ελληνική μουσική
    266 online   ·  210.927 μέλη

    Υπνοβασία: πως και γιατί συμβαίνει?

    nightwalker
    17.10.2006, 22:32
    εγω-απ οτι εχω ακουσει απο μαρτυριες-καμια φορα υπνομιλω(!).Δεν υπνοβατω ομως!
    sylvester1979
    18.10.2006, 03:11
    Ας μπω κι εγώ στο θέμα. Ως δημιουργός του θέματος, κάτι πρέπει να πω κι εγώ. Λοιπόν...... Όταν βλέπουμε ένα όνειρο, έχετε αναρωτηθεί ποτέ, για ποιό λόγο οι κινήσεις που κάνουμε (εντός ονείρου) δεν πραγματοποιούνται και στην πραγματικότητα? Δηλαδή: Βλέπεις στο όνειρό σου οτι μπροστά σου είναι ο Χ , ο οποίος σε προκάλεσε, σε τσάντισε και του γυρίζεις μια ανάποδη κάνοντάς τον να φέρνει σβούρες. Γιατί την κίνηση που πραγματοποιείς στο όνειρό σου.... δεν την κάνεις και στην πραγματικότητα?
    Παρά ταύτα, υπάρχουν στιγμές που βλέποντας στον υπνο σου οτι κλωτσάς μια μπάλα, παράλληλα, στον πραγματικό κόσμο.... τραβάς μια καλή κλωτσιά στον/ην καλό/ή σου που κοιμάται δίπλα σου.
    Αυτό συμβαίνει εν ολίγοις, με απλά λόγια και χωρίς να θυμάμαι απόλυτα την διαδικασία για τον εξής λόγο: Ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει μια δικλείδα (την ξέσκισα τη λέξη?) ασφαλείας, ώστε αυτό που βλέπουμε στο όνειρό μας, να μην το πραγματοποιούμε στον πραγματικό κόσμο. Δηλαδή, όταν βλέπεις οτι απλώνεις το χέρι στο όνειρό σου, η εντολή απο τον εγκέφαλο δίνεται στην πραγματικότητα, πλην όμως δεν μεταφέρεται ως εντολή στο αρμόδιο μέλος ώστε να κινηθεί. Υπάρχει αν θυμάμαι καλά κάποια ουσία η οποία λειτουργεί ως διακόπτης. Κατα τη διάρκεια του ύπνου ο διακόπτης αυτός (είναι πολύ πιο σύνθετο απλά το λέω με απλά λόγια) είναι κλειστός και το κύκλωμα νευρώνων που μεταφέρουν τις εντολές προκειμένου τα μέλη να εκτελέσουν κινήσεις, δεν επικοινωνούν με τα αντίστοιχα νεύρα. Αν δεν συνεβαινε αυτό, θα μιλούσαμε κανονικότατα, θα περπατούσαμε, θα κάναμε όποια κίνηση βλέπουμε στα όνειρά μας.
    Απ'όσο γνωρίζω η υπνοβασία συνδέεται με το ανωτέρω γεγονός και αποτελεί δυσλειτουργία του εγκεφάλου που πολλές φορές μπορεί να αποβεί μοιραία.
    Όλα τα ανωτέρω, τα διάβασα πριν απο πάρα πολλά χρόνια (περρίπου 10) και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Τα αναφέρω όπως ακριβώς τα θυμάμαι.
    Αυτά. Τι να πει κανείς......?

    Enter the Dreamworld

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sylvester1979 στις 18-10-2006 03:15 ]


    meltica
    18.10.2006, 13:14
    Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι τον λόγο που συμβαίνει αυτό. Σίγουρα έχει κάποια σχέση με τον εγκέφαλο όπως είπες, απλά δεν γνωρίζω αν είναι αυτό που λες. Το μόνο σίγουρο είναι πως όταν ονειρευόμαστε το σώμα μας παραλύει εντελώς και μόνο κάποια οργανικά μέρη παραμένουν ενεργά όμως οι πνεύμονες, οι βολβοί των ματιών, το στομάχι... δεν τα θυμάμαι όλα. Καλά δεν το λέω και γω πολύ επιστημονικά, δεν το θυμάμαι καλά, αλλά θυμάμαι σίγουρα πως δεν μπορούμε να κινηθούμε. Οποιαδήποτε κίνηση όταν ονειρευόμαστε είναι μη φυσιολογική.
    khaesfgr
    13.01.2009, 00:57

    Παράθεση:

    Το μέλος nightwalker στις 17-10-2006 στις 22:32 έγραψε...

    εγω-απ οτι εχω ακουσει απο μαρτυριες-καμια φορα υπνομιλω(!).Δεν υπνοβατω ομως!

    Ειμαι φοιτητης ψυχολογιας και φετος στην τελευταια μου χρονια κανω την πτυχιακη μου με θεμα το υπνοβατικο εγκλημα. Υπαρχουν περιπτωσεις ανθρωπων που υπνοβατουν και σκωτωνουν η βιαζουν. Στη περιπτωση του βιασμου κ ολας υπαρχει ειδικο παρακλαδι που ονομαζεται sexsomnia οι λογοι που μπορει να προκαλεσουν δεν ειναι ακομα ξεκαθαροι στην επιστημονικη κοινοτητα. Αλλοι μιλουν για δυσλειτουργεια του εγκεφαλου, αλλοι μιλουν για εξωγενης περιβαλλοντολογικους παραγοντες αλλοι μιλουν για ψυχικες διαθεσεις οπως το στρες και υπαρχει και μια ομαδα που μιλα για συνδιασμο ολων αυτων συν την κληρονομικοτητα. Κανεις δεν ξερει τι μπορει τελικα να ξεκινησει ενα υπνοβατικο επεισοδιο. Παρολα αυτα απο ερευνες εχει αποδειχθει πως δεν πρεπει να ακουμπαμε η να μιλαμε σε εναν υπνοβατη γιατι μπορει εκεινος να φτασει ακομα και στο σημειο να μας σκοτωσει! Επομενως προσοχη{#emotions_dlg.nono} ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ την σωματικη επαφη

    Αυτη η αβεβαιοτητα των παραγοντων που μπορουν να οδηγησουν σε υπνοβασια εχει βολεψει πολλους, και στο εξωτερικο βλεπε Καναδα Ηνωμενες Πολιτειες Αγγλια και Αυστραλια πολλοι χρησιμοποιουν την υπνοβασια σαν αλλωθι και τελικα την γλιτωνουν!! Αφηνονται παντελως ελευθεροι χωρις καμια επιπτωση για τις πραξεις τους. Και κανεις μεχρι τωρα δεν μπορει να αποδειξει με σιγουρια τη διαρκεια που μπορει να εχει ενα υπνοβατικο επεισοδιο την πολυπλοκοτητα του και φυσικα την επικυνδηνοτητα του κατ'επεκταση. μια καλη περιπτωση ειναι αυτη του Scott Falater ο οποιος οδηγησε 22.4 χλμ πηγε στο σπιτι των πεθερικων του, σκοτωσε την πεθερα του, αφησε τον πεθερο του σε κωμα και τελος πηγε και παραδοθηκε στην αστυνομια. Αφεθηκε ελευθερος... 

    Αυτο που ανεφερεται εδω για την λειτουργια του εγκεφαλου και τον διακοπτη του σωματος εχει να κανει με μια ορμονη που στοχο εχει να μας βοηθησει να μην τραυματιστουμε. Η υπνοβασια ωστοσο δεν εχει να κανει με την διεξαγωγη του πριεχομενου των ονειρων μας και αυτο ειναι γνωστο απο το 1965. Ολα αυτα υπαρχουν στην ξενογλσση βιβλιογραφια αν σας ενδιαφερει και υπαρχει πολυ υλικο και ειναι πραγματικα συναρπαστικο και σοκαριστικο θεμα!! ελπιζω να βοηθησα...{#emotions_dlg.thumbup}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : khaesfgr στις 13-01-2009 01:04 ]


    επισυναπτόμενα: fulltext.pdf 
    KIT_KAT
    22.01.2009, 20:52

    Παράθεση:

    Το μέλος khaesfgr στις 13-01-2009 στις 00:57 έγραψε...

    μια καλη περιπτωση ειναι αυτη του Scott Falater ο οποιος οδηγησε 22.4 χλμ πηγε στο σπιτι των πεθερικων του, σκοτωσε την πεθερα του, αφησε τον πεθερο του σε κωμα και τελος πηγε και παραδοθηκε στην αστυνομια. Αφεθηκε ελευθερος...

     


     

    Χαχαχα, και το δικαστήριο στον ύπνο του το δωροδόκησε; {#emotions_dlg.biggrin}

    Πολύ ενδιαφέροντα πάντως όλα αυτά khaesfgr Smile


    nirvgirl
    22.01.2009, 21:48

    πωπω οντως ειναι πολυ ενδιαφεροντα....pFFF εγω παντωσ παραμιλαω μερικες φορες...χιχι ...ειναι κακο αυτο?(απλα ρωταω μηπως...){#emotions_dlg.huh}


    zoympi
    22.01.2009, 22:07

     

    Ο υπνοβάτης βλέπει, ακούει, μιλάει ή συζητάει -συχνά προφέροντας ασυναρτησίες- ντύνεται, περπατάει, τρέχει, πηγαίνει στο μπάνιο, μετακινεί έπιπλα, τρώει, ακόμα και οδηγεί! Γενικά, εκδηλώνει τόσο περίπλοκες συμπεριφορές, ώστε σε πολλές περιπτώσεις οι παρευρισκόμενοι δεν υποψιάζονται καν ότι έχουν να κάνουν με έναν άνθρωπο ο οποίος βρίσκεται σε βαθύ ύπνο. Κι όμως, όλες αυτές οι περίπλοκες συμπεριφορές, που σύμφωνα με τα όσα πρεσβεύει η Νευρολογία απαιτούν σε κάθε περίπτωση την ενεργοποίηση και το συντονισμό των ανώτερων κέντρων του εγκεφαλικού φλοιού, παρατηρούνται σε ανθρώπους με πλήρη απουσία φλοιώδους δραστηριότητας! Κατ' αναλογία, είναι σαν ένας υπολογιστής να λειτουργεί και σε διαστήματα κατά τα οποία ο επεξεργαστής του δεν τροφοδοτείται με ρεύμα. Να γιατί ο Jouvet κάνει λόγο για ταπεινοφροσύνη, από την οποία θα πρέπει να διέπονται οι νευροβιολόγοι και, κατ' επέκταση, όλοι όσοι ασχολούνται με τις καταστάσεις της συνείδησης.

    Μια συνηθισμένη παρανόηση αφορά την αντίληψη ότι ο υπνοβάτης ονειρεύεται. Κάθε άλλο· η υπνοβασία εμφανίζεται αποκλειστικά κατά τον πιο βαθύ ύπνο, τον ύπνο δίχως όνειρα. Όταν συνέρχεται, ο υπνοβάτης δε διατηρεί καμία απολύτως ανάμνηση των πράξεων του κατά τη διάρκεια του επεισοδίου. Αν αφυπνιστεί απότομα εν μέσω υπνοβασίας, εκδηλώνει βαθιά σύγχυση και αποπροσανατολισμό. Γενικά, επικρατεί η άποψη ότι καλό είναι να αποφεύγεται η αφύπνιση ενός ατόμου όταν υπνοβατεί.