ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.875 μέλη

    Τελικά όποιος σπέρνει ανέμους...θερίζει θύελλες ??

    nalpha
    11.10.2006, 22:56
    Και να που πριν λίγο μια είδηση μας θύμισε την 11η Σεπτέμβρη.
    Ένα αεροπλάνο έπεσε πάνω σε ένα κτήριο στη Νέα Υόρκη.

    Τυχαίο ? Ακόμη δε γνωρίζουν.

    Και θέτω το εξής:

    Παίρνοντας ως τυχαίο παραδειγμα το αποψινό και δεδομένου ότι οι αμερικάνοι έσπερναν ανεμους τόσα χρόνια.... τελικώς,ότι έσπειρες.. θερίζεις ?

    Εδώ είναι ο παράδεισος και η κόλαση εδώ ?

    ΟΛΑ ΠΛΗΡΏΝΟΝΤΑΙ Σ΄ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ???

    (μιλάω γενικότερα και όχι για το συγκεκριμένο περιστατικό)


    Hastaroth
    12.10.2006, 00:39
    Τί θέλεις να πής μ'αυτό;

    Οτι επειδή ένα μικρό ιδιωτικό αεροπλάνο έπεσε πάνω σέ ένα κτίριο στη Νέα Υόρκη (που μάλλον δέν ήταν κάν αεροπλάνο αλλά ελικόπτερο καί προφανώς ήταν ατύχημα οφειλόμενο είτε σε μηχανικά αίτια ή σέ ανθρώπινο λάθος),σημαίνει οτι οι Αμερικάνοι έσπερναν ανέμους και θερίζουν θύελλες;


    Εχουν σημειωθεί καί άλλα (γιά την ακρίβεια δύο) τέτοια δυστυχήματα πρίν πολλές δεκαετίες στην Νέα Υόρκη,μάλιστα μέ μεγάλα επιβατικά αεροπλάνα.Επρόκειτο καθαρά γιά ανθρώπινα λάθη.Τότε δέν υπήρχαν ούτε αλ κάϊντες ούτε Μπούς καί λοιπά και λοιπά.Η μήπως επειδή π.χ. το ένα αεροπλάνο ήταν Αργεντινικο σημαίνει οτι οι Αμερικάνοι είχαν κάνει κατοχή στην Αργεντινή;

    Λυπάμαι,μά τά λεγόμενά σου δέν έχουν καμμιά λογική...
    nalpha
    12.10.2006, 00:54
    Λυπάμαι αντίθετα που δεν μπόρεσες να κατανοήσεις την ερώτηση.

    Tο αποψινό θύμισε σε πολλούς την 11η Σεπτέμβρη τότε που όλοι λέγανε "ε, εδώ που τα λέμε τόσα χρόνια η Αμερική εγκλήματα έκανε...κάποτε θα πλήρωνε..." !

    Αναφέρω ξεκάθαρα πως είναι απλό παράδειγμα (τότε ο περισσότερος κόσμος μιλούσε για Θεία Δίκη) και θέτω ξεκάθαρα το ερώτημα:

    Πληρώνονται σ΄αυτή τη ζωή τα εγκλήματα ?

    Μίλησα εγώ για ατυχήματα? Μάλλον η δική σου λογική τα συσχέτισε λάθος.

    Οπως και να ΄χει να σαι καλά για την απάντηση..


    Giorgos_arazei
    12.10.2006, 01:08
    Μεγαααλη συζητηση.
    Οι Αμερικανοι σπερνουν θυελες και θεριζουν ανεμοστροβιλους θα λεγα εγω. Οτι θα πληρωσουν, θα πληρωσουν,κανενας δεν περναει ετσι.Τοση δυστυχια,τοσο πονο προσφεραν για το χρημα.Ετσι δεν ειναι?

    jorge
    12.10.2006, 01:14
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 12-10-2006 στις 00:54 έγραψε...

    Πληρώνονται σ΄αυτή τη ζωή τα εγκλήματα ?



    Όχι, δεν πληρώνονται. Διότι τα εγκλήματα τα κάνει το κατεστημένο (οικονομικό, πολιτικό κλπ) και τα πληρώνει ο απλός κοσμάκης. Άλλος πληρώνει, άλλος θερίζει κοινώς...
    margo
    12.10.2006, 01:56
    Ο κοσμάκης να βάλει λίγο μυαλό μπας και του χρησιμεύσει την ώρα της κάλπης.
    Βγάλανε Μπους δυό φορές κι ας έγινε οτι έγινε την πρώτη..
    Βέβαια θύματα είναι κι αυτοί όπως και άλλοι λαοί,αλλά πόσα θέλουν για να καταλάβουν κάποια στιγμή οτι πρέπει να πάψουν να συντηρούν αυτό το κατεστημένο που λες Χόρχε..
    Ότι στο τέλος θα την πληρώσει ο απλός κοσμάκης?

    jorge
    12.10.2006, 02:06
    Πως θα "καταλάβει" Μαργαρίτα μου ο κοσμάκης όταν ενημερώνεται μονόπλευρα από το ίδιο το κατεστημένο;
    margo
    12.10.2006, 02:37
    Ελα ντε,συμφωνώ μαζί σου,απλώς αν δεν καταλάβουν μόνοι τους πάνε χαμένοι..!

    Αλλά π.χ. και εδώ στην Ελλάδα το ίδιο αμετανόητους μας βλέπω,δηλαδή 40 χρόνια 2 κόμματα,με τις ίδιες περίπου πολιτικές,διαπλοκές,διαφθορές,σκάνδαλα,σου πα μου πες.. και το ίδιο χάλι.Οχι πως έχω να προτείνω κάτι καλύτερο σε κόμμα..Μάλλον καμμιά πολυκομματική κυβέρνηση ίσως να λειτουργούσε με λιγότερη ξεφτίλα τουλάχιστον.

    Βέβαια και εκεί ίσως τα ίδια να έκανε και ο άλλος πρόεδρος ,δεν ξέρω.
    Ίσως αυτοί εκεί όντως είναι καταδικασμένοι να μείνουν "Αμερικανάκια".


    Hastaroth
    12.10.2006, 08:32
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 12-10-2006 στις 00:54 έγραψε...

    Λυπάμαι αντίθετα που δεν μπόρεσες να κατανοήσεις την ερώτηση.

    Tο αποψινό θύμισε σε πολλούς την 11η Σεπτέμβρη τότε που όλοι λέγανε "ε, εδώ που τα λέμε τόσα χρόνια η Αμερική εγκλήματα έκανε...κάποτε θα πλήρωνε..." !

    Αναφέρω ξεκάθαρα πως είναι απλό παράδειγμα (τότε ο περισσότερος κόσμος μιλούσε για Θεία Δίκη) και θέτω ξεκάθαρα το ερώτημα:

    Πληρώνονται σ΄αυτή τη ζωή τα εγκλήματα ?

    Μίλησα εγώ για ατυχήματα? Μάλλον η δική σου λογική τα συσχέτισε λάθος.

    Οπως και να ΄χει να σαι καλά για την απάντηση..





    Πρώτα-πρώτα,δέν λέγανε όλοι οτι «η Αμερική τόσα χρόνια εγκλήματα έκανε».Τό λέγανε μόνο εδώ στην Ελλάδα οι ψευτοαριστεροί που θέλουν να το παίξουν κουλτούρα (και οι οποίοι έχουν κάνει γαργάρα τά εγκλήματα τής Σοβιετικής Ενωσης,δηλαδή τών Ρώσων,μέ τά γκουλάγκ καί τίς εκτελέσεις αντιφρονούντων καί την καταπίεση που υφίστατο ο κόσμος τότε..),καί οι ανά τόν κόσμον ισλαμιστές που χόρευαν στους δρόμους καί στίς ταράτσες επειδή σκοτώθηκαν 3500 αθώοι...

    Δεύτερον,τί νόημα έχει μιά τόσο γενικόλογη και ασαφής ερώτηση;

    Τρίτον,η δική σου λογική είναι που συσχετίζει τά πάντα,από απλά αεροπορικά δυστυχήματα μέχρι εγκλήματα (χωρίς να ξεκαθαρίζης σέ ποιά αναφέρεσαι) μέ τους Αμερικάνους.Καί μάλιστα αγνοώντας (κι’εσύ,όπως και πολλοί άλλοι) οτι Αμερική δέν είναι μόνο ο Μπούς καί οι συν αυτώ (αυτοί θά περάσουν και θα φύγουν) ,αλλά είναι και όλοι όσοι επιστήμονες και καλλιτέχνες έχουν προσφέρει –καί προσφέρουν- στον παγκόσμιο πολιτισμό.

    Οπως καί να’χη,σ’ευχαριστώ γιά τίς ευχές σου

    KAKOFONIKS
    12.10.2006, 10:59
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 12-10-2006 στις 01:14 έγραψε...

    Όχι, δεν πληρώνονται. Διότι τα εγκλήματα τα κάνει το κατεστημένο (οικονομικό, πολιτικό κλπ) και τα πληρώνει ο απλός κοσμάκης. Άλλος πληρώνει, άλλος θερίζει κοινώς...



    Έχεις απόλυτο δίκιο Γιώργο.Όντως το θέμα είναι τι φταίει ο απλός κοσμάκης, το θέμα είναι ότι άλλοι "αυτόνουν" και άλλοι πληρώνουν! Εγω προσωπικά πιστεύω οτι το μεγαλύτερο έγκλημα το διαπράτουν αυτοί που λένε ..."καλά έπαθαν τα Αμερικανάκια" , μα δεν μπορούν να καταλάβουν οτι τα Αμερικανάκια στην προκειμένη περίπτωση είναι απλά καθημερινά ανθρωπάκια σαν και εμάς με την δουλειά τους , τα προβλήματά τους, τηνΖΩΗ τους που δεν έχει κανείς το δικαίωμα να τους την αφιαρέσει .Στο μόνο που μπορούμε να πούμε οτι φταίνε είναι στο ότι φοράνε παροπίδες αλλά αν το σκεφτούμε και καλύτερα στην τελική τους τις φοράνε.

    Σε σχέση με το ερώτημα γιατί το ερώτημα που θέτει η αγαπητή μας nalpha είναι αν πιστεύουμε οτι υπάρχει Θεία Δίκη. Και βέβαια υπάρχει όπως υπάρχει θεία Μαρίνα Ελένη Άννα κ.τ.λ.

    Σοβαρά τώρα και βέβαια ότι κάνουμε το βρίσκουμε μπροστά μας κάποια στιγμη ή στο κοντινό μέλλον ή και αργότερα! Αλλά προσοχή όπως βρίσκουμε τα κακά βρίσκουμε και τα καλά που κάνουμε είναι νόμος αυτό το έχω βιώσει προσωπικά και το ξέρω!



    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-10-2006 11:18 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 12-10-2006 13:10 ]


    margo
    12.10.2006, 11:42
    μαζι σου
    nalpha
    12.10.2006, 17:10
    Ρε παιδια όλοι καταλάβατε τι ήθελα να πω,εκτός απο τον Hastaroth.

    THANKS.


    nalpha
    12.10.2006, 17:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 12-10-2006 στις 01:08 έγραψε...

    Μεγαααλη συζητηση.
    Οι Αμερικανοι σπερνουν θυελες και θεριζουν ανεμοστροβιλους θα λεγα εγω. Οτι θα πληρωσουν, θα πληρωσουν,κανενας δεν περναει ετσι.Τοση δυστυχια,τοσο πονο προσφεραν για το χρημα.Ετσι δεν ειναι?




    SOSTOS !
    nalpha
    12.10.2006, 17:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Giorgos_arazei στις 12-10-2006 στις 01:08 έγραψε...

    Μεγαααλη συζητηση.
    Οι Αμερικανοι σπερνουν θυελες και θεριζουν ανεμοστροβιλους θα λεγα εγω. Οτι θα πληρωσουν, θα πληρωσουν,κανενας δεν περναει ετσι.Τοση δυστυχια,τοσο πονο προσφεραν για το χρημα.Ετσι δεν ειναι?




    Μη τους κάνουμε και άγιους τώρα τους αμερικάνους...
    Έτσι δεν είναι?





    ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ Η ΜΑΝΙΝΑ,Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ Η ΠΑΤΤΥ ΤΗΣ ΕΦΗΒΕΙΑΣ ΜΟΥ....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nalpha στις 12-10-2006 17:19 ]


    Hastaroth
    12.10.2006, 21:55
    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 12-10-2006 στις 17:10 έγραψε...

    Ρε παιδια όλοι καταλάβατε τι ήθελα να πω,εκτός απο τον Hastaroth.

    THANKS.





    Εγώ δέν είδα να κατάλαβε κανένας αγαπητή μου,διότι δέν υπήρχε τίποτε να καταλάβη...

    Απλά επαναλήφθηκαν τά γνωστά καί χιλιοειπωμένα περί "κακών Αμερικάνων" καί "καλού υπόλοιπου κόσμου"...

    Παρεμπιπτόντως,το δυστύχημα αφορούσε μικρό ιδιωτικό αεροσκάφος τού οποίου ο χειριστής,γνωστός παίκτης τού baseball (το οποίο δέν έχω καταλάβει πώς παίζεται,αλλά δέν πειράζει,αυτοί που παίζουν ξέρουν) ο οποίος μόλις πρόσφατα είχε αποκτήσει το PPL του καί ο εκπαιδευτής του σκοτώθηκαν κατά την πρόσκρουση σέ διαμέρισμα ουρανοξύστη.Τα αίτια μέχρι στιγμής δέν είναι γνωστά,πάντως σίγουρα δέν επρόκειτο γιά τρομοκρατική επίθεση.
    nalpha
    12.10.2006, 22:08
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 12-10-2006 στις 21:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 12-10-2006 στις 17:10 έγραψε...

    Ρε παιδια όλοι καταλάβατε τι ήθελα να πω,εκτός απο τον Hastaroth.

    THANKS.





    Εγώ δέν είδα να κατάλαβε κανένας αγαπητή μου,διότι δέν υπήρχε τίποτε να καταλάβη...

    Απλά επαναλήφθηκαν τά γνωστά καί χιλιοειπωμένα περί "κακών Αμερικάνων" καί "καλού υπόλοιπου κόσμου"...

    Παρεμπιπτόντως,το δυστύχημα αφορούσε μικρό ιδιωτικό αεροσκάφος τού οποίου ο χειριστής,γνωστός παίκτης τού baseball (το οποίο δέν έχω καταλάβει πώς παίζεται,αλλά δέν πειράζει,αυτοί που παίζουν ξέρουν) ο οποίος μόλις πρόσφατα είχε αποκτήσει το PPL του καί ο εκπαιδευτής του σκοτώθηκαν κατά την πρόσκρουση σέ διαμέρισμα ουρανοξύστη.Τα αίτια μέχρι στιγμής δέν είναι γνωστά,πάντως σίγουρα δέν επρόκειτο γιά τρομοκρατική επίθεση.




    Αντε παλι με το δυστύχημα...ΝΤΟΙΝΓΚ...!!


    Hastaroth
    12.10.2006, 22:33
    Λοιπόν,γιά να τα ξεκαθαρίσουμε τά πράγματα αγαπητή nalpha:

    Ξεκινάς ένα νέο θέμα ώς εξής:

    "Και να που πριν λίγο μια είδηση μας θύμισε την 11η Σεπτέμβρη.
    Ένα αεροπλάνο έπεσε πάνω σε ένα κτήριο στη Νέα Υόρκη.

    Τυχαίο ? Ακόμη δε γνωρίζουν.

    Και θέτω το εξής:

    Παίρνοντας ως τυχαίο παραδειγμα το αποψινό.."


    Τυχαίο παράδειγμα γιά ποιό πράγμα;γιά ποιόν κανόνα ή γιά ποιά θεωρία;

    Προχωράς παρακάτω:

    "και δεδομένου ότι οι αμερικάνοι έσπερναν ανεμους τόσα χρόνια"

    (δέν σχολιάζω το οτι απλώς παραθέτεις μιά "φράση-καραμέλα" που έχεις ακούσει από τον περίγυρό σου)

    καί καταλήγεις:

    "τελικώς,ότι έσπειρες.. θερίζεις?"

    Αν όλο αυτό το βάλουμε σέ ένα διάγραμμα λογικής έχουμε:

    ΠΡΟΤΑΣΗ:Ενα αεροπλάνο έπεσε πάνω σέ ένα κτίριο στην Νέα Υόρκη
    ΠΡΟΤΑΣΗ:Οι Αμερικάνοι έσπερναν ανέμους τόσα χρόνια
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ (ή,άν θέλης,θεώρημα πρός απόδειξη):Τελικώς ό,τι έσπειρες θερίζεις

    Αν αυτά όλα συνιστούν κείμενο μέ λογική συνέπεια και συνέχεια,εγώ είμαι Εσκιμώος πωλητής πάγου...
    Astron
    13.10.2006, 00:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 12-10-2006 στις 22:33 έγραψε...

    Λοιπόν,γιά να τα ξεκαθαρίσουμε τά πράγματα αγαπητή nalpha:

    Ξεκινάς ένα νέο θέμα ώς εξής:

    "Και να που πριν λίγο μια είδηση μας θύμισε την 11η Σεπτέμβρη.
    Ένα αεροπλάνο έπεσε πάνω σε ένα κτήριο στη Νέα Υόρκη.

    Τυχαίο ? Ακόμη δε γνωρίζουν.

    Και θέτω το εξής:

    Παίρνοντας ως τυχαίο παραδειγμα το αποψινό.."


    Τυχαίο παράδειγμα γιά ποιό πράγμα;γιά ποιόν κανόνα ή γιά ποιά θεωρία;

    Προχωράς παρακάτω:

    "και δεδομένου ότι οι αμερικάνοι έσπερναν ανεμους τόσα χρόνια"

    (δέν σχολιάζω το οτι απλώς παραθέτεις μιά "φράση-καραμέλα" που έχεις ακούσει από τον περίγυρό σου)

    καί καταλήγεις:

    "τελικώς,ότι έσπειρες.. θερίζεις?"

    Αν όλο αυτό το βάλουμε σέ ένα διάγραμμα λογικής έχουμε:

    ΠΡΟΤΑΣΗ:Ενα αεροπλάνο έπεσε πάνω σέ ένα κτίριο στην Νέα Υόρκη
    ΠΡΟΤΑΣΗ:Οι Αμερικάνοι έσπερναν ανέμους τόσα χρόνια
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ (ή,άν θέλης,θεώρημα πρός απόδειξη):Τελικώς ό,τι έσπειρες θερίζεις

    Αν αυτά όλα συνιστούν κείμενο μέ λογική συνέπεια και συνέχεια,εγώ είμαι Εσκιμώος πωλητής πάγου...



    Δύο κιλά πάγου παρακαλώ κύριε Hastaroth :D

    Πέρα απ' την πλάκα, το συγκεκριμένο συμβάν ήταν ένα δυστύχημα και δεν είχε κάποια σχέση με την πολιτική ή την τρομοκρατία.
    Πάντως καλό θα ήταν οι σχετικές πολιτικές κουβέντες να γίνουν στο τόπικ με τον αρκετά σαφή τίτλο "Ψεύτη σφαγέα Μπους", και όχι σε αυτό το τόπικ που αφορά μία τόσο δυσάρεστη είδηση (που είναι και άσχετη με όλα τα άλλα).
    TwoIslands
    13.10.2006, 00:31
    Hastaroth μαζί σου! .....
    nalpha έχει δίκιο ο hastaroth και μη παίρνεις στραβά αυτά που σου λέει!

    NALPHA HASTAROTH

    sintorin
    13.10.2006, 10:30
    Kai ego mazi sou Hastaroth.....kai oson afora ton piloto, eitan enas paikteis tou baseball tis omadas tis nea yorkis....mipos eitan kai autos terroristas;;;