ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.908 μέλη

    300: Μπράβο στη Warner Bros

    jorge
    08.03.2007, 18:55
    Παράθεση:

    Το μέλος snakous στις 08-03-2007 στις 18:33 έγραψε...

    Twra egw pisteuw pws tha prepei na tous dwsoume kai xrhmata gia auto pou ekanana gia emas.



    Κι άλλα;. Έχουν ήδη προπώληθει 30.000 εισιτήρια.
    audioslave
    08.03.2007, 19:09
    μπορεί ρε Χόρχε...αλλα επειδή είναι ελευθερη τέχνη με τον ίδιο τρόπο που μπορεί...με τον ίδιο αν ο σκηνοθέτης το επιλέξει...δεν μπορεί...Βοήθησα?

    Το κρίσιμο του θέματος πιστευω πως κάθε φορά είναι
    σε ποιούς απευθύνετε η ταινία και ως τι παρουσιάζετε....
    Δηλαδή οι προθέσεις...Αν το 300 για πχ...μου το πλασάριζαν ως ιστοριογραφία και ντοκυμαντέρ θα είχα και εγώ ενστάσεις...Δεν συμβαίνει όμως κατι τέτοιο.
    Απο κει και πέρα
    υπάρχουν διάφορα παραδείγματα καλλιτεχνικής έκφρασης, αποτελέσματα της λεγόμενης έμπνευσης.
    Παράδειγμα...
    ειμαι μουσικός...διαβάζω ένα ποιημα και εμπνέομαι και γράφω ενα τραγούδι. Αυτό δεν σημαίνει πάντα απλή μελοποίηση του ποιήματος. Το αν το αποτέλεσμα θα είναι καλό η κακό κρίνεται...αλλα η πρόθεση γιατι να κριθεί?
    Τιμιο είναι για τον καλιτέχνη όταν οδηγείται απο κάτι να το αναφέρει.
    Και τελειονοντας θεωρώ πολύ μαγικό και την πεμπτουσία της τέχνης να εμπνέει και να εμπνεετε...Απο την ιστορία, απο μύθους, απο τη ζωή....

    jorge
    08.03.2007, 19:22
    Παράθεση:

    Το μέλος audioslave στις 08-03-2007 στις 19:09 έγραψε...

    Αν το 300 για πχ...μου το πλασάριζαν ως ιστοριογραφία και ντοκυμαντέρ θα είχα και εγώ ενστάσεις...Δεν συμβαίνει όμως κατι τέτοιο.



    Μπιλ, η μισή Ελλάδα διαβάζει Αθηνόραμα, το οποίο λέει:

    Ιστορική 2007 (Έγχρ.) Διάρκεια: 117'
    Αμερικανική ταινία σε σκηνοθεσία Ζακ Σνάιντερ , με τους: Τζέραρντ Μπάτλερ, Λένα Χίντι , Ροντρίγκο Σαντόρο , Ντέιβιντ Γουέναμ
    Το 480 π.χ. οι στρατιές του Πέρση βασιλιά Ξέρξη προελαύνουν στα ελληνικά εδάφη. Αψηφώντας τις δυσοίωνες προφητείες, ο βασιλιάς της Σπάρτης Λεωνίδας και 300 πολεμιστές του αποφασίζουν να τον αντιμετωπίσουν στα στενά των Θερμοπυλών.



    Πρέπει να παρατηρήσεις αρκετά για να δεις πιο κάτω ή στα υπόλοιπα Δελτία Τύπου οτι βασίζεται σε κόμικ. Δεν στο πλασάρει σαν Ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ. Άρα εκμεταλλεύεται την περιέργεια πολλών να δουν σε ταινία την μάχη των Θερμοπυλών, τη Σπάρτη κλπ. Αυτό είναι που δε γουστάρω. Το ανέφερα και πριν σε όσα έγραψα περί σύγχισης.

    Εγώ το θεωρώ άλλο ένα καλοσχεδιασμένο κόλπο του σύγχρονου μάρκετιγκ. Πανέξυπνο, αλλά το απορρίπτω. Η μαγκιά είναι να βάλεις τη φαντασία σου και ταυτόχρονα να κάνεις και έρευνα. Αλλά αυτό δε θα πουλήσει

    Τέλος, πιο πολύ με πειράζει που χάθηκε η ευκαιρία να βγει μια καλή ταινία που να δείχνει τι περίπου έγινε στις Θερμοπύλες.

    Έχω απαιτήσεις; Ναι, έχω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-03-2007 19:26 ]


    jacamar
    08.03.2007, 19:31
    θα συμφωνήσω με τον χόρχε!
    πραγματικά έχω βαρεθεί της ταινίες με ιστιρική βάση που δεν σέβονται την ιστορία!
    Μην τον πεις ρε παιδί μου Λεονάιντα απο την Σπάρτα πές τον μήτσο από τα τρίκαλα και κάνε την ταινία όπως σου κάνει κέφι!
    Κάψαν που κάψαν τον Αλέξανδρο και την Τροία η Σπάρτη τι έφταιγέ?
    και όσο για το αν χρωστάμε χάρη σε αυτούς επιτρέψτε μου να διαφωνίσω
    απλά κάποια στιγμή πρέπει να αποφασίσουμε να υπερασπιζόμαστε την ιστορία μας....
    audioslave
    08.03.2007, 20:09
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-03-2007 στις 19:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος audioslave στις 08-03-2007 στις 19:09 έγραψε...

    Αν το 300 για πχ...μου το πλασάριζαν ως ιστοριογραφία και ντοκυμαντέρ θα είχα και εγώ ενστάσεις...Δεν συμβαίνει όμως κατι τέτοιο.



    Μπιλ, η μισή Ελλάδα διαβάζει Αθηνόραμα, το οποίο λέει:

    Ιστορική 2007 (Έγχρ.) Διάρκεια: 117'
    Αμερικανική ταινία σε σκηνοθεσία Ζακ Σνάιντερ , με τους: Τζέραρντ Μπάτλερ, Λένα Χίντι , Ροντρίγκο Σαντόρο , Ντέιβιντ Γουέναμ
    Το 480 π.χ. οι στρατιές του Πέρση βασιλιά Ξέρξη προελαύνουν στα ελληνικά εδάφη. Αψηφώντας τις δυσοίωνες προφητείες, ο βασιλιάς της Σπάρτης Λεωνίδας και 300 πολεμιστές του αποφασίζουν να τον αντιμετωπίσουν στα στενά των Θερμοπυλών.



    Πρέπει να παρατηρήσεις αρκετά για να δεις πιο κάτω ή στα υπόλοιπα Δελτία Τύπου οτι βασίζεται σε κόμικ. Δεν στο πλασάρει σαν Ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ. Άρα εκμεταλλεύεται την περιέργεια πολλών να δουν σε ταινία την μάχη των Θερμοπυλών, τη Σπάρτη κλπ. Αυτό είναι που δε γουστάρω. Το ανέφερα και πριν σε όσα έγραψα περί σύγχισης.

    Εγώ το θεωρώ άλλο ένα καλοσχεδιασμένο κόλπο του σύγχρονου μάρκετιγκ. Πανέξυπνο, αλλά το απορρίπτω. Η μαγκιά είναι να βάλεις τη φαντασία σου και ταυτόχρονα να κάνεις και έρευνα. Αλλά αυτό δε θα πουλήσει

    Τέλος, πιο πολύ με πειράζει που χάθηκε η ευκαιρία να βγει μια καλή ταινία που να δείχνει τι περίπου έγινε στις Θερμοπύλες.

    Έχω απαιτήσεις; Ναι, έχω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-03-2007 19:26 ]





    το πως το πλασάρει και το παρουσιάζει το Αθηνόραμα δεν αφορά τον σκηνοθέτη και ουτε το σκεφτόταν όταν εκανε την ταινία. Ασε που έτσι κι αλλιώς το προιόν τέχνης οποιοδήποτε κι αν είναι αυτό...σταματά να ανήκει στον καλλιτέχνη με το τέλος των γυρισμάτων. Μετα αναλαμβάνει το marketing για το packaging και την προώθηση της ταινίας.
    Εδώ θα συμφωνήσω οτι μπορεί να γίνουν πολλά, που όμως δεν αλλάζουν το γεγονός οτι όλα τα ερεθίσματα του συγχρονου και σκεπτόμενου ανθρώπου δεν χρειάζετε να έρχονται μασιμένα. Διάφορα ερεθίσματα είναι food for though και αυτό είναι καλό. Εδώ ιστορικοί σε βασικά θέματα δεν έχουν καταλήξει ποια είναι η αντικειμενική αλήθεια. Οι ταινίες θα μας το πούν??? Διαβάζεις 5 βιβλία ιστορίας και βλέπεις 5 διαφορετικά πράγματα. Ο κάθε λαός εχει μάθει διαφορετική ιστορία. Δεν νομίζω οτι είναι δουλειά του οποιουδήποτε σκηνοθέτη να το λύσει αυτό.

    και ως προς τις απαιτήσεις ξέρω ειδικά για σένα οτι ευτυχώς τις έχεις παντού. Ειλικρινά είναι κρίμα ομως, ο νεοέλληνας να έχει απαιτήσεις στις ταινίες (που και εκει εχει μόνο οταν ακουμπούν εθνικά θεματα γιατι αλλιώς δείτε το box office να δείτε ''απαιτήσεις'') και να μην έχει για παραδειγμα απο τον Ψωμιάδη που βλέπω τώρα στις ειδήσεις και μοιράζει λουλούδια στις γυναίκες..(παιζει τωρα το ρεπορταζ και σαλτάρω με κατι τέτοια)
    Γιατι αυτός και οι συνάδελφοι ( ο Θεος να τους κανει) του είναι υπευθυνη για την ιστορια το επίπεδο και την κρίση αυτού του λαού. Ουτε το Αθηνόραμα, ουτε το Hollywood.

    ps. @jacamar Εμένα προσωπικά δεν μου έκαψαν κανένα Αλέξανδρο και καμία Τροία. Ηταν απλά 2 κακές ταινίες. Τιποτα παραπάνω. Επίσης αν δεν τον ονόμαζε Λεωνίδα θα είχαμε την ίδια συζήτηση ακριβώς μόνο που τότε οι παραγωγοί της ταινίας θα ήταν και ξετσίποτοι κλέφτες που μας ξεπατικώνουν την ιστορία και τολμού να τη βεβηλώνουν μη χρησιμοποιόντας μάλιστα ούτε τα σωστά ονόματα.
    Η ιστορία δεν είναι δικιά μας ...είναι του κόσμου. Δεν μπορούμε να την εμπορευόμαστε κάθε φορά όπως μας συμφέρει και να πουλάμε copyright. Τα κιτς αγαλματάκια στο μοναστηράκι φτάνουν.



    http://blogs.musicheaven.gr/audioslave

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : audioslave στις 08-03-2007 20:12 ]


    absurdus_delirium
    08.03.2007, 20:13
    Παράθεση:

    Το μέλος Sweetdreamer στις 07-03-2007 στις 19:47 έγραψε...

    Φίλτατε absurdus_delirium επέτρεψε μου να εκφράσω μια απορία: καίρια ως προς τι ή ποιο ακριβώς γεγονός θεωρείς την παρατήρηση περί κολάσεως; Καίρια ως προς το ότι είναι σύμφωνο με τους καταραμένους χαρακτήρες του Miller όπως έξοχα αναφέρεις στο τέλος ή καίρια και ως προς το γεγονός ότι όλοι οι λαοί στον κόσμο πλέον ζουν σε μια κόλαση που δημιούργησαν για αυτούς οι ηγέτες τους και την οποία κόλαση την ενδυναμώνουν αυτοί που υποφέρουν από αυτήν όταν π.χ. πηγαίνουν και ψηφίζουν ξανά τα ίδια πρόσωπα που τους έριξαν σ'αυτήν;
    Το Jesus Camp δεν έτυχε να το δω. Κυκλοφορεί σε dvd; Τα 7χρονα τα οποία αναφέρεις νομίζω πως δεν είναι καθόλου άλλη ιστορία αν σκεφτούμε το όλο πλέγμα {Matrix} της... "αντιτρομοκρατικής" παράνοιας που ζούμε τα τελευταία χρόνια, είναι ένα ακόμη κομμάτι του παζλ της πλήρους καταστροφής, αλλοτρίωσης κι εξανδραποδισμού στον οποίο θέλουν να μας οδηγήσουν διεστραμμένοι κι έκφυλοι τύποι όπως ο Μπους κι ο Μπιν Λάντεν.
    Ο μόνος τέλος τρόπος που θα μπορούσα να αποδεχθώ τον Λεωνίδα να μιλάει περί κολάσεως συνάδει με αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου: ότι - όπως και στην Τροία - πρόκειται περί μυθοπλασίας βασισμένης στο ιστορικό γεγονός ή στο πρωτότυπο έργο οπότε το δέχομαι απλώς και μόνο σαν τέτοιο.
    Επιφυλάσσομαι να παραθέσω πιο εμπεριστατωμένη άποψη αφού δω την ταινία "300" και διαβάσω και το πόνημα του Miller.



    Το Jesus Camp υπάρχει σε τόρρεντ, και διαγωνίστηκε στα Όσκαρ. Δεν ξέρω α υπάρχει σε DVD.
    Καίρια ως προς το ότι η χρησιμοποίηση μιας πλειάδας μεσαιωνικών όρων (good vs evil, καλό εναντίον κακού, heaven or hell, παράδεισος ή κόλαση) και μανιχαϊστικών διλημμάτων (with us or against us / μαζί μας ή εναντίον μας) δεν είναι ασύνδετη με την άνοδο της αστυνομοκρατίας και του μιλιταρισμού στην Αμερική (ένα έθνος σε πόλεμο) και, κατ' επέκταση, παγκοσμίως (κατάργηση ασύλου στα πανεπιστήμια, αιτήματα για "μεγαλύτερη ασφάλεια απέναντι σε κουκουλοφόρους", εντάσεις μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων στο youtube). Αν κάποιοι θέλουν να τα θεωρούν συνωμοσιολογίες ας ψάξουν ορισμένα στοιχεία. Αν πάλι, δε θέλουν να δουν κάποια πράγματα, είναι απόλυτα κατανοητό. Δεν το παίζω illuminatος, αλλά είναι λογικό να θέλουμε να πιστεύουμε ότι δεν οδηγούμαστε σε έναν νέο μεσαίωνα.

    "Συνωμοσιολόγοι":


    "Αντισυνωμοσιολόγοι":


    Η μεταξύ τους συζήτηση (το πρώτο κομμάτι) :


    Κάτι μου λέει πως αυτή η συζήτηση χρειάζεται το δικό της θέμα.

    Για να κλείσω, ας κοιτάξουμε το μήνυμα που ξεκίνησε το συγκεκριμένο θέμα. Εκτός του ότι πέτυχε το σκοπό του (διαφήμιση το λένε) αν αυτό δεν είναι μετάφραση από τα αμερικάνικα, να μη με λένε Βαγγέλη! Θα μας πει η Warner Bros ποιο είναι το καθήκον μας ως Έλληνες... Βρε, άι σιχτίρ!

    ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ! Μη Ζγωνς Σμα Σ'λεν Φλαξ!


    Υγ: Μόλις συνειδητοποίησα ότι είμαι εκτός θέματος. Ζητώ συγγνώμη. Όταν είδα και τα σχόλια των παιδιών "να τους ευχαριστήσουμε" απλά έπρεπε για μένα να παραθέσω αυτά τις σκέψεις εδώ. Να τους ευχαριστήσουμε για μια ταινία που θα τους βγάλει τρελά λεφτά, ενώ στον πραγματικό κόσμο η κυβέρνηση τους αναγνώρισε την Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας (ενοχλεί άμα το βλέπουμε ολογράφως;) ως Μακεδονία.. Μάλιστα..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : absurdus_delirium στις 08-03-2007 20:21 ]


    qanun
    09.03.2007, 02:13
    Παράθεση:
    Υγ: Μόλις συνειδητοποίησα ότι είμαι εκτός θέματος. Ζητώ συγγνώμη. Όταν είδα και τα σχόλια των παιδιών "να τους ευχαριστήσουμε" απλά έπρεπε για μένα να παραθέσω αυτά τις σκέψεις εδώ. Να τους ευχαριστήσουμε για μια ταινία που θα τους βγάλει τρελά λεφτά, ενώ στον πραγματικό κόσμο η κυβέρνηση τους αναγνώρισε την Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας (ενοχλεί άμα το βλέπουμε ολογράφως;) ως Μακεδονία.. Μάλιστα..


    TI ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ???

    Ας τη δειτε πρωτα και ας κρινετε, εγω μολις την ειδα και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος. Δεν εχει καμια σχεση με τις μαλακιες της Τροιας και τους φραμπαλαδες του Αλεξανδρου. Ειναι πιστοτατη στο κομικ (ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΗΛΘΕ), αφου πολλα καδρα του κομικ (το εχω) εγιναν κινηματογραφικη εικονα. Με τη σειρα του το κομικ ειναι πιστο στην ιστορια, οπως τουλαχιστον εχει παραδοθει σε μας, γιατι μη μου πει κανεις πως ξερουμε ολη την ιστορια...
    Αλλα τη μιζερια μερικων δεν την καταλαβαινω...μη δουνε αμερικανικη ταινια που να πραγματευεται ελληνικο θεμα, ετοιμη την εχουν τη μομφη. Οσο για τα τερατα, φυσικα και συμβολιζουν τη διαφορα του πολιτισμενου κοσμου απο τις βαρβαρικες ορδες, απλα αποτελει μια ακομα οπτικοποιηση του στοιχειου αυτου..
    ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΣΑΝΕ ΟΛΟΙ!!! Και δε μου φαινεται αυτη να ειναι συμπεριφορα ανθρωπων που νιωθουν προσβεβλημενοι. Ανατριχιασα σε πολλες στιγμες της ταινιας και σε αλλες τοσες ενιωσα περηφανος...

    absurdus_delirium
    09.03.2007, 02:58
    No, no, no, monsieur Bond... Πριν κάνεις παράθεση των λόγων κάποιου και μάλιστα για να τα σχολιάσεις αρνητικά, είναι καλό και χρήσιμο να έχεις ρίξει μια ματιά σε ολόκληρη τη συζήτηση που έχει προηγηθεί ή -αν είναι πολύ μεγάλη και δε σου περισσεύει χρόνος- σε ό,τι έχει πει προηγούμενα. Κι εγώ θα δω την ταινία -εννοείται- και έχω το κόμικ -εννοείται (x2)- και δε μίλησα για "προσβολή" ή οτιδήποτε παρόμοιο. Άλλο πράγμα είπα κι αν βιάζεσαι να το χαρακτηρίσεις "μιζέρια" διάβασε τελωσπάντων τι έχει γραφτεί! Είμαι σίγουρος πως η ταινία τα σπάει(όπως και το Sin City)!
    "ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΣΑΝΕ ΟΛΟΙ"; Το αντιλαμβάνεσαι πως αυτό μοιάζει αρκετά με το "ΜΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΑΘΗΝΑΪΚΕΣ ΠΙΝΑΚΙΙΙΙΔΕΕΕΕΣ! ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΛΟΙ: Ο ΜΗΤΣΟΣ Ο ΣΟΥΓΙΑΣ, Ο ΜΠΑΜΠΗΣ Ο ΓΚΟΤΖΙΛΑ (ή μήπως ο Κοτσίδας;), Ο ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ Ο ΜΑΚΗΣ!" Προφανώς και θα χειροκροτούσαν όλοι: αφού οι Σπαρτιάτες τα σπάνε, μαμάνε και δέρνουνε, το 'χουνε - πως να το πούμε αλλιώς; Δε σε ειρωνεύομαι, απλά, με χιουμοριστικό τρόπο, προσπαθώ να πω πως όταν σταματάμε να απευθυνόμαστε στη λογική των ανθρώπων και πάμε για το συναίσθημα, κάποιο ζήτημα υπάρχει..

    Και, για να είναι ξεκάθαρο: Η άποψή μου είναι πως η ταινία βασίζεται σε ένα έξοχο κόμικ ενός εξαίρετου δημιουργού, κανείς δεν ήταν πίσω από το θάμνο για να ξέρει ακριβώς την ιστορία, δεν είναι δουλειά του Χόλυγουντ να μας τη μάθει, δεν οφείλουμε επ' ουδενί ευχαριστίες σε οποιονδήποτε "φιλέλληνα" (διαβάσ'τε το πρώτο μήνυμα του θέματος), ο τύπος που ξεκίνησε το θέμα έκανε τη δουλειά του (άσχετο αλλά καλό: η ντροπή δεν είναι δουλειά), το ότι χειροκρότησε ο κόσμος δε μου λέει κάτι και τέλος, δε μίλησα για προσβολή της Ελλάδας, των Ελλήνων, του Έθνους ή της Πατριδογνωσίας αλλά για κάποια πράγματα που αποτελούν πια "πίσω κείμενο" από τη στιγμή που οι ταινίες χρησιμοποιούνται για σκοπούς άλλους από την ψυχαγωγία ή, έστω, τη διασκέδασή μας. Συνεννοηθήκαμε; Θέλω να το πιστεύω!

    W4TT4N4B3
    09.03.2007, 04:54
    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 08-03-2007 στις 14:46 έγραψε...
    σε ενα αλλο φορουμ ειδα καποιον να λεει γιατι στην ταινια δεν αναφερονται οι 700 θεσπιεις!!! Ε Λ Ε Ο Σ


    Σε ποιο φορουμ;
    PeteP
    09.03.2007, 11:06
    Θέλω να ακούσω από το παλλικάρι που λέει ότι πρέπει να υπερασπιστούμε την ιστορία μας (ναι, σε μια ταινία-κόμικ αναφέρεται!!!) αν ξέρει τι έγραψε ο Πλάτωνας, τι είπε ο Ηράκλειτος, αν γνωρίζει σε ποιο έργο υπάρχει κάποιος Κρέων κλπ.
    Αν η ιστορία μας απειλείται, απειλείται κυρίως από εμάς τους νεοέλληνες. Μου φαίνεται ότι τα τηλεοπτικά παράθυρα όπου ο κάθε κανένας έχει άποψη για τα πάντα (τα καφενεία έγιναν ηλεκτρονικά) μας έκαναν να κάψουμε φλάτζες και να χάσουμε την ουσία.
    jacamar
    09.03.2007, 11:29
    Παράθεση:

    Το μέλος PeteP στις 09-03-2007 στις 11:06 έγραψε...

    Θέλω να ακούσω από το παλλικάρι που λέει ότι πρέπει να υπερασπιστούμε την ιστορία μας (ναι, σε μια ταινία-κόμικ αναφέρεται!!!) αν ξέρει τι έγραψε ο Πλάτωνας, τι είπε ο Ηράκλειτος, αν γνωρίζει σε ποιο έργο υπάρχει κάποιος Κρέων κλπ.
    Αν η ιστορία μας απειλείται, απειλείται κυρίως από εμάς τους νεοέλληνες. Μου φαίνεται ότι τα τηλεοπτικά παράθυρα όπου ο κάθε κανένας έχει άποψη για τα πάντα (τα καφενεία έγιναν ηλεκτρονικά) μας έκαναν να κάψουμε φλάτζες και να χάσουμε την ουσία.



    Φίλτατε όταν λέω να υπαρασπιστούμε την ιστορία μας εννοώ όχι να μην γίνονται ταινίες που στο κάτω κάτω διαφήμηση για μας είναι αλλά να ξέρουμε εμείς τα πραγματικά γεγονότα και να μπορούμε να βλέπουμε τις ταινίες χωρίς να αποστηθίζουμε την ιστορία οπως την παρουσιάζουν!
    Δεν λέω να βάλουμε χλάμίδες και να κάψουμε το κόμικ έξω απο την ακρόπολη!
    Τώρα αν δεν σου αρέσουν τα "ηλεκτρονικά καφενία" δεν σου επέβαλε κανείς να συμμετέχεις εδώ! Η άποψη μου πάνω σε ένα θέμα είναι αναμφισβήτητο δικαιωμά μου όπως και το πια θα είναι αυτή!
    alex3
    09.03.2007, 11:52
    Αυτό που είναι αναγκαίο, είναι η Γνώση-της ιστορίας στην περίπτωση. Η γνώση όμως της ιστορίας απαιτεί την ανάγνωση των απόψεων όλων των εμπλεκόμενων μερών, χωρίς ιδεολογικές, εθνικ-ές/ικιστικές, θρησκευτικές ή ακόμη και ψυχικές προκαταλήψεις. Απαιτεί επίσης τη δυνατότητά μας να ακούσουμε ή να μάθουμε πράγματα που μπορεί να μη μας αρέσουν καθόλου ή να ανατρέπουν δεδομένες για την κουλτούρα μας αξίες...Αντέχουμε...?

    LIFE IS WHAT'S HAPPENING TO US, WHILE WE'RE HAVIN' OTHER PLANS...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex3 στις 09-03-2007 12:12 ]


    PeteP
    09.03.2007, 11:58
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 09-03-2007 στις 11:29 έγραψε...


    Φίλτατε όταν λέω να υπαρασπιστούμε την ιστορία μας εννοώ όχι να μην γίνονται ταινίες που στο κάτω κάτω διαφήμηση για μας είναι αλλά να ξέρουμε εμείς τα πραγματικά γεγονότα και να μπορούμε να βλέπουμε τις ταινίες χωρίς να αποστηθίζουμε την ιστορία οπως την παρουσιάζουν!


    Αναφέρομαι στο προηγούμενο κείμενό σου που λέει
    "πραγματικά έχω βαρεθεί της ταινίες με ιστιρική βάση που δεν σέβονται την ιστορία!
    Μην τον πεις ρε παιδί μου Λεονάιντα απο την Σπάρτα πές τον μήτσο από τα τρίκαλα και κάνε την ταινία όπως σου κάνει κέφι! "

    Μπορεί να σε θύμωσε το σχόλιό μου αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι αυτοί που υπερσπίζονται "ιστορικές αλήθειες" με αφορμή ένα παραμυθάκι (ή αντίθετα αισθάνονται ρίγη συγκίνησης) ανακυρήσσουν ένα ελαφρύ ψυχαγωγικό προιόν σε φορέα πολιτιστικής κληρονομιάς. Ελεος!
    Αν λοιπόν μελετήσουμε καλύτερα και προσαρμόσουμε τη διαλεκτική μας και ίσως τις επιλογές μας και τον τρόπο ζωής μας, θα τιμήσουμε περισσότερο την ιστορία που τόσο απλοικά "υπερασπιζόμαστε".
    PeteP
    09.03.2007, 12:00
    Όσο για τη φράση "Ηλεκτρονικά καφενεία" αναφερόμουν στην TV και όχι στο forum αυτό. Λυπάμαι που δεν το έκανα σαφέστερο για σένα.
    alex3
    09.03.2007, 12:08
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-03-2007 στις 19:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος audioslave στις 08-03-2007 στις 19:09 έγραψε...

    Αν το 300 για πχ...μου το πλασάριζαν ως ιστοριογραφία και ντοκυμαντέρ θα είχα και εγώ ενστάσεις...Δεν συμβαίνει όμως κατι τέτοιο.



    Μπιλ, η μισή Ελλάδα διαβάζει Αθηνόραμα, το οποίο λέει:

    Ιστορική 2007 (Έγχρ.) Διάρκεια: 117'
    Αμερικανική ταινία σε σκηνοθεσία Ζακ Σνάιντερ , με τους: Τζέραρντ Μπάτλερ, Λένα Χίντι , Ροντρίγκο Σαντόρο , Ντέιβιντ Γουέναμ
    Το 480 π.χ. οι στρατιές του Πέρση βασιλιά Ξέρξη προελαύνουν στα ελληνικά εδάφη. Αψηφώντας τις δυσοίωνες προφητείες, ο βασιλιάς της Σπάρτης Λεωνίδας και 300 πολεμιστές του αποφασίζουν να τον αντιμετωπίσουν στα στενά των Θερμοπυλών.



    Πρέπει να παρατηρήσεις αρκετά για να δεις πιο κάτω ή στα υπόλοιπα Δελτία Τύπου οτι βασίζεται σε κόμικ. Δεν στο πλασάρει σαν Ταινία ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ. Άρα εκμεταλλεύεται την περιέργεια πολλών να δουν σε ταινία την μάχη των Θερμοπυλών, τη Σπάρτη κλπ. Αυτό είναι που δε γουστάρω. Το ανέφερα και πριν σε όσα έγραψα περί σύγχισης.

    Εγώ το θεωρώ άλλο ένα καλοσχεδιασμένο κόλπο του σύγχρονου μάρκετιγκ. Πανέξυπνο, αλλά το απορρίπτω. Η μαγκιά είναι να βάλεις τη φαντασία σου και ταυτόχρονα να κάνεις και έρευνα. Αλλά αυτό δε θα πουλήσει

    Τέλος, πιο πολύ με πειράζει που χάθηκε η ευκαιρία να βγει μια καλή ταινία που να δείχνει τι περίπου έγινε στις Θερμοπύλες.

    Έχω απαιτήσεις; Ναι, έχω.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 08-03-2007 19:26 ]



    jorge μου, πως να μάθεις τι έγινε στις Θερμοπύλες, αφού δεν έμεινε κανείς...? ο Steven Pressfield, συγγραφέας του "οι πύλες της φωτιάς"-παρεπεπτόντως πάρ 'το θα σ 'αρέσει πολύ - σεναριακή αδεία, εμφανίζει έναν διασωθέντα αφηγητή...αλλιώς δεν θα μπορούσε να γράψει το μυθιστόρημα και να έχει σημασία, αφού το κλειδί σ 'αυτήν την περίπτωση είναι ο "αυτόπτης" μάρτυρας...

    http://www.planetpapers.com/Assets/4639.php


    alex3
    09.03.2007, 12:14
    Παράθεση:

    Το μέλος PeteP στις 09-03-2007 στις 11:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 09-03-2007 στις 11:29 έγραψε...


    Φίλτατε όταν λέω να υπαρασπιστούμε την ιστορία μας εννοώ όχι να μην γίνονται ταινίες που στο κάτω κάτω διαφήμηση για μας είναι αλλά να ξέρουμε εμείς τα πραγματικά γεγονότα και να μπορούμε να βλέπουμε τις ταινίες χωρίς να αποστηθίζουμε την ιστορία οπως την παρουσιάζουν!


    Αναφέρομαι στο προηγούμενο κείμενό σου που λέει
    "πραγματικά έχω βαρεθεί της ταινίες με ιστιρική βάση που δεν σέβονται την ιστορία!
    Μην τον πεις ρε παιδί μου Λεονάιντα απο την Σπάρτα πές τον μήτσο από τα τρίκαλα και κάνε την ταινία όπως σου κάνει κέφι! "

    Μπορεί να σε θύμωσε το σχόλιό μου αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι αυτοί που υπερσπίζονται "ιστορικές αλήθειες" με αφορμή ένα παραμυθάκι (ή αντίθετα αισθάνονται ρίγη συγκίνησης) ανακυρήσσουν ένα ελαφρύ ψυχαγωγικό προιόν σε φορέα πολιτιστικής κληρονομιάς. Ελεος!
    Αν λοιπόν μελετήσουμε καλύτερα και προσαρμόσουμε τη διαλεκτική μας και ίσως τις επιλογές μας και τον τρόπο ζωής μας, θα τιμήσουμε περισσότερο την ιστορία που τόσο απλοικά "υπερασπιζόμαστε".

    Συμφωνώ...
    jacamar
    09.03.2007, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος PeteP στις 09-03-2007 στις 11:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 09-03-2007 στις 11:29 έγραψε...


    Φίλτατε όταν λέω να υπαρασπιστούμε την ιστορία μας εννοώ όχι να μην γίνονται ταινίες που στο κάτω κάτω διαφήμηση για μας είναι αλλά να ξέρουμε εμείς τα πραγματικά γεγονότα και να μπορούμε να βλέπουμε τις ταινίες χωρίς να αποστηθίζουμε την ιστορία οπως την παρουσιάζουν!


    Αναφέρομαι στο προηγούμενο κείμενό σου που λέει
    "πραγματικά έχω βαρεθεί της ταινίες με ιστιρική βάση που δεν σέβονται την ιστορία!
    Μην τον πεις ρε παιδί μου Λεονάιντα απο την Σπάρτα πές τον μήτσο από τα τρίκαλα και κάνε την ταινία όπως σου κάνει κέφι! "

    Μπορεί να σε θύμωσε το σχόλιό μου αλλά πρέπει να παραδεχτείς ότι αυτοί που υπερσπίζονται "ιστορικές αλήθειες" με αφορμή ένα παραμυθάκι (ή αντίθετα αισθάνονται ρίγη συγκίνησης) ανακυρήσσουν ένα ελαφρύ ψυχαγωγικό προιόν σε φορέα πολιτιστικής κληρονομιάς. Ελεος!
    Αν λοιπόν μελετήσουμε καλύτερα και προσαρμόσουμε τη διαλεκτική μας και ίσως τις επιλογές μας και τον τρόπο ζωής μας, θα τιμήσουμε περισσότερο την ιστορία που τόσο απλοικά "υπερασπιζόμαστε".


    τώρα που το διασαφήνισες θα συμφωνίσω μαζί σου δεν θύμωσα απλά δεν κατάλαβα σωστά αυτό που έλεγες!
    jorge
    09.03.2007, 12:22
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 09-03-2007 στις 11:52 έγραψε...

    Αυτό που είναι αναγκαίο, είναι η Γνώση-της ιστορίας στην περίπτωση. Η γνώση όμως της ιστορίας απαιτεί την ανάγνωση των απόψεων όλων των εμπλεκόμενων μερών, χωρίς ιδεολογικές, εθνικ-ές/ικιστικές, θρησκευτικές ή ακόμη και ψυχικές προκαταλήψεις. Απαιτεί επίσης τη δυνατότητά μας να ακούσουμε ή να μάθουμε πράγματα που μπορεί να μη μας αρέσουν καθόλου ή να ανατρέπουν δεδομένες για την κουλτούρα μας αξίες...Αντέχουμε...?


    Συμφωνώ Άλεξ. Όμως στο συγκεκριμένο θέμα υπάρχει η άλλη πλευρά; Υπάρχουν δηλαδή κάποιοι που υποστηρίζουν οτι οι Πέρσες ήρθαν με ...τέρατα ή οτι ήταν ανθρωπόμορφα κτήνη;
    PeteP
    09.03.2007, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος alex3 στις 09-03-2007 στις 11:52 έγραψε...

    Αυτό που είναι αναγκαίο, είναι η Γνώση-της ιστορίας στην περίπτωση. Η γνώση όμως της ιστορίας απαιτεί την ανάγνωση των απόψεων όλων των εμπλεκόμενων μερών, χωρίς ιδεολογικές, εθνικ-ές/ικιστικές, θρησκευτικές ή ακόμη και ψυχικές προκαταλήψεις. Απαιτεί επίσης τη δυνατότητά μας να ακούσουμε ή να μάθουμε πράγματα που μπορεί να μη μας αρέσουν καθόλου ή να ανατρέπουν δεδομένες για την κουλτούρα μας αξίες...Αντέχουμε...?



    Όχι δεν αντέχουμε! Όχι ακόμα!
    Κάποιοι τόλμησαν να επανεξετάσουν τους εθνικούς μύθους και ξεσηκώθηκαν οι Παπαθεμελήδες να τους φάνε. Κι όμως η ιστορία είναι μάθημα κρίσης. Είναι μάθημα που απαιτεί μελέτη ανεξέρτητων και μερικές φορές "αντίπαλων" πηγών. Εμείς ακόμη είμαστε σε ελαφρώς καλύτερη κατάσταση από τους υπερεθνικιστές Τούρκους που σκότωσαν τον δημοσιογράφο που τόλμησε να μιλήσει για την Αρμένικη γενοκτονία! Αλλά απέχουμε πολύ από το να αντέχουμε.

    Παρεμπιπτόντως χαίρομαι που η συζήτηση ξεφεύγει από την αντιπαράθεση για την ταινιούλα.
    melody-music
    09.03.2007, 13:15
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 08-03-2007 στις 16:23 έγραψε...

    Και για ποιό λόγο δεν μπορει να συνδυάζεται η ψυχαγωγία με την ιστορική γνώση; Γιατί το ένα να αναιρεί το άλλο;

    Αν θέλουμε ντε και καλά δράκους και εφέ, γιατί να μην φτιάξουμε μια ξεχωριστή ιστορία; Πρέπει ντε και καλά να αλλοιώσουμε ένα ιστορικό γεγονός;

    Μήπως τελικά ο δημιουργός "πατάει" στον ντόρο που θα δημιουργηθεί ή στη σύγχιση σχετικά με το περιεχόμενο της ταινίας (οι περισσότεροι ακόμα νομίζουν οτι πρόκειται για ιστορική ταινία), ώστε να πουλήσει παραπάνω;




    αγαπητε jorge ο δημιουργος δεν παταει σε κανενα ντορο που θα δημιουργηθει!!! οι μονοι που το κανουμε θεμα ως σηνηθως ειμαστε εμεις οι ελληναρες!!! ποιον ενδιαφερει στον υπολοιπο κοσμο τι εγινε με τους σπαρτιατες και αν αυτο ειναι αληθεια; επισης ποιος σου ειπε οτι η ιστορικη γνωση που εχεις εσυ ειναι κ ακριβης; ξερεις ποσα πραγματα στην ιστορια της ελλαδας ειναι εντελως διαφορετικα απο αυτα που μας περασανε με τα χρονια; η ιστορια του λεωνιδα αρεσε στον κομικογραφο.αυτο δεν του απαγορευει να εμπνευστει απο καπου και να το κανει οτι θελει... ειναι οπως τα ποιηματα η τους ιμπρεσιονιστκους πινακες! σου διχνει την εντυπωση που του αφησε ενα γεγονος η η εντυπωση που του δημιουργηθηκε στο μυαλο μολις ειδε ακουσε κατι που του κεντρισε το ενδιαφερον. οσοι παντως πιστευουν οτι ειναι ιστορικη ταινια εχει βαλει το χερακι του το ραδιο αρβιλα ... κ η γιαγια μου ετσι οπως το βλεπει το τρειλερ μου λεει τι βλακειες ειναι αυτα; δεν ξερει κ δεν καταλαβαινει ουτε το κομικ ουτε πανω απο ολα οτι ειναι ταινια.και δεν εχει δημιουργηθει αυτο το ειδος τεχνης για να εκπαιδευει αλλα για να διασκεδαζει. οτι ειναι εκπαιδευτικου περιεχομενου ειναι μαλλον στα ντοκυμαντερ.