το πόσο ψαγμένοι είναι,αλλα
    με το αν έχουν κάτι να μου πουν.
    Φυσικά μετράει πάρα πολύ η ερμηνεία
    του καλλιτέχνη.
    Χωρίς αυτή,δεν αναδυκνείεται ένα καλό τραγούδι.
    Μπορεί να αγαπήσω ένα τραγούδι με μέτρια μουσική
    αλλά με πολύ καλό στίχο.Το αντίθετο,σπάνια!




    . . . μόνο με τους στίχους έχεις κόλλλλλημα ;



    Αφού ξέρεις τώρα,τι ρωτάς…
    DavidDT
    09.10.2006, 19:49
    Εμένα μ'αρέσει το σύνολο...
    Δεν έχω πει ποτέ ότι αυτό το τραγούδι θα μπορούσε να έχει άλλους στίχους απο αυτούς που έχει...Φυσικά και δίνω βάση στην ερμηνεία...Αλλά αυτο δεν αναιρεί τα υπόλοιπα... Για να αγαπήσω ένα τραγούδι θα πρέπει να τα συνδιάζει όλα αλλά με βάση τα δικά μου γούστα
    LittleJohn
    09.10.2006, 22:13
    Ο ρυθμος οταν ακουω ραπ και τα σολο οταν ακουω μεταλ ροκ κλπ
    Jimy
    10.10.2006, 13:10
    Εάν είναι φανερός ή οχι ο λόγος που γράφτηκε

    sintorin
    10.10.2006, 17:28
    Sunduasmos rythmou, mousikis, stixou, fonis, dierminias, dunamikis, energias, ufous.....eite einai aplo, i poluploko, mpalanta i grigoro......vasikos me pio tropo pernaei to munima, kai ti to idiaitero o kathenas pou apotelei to komati sunolika, prosferei apo ton eauto tou .....
    maspa
    10.10.2006, 18:02
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 10-10-2006 στις 17:28 έγραψε...

    dierminias br>







    crazydoctor
    14.10.2006, 00:55
    Πρώτα με επηρεάζει η μουσική.Είναι πολλες φορες που ακουω ενα τραγουδι και σκεφτομαι οτι οι στιχοι ειναι υπέροχοι αλλα η μουσικη δεν μπορω να ακουσω ενα τραγουδι που εχει τελειους στιχους αν εχει αθλια μουσικη ή αθλια ερμηνεια.Ομως μπορω να ακουω ενα τραγουδι που εχει τελεια μουσικη αν και δεν εχει εξαιρετικους στιχους.Στο τραγουδι όλα είναι ένα σύνολο.Αλλα για μένα πρωτα ερχεται η μουσική.Δεν αποκλείεται βεβαια η περιπτωση να εχει ωραιους στιχους αλλα να εχει μετρια μουσικη και να με αρεσει.
    ARANJUEZ66
    15.10.2006, 15:16


    Μπορεί να προσέξω ένα τραγούδι από την μουσική του...
    Αλλά αν οι στίχοι δεν με αγγίξουν,τότε.......άστο...΄


    movflower
    16.10.2006, 04:27
    όποιο για κάποιο λόγο με αγγίξει.
    είτε με τη μελωδία είτε με τον στίχο.

    lianameladaki
    17.10.2006, 15:28
    αυτο που μ'αρεσει πολυ σ'ενα τραγουδι,ειναι το πως ''δενει'' η μουσικη με τους στιχους,χωρις αυτο να σημαινει οτι ενα τραγουδι με πχ χαρουμενη μουσικη δεν μπορει να εχει πιο μελανχολικους στιχους....
    memories
    27.12.2006, 13:47
    Καταρχάς παρατηρώ την κάθε λεπτομέρεια στα όργανα (με μια αδυναμία στο βιολί).
    Προσέχω αν ο τόνος είναι ματζόρε ή μινόρε γιατί από εκεί εξαρτάται και η διάθεση του κομματιού.
    Και τέλος ο στίχος, το πόσο αγγίζει σαφώς εμένα αλλά και την πραγματικότητα (αν μπορεί να δημιουργήσει καλή χρωματικότητα).
    tolaruba
    27.12.2006, 15:52
    Αρχικα θα δω το σαν συνολο!
    Αργοτερα βεβαια αφου το ακουσω κι αλλες φορες και θελησω να το ψαξω μου αρεσει να παρατηρω τους στιχους αν εχουν κατι να μου δωσουν αν με συγκινουν...
    Γενικοτερα μου αρεσει παρα πολυ η πλουσια ενωρχηστροση..Η μουσικη να δενει με τα στιχακια και το αποτελεσμα να ειναι απλα ομορφο..
    Αν καταλαβατε κατι!!!!!!!!!!!!
    vero
    27.12.2006, 17:50
    Εγω για να ακουσω ενα κομματι πρεπει να μα αρεσει η μουσικη!! Το λογια δεν με πολυ επηρεαζουν γιατι ολο τα δια γραφουν(ενα περιπου). Ετσι οταν θα ακουδω ενα κομματι θα ακουσω την μουσικη του. Το τελευταιο καιρο εχω κολλημα με τα σολο απο οτιδηποτε οργανο
    aggeliki
    27.12.2006, 18:33
    Το σύνολο φυσικά...

    Τώρα βέβαια αφού ζητάμε να τα ξεχωρίσουμε κάπως τα πράγματα θα πω ότι ξεχωρίζει η μουσική ή μάλλον ακλύτερα η ενορχήστρωση....Αν ένα κομμάτι δεν με πιάσει με τη μουσική του "δεν παίζει" να ασχοληθώ παραπάνω μαζί του...
    Αμέσως μετά ακολουθεί η ερμηνεία!Μου έχει τύχει να με πιάνει το στομάχι μου με συγκεκριμένες ερμηνείες!
    Τέλος ο στίχος...δυστηχώς πολλές φορές είναι πολύ προβλέψιμος και πολύ σπάνια ένα τραγούδι θα με κάνει να κολλήσω εξαιτίας του στίχου του!

    Έχω προσέξει μάλιστα ότι τραγούδια που ακούω πολύ συχνά -κι από δική μου επιλογή φυσικά-δεν μπορώ να θυμηθώ τους στίχους...Παρά μόνο όταν βάλω στο μυαλό μου τη μελωδία και πολλές φορές συνειδητοποιώ ότι δεν έχω καταλάβει τι λένε απλά τα έχω μάθει "παπαγαλία"...


    Γιατρέ μου είμαι καλά???
    xarisson
    27.12.2006, 19:16
    Πάνω απ'ολα ο στίχος του να έχει κάτι να πεί.Να το ακούς και να σε κάνει να σκέφτεσαι,να περνάει μηνύματα...
    Feggarenia261
    05.01.2007, 13:06
    Μ'αρέσει να συνδιάζεται η μουσική με τους στιχους με τέτοιο τρόπο ώστε να σε κάνει ν ανατριχιάζεις..............